Προς το περιεχόμενο

Γιατί έχουμε συγκεκριμένες μουσικές προτιμήσεις;


ex-VangelisV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, vagelism είπε

δεν ειναι γκομενα μου η Lara..χααχχαχααχ

απλα την γουσταρω..


Λοιπόν το ρίχνω!
(αν εξαιρέσεις το autotune στο τέλος, και τη γενικότερη σάχλα, έχει εξαιρετική φωνή. Και σε κάθε περίπτωση, ακόμη και αυτούς τους στίχους, τους προτιμώ πιο πολύ από τους original του Je suis Malade, που ακροβατούν ανάμεσα στο άσχημα εκφρασμένο πάθος (Αντζι Δημητρίου) και το φθηνό μελό (Άννα Βίση).

 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Tamtam said:


Αυτό που έβαλες από Scott Henderson ειναι γ.α.μ.ά.τ.ο. (ελπίζω να μη διαμαρτυρηθούν οι γείτονες, επειδή το ακούω στη διαπασών και εκείνοι συνήθως Κυριακή βράδυ παίζουν κάτι νυσταλέες ακαθόριστες μελωδίες στο πιάνο του πάνω ορόφου).

 

Είδες που το xanax κάνει δουλειά? :classic_biggrin:

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, fusiongtr said:

 

Είδες που το xanax κάνει δουλειά? :classic_biggrin:

σε μένα δεν έπιασε... και πάλι....

  • Λυπάμαι 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Tamtam είπε


Λοιπόν το ρίχνω!
(αν εξαιρέσεις το autotune στο τέλος, και τη γενικότερη σάχλα, έχει εξαιρετική φωνή. Και σε κάθε περίπτωση, ακόμη και αυτούς τους στίχους, τους προτιμώ πιο πολύ από τους original του Je suis Malade, που ακροβατούν ανάμεσα στο άσχημα εκφρασμένο πάθος (Αντζι Δημητρίου) και το φθηνό μελό (Άννα Βίση).

 

 

εχει οντως καλη φωνη η φιλη σου. 

Τωρα γιατι ανεβασε κατι τετοιο δεν το καταλαβαινω..

Η αγγλικη μεταφραση { ή η ελληνικη} των στιχων ειναι οντως μια μαλακια..αλλα ο τροπος που δενει {σοναρει} η Γαλλικη γλωσσα με την συγκεκριμενη μελωδια , ειναι για μενα ασυγκριτη.

Θα ηθελα να μην ξερω τι σημαινει το je suis malade. και να μην ειχα δει την αγγλικη μεταφραση .

Εχεις δει μεταφρασεις στα ελληνικα απο διασημες μπαντες οπως Maiden - Scorpion Κλπ..να δεις ποσο ηλίθια φαινεται?

πχ..

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Tamtam said:


Δεν εχεις κανενα αλμπουμακι του Scott Henderson εύκαιρο; 😜

ο φουζιος ολο γενοσημα μου δινει....

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 4/6/2019 at 4:24 AM, Lord_Goumis said:

Η θεωρία μου είναι (αν και είναι αδύνατον να γενικευσεις) ότι χονδρικα οι κατηγορίες είναι δύο, οι mainstream που "ακούνε" απ'ολα ασυνειδητα, και οι άλλοι που ακούνε μουσική με έναν πιο συνειδητο τρόπο και συνήθως αφοσιωνονται σε ένα συγκεκριμένο είδος (δεν έχει σημασία ποιο, είτε μιλάμε για blues είτε για rock είτε για hip hop, εξάλλου όλα τα είδη συγγενευουν και έχουμε δει πολλάκις μπάντες  να "παντρευουν" διαφορετικά μουσικά είδη). 

Αυτό θεωρώ ότι συμβαίνει διότι η δεύτερη κατηγορία έχει μεγαλύτερη "συναισθηματικη ευφυΐα " από την πρώτη.  

 

Τεράστιο disclaimer : όταν λέω "ευφυΐα"  δεν εννοώ το iq ή  ότι η πρώτη κατηγορία είναι βλακες, μπορεί κάποιος από την πρώτη κατηγορία να είναι πιο "έξυπνος", με την μαθηματική-επεξεργαστικη έννοια, από κάποιον της δεύτερης κατηγορίας. Απλά η δεύτερη κατηγορία έχει πιο πολλές φιλοσοφικές και άλλες ανησυχίες, ή τουλάχιστον πιο έντονες, ανάγκη για δημιουργικοτητα (καμία σχέση με την εργατικοτητα) κτλ,  και ένα κυριο χαρακτηριστικό της είναι ότι "ταυτιζεται", "φανατιζεται" και "συνεπαιρνεται" περισσότερο όντας δέκτες ενός ερέθισματος που το βιώνουν πιο έντονα. 

 

Επίσης οι παραπάνω κατηγορίες δεν περιοριζονται μόνο στο "τι μουσική ακούνε" αλλά πως "βιώνουν" σαν δέκτες ένα ερέθισμα, είτε αυτο είναι μουσική είτε ταινία είτε βιβλίο ή ακόμα και ένα βιντεοπαιχνιδι. Η μουσική δηλαδή είναι απλά μια πτυχη του όλου θέματος. 

 

Όλα τα παραπάνω φυσικά μπορεί να είναι τελείως λάθος, καθότι είναι απλά μια χοντροκομμενη θεωρία-σκεψη μου πάνω στο θέμα. 

Η μουσική είναι outlet για δημιουργικούς ανθρώπους.

Τώρα για το είδος που ακούει ο καθένας δε νομίζω ότι λέει και πολλά για τον ψυχισμό του.

Εγώ ας πούμε άκουγα μέταλ και ροκ γνωρίζοντας ότι μόνο popular δε γίνομαι, όταν όλοι άκουγαν hip hop ή house/techno, γιατί δεν είχα ανάγκη, πήγαινα σε house party όμως.

Άλλοι ψάχνανε και "κύκλο" να χωθούνε με πρόσχημα τη μουσική, για γυναίκες κλπ

Δηλαδή εκεί "βρήκανε" αυτά ακούνε χωρίς να το πολυψάχνουνε.

Τώρα οι σκυλάδες και οι "απ΄όλα" είναι μια κατηγορία από μόνοι τους που δεν τους κατάλαβα ποτέ 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 4/6/2019 at 7:04 PM, Tamtam said:

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά: τους περισσότερους ανθρώπους, ΔΕΝ τους έλκει μόνο ένα είδος μουσικής.
Και το οξύμωρο είναι ότι ισχύει γενικά πως όσο λιγότερα σκαμπάζεις από μουσική, τόσο περισσότερο χαλαρά είναι τα γούστα σου στο τι σου αρέσει (βλέπε: "αχ εγώ καλέ ακούω τα πάντα") αλλά την ίδια στιγμή, όσο περισσότερα καταλαβαίνεις από τη μουσική, τόσο περισσότερο ευρείς ορίζοντες έχεις, με αποτέλεσμα να φτάνεις να ακούς (σχεδόν) τα πάντα.

Προσωπικά, δεν μπορώ να μπω στα καλουπάκια τέτοιων ερευνών.
Μου αρέσουν μέχρι συγκίνησης: o Τσιτσάνης, ο SRV, o Τom Waits, οι God Speed You! Black Emperor και η Macy Gray, oι Cure και ο Rachmaninoff, ο Bob Dylan, η PJ Harvey και ο Debussy. Ο Stephan Grapelli και οι Βlack Sabbath. Eίμαι καλά γιατρέ μου;
 

Αυτό !!!

Ακούω από Ludovico Einaudi μέχρι Darkthrone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Jazzjoker said:

Υπάρχει καλή και κακή μουσική όχι καλά και κακά είδη. Ορίστε και κομματάρα "σκυλάδικο" για παράδειγμα:

 

 

Death Metal 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου