Προς το περιεχόμενο

[VIDEO] Η κιθάρα μου δεν είναι τόσο καλή για εγγραφή σε studio, τι να κάνω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 minutes ago, dimsonic said:

Γιωργο γνωριζεις οτι τα βιντεο αποφερουν αμεσα κερδη και εμμεσα απο την μεθοδικη δομηση της επαγγελματικης εικονας του op

 

Για αμεσα κερδη δεν γνωριζω. Μεσω χιτ εννοεις? 

 

Για εμμεσα γνωριζω.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Πνοή και Νύξη

Φάνη δεν ήθελα να σε προσβάλλω ούτε να χλευάσω σε καμία περίπτωση το σκεπτικό σου.

Ρώτησα πιο πολύ για να μάθω, καθώς εγώ έχω 1 και μοναδική κιθάρα και μπορεί να μην παίζω τώρα πολύ, αλλά πριν αρκετά χρόνια δαπανούσα πολλές ώρες πάνω της. Πέρα απ’ τις χορδές κι ένα γυάλισμα στα τάστα, δεν χρειάστηκα κάτι άλλο, γι’ αυτό ρώτησα.

Εξ’ άλλου τις ηλεκτρικές και ειδικά τις bolt-on τις έχω στο μυαλό μου πολύ hardcore, ότι σηκώνουν πολλή «κακομεταχείριση» χωρίς να επηρεάζονται ηχητικά.

Όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις χωρίς πρόθεση αντιπαράθεσης-μομφής ή προσβολής προς οποιονδήποτε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Μόλις τώρα, ekim είπε

Φάνη δεν ήθελα να σε προσβάλλω ούτε να χλευάσω σε καμία περίπτωση το σκεπτικό σου.

εννοείται ότι δεν απευθυνόμουν σε εσένα. Sorry αν φάνηκε. Δε χρειάζεται να γεμίζουμε disclaimer. Ορίστε μ' έχουν πάρει από φόβο.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω εδώ κι εγώ την γνώμη μου πάνω σε όσα συζητάμε.

Τέτοιου τύπου βίντεο, δεν αποσκοπούν σε συζήτηση.

Ο λόγος ύπαρξής τους σε ένα φόρουμ είναι καθαρά επαγγελματικός.

Ούτε ο ίδιος ο OP, δεν νομίζω ότι επιθυμεί την κουβέντα πάνω σε κάθε θέμα που θέτει.

Είναι κάτι σαν μικρά statements του ποιός είναι και τι κάνει.

 

Τέτοια βίντεο είναι κάτι σαν την επαγγελματική κάρτα ενός επαγγελματία, που την μοιράζει δεξιά και αριστερά, και φυσικά μέρη που έχουν σχέση με το επαγγελματικό του αντικείμενο, είναι από τα πρώτα που την λαμβάνουν.

Εγώ λοιπόν, αντίθετα με τον ταμτάμ δεν έχω πρόβλημα μ' αυτό, το θεωρώ λογικό κι επόμενο.

Πού να την δώσει πρώτα δηλαδή, σε σουβλατζήδες?

Και έτσι, κάθε φορά που λαμβάνω την κάρτα του, απλά προσπερνάω.

 

Όμως, από την στιγμή που η κάρτα αυτή εκτίθεται σε ένα φόρουμ (δημόσια δηλαδή), είναι λογικό να ασκηθεί κριτική σχετική με το περιεχόμενό της και την μορφή της.

Όταν δε, η επαγγελματική ιδιότητα του μοιράζοντος την κάρτα, έχει να κάνει με προτροπή (το λέω cool) ενστερνισμού άποψης χωρίς αιτιολογία της, η κριτική που μπορεί να ασκηθεί είναι λογικά μεγαλύτερη.

 

Δεν συμφωνώ με ειρωνικά σχόλια, όμως ....

... κανονικά, θα μπορούσε για  τέτοιο βίντεο να κληθεί ο OP να απαντήσει σε ερωτήματα στο φόρουμ, και αν δεν μπορούσε να στηρίξει τις απόψεις αυτές που "διδάσκει" σε "μαθητές", να κατέβει το βίντεο από το site.

 

"Θα μπορούσε" είπα μόνο.

 

Επίσης θα μπορούσε, αντί των ειρωνικών σχολίων που γράφτηκαν από κάτω, να απαντήσουν κάποιοι χωρίς αιτιολογία (όπως κάνει και το βίντεο), "αυτά που λες δεν είναι σωστά", "ότι θέλεις λες", κλπ, έτσι ώστε με κάποιον τρόπο να αποτραπεί, η μέσα από το φόρουμ προσπάθεια να μάθουν νεαρότεροι (σε ηλικία αλλά και ενασχόληση με το άθλημα) κάτι με λάθος τρόπο, μόνο και μόνο για να λάβουν μια επαγγελματική κάρτα.

 

Θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο?

Κάντο σωστά!

 

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, gkourmoul1 said:

Και η απαντηση με αιτιολογια ειναι ακομα καλυτερη. Θα μαθουμε και κατι εμεις οι νεοι.

 

Θα το πω αλλιώς για εμάς τους συνφορουμίτες.

Έχεις απορία?

Ρώτησε.

Θέλεις στο φόρουμ, θέλεις με pm, όπως να'ναι.

Σιγά μην περιμένεις να λύσεις την απορία σου, μέσα από επαγγελματικές κάρτες.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχουν ολες οι αποριες μου τη μορφη ερωτησης, σε πρωτο χρονο. Με την συζητηση, επισης, μου γεννιουνται ερωτηματα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

Δεν ήθελα να πάρω απάντηση από κάτι. Αισθάνθηκα λίγο άβολα εκ μέρους κάποιου συμφορουμίτη για τον τρόπο και όχι για το περιεχόμενο και δεν θα ήθελα να πάθω το ίδιο ούτε εδώ ούτε και πουθενά. 

 

δεν εννοούσα αυτο.

λεω αν πήρες απάντηση στο ερώτημα σου σχετικά με την les paul.

Απάντηση που να σε ικανοποιεί.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
8 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Να πω εδώ κι εγώ την γνώμη μου πάνω σε όσα συζητάμε.

Τέτοιου τύπου βίντεο, δεν αποσκοπούν σε συζήτηση.

Ο λόγος ύπαρξής τους σε ένα φόρουμ είναι καθαρά επαγγελματικός.

Ούτε ο ίδιος ο OP, δεν νομίζω ότι επιθυμεί την κουβέντα πάνω σε κάθε θέμα που θέτει.

Είναι κάτι σαν μικρά statements του ποιός είναι και τι κάνει.

Σωστός όπως... πάντα.:classic_biggrin:

 

Παραθέτω απο τους Κανονισμούς:

Παράθεση

 

7. Τα μέλη συμφωνούν να μη προωθούν, να διαφημίζουν ή να δυσφημίζουν έμμεσα, αλλά και άμεσα προϊόντα δικά τους ή άλλων και τις έμμισθες υπηρεσίες τους. Η αναφορά σε προϊόντα και υπηρεσίες μπορεί να γίνεται μόνο αν έχει ρόλο ενημερωτικό στην συζήτηση.

 

Οταν ΔΕΝ προσθέτει σε μια συζήτηση αλλά την ξεκινάει με τέτοιο τρόπο, υπάρχει θέμα.

Εχει ξαναγίνει συζήτηση με την ίδια αφορμή και του επιστήθηκε η προσοχή. Αν ψάξετε επιδερμικά θα δείτε πως τα ποστ αυτά μοιράζονται σε όλα τα σχετικά site.

 

Η συμμετοχή ανθρώπων αντιθέτως, σαν τον Πνοή και Νύξη π.χ. όπως και άλλων επαγγελματιών είναι ζητούμενη και προσωπικά την εκτιμώ διότι προσφέρει γνώση απλόχερα απο την ειδικότητα τους, που κάνει τις συζητήσεις πιο έγκυρες και χρήσιμες σε ένα μουσικοτεχνολογικό site. Με τα επιχειρήματα τους πείθουν. Και είναι φυσικό τέτοιοι άνθρωποι να κερδίσουν πελάτες αφού όλοι καταλήγουμε πως "αυτός ξέρει και δεν πουλάει ματζούνια και μεταξωτές κορδέλες". Και αυτό είναι θεμιτό! 

 

Το να επισκέπτεσαι μόνο για να διαφημίσεις τις υπηρεσίες σου λέγεται spamming παντού αλλά εδώ μπορείς να το κάνεις σε ειδικό χώρο που να είναι εμφανές ως προωθητική ενέργεια, π.χ. στα δελτία τύπου ή στις αγγελίες.

 

Τα βίντεο μαθήματα ukalele απο συμφορουμίτη για παράδειγμα (που έχει μπει στην διαδικασία να συζητήσει) προσφέρουν γνώση και είναι καλοδεχούμενα. Οτι προσφέρεται καλοπροαίρετα που αφορά τεχνική ή γνώση και χωρίς ύφος παντογνώστη είναι καλοδεχούμενο. Οταν πρόκειται για άποψη όμως, τα πάντα είναι υπο συζήτηση.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω Γιάννη ότι από όσα ελέχθησαν των περισσότερων η άποψη συνάδει με την δική σου.

Όσον αφορά το θέμα της ειρωνίας προφανώς και υπήρξε αυτή, αλλά θεωρώ ότι όταν ακούς ότι η κιθάρα που παίζεις στο σπίτι είναι η φόρμα γυμναστικής και η ακριβή σου κιθάρα κουστούμι και για το λόγο αυτό δεν ακούγεται καλά στο στούντιο ....δεν σου μένουν και πολλές εναλλακτικές.

Κι ο άγιος θέλει να αγιάσει, αλλά....

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου