Προς το περιεχόμενο

Βοηθείστε στην επιλογή κιθάρας! Αναποφάσιστος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πες μου γενικά τι σχήματα σε πωρώνουν για να προτείνω κανα 2 κιθάρες που μ'αρέσουν πολύ εμένα και ίσως αρέσουν και σένα.

 

Λοιπον φιλε μου... το αγαπημενο μου σχημα θα μπορουσε ειναι (το λεω ετσι λογο της αναποφασιστικοτητας μου) explorer σωμα της esp (με τις γωνιες κτλ) κ headstock jackson style(oxi reversed headstocks δεν με τρελαινουν). κ φυσικα το κλασικο gibson explorer σχεδιο.

strat type σωμα παντα μου αρεσε αλλα με μυτες, οχι καμπυλοτα κ κοντα κερατα στυλ fender. ο λαιμος θα θελα να ειναι λεπτος αλλα οχι υπερβολικα λεπτος οπως της ibanez. δεν μου αρεσουν τα headstock στυλ fender κ καποια αλλα τα οποια δεν τα θυμαμαι ολα. Επισης V σωμα δεν θα το προτιμουσα διοτι παιζω αρκετα συχνα καθιστος κ δεν βολευει κ ιδιαιτερα. carved σωμα θα προτιμουσα αν ηταν οποιοδηποτε σχεδιο εκτoς explorer. headstocks στυλ les paul επισης μου αρεσουν.

les paul gibson μ'αρεσει αλλα σκεφτομαι οτι απλα θα την αγορασω επειδη ολοι την θελουν κ δεν μ'αρεσει ιδιαιτερα αυτο... +οτι δεν την φτανω στα λεφτα κ σιγουρα προτιμω την explorer περισοτερο στο θεμα gibson. το κλασικο ταυρακι δεν μου αρεσει ιδιαιτερα, αλλα αν υπαρχει κατι διαφορετικο που να του φερνει μπορει κ να το προτιμουσα... η καλυτερα αφηστε με στον πονο μου γιατι οπως βλεπετε η κατασταση ειναι πολυ σοβαρη κ οπως ειπαν κ προηγουμενως το να μου προτεινετε κιθαρες απλα θα με μπερδεψουν περισσοτερο... Οποτε αν καποιος μπορει απλα να σκεφτει τι θα μπορουσα να κανω για να σταθεροποιησω τα πραγματα προς μια κιθαρα, κ να μπορεσω να κρατησω την προτιμηση μου πανω απο ενα μηνα θα ηταν οτι καλυτερο για να με βοηθησει..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

τι???θα παρεις κρεμ κιθαρα και θα παιζεις μεταλ???  

Αισχος! ;D ;D ;D

απλα αν εχεις αμφιβολιες απο τωρα, αφου παρεις την μια, πιασεις μια δουλεια θα θες αλλη και αλλη και αλλη και καπου στο ενδιαμεσο θα πουλας κιολας...

Επισης αυτο ειναι σιγουρο οτι θα συμβει γιατι εμπλεξες με το νοιζ, ολοι ετσι την παταμε... ;D

 

Πχ..

Εστω οτι παιρνεις την Schecter, ok?

Μετα απο 2 χρονια (και λιγοτερο μην σου πω) βλεπεις την gibson στις αγγελιες του νοιζ σε χαμηλη τιμη, τοτε

1. κανεις τα παντα να την παρεις

2. ανεβαζεις σε αγγελια την Schecter την βλεπω εγω, τρεχω πανικοβλητος να δανειστω ή να πουλησω για να την παρω.

 

Και αυτη η διαδικασια συνεχιζεται στο διηνεκες....

 

Σορυ, μαλλον σε μπερδεψα ετσι οπως το ειπα... το απεχθανομαι το κρεμ!!! κ απλα μου τι σπαει που αυτο το χρωμα κιτρινιζει χρονο με τον χρονο... στην αρχη ειναι ψιλοασπρο κ μετα... πεταμα... μπλιαχ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα κ θα στα δανεισω εγω τα 300 ευρω!!! για 300 ευρω??? θα ειχα κινησει γη κ ουρανο για να παρω αυτο που πραγματικα θα ηθελα! πχ για την explorer μου λειπουν 400 ισως κ 500 ευρω κ τρεχω απελπισμενα να τα βρω απο δω κ απο κει με οποιον τροπο να ναι!!! στο ebay αν κανω αγορα σε ποσο καιρο θα πρεπει να δωσω τα χρηματα??? γιατι αν παρω μεχρι αυριο την explorer Που ληγει η αγγελια δεν ξερω αν θα προλαβω να μαζεψω τα χρηματα.

 

Έχεις ξανακάνει αγορά μέσω ebay; Αν όχι, καλό είναι να συμβουλευτείς κάποιον πριν την κάνεις για να μην την πατήσεις (πχ αν αγοράζεις από Αμερική να περιμένεις επιπλέον έξοδα για να περάσει η κιθάρα από τελωνείο)...

 

Επίσης, ο πλέον διαδεδομένος τρόπος για να πληρώσεις μέσω ebay είναι η PayPal. Αυτό σημαίνει αφενός ότι πρέπει να έχεις πιστωτική και δεύτερον να είσαι εγγεγραμμένος στην PayPal. Όλα αυτά πρεπει να γίνουν εάν κανεις αγορά στο ebay, για αυτό μην βιαστείς να πατήσεις κάποιο κουμπάκι εκεί εάν δεν το έχεις ξανακάνει (αν πάλι το έχεις, τότε λογικά αυτά που σου λέω είναι μάλλον περιττά :)). Γιατί ουσιαστικά όταν αγοράζεις κάτι από κάποιον στο ebay, στέλνεις κατευθείαν την πληρωμή στον πωλητή μέσω PayPal (οπότε αυτός πληρώνεται αμέσως και σου στέλνει την κιθάρα γρήγορα και όλα καλά), και τα λεφτά αυτά φεύγουν από τον τραπεζικό λογαριασμό σου στο επόμενο εκκαθαριστικό της κάρτας (μετά από κανένα μήνα δηλαδή).

 

Συγγνώμη αν σε μπέρδεψα, απλά σου είπα όλα αυτά γιατί αυτοί που την πατάνε συνήθως στο ebay είναι οι πρωτάρηδες που δεν έχουν καταλάβει πώς λειτουργεί ακριβώς όλο το πράγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φίλε μου είσαι παζλ για δυνατούς λύτες… Κρατάω το headstock Gibson, τις γωνίες, αλλά να μη είναι V γιατί δεν βολεύει- παραβλέπω τα άλλα- και με πάσα επιφύλαξη θα έλεγα: Μήπως τελικά θες μια BC Rich- όποια γουστάρεις εσύ- με γωνίες και headstock Gibson (ε… στο περίπου τέλος πάντων);

BC_RICH_MOCKINGBIRD_SUPREME.thumb.jpg.e9d5c86e4ba41f50bb4387d634da2973.jpg

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ξανακάνει αγορά μέσω ebay; Αν όχι, καλό είναι να συμβουλευτείς κάποιον πριν την κάνεις για να μην την πατήσεις (πχ αν αγοράζεις από Αμερική να περιμένεις επιπλέον έξοδα για να περάσει η κιθάρα από τελωνείο)...

 

Επίσης, ο πλέον διαδεδομένος τρόπος για να πληρώσεις μέσω ebay είναι η PayPal. Αυτό σημαίνει αφενός ότι πρέπει να έχεις πιστωτική και δεύτερον να είσαι εγγεγραμμένος στην PayPal. Όλα αυτά πρεπει να γίνουν εάν κανεις αγορά στο ebay, για αυτό μην βιαστείς να πατήσεις κάποιο κουμπάκι εκεί εάν δεν το έχεις ξανακάνει (αν πάλι το έχεις, τότε λογικά αυτά που σου λέω είναι μάλλον περιττά :)). Γιατί ουσιαστικά όταν αγοράζεις κάτι από κάποιον στο ebay, στέλνεις κατευθείαν την πληρωμή στον πωλητή μέσω PayPal (οπότε αυτός πληρώνεται αμέσως και σου στέλνει την κιθάρα γρήγορα και όλα καλά), και τα λεφτά αυτά φεύγουν από τον τραπεζικό λογαριασμό σου στο επόμενο εκκαθαριστικό της κάρτας (μετά από κανένα μήνα δηλαδή).

 

Συγγνώμη αν σε μπέρδεψα, απλά σου είπα όλα αυτά γιατί αυτοί που την πατάνε συνήθως στο ebay είναι οι πρωτάρηδες που δεν έχουν καταλάβει πώς λειτουργεί ακριβώς όλο το πράγμα...

 

Μην ανησυχεις καθολου για αυτο... θα την αγορασω με την βοηθεια ενος φιλου χρονια ebayer. προσεχω παντα... θα εξετασουμε την αγγελια προσεχτικα κ εξονυχιστικα κ αν μου δωσει αυτος το οκ τοτε προχωραμε. θα τον ρωτησω βεβαια κ ολα τα σχετικα ωστε να μην βλακεια κ αν γινει να ειμαι καλυμμενος κ να μην χασω πολλα χρηματα, το πολυ πολυ τα μεταφορικα επιστροφης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε αν καποιος μπορει απλα να σκεφτει τι θα μπορουσα να κανω για να σταθεροποιησω τα πραγματα προς μια κιθαρα, κ να μπορεσω να κρατησω την προτιμηση μου πανω απο ενα μηνα θα ηταν οτι καλυτερο για να με βοηθησει..

 

 

Καταρχήν προσδιορίζεις τι ήχο θες να βγάζεις. Μετά καταλήγεις τι περίπου σχήμα θες (στη συγκεκριμένη περίπτωση explorer μοτίβο). Βλέπεις τις διαθέσιμες επιλογές και κοιτάς το value for money. Δηλαδή όποια προσφέρει το καλύτερο στην καλύτερη τιμή. Πάντως για την '84 reissue δεν λέω και γαμώ τα όργανα, αλλά νομίζω ότι είναι αρκετά υπερτιμημένη γι' αυτά που προσφέρει.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχεις καθολου για αυτο... θα την αγορασω με την βοηθεια ενος φιλου χρονια ebayer. προσεχω παντα... θα εξετασουμε την αγγελια προσεχτικα κ εξονυχιστικα κ αν μου δωσει αυτος το οκ τοτε προχωραμε. θα τον ρωτησω βεβαια κ ολα τα σχετικα ωστε να μην βλακεια κ αν γινει να ειμαι καλυμμενος κ να μην χασω πολλα χρηματα, το πολυ πολυ τα μεταφορικα επιστροφης..

 

Ok τότε. Απλώς είπα να στο επισημάνω μιας που ρώτησες για το πότε πρέπει να πληρώσεις εάν κερδίσεις τη δημοπρασία στο ebay... Όλα αυτά αφου θα τα κάνεις (εάν τελικά τα κάνεις) με κάποιον φίλο σου που ξέρει, ρώτα τον αυτόν και θα στα εξηγήσει. Καλό βράδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου είσαι παζλ για δυνατούς λύτες… Κρατάω το headstock Gibson, τις γωνίες, αλλά να μη είναι V γιατί δεν βολεύει- παραβλέπω τα άλλα- και με πάσα επιφύλαξη θα έλεγα: Μήπως τελικά θες μια BC Rich- όποια γουστάρεις εσύ- με γωνίες και headstock Gibson (ε… στο περίπου τέλος πάντων);

 

Καποια σωματα μου αρεσουν αλλα κανενα headstock... αλλα αμα το παμε στις υπερβολες μου αρεσει αυτη αλλα βγαινει μονο με FR δυστυχως...BirdofPrey.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν προσδιορίζεις τι ήχο θες να βγάζεις. Μετά καταλήγεις τι περίπου σχήμα θες (στη συγκεκριμένη περίπτωση explorer μοτίβο). Βλέπεις τις διαθέσιμες επιλογές και κοιτάς το value for money. Δηλαδή όποια προσφέρει το καλύτερο στην καλύτερη τιμή. Πάντως για την '84 reissue δεν λέω και γαμώ τα όργανα, αλλά νομίζω ότι είναι αρκετά υπερτιμημένη γι' αυτά που προσφέρει.

 

Συμφωνω στο οτι ειναι υπερεκτιμημενη κ πολλες φορες ειπα να αγορασω μια απλη μαυρη explorer(η οποια θα ειναι κ καινουρια!), να της πεταξω carbon pickguard κ bridge emg + neck seymour duncan κ να τελειωνει η υποθεση... αλλα το γεγονος πως ειναι υπερεκτιμημενη ειναι κ καλο απο αποψη μεταπωλησης σε περιπτωση που δεν μου αρεσει.. + την σπανιοτητα της που την κανει μοναδικη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου