Προς το περιεχόμενο

Βοηθείστε στην επιλογή κιθάρας! Αναποφάσιστος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε παιδια! Μεγαλο προβλημα με την περιπτωση μου! Θελω να αγορασω κιθαρα κ δεν ξερω ποια! μου αρεσουν παρα πολλες κ τους 3 τελευταιους μηνες βασανιζομαι παρα πολυ γιατι βδομαδα παρα βδομαδα αλλαζω συνεχεια γνωμη! Εχω φτασει σε ενα απελπιστικο αδιεξοδο κ πραγματικα δεν ξερω τι μου γινεται!!! Τις τελευταιες μερες ειμαι αναμεσα σε μια Gibson explorer 84 reissue κ μια Schecter C7 Hellraiser (κοκκινη). Τα χρηματα που διαθετω ειναι μεχρι 900 ευρω, εκτος αν βρω την explorer κ μπορεσω να δανειστω κ κατι παραπανω για την αγορα της. Τα χαρακτηριστικα που γενικα μου αρεσουν σε μια κιθαρα ειναι 1ον το playability, 2ον metal προσανατολισμος αλλα κ κατι σε ποιο all around, 3ον εξωτερικη εμφανιση απο αποψη φινιρισματος, μου αρεσουν τα περιεργα inlays οπως της schecter, τα abalone bindings κτλ. 4ον ΝΟ FLOYD ROSE. Ξερω πως το να παρω μια 84reissue explorer ειναι καπως ποζεραδικη φαση αλλα κ εγω οπως κ πολλοι ακομη δεν εχω ξεφυγει απο το hetfield συνδρομο ακομα. Επισης κατι ακουσα σημερα πως πλεον δεν αξιζει να παρεις Schecter! Γιατι ρε παιδια το λενε αυτο??? Σημερα πηγα μαυρομουστακη κ δοκιμασα την C7hellraiser κ μου αρεσε παρα παρα πολυ!!! Κ με βολεψε αρκετα  παρολο που πρωτη φορα δοκιμασα 7χορδη! δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε μπερδευομουν ουτε τιποτα. Συγνωμη που σας κουραζω, απλα εχω φτασει σε απελπιστικη κατασταση κ ισως αυριο-μεθαυριο να προτιμησω παλι κατι αλλο κ πρεπει να δωσω ενα τελος κ να πω τερμα, αυτη ειναι η κιθαρα που θελω. Μακαρι να ημουν σαν τους περισσοτερους κιθαριστες στα γουστα... θελουν πολλες κιθαρες, αλλα μονο μια ειναι η μοναδικη για αυτους... κ συχνα ψιλοαπιαστη στα χρηματα αλλα εχουν το ονειρο... εγω ουτε αυτο δεν εχω... Please help..

 

Tα ακουσματα μου ειναι κλασικα metallica, iced earth, rotting christ, haggard, divine heresy, dark lunacy, system of a down κ γενικα metal οτιδηποτε.

 

Ο τωρινος εξοπλισμος μου ειναι:

IBANEZ rg350ex

cort x1

Eνισχυτης roland cube20x κ ενα πεταλακι death metal digitech

Oποιος ενδιαφερεται ισως κ να πουλησω τις παραπανω κιθαρες.. Η ibanez με βολεψε αρκετα αλλα δεν εχει το φινιρισμα που θα ηθελα...

 

Kιθαρες που ηθελα κ ισως ακομα θελω να αγορασω αυτους τους 3 τελευταιους μηνες της καταντιας μου ειναι:

DBZ barchetta eminent

DBZ bolero banneret

ESP ex 400 white αλλα κ μαυρες

Jackson RR

GIBSON les paul (δεν με πολυβολευει το υψος των χορδων απο το σωμα κατα καποιον τροπο οταν παιζω γρηγορα downstrokes)

Gibson explorer μαυρη με emg's κ η 84reissue Πιο πολυ.

Schecter C1 k C7 κοκκινη

 

Θελω η κιθαρα που θα αγορασω να φωναζει ΠΑΙΞΕ ΜΕ!!! να με *******ει! να μην την αφηνω απο τα χερια μου! κ να ειναι ενα κοσμημα στο δωματιο μου! αυτο θελω...  ;D

 

Σας πεθανα το ξερω! αλλα προτιμησα να δωσω πληρες ιστορικο κ λεπτομερειες του τι συμβαινει ωστε να με βοηθησετε με τον καλυτερο τροπο! Περιμενω την φωτιση σας γιατι παιζει να πασχω απο G.C.S = guitar choice syndrome!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

σύμφωνα πάντα με την περίπτωσή σου όποιος αρχίσει να σου αραδιάζει κιθάρες μάλλον κακό θα σου κάνει.

οπότε η γνώμη μου είναι να σβήσεις το ποστ - να κάτσεις να σκεφτείς μόνος σου - και να παραγγείλεις αυτήν που θα σου έρθει στο μυαλό πρώτη.

 

αν πεις ότι σου έρχονται πολλές πρώτες .........είσαι και ψεματιάρης.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μπέρδεμα...

 

Μάλλον σκέψου τί ακριβώς θέλεις πρώτα απ όλα, διότι σε βλέπω να πέρνεις μια κιθάρα και να αλλάζεις γνώμη πάλι  ;D

 

Πάντως για all around προσανατολισμό, πάρε τη Gibson καλύτερα. Θα παίζεις και μεταλιές και οτιδήποτε άλλο μιας και είναι τρομερά ευέλικτη. Σε άλλη περίπτωση πάρε πιο "μεταλλάδικη" κιθάρα, που να ξεχωρίζει με το σχήμα και την εμφάνιση.

 

Νομίζω ότι ότι και να σου πούμε πρέπει να αποφασίσεις εσύ..

 

Μην αφήσεις το impulse να σε παρασύρει. Ζύγισέ τα, δοκίμασε κιθάρες και βλέπεις...στο ίδιο τρυπάκι είμαστε πολλοί εδώ...

 

Καλή Επιλογή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα τωρα μου ερχεται η Hellraiser πρωτη στο μυαλο μου ειλικρινα...(την επαιξα ομως πριν μια-δυο ωρες) αλλα την gibson thn βρηκα στο ebay σε καλη τιμη κ αν την παρω κ για τον ενα η τον αλλο λογο δεν μου αρεσει μπορω ανετοτατα να την πουλησω με την μια κ να μην χασω χρηματα. ΘΗΡΙΟ πραγματικα η Helraiser C7 παντως! Απιστευτος ογκος! κ να φανταστειτε πριν παω να την δοκιμασω ειχα τους ενδοιασμους μου ως προς το scale 26,5(ithink), πηγα, επαιξα, το ευχαριστηθηκα κ μετα απο καμια ωρα τοτε θυμηθηκα οτι ηθελα να παρατηρησω το scale της κ το ειχα ξεχασει! που σημαινει οτι απλα δεν καταλαβα διαφορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μιλησει η καρδια φιλε  ;D

 

ε και στη τελικη δεν αγοραζεις σπιτι

 

την υγεια μας να χουμε να παιρνουμε κιθαρες (κανα δυο ε? οχι 35.000 :P)

 

παρεπιπτοντως καμια flying V δεν σε ψηνει? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μπέρδεμα...

 

Μάλλον σκέψου τί ακριβώς θέλεις πρώτα απ όλα, διότι σε βλέπω να πέρνεις μια κιθάρα και να αλλάζεις γνώμη πάλι  ;D

 

Πάντως για all around προσανατολισμό, πάρε τη Gibson καλύτερα. Θα παίζεις και μεταλιές και οτιδήποτε άλλο μιας και είναι τρομερά ευέλικτη. Σε άλλη περίπτωση πάρε πιο "μεταλλάδικη" κιθάρα, που να ξεχωρίζει με το σχήμα και την εμφάνιση.

 

Νομίζω ότι ότι και να σου πούμε πρέπει να αποφασίσεις εσύ..

 

Μην αφήσεις το impulse να σε παρασύρει. Ζύγισέ τα, δοκίμασε κιθάρες και βλέπεις...στο ίδιο τρυπάκι είμαστε πολλοί εδώ...

 

Καλή Επιλογή!

 

Κοιτα να δεις... βιαστικες αποφασεις δεν παιρνω αλλιως θα ειχα παρει τον πρωτο μηνα την ltd ex400. αλλα ειπα αστο να δω μην αλλαξω γνωμη.. κ τελικα αλλαξα... κ πηγε να με παρασυρει το impulse με την barchetta, αλλα παλι ειπα κατσε μητσο μπορει παλι να αλλαξεις γνωμη... κ συγκρατηθηκα... κ παλι αλλαξα γνωμη... το θεμα ειναι θα μπορεσω ποτε να κατασταλλαξω η ετσι αναποφασιστος θα μεινω για πολυ καιρο??

 

πραγματικα με αγχωνει σιγα σιγα το θεμα με την πορεια που εχει παρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα!

Γιατι το σκεφτεσαι τοσο πολυ?

Αφου φτηνες ειναι και οι 2, παρε και τις 2! ;)

ή τελοσπαντων απο μονος σου θα παρεις και την δευτερη οταν μαζεψεις χρηματα!

Δεν ειναι κανα τρελο ποσο για να το σκεφτεσαι τοοοοοοοσο πολυ!

Παντως την Hellraiser στην αγοραζω οταν την πουλησεις!  :P

Προσωπικα αυτην θαπαιρνα καθαρα λογω εμφανισης. (Δικο μου κριτηριο) και με βαση αυτα που ακους αυτην θα προτεινα...

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα!

Γιατι το σκεφτεσαι τοσο πολυ?

Αφου φτηνες ειναι και οι 2, παρε και τις 2! ;)

ή τελοσπαντων απο μονος σου θα παρεις και την δευτερη οταν μαζεψεις χρηματα!

Δεν ειναι κανα τρελο ποσο για να το σκεφτεσαι τοοοοοοοσο πολυ!

Παντως την Hellraiser στην αγοραζω οταν την πουλησεις!  :P

Προσωπικα αυτην θαπαιρνα καθαρα λογω εμφανισης. (Δικο μου κριτηριο) και με βαση αυτα που ακους αυτην θα προτεινα...

 

Εεεεε για εμενα θα ελεγα πως ειναι ενα αρκετα σοβαρο ποσο δεδομενου κ της οικονομικης κρισης που μας εχει φαει... ισα ισα τα εχω αυτα τα χρηματα κ ζω με πολυ ελαχιστα κ χωρις να βγαινω εννοειται ωστε να φτασω αυτο το ποσο... κ φαντασου θα πρεπει να βρω δανεικα αν θελω να παρω την explorer οποτε καταλαβαινεις...

Η κιθαρα που θα παρω την σκεφτομαι σαν ενα οργανο το οποιο εφοσον με ικανοποιησει, να το κρατησω για πολλα πολλα χρονια ακομα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σε στεναχωρίσω αλλά αν είναι να αγοράσεις κάτι μάλλον ενισχυτή θέλεις, με δεδομένο ότι έχεις 2 κιθάρες. Το playability είναι θέμα κυριως ρυθμίσεων (αλλά όχι μόνο), και αφου στέφτεσαι να αγοράσεις explorer δεν νομίζω ότι θα ικανοποιηθείς με κάτι άλλο.

 

Και μην ξεχνάς σημασία έχει τι μουσική παίζεις και όχι τι βλέπεις. Άλλο metal και άλλο pop (και popular music δεν συνεπάγεται απαραίτητα pop).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου