Προς το περιεχόμενο

Βοηθείστε στην επιλογή κιθάρας! Αναποφάσιστος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θέλω να σε στεναχωρίσω αλλά αν είναι να αγοράσεις κάτι μάλλον ενισχυτή θέλεις, με δεδομένο ότι έχεις 2 κιθάρες. Το playability είναι θέμα κυριως ρυθμίσεων (αλλά όχι μόνο), και αφου στέφτεσαι να αγοράσεις explorer δεν νομίζω ότι θα ικανοποιηθείς με κάτι άλλο.

 

Και μην ξεχνάς σημασία έχει τι μουσική παίζεις και όχι τι βλέπεις. Άλλο metal και άλλο pop (και popular music δεν συνεπάγεται απαραίτητα pop).

 

δεν νομιζω πως θελω ενισχυτη φιλε μου... ο extra ενισχυτης δεν θα με κανει να παιζω πιο πολυ η λιγοτερο... εξαλλου σε πολυκατοικια μενω οποτε σιγουρα δεν σκεφτομαι για ενισχυτη... θελω κιθαρα (εξαλλου σκεφτομαι να ξεφορτωθω καποια απο τις 2 κιθαρες μου, μην σου πω κ τις 2) που να την βλεπω, να μου γυαλιζει το ματι κ να με κανει να θελω να παιξω! βλεπω κ τις 2 που εχω τωρα κ πραγματικα σας ορκιζομαι οτι 8 στις 10 φορες που σκεφτομαι να παιξω δεν παιζω γιατι δεν θελω να πιασω καμια απο τις 2...  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ενταξει το ποσο ειναι σεβαστο, μην νομιζεις οτι και μενα μου περισσευουν! Για 300 ευρω δεν μπορω να παρω μια κουκλα πουναι στις αγγελιες   :'(

Αλλα μπροστα σε μια Gibson custom ειναι φτηνη.. 8)

Στο θεμα μας παλι, ειναι πολυ προσωπικο, πχ το  ειδες και μονος σου οι μισοι σουπαν explorer και οι αλλοι μισοι Schecter.

Εξαρταται τι εχει σημασια για σενα..

Κανε μια λιστα με τα θετικα και τα αρνητικα της καθεμιας και αποφασισε ποια ειναι πιο σημαντικα για σενα γιατι οσο ρωτας τοσο μπερδευεσαι και τοσο θα μπαινουν νεοι παραγοντες και προτιμησεις!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σε στεναχωρίσω αλλά αν είναι να αγοράσεις κάτι μάλλον ενισχυτή θέλεις, με δεδομένο ότι έχεις 2 κιθάρες. Το playability είναι θέμα κυριως ρυθμίσεων (αλλά όχι μόνο), και αφου στέφτεσαι να αγοράσεις explorer δεν νομίζω ότι θα ικανοποιηθείς με κάτι άλλο.

 

Και μην ξεχνάς σημασία έχει τι μουσική παίζεις και όχι τι βλέπεις. Άλλο metal και άλλο pop (και popular music δεν συνεπάγεται απαραίτητα pop).

 

Κ οταν λεω playability δεν εννοω μονο το σεταρισμα για να επιτευχθει.. εννοω κ το πως καθεται στο χερι του καθενος η καποια κιθαρα κ αν τον βολευει...  πχ εμενα οι χορδες που ειναι αρκετα μακρια απο το σωμα (βλεπε les paul, SG) κ δεν μιλαω για τo action, δεν με βολεψαν σε μεταλ ιδιαιτερα... σιγουρα ειναι κ θεμα συνηθειας με το οργανο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει το ποσο ειναι σεβαστο, μην νομιζεις οτι και μενα μου περισσευουν! Για 300 ευρω δεν μπορω να παρω μια κουκλα πουναι στις αγγελιες   :'(

Αλλα μπροστα σε μια Gibson custom ειναι φτηνη.. 8)

Στο θεμα μας παλι, ειναι πολυ προσωπικο, πχ το  ειδες και μονος σου οι μισοι σουπαν explorer και οι αλλοι μισοι Schecter.

Εξαρταται τι εχει σημασια για σενα..

Κανε μια λιστα με τα θετικα και τα αρνητικα της καθεμιας και αποφασισε ποια ειναι πιο σημαντικα για σενα γιατι οσο ρωτας τοσο μπερδευεσαι και τοσο θα μπαινουν νεοι παραγοντες και προτιμησεις!

 

Ελα κ θα στα δανεισω εγω τα 300 ευρω!!! για 300 ευρω??? θα ειχα κινησει γη κ ουρανο για να παρω αυτο που πραγματικα θα ηθελα! πχ για την explorer μου λειπουν 400 ισως κ 500 ευρω κ τρεχω απελπισμενα να τα βρω απο δω κ απο κει με οποιον τροπο να ναι!!! στο ebay αν κανω αγορα σε ποσο καιρο θα πρεπει να δωσω τα χρηματα??? γιατι αν παρω μεχρι αυριο την explorer Που ληγει η αγγελια δεν ξερω αν θα προλαβω να μαζεψω τα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω πως θελω ενισχυτη φιλε μου... ο extra ενισχυτης δεν θα με κανει να παιζω πιο πολυ η λιγοτερο... εξαλλου σε πολυκατοικια μενω οποτε σιγουρα δεν σκεφτομαι για ενισχυτη... θελω κιθαρα (εξαλλου σκεφτομαι να ξεφορτωθω καποια απο τις 2 κιθαρες μου, μην σου πω κ τις 2) που να την βλεπω, να μου γυαλιζει το ματι κ να με κανει να θελω να παιξω! βλεπω κ τις 2 που εχω τωρα κ πραγματικα σας ορκιζομαι οτι 8 στις 10 φορες που σκεφτομαι να παιξω δεν παιζω γιατι δεν θελω να πιασω καμια απο τις 2...  :'(

 

Απλά θεωρώ ότι το να σε πειράζει η κιθάρα αν δεν είναι εργονομικό το πρόβλημα αλλά λόγω εμφάνισης δείχνει μια ποίο στενή σχέση με την κιθάρα σαν ανικείμενο παρά με την μουσική... φυσικά προσωπική γνώμη που δεν μπορεί να αποδειχτεί.

 

Ο roland cube20x που έχεις μπορεί να είναι καλός για την κατηγορία του, αλλά το γεγονός ότι έχεις πεταλακι death metal digitech όπως λες μου λέει ότι κατα βάθος δεν σε ικανοποιεί ο ήχος σου, μια που ο roland έχει αρκετά είδη παραμόρφωσης τουλάχιστον ο cube 15x που τον ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ οταν λεω playability δεν εννοω μονο το σεταρισμα για να επιτευχθει.. εννοω κ το πως καθεται στο χερι του καθενος η καποια κιθαρα κ αν τον βολευει...  πχ εμενα οι χορδες που ειναι αρκετα μακρια απο το σωμα (βλεπε les paul, SG) κ δεν μιλαω για τo action, δεν με βολεψαν σε μεταλ ιδιαιτερα... σιγουρα ειναι κ θεμα συνηθειας με το οργανο...

 

Για αυτό είπα κυρίως και όχι αποκλειστικά. Αυτό μόνο από κοντά μπορείς να το κρίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι? Gibson....??? και λοιπόν?................HELLRAISER  MOTHERFUCKER.

ENNOEITAI SCHECTER ΘΑ ΤΗΝ ΠΆΡΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΑ.(Τα έχει όλα και συμφέρει).

 

Αν σου πώ ότι απο μακρία στο βασικό σχήμα είναι ίδια με την cort kx5 που έχω θα παρεξηγηθείς ; Όχι ότι είναι κακό αλλά λέμε τώρα.

 

Το παίρνω πίσω, αναγέται ξεκάθαρα στην strat το σχήμα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ακου τι θα κάνεις.

 

θα πουλήσεις και τις 2 σου κιθάρες και μετα να δεις για ποτε θα αποφασισεις.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι να πάρεις την Gibson. Αμήν τι άλλο είναι μια κλασική εταιρεία και η explorer είναι ένα αναγνωρισμένο μοντέλο. Και επειδή καταλαβαίνω ότι είσαι κάπου μεταξύ 16-19 πρέπει να σου πω φίλε ότι η αναποφασιστικότητά σου ΔΕΝ είναι σε καμιά περίπτωση κάτι το ανησυχητικό. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι σ' αυτήν την ηλικία έτσι ήμασταν και μη σου πω ότι ακόμα και στα 30 που είμαι τώρα αρρωσταίνω κατά καιρούς με διάφορα όργανα. Έτσι είναι το παιχνίδι.

Απλά από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι μέχρι τώρα ίσως έχουν περάσει από τα χέρια μου καμιά 10αριά όργανα και το μόνο που έχω κρατήσει είναι μια fender strato (οκ και 2 ακόμα αλλά για συναισθηματικούς λόγους). Και η επόμενη που θα αγοράσω θα είναι κατά πάσα πιθανότητα μια Gibson. Κλασικά πράματα δηλαδή, δεν χάνουν ποτέ την αξία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου