Προς το περιεχόμενο

Σκόρπιες σκέψεις περι μουσικής.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, npap είπε

μήπως πρέπει να απολογηθώ εγώ (ή ο όποιος σαν εμένα) στον αγαπητό μου Νικολάκη επειδή  ακούω ακόμα classic rock ή blues ή κλασσική jazz

 

Αγαπητε Νικολακη 🤣 ΠΟΥ στο καλο εγραψα οτι πρεπει να μου απολογηθεις δεν κΣερω....αν αυτο καταλαβες οτι εγραψα παντως σχΩρνα με 😁

 

Κανένας δεν χρειαζεται να ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ γιατι ακούει αΦτα που ακουει....

 

Κουβέντα κάνουμε κυριως για το αν βγαινει ΣΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ μας καλη μουσικη και προσωπικα πιστευω οτι ΟΝΤΩΣ βγαινει και μαλιστα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ. (παραθετω το παρακατω οχι μονo γιατι ειναι εξαιρετικο αλλα γιατι ειχε παει και ΝΟΥΜΕΡΟ 1 στα "τσαρτς" που σημαινει οτι δεν το ακουει μονος του στο δωματιο του 🙂  )  

 

 

Και γιατι αφου ΟΝΤΩΣ βγαινει εμεις ΔΕΝ την ακουμε... (ΕΣΕΙΣ δηλαδη γιατι εγω ΜΑΖΙ με τα κλασσικα ακουσματα της...νιοτης μου....την ακουω,οσο μπορω)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, vagelism said:

γιατι δεν υπηρχαν ακροβασιες το 60 κ το 70..?

Μahavisnu orchestra, Rush , o Φρανκ?

Τα "ακροβατικα " παιξιματα δεν ειναι σημεια των τωρινων καιρων..

Προυπηρχαν... κ μαζι με τα υπολοιπα στυλ..εξελισσονται.

Την δεκαετια του 70 υπηρχαν οι Rush σημερα υπαρχουν οι Dreamtheater, o Plini ο  Vai και οι Animals as leaders.

Tωρα αν εσενα δεν σου γκρουβαρει αυτο..δεν σημαινει απαραιτητα οτι δεν γκρουβαρει κ καθολου.

αλλα ναι καποιοι δεν την βγαζουν με πεντατονικη..

 

 

Σύμφωνοι,

το 70 έγιναν οι άπειροι πειραματισμοί, για κάποιο λόγο δεν ακούγονται επιτηδευμένοι όμως.

Ποιοτικά μακράν η καλύτερη δεκαετία imo και σε ποσότητα.

Καμία σχέση με τα σημερινά εκτρώματα που μοιάζουν με μουσική αριθμητική, μηδέν feel λέμε

 

Αλλά το ξαναγράφω,

μουσική για μουσικούς και μόνο...

αν κάτσει ας πούμε, μη μουσικός και ακούσει τα κουλά του Vai, εγώ κάθομαι να φάω τις κιθάρες σας κολάρο🤣

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, sharpshooter είπε

αν κάτσει ας πούμε, μη μουσικός και ακούσει τα κουλά του Vai,

 

Ναι αλλα αΦτος ΔΕΝ ειναι "νεος" δεν θα μετραει και 40 χρονια καριέρα?

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βρήκες κι εσύ να πεις για κιθαρίστα ότι απευθύνεται μόνο σε κιθαρίστες, ο οποίος έχει 3 Grammy 🤣

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, sharpshooter said:

το 70 έγιναν οι άπειροι πειραματισμοί, για κάποιο λόγο δεν ακούγονται επιτηδευμένοι όμως.

 

Ίσως γιατί τότε είχαν σαν πλοηγό το να εκφραστούν με κάποιο τρόπο και όχι να γίνουν φίρμες/βάϊραλ, πες το όπως θες, και άρα να βγει κάτι επιτηδευμένο.

Γνώμη μου οτι ίσως και αυτό να είναι το bottomline, οτι σήμερα πολλοί (όχι όλοι) δεν γράφουν για να εκφράσουν πραγματικά κάτι που θέλει να βγει απο μέσα τους (και αν υπάρχει) αλλά για να πετύχουν, κερδίσουν, μοιάσουν και πάει λέγοντας.

Και ίσως, τότε, αυτή η ειλικρίνεια απέναντι στον εαυτό τους να δημιουργούσε και αυτή την αυθεντικότητα/μη επιτήδευση γιατί, κακά τα ψέματα, όταν κάτι είναι αυθεντικό, και ερεθίζει θετικά το αυτί σου, για μια στιγμή καταλύεται η λογική. Στην τελική όλα απο νευροδιαβιβαστές περνάνε όχι απο φίλτρα και μηχανισμούς εκλογίκευσης.

Επεξεργασμένο από gmoukou
  • Like 5

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sharpshooter είπε

Σύμφωνοι,

το 70 έγιναν οι άπειροι πειραματισμοί, για κάποιο λόγο δεν ακούγονται επιτηδευμένοι όμως.

Ποιοτικά μακράν η καλύτερη δεκαετία imo και σε ποσότητα.

Καμία σχέση με τα σημερινά εκτρώματα που μοιάζουν με μουσική αριθμητική, μηδέν feel λέμε

 

Αλλά το ξαναγράφω,

μουσική για μουσικούς και μόνο...

αν κάτσει ας πούμε, μη μουσικός και ακούσει τα κουλά του Vai, εγώ κάθομαι να φάω τις κιθάρες σας κολάρο🤣

Eκφραζεις προσωπικα συμπερασματα.

Δεν μπορουμε να βαφτιζουμε την μιξη της Ινδικης μουσικης σε σχεση με την Jazz  και το rock που εκανε ο Μc Laughlin σαν "πειραματισμο" και αυτα που συμβαινουν σημερα σαν επιτηδευμενες βλακειες.

Καπου εχεις χασει την αμεροληψια σου.

Πειραματισμοι κ τα μεν - πειραματισμοι κ τα δε αν θελουμε να ειμαστε σωστοι κ αμεροληπτοι.

Τι σου κανει - τι μου κανει ειναι αδιαφορο.

για παραδειγμα δες εδω τι εκανε αυτο το τριο το 79...

 

 

 

Aκου εδω μηδεν feel

 

εδω κατω του μηδενος

 

εδω δεν γκρουβαρει με τιποτα

ουτε εδω

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gmoukou είπε

(ίσως) off topic [on]

 

 

Καλά μη ψαρώνουμε και τόσο.

Δε λάμπει οτι είναι χρυσός.

Αντίστοιχα και ο Hans Zimmer "τσίμπησε" τον Guthrie Govan για ένα τουρ Υ-ΠΕΡ-ΠΑ-ΡΑ-ΓΩ-ΓΗ απο ένα "βιντεάκι στο youtube" ο οποίος μέχρι τότε "απλά" δούλευε στο Guitar Techniques magazine, δίδαξε σε 3-4 μουσικά παν/μια, δίσκους, tour κλπ

Όπως, για να μη πηγαίνουμε και μακριά, ο θεοσσχορεστον Παντελίδης που "απο τα βιντεάκια του στο youtube" αναδείχθηκε και ξαφνικά να σου τον στην κορυφή των ελληνικών charts...

 

Δεν είναι όλα τόσο αθώα όσο φαίνονται. Απλά μια άλλη μορφή της βιομηχανίας.

 

off topic [off]

δεν καταλαβαινω τι εννοεις..

Ειναι ακριβως οσο αθωα φαινονται.

 

Εισαι καλος...πας μπροστα...δεν εισαι ...?σε τρωει το μαυρο σκοταδι.ΧΩΡΙς ΜΕΣΑΖΟΝΤΕΣ..

 Ποιος θα ηξερε τους Snarky χωρις το youtube..?

Τους Dirty Loops..

τον Joh Gom? 

Τον Sayce.?

 Toν  Cory..

 Την Domi.

Main squeeze?

Knower

Wolfpeck

Trombone shorty

και τοσους αλλους.

 

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagelism είπε

Eκφραζεις προσωπικα συμπερασματα.

Δεν μπορουμε να βαφτιζουμε την μιξη της Ινδικης μουσικης σε σχεση με την Jazz  και το rock που εκανε ο Μc Laughlin σαν "πειραματισμο" και αυτα που συμβαινουν σημερα σαν επιτηδευμενες βλακειες.

Καπου εχεις χασει την αμεροληψια σου.

Πειραματισμοι κ τα μεν - πειραματισμοι κ τα δε αν θελουμε να ειμαστε σωστοι κ αμεροληπτοι.

Τι σου κανει - τι μου κανει ειναι αδιαφορο.

για παραδειγμα δες εδω τι εκανε αυτο το τριο το 79...

 

 

 

Aκου εδω μηδεν feel

 

εδω κατω του μηδενος

 

εδω δεν γκρουβαρει με τιποτα

ουτε εδω

 

 

 

Πωρε φιλωΟυς αυτος ο Kendrick Scott ειναι εξωγηινος.....

  • Like 1
  • Μπερδεύτηκα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου