Προς το περιεχόμενο

Σκόρπιες σκέψεις περι μουσικής.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Συγγνώμη, το post μου που έχεις παραθέσει, το διάβασες?

Γιατί αν το διάβασες, δεν είναι δυνατόν να ρωτάς κάτι στο οποίο έχω ήδη απαντήσει.

Που είδες να γράφω κάτι για επηρροές vs παρθενογέννεση?

Ποιοι είναι οι καινοτόμοι του 60 και 70?

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω.

Μήπως να ξαναδιαβάσεις τι είχα γράψει?

χιλια συγνωμη ρε συ

κρατησα αυτο..

Παράθεση

Οπότε πχ οι μαθητές σου, θα σου ζητάνε κομμάτια που μπορεί να έχουν βγει πρόσφατα (μην γνωρίζοντας ή μη ενδιαφερόμενοι για παλιότερα πράγματα), αλλά όμως δεν έχουν στην ουσία τίποτα καινούριο.

Ζαλιστηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγω λεω καλλίτερα ο Βαγγέλης αφού την ψάχνει να προτείνει και σε εμας ο,τι σύγχρονο βρίσκει ενδιαφέρον. 

Προσωπικά θα με βόλευε γιατί εγω βαριέμαι να ψάχνω. 

Απο εκει και πέρα, εμενα λογικο μου φαίνεται ενας μουσικός ή ενας ντι τζευ να ενηνερωνεται...του αρεσει δεν του αρεσει.

Και εγω βαριεμαι κσθε τρεις και λιγο να διαβαζω τροποποιήσεις νομων αλλα δυστυχως είναι δουλειά μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, vagelism said:

Πιστευεις δηλαδη..,οτι οταν οι Floyd μπηκαν να γραψουν το Dark side..ειπαν...

- well guys...let's make some history in music?

 

I dont think so.

 Kαθε συνθετης..Viral θελει ενδομηχα να γινει..ειτε πουλωντας 10 εκατ δισκους ειτε κανοντας 100 εκ Views.

Το μεσο αλλαξε...οχι το κινητρο.

 

 

 Πολύ σωστά, το μέσο άλλαξε. Και το μέσο είναι το μήνυμα.

 

 Pink Floyd 1972: Παιδιά, πρέπει να γίνουμε viral στα δισκοπωλεία. Θα γράψουμε λοιπόν ένα δίσκο, που όποιος ροκάς τον ακούει θα του φεύγει το μ()υνί, θα τριπάρει τελείως λέμε, θα τον βάζει στους φίλους του και θα τον προτείνει παντού . Αποτέλεσμα: Dark side of the moon

 

Wang Rong Rollin 2014: Παιδιά, πρέπει να γίνουμε viral στο youtube. Είδε κανείς πουθενά τη στολή της κότας;

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manosx είπε

 

 

 Πολύ σωστά, το μέσο άλλαξε. Και το μέσο είναι το μήνυμα.

 

 Pink Floyd 1972: Παιδιά, πρέπει να γίνουμε viral στα δισκοπωλεία. Θα γράψουμε λοιπόν ένα δίσκο, που όποιος ροκάς τον ακούει θα του φεύγει το μ()υνί, θα τριπάρει τελείως λέμε, θα τον βάζει στους φίλους του και θα τον προτείνει παντού . Αποτέλεσμα: Dark side of the moon

 

Wang Rong Rollin 2014: Παιδιά, πρέπει να γίνουμε viral στο youtube. Είδε κανείς πουθενά τη στολή της κότας;

παλι πας στα ακρα Μανο..

Καλο βραδυ.

Ωραια κουβεντα ειχαμε ομως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 ώρες πριν, vagelism είπε

Επισης ..με τον τροπο που σκεφτεσαι..ακομα κ αν κυκλοφορησει το νεο Dark side..πιθανοτατα .δεν θα το παρεις χαμπαρι.

 

τσκ τσκ... σοβαρά τώρα?... δεν θα το πάρω χαμπάρι?... 🙄

 

 

ΥΓ. άντε καλά... ας τηρήσω τα προσχήματα... δεν χρειάζεται κανείς μουσικός (εγώ είμαι ηχολήπτης έτσι κι αλλιώς) να ξημεροβραδιάζεται στο youtube αναζητώντας τραγουδάκια για να μην είναι ανενημέρωτος... το κάνουν καλύτερα άλλοι γι αυτόν που το γουστάρουν σαν πρακτική όπως εσύ (και έχουν τον απαραίτητο χρόνο) και σε συνέχεια ανατροφοδοτούν τα διάφορα noiz (και περιοδικά και πορταλ κλπ) κοινωνώντας του την απαραίτητη πληροφορία προς κριτική ανάλωση...

 

αρκεί λοιπόν ο μέσος μουσικός να είναι "ανοιχτός" εν μέσω της κατακλυσμιαίας συνισταμένης γνώσης που τον περιβάλει και πέραν αυτού, ώστε να είναι ΠΑΝΤΑ κι ΕΥΚΟΛΑ επαρκώς ενημερωμένος περί των σύγχρονων ειδών και τάσεων, καλύπτωντας συμπερασματικά τις προσωπικές του ανάγκες... έτσι φυσικότατα και ανερυθρίαστα έχει το ΔΙΚΑΙΩΜΑ εμπεριστατωμένης ΕΠΙΛΟΓΗΣ και σε παλιότερες μουσικές για την τέρψη του, χωρίς να δίνει λόγο στις κατά καιρούς "αυθεντίες" (έστω κι άδολες) που τον προκάρουν στην "μουσική αστυνομία"...😂

 

σαν επαγγελματίας βέβαια, αν ας πούμε παίζει ρεμπέτικα (ή χιπ χοπ ή ραπ ή ροκ ή, ή, ή) θα επικεντρωθεί θέλει δεν θέλει σε πρώτο χρόνο πρακτικά κι εγκυκλοπαιδικά σε αυτά, για να επιβιώσει στο είδος... έλεος όμως... δεν χρειάζεται να σπουδάσει ΜΟΥΣΙΚΟΛΟΓΙΑ ή να αφιερώνει παραπάνω χρόνο απ ότι ορέγεται για καθολική επιστημονική θεώρηση της μουσικής...

 

ε από κει και πέρα η κριτική σκέψη και ικανότητα (ευτυχώς ή δυστυχώς) δεν είναι επίκτητη... τι να κάνουμε...😎

 

ΥΓ2 περιμένω να μάθω πια είναι η καλή και πια η κακή μουσική...

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι πόσο πολύ βαριόμουν στην Βιέννη σε μια συναυλία κλασσικής μουσικής που τα μισόλεπτα κλασσικά εμπνευσμένα θέματα με τα βιολιά απ'το I will survive της Gaynor και το αποκορύφωμα του Nostalgia του Yanni φαντάζουν τόσο πιο εξελιγμένα και 'χρωματιστα', 'ενθουσιωδη' παρότι γράφτηκαν στα ίδια οργανα, αλλά βεβαίως βεβαίως αιώνες πιο μετά.

 

Η Ferrari λέει "το καλύτερο αυτοκίνητο είναι αυτό που δεν έχουμε φτιάξει ακόμα".

 

Παρόμοια, η καλύτερη μουσική είναι αυτή που δεν έχει γραφτεί ακόμα.

  • Like 1

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vagelism είπε

κ να ακολουθει δογματικα αυτα που εμαθε το 1960!!

 

Καλά αΦτο το κάνει ένα τεράστιο μέρος της κοινωνίας σε πολιτικό-κοινωνικο επίπεδο έτσι κι αλλιώς 🤣🤣 

 

Γειααφτοκεεχουμαικεταχαλοιαμαςταμαβρα ...😁

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστρέφω σε ένα θέμα που γράφτηκε μερικά ποστς πιο πίσω και το οποίο βρίσκω πολύ ενδιαφέρον. Όπως ηδη αναφέρθηκε, ο τρόπος που παράγεται και ακούγεται σήμερα η μουσική αλλάζει πολύ γρήγορα. Στα πλαίσια αυτής της αλλαγής, είμαστε πολύ κοντά νομίζω στο τέλος αυτού που αντιλαμβανόμαστε ως album. Αυτού του τύπου η μουσική ενότητα μάλλον δεν εξυπηρετεί τίποτα πλέον. Το focus έχει μεταφερθεί σχεδόν ολοκληρωτικά στη μονάδα, το κομμάτι δηλαδή. Μπορεί ένας καλλιτέχνης να κυκλοφορήσει σήμερα ένα άλμπουμ κι ένα κομμάτι του να αποκτήσει εννιαψήφιο count στα views του youtube και τα άλλα να μην ξεπερνούν καν το δεκαχίλιαρο.

 

Η ενότητα του album είχε πολύ περισσότερο νόημα όταν ο κόσμος ακόμα ασχολείτο με τη φυσική μορφή του μέσου εξ ου και εξαφανίζεται σιγά σιγά και η έκφραση "έβγαλε δίσκο". Νομίζω ότι στο κοντινό μέλλον δε θα υπάρχουν πια albums αλλά μόνο κομμάτια. Οι μουσικές ενότητες θα είναι μόνο συλλογές που θα προσφέρουν οι online πλατφόρμες με κάποια έκπτωση π.χ. ή συνολικά τα κομμάτια κάποιου καλλιτέχνη με κριτήριο κάποια χρονική περίοδο. Επίσης προβλέπω και το τέλος (αν δεν έχει ήδη τελειώσει) της ραδιοφωνικής διάρκειας των κομματιών που προορίζονται για hits/singles κλπ. Δηλαδή αυτό το 3-4 λεπτά που αναγκαστικά επέβαλε ως ένα βαθμό και τη φόρμα, είναι κι αυτό κοντά στη συνταξιοδότηση νομίζω.

 

Ειδικά το θέμα του άλμπουμ είναι τεράστιο και αλλάζει απολύτως τα δεδομένα. Δηλαδή το καθεστώς που κάποιος έγραφε ένα  κομμάτι και έπρεπε να περιμένει δυο χρόνια μέχρι να το κυκλοφορήσει σε άλμπουμ ή έγραφε στα γρήγορα fillers γιατί τον πίεζε το συμβόλαιο, παύει να υφίσταται. Μαζί με την ενότητα του άλμπουμ φεύγουν και πολλά "καλά" βέβαια αν το σκεφτεί κανείς.

 

Προσωπικά παρακολουθώ αυτές τις μεγάλες αλλαγές με πολύ ενδιαφέρον και κρατώ την τελική κρίση μου για όταν τα εκάστοτε νέα δεδομένα έχουν "τρέξει" για μερικά χρόνια.

 

 

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ακόμα που συμβαίνει στη σημερινή μουσική και δεν μπορώ να χωνέψω με τίποτα,

είναι το παίξιμο για το παίξιμο

ακροβατικοί ρυθμοί που ναι μεν λες "μα πως το παίζει" αλλά δε γκρουβάρουν καθόλου, δε με κουνάνε

ατελείωτες νότες χωρίς κανένα νόημα και εκτός "κουτιού" πάντα γιατί είμαστε και μουσικάρες και δε τη βγάζουμε με πεντατονική...

θα φάω κράξιμο αλλά

κάτι guthrie govan, κάτι petrucci μόνο σε μουσικούς κάνουν αίσθηση

ac/dc θα ακούνε και το 3000 και ακόμα θα χορεύουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, vagelism said:

διαφωνω σε ολες τις διαστασεις..

Αλλα δεν θα προσπαθησω να σε πεισω.

Δεν υπαρχει κ λογος αλλωστε.

Οτι σκατα κ διαμαντια κυκλοφορουσαν το 60 ..κυκλοφορουν κ τωρα.

Με την διαφορα οτι τωρα πρεπει να τα βρουμε μονοι μας.

..{εκτος κι αν πιστευεις οτι το 60 ..εβγαιναν μονο διαμαντια...οποτε παω πασο.}

 

Εκεί είναι όλο το θέμα,

τώρα η φάση είναι diy και για ακροατές και για μουσικούς.

Παλιά το ξεσκαρτάρισμα το έκαναν οι εταιρίες για μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου