Προς το περιεχόμενο

Σκόρπιες σκέψεις περι μουσικής.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, LK είπε

Άπλό ειναι το θέμα.

Δεν φτανει ο χρόνος.

Εγω στην παρουσα περίοδο ξανα ανακαλύπτω το 90's.....είναι απιστευτο πόσα πραγματα εχασα και τοτε υποτίθεται την έψαχνα κιόλας.

 

Και εσυ τεκνον ....Λακη...

τσ τσ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Just now, vagelism said:

Και εσυ τεκνον ....Λακη...

τσ τσ...

Θα φτασω και στο 2019...σε  εικοσι χρόνια ...😁

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Λειπει όντως αν και ενα απο τα καλυτερα αλμπουμ των τελευταιων ετων ηταν concept

 

https://www.youtube.com/watch?v=wdlk3W_pfcI&list=PLx4yYrpSLMPqf8TAN7Mf-rD6qiJrTo53f

 

 

Έβγαλε τέτοιο δίσκο ο Van Morrison?

  • Χαχα 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πάντως έχει πλάκα... δέκα πέντε χρόνια εδώ μέσα (και αλλού και αλλού) το ίδιο λάθος...

συζητήσεις με εν γένει υποκειμενικό θέμα που ξεκινούν και εξελίσσονται χωρίς καθορισμό κάποιων "αξιωμάτων" ως κοινό σημείο αναφοράς... έτσι κάποιες θέσεις "διαβάζονται" εύκολα (το ακούγονται δεν είναι το ίδιο) ως "αφορισμοί αυτοανακυρηγμένων αυθεντιών" (δεν το υιοθετώ) οι οποίοι μπορούν ενίοτε να ερμηνευθούν ως προσωπικές προσβολές χωρίς να συνάδουν κατά κανόνα (θέλω να πιστεύω) με τις αρχικές προθέσεις...

 

έτσι στην παρούσα μου λείπει ο πέραν του αυθαίρετου αυτονόητου για τον καθέναν μας καθορισμός όχι τόσο της αλλά wiki ευρείας έννοιας "μουσική" σε ατομικό και κοινωνικό επίπεδο, αλλά κυρίως ο ορισμός της "καλής" και "κακής"... υπάρχει (ή μπορεί να υπάρχει ή έχει σημασία το να υπάρξει αν δεν υπάρχει κάποιος κοινός)?... και με ποια "βαθμονομημένα" κατά σημαντικότητα (και σε σχέση με τι και ποιον) κριτήρια?... την πρωτοτυπία?... την δυσκολία?...την ικανότητα δημιουργίας συναισθηματικού γεγονότος (προσωπικού ή κοινωνικού)?... της δύναμης να οριστεί σύμβολο ή αρωγός κοινωνικών ρευμάτων?... ως είδος?... ως κομμάτι?...κλπ κλπ κλπ

 

και η φτωχή πλην τίμια απλή τέρψη?... ίδιον μόνο της μπασκλασαρίας?... ξέρω γω ρε φίλοι... μήπως πρέπει να απολογηθώ εγώ (ή ο όποιος σαν εμένα) στον αγαπητό μου Νικολάκη επειδή  ακούω ακόμα classic rock ή blues ή κλασσική jazz (ανίκανος πια να ζήσω δημιουργώντας κάτι νέο και σώνει και καλά εγκλωβισμένος σε "περασμένα μεγαλεία"), ή στον επίσης αγαπητό Βαγγέλη που του είναι δυσκολοχώνευτο το αυτόν γεγονός (και ίσως μια προτεραιότητα στην ζωή μου προσανατολισμένη στην εξεύρεση νέας αξιόλογης μουσικής που θα ανέβαζα στο "τι μουσική ακούτε τώρα" θα λειτουργούσε ως αντιόξεινο για το στομάχι του)?...😎

 

εκτός αν κυκλοφόρησε κάνα νέο Dark Side of the Moon ή καμιά 9η άντε 5η και μου ξέφυγε (με την λογική ότι δεν θα φτάσει με τον οποιοδήποτε έστω ακούσιο τρόπο χωρίς προσωπικά credits στα αυτιά μου όταν με το καλό γίνει κάτι τέτοιο)... άλλωστε τι τα θέλετε συνγέροντες... πάνε οι ωραίες αυτές εποχές που ένα νέο σπάνιο lp στην δισκοθήκη μου, μου έβγαζε δύσκολες γκόμενες και ο νοών νοείτω...😉

  • Like 3

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, LK said:

Θα φτασω και στο 2019...σε  εικοσι χρόνια ...😁

εγώ θα φτάσω σε 50....αλλά δεν θα υπάρχει ούτε η σκόνη μου τότε...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα κ ο καθενας ειναι ελευθερος να προσεγγιζει την μουσικη με οποιον τροπο αυτος θελει.

Οπως και ο καθενας σε ενα forum εχει το δικαιωμα της αποψης του.

Εννοειται οτι δεν κατακρινω καποιον αν θελει να ακουει τις μουσικες της νιοτης του {για παντα} - απλα μου κανει εντυπωση γιατι πιστευω οτι απευθυνομαι σε μουσικους,... με τον ιδιο τροπο που θα μου εκανε εντυπωση καποιος γιατρος να μην παρακολουθει τις εξελιξεις της ιατρικης κ να ακολουθει δογματικα αυτα που εμαθε το 1960!!

 

Θα μου πειτε....ο τυπος σωζει ζωες...πρεπει να ειναι ενημερος..τι σχεση εχει η μουσικη με την ιατρικη..?

Ο καλος επαγγελματιας..{ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ} αγαπαει κ ποναει την τεχνη του . Μεσα στα πλαισια αυτης της αγαπης,  η συνεχης ενημερωση ειναι κομματι καθε εξελισσομενου επαγγελματια / μουσικου.

Αυτη ειναι η δικια μου κοσμοθεωρια.

Καθε μουσικος οφειλει ΚΑΤ ΕΜΕ οχι μονο να μαθαινει τι νεο συμβαινει με το οργανο του..αλλα και τι νεο συμβαινει με την μουσικη.

Επισης ..με τον τροπο που σκεφτεσαι..ακομα κ αν κυκλοφορησει το νεο Dark side..πιθανοτατα .δεν θα το παρεις χαμπαρι.

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Kάτσε να σου εξηγήσω τη διαφορά με την ιατρική 🤣

 

 Γιατρός του 18ου αιώνα

 

 giovanni-grevembroch-medico-industrioso-

 

 

 Γιατρός του 1960

 

 100713.JPG

 

Γιατρός του σήμερα

 

 

 PET-scanner.jpg

 

 

 

 

 Και τώρα δες τη μουσική

 

 

 Μουσική του 18ου αιώνα

 

 

 

 

 

 

Μουσική του 1960

 

 

 

 

 

 Μουσική του σήμερα

 

 

 

 

 Άστο, να λείπει το βύσσινο, εμπρός πίσω 🤣

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγέλη σου έξηγησα πιό πάνω, ότι τα αυτιά μου είναι ανοιχτά και αν βγεί νέο dark side θα το πάρω χαμπάρι.

Δεύτερον έχεις λάθος στο θέμα του μουσικού κλπ κλπ.

Η δική μου άποψη είναι οτι ο μουσικός δεν πρέπει να ασχολείται με σκουπίδια και να επιλέγει από ένα επίπεδο και πάνω έτσι ώστε να βοηθηθεί να γίνει καλύτερος.

Προσωπικά δεν μπορώ να ακούω "μουσική"  που είναι "ας πούμε" απαγγελία στίχων με ένα υποτυπώδες beat.

Αν αυτό είναι η μουσική του σήμερα και του αύριο δεν θα πάρω, δεν θα ακούσω δεν θα ασχοληθώ.

 

Σου είπα και στο προηγούμενο ποστ, ακούω τα πάντα, και καταλήγω στα 70ς.

Και έχει πολύ υλικό εκεί που ουτε εσύ, ούτε εγώ έχουμε ακούσει.

Ακόμα.

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 παρε αλλη μια μουσικη του σημερα...γιατι το παραδειγμα σου Μανο ειναι ατυχες.

αλλη μια

αλλη μια του σημερα...28/3/19 

Μην ποσταρεις μονο παπαριες για να αποδειξεις μονο τα λεγομενα σου..

Μπορω να συνεχισω ολη νυχτα αν θες.

 

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου