Προς το περιεχόμενο

Δείξτε μας την μηχανή σας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 minutes ago, yameth said:

Πολύ περισσότερο θα έλεγα.

 

Εγω πούλησα την μηχανή μου μετά απο 40 χρόνια γιατί φοβόμουνα τους... συντρόφους που προσπερνάνε δεξιά - αριστερά, μεσα σε κίνηση αψηφώντας πόρτες, σήματα, Κ.Ο.Κ. και με μια ταχύτητα 60, 70 όταν η κίνηση πάει με 30. Λες και το γκάζι είναι διακόπτης on/off.

Μοτοσυκλετικός αμοραλισμός. Το μόνο πράγμα που μας συνδέει είναι πως τυχαίνει να είμαστε πάνω σε δίτροχο. Δεν αισθάνομαι καμία ταύτιση.

Ετσι πάνε οι... γρήγοροι μέσα στην κίνηση, που αν τους βάλεις μέσα σε πίστα αγώνων, όταν θα τελειώνουν τον πρώτο γύρο, οι αργοί στην κίνηση θα τους ρίχνουν δεύτερο γύρο. Τσιτα το γκάζι στην ευθεία αλλά μόλις δουν στροφή... πάπια!

Οδηγική αγωγή και δεινότης, μηδέν. 

 

Τεσ' πα, το αίμα νερό δεν γίνεται και πήρα πριν ένα μήνα ένα μηχανάκι πάλι. Ξεκίνησα για ένα παπί αλλά ήταν ίδιες τιμές με σκούτερ, που ήταν ίδιες πάλι με μοτοσυκλέτες. Ε.. πήρα φυσικά μοτό. 

Άραξα στα κυβικά μου. Ούτε μεγάλη, ούτε μικρή. Ευκίνητη στην πόλη, σχετικά ελαφριά και κάνει και την βόλτα της το ΣΚ. Βρήκα ένα Honda CBF500 και μου αρέσει. Εχω πλέον θεμα με την μέση μου και είναι χαμηλό και άνετο για ένα μπάρμπα μετα συμβίας. Και η αλήθεια είναι πως την χάρηκα πολύ σε κάτι βολτούλες στο Λαύριο απο τις παλιές οδούς.

 

CBF500.thumb.jpg.ff5189d60e2fd68226323d71d03759d2.jpg

 

Εξαιρετικο εργαλειο για πολη και για καθε ειδους βολτες. 

 

Με σωστη ρυθμιση του sag (προφορτιση πισω αναρτησης και ο,τι αλλο σηκωνει το αμορτισερ) θα δεις τρελη διαφορα στο κοπανημα της μεσης.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Εννοεις να πηγαινουν στο δικο τους ρευμα, και αντιθετο δικο μας.

 

edit αα οκ δεν ειδα το "ΜΗΝ"

 

Το τραγικό είναι ότι όταν οδηγάς μεγάλο αυτοκίνητο (έχω ένα SUV) και να ΘΕΛΕΙΣ να τους αφήσεις να προσπεράσουν παράνομα τα ΙΧ βγαίνοντας στο αντίθετο ρεύμα απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ μια και υπάρχει μόνο ΜΙΑ λωρίδα (η άλλη είναι λεωφορειοδρομος)... αλλά αυτοί ακάθεκτοι...σου επιτεθενται στα ισια για μετωπική... ρωσική ρουλέτα λαιμε φιλωΟΥς...

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Μη παμε στους ποδηλατες που εχουν γινει χειροτεροι απο ολους

 

Καλά αυτοί είναι γελοίοι.

Καταρχήν και νομικά να το δεις η κίνηση ποδηλάτων απαγορεύεται στην Αθήνα.

Επιτρέπεται μόνο σε ποδηλατοδρόμους.

Ξέρω..ΔΕΝ έχουμε τέτοιους αλλά ΜΟΝΟ εκεί επιτρέπεται εκτός κι αν το ποδήλατο έχει αριθμό κυκλοφορίας και πληρώνει τέλη.

Αλλά και νόμιμο να ήταν..που πας ρε ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ με το ποδήλατο στη ζούγκλα?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, εκτος απο τα γνωστα προβληματα οπως τηρηση λωριδας κυκλοφοριας, κρανος, εξοπλισμος, σινιαλο για αλλαγη πορειας,  ανακλαστικό γιλέκο, φωτα το βραδι κλπ, εχω δει να περνανε ασταματητα με κοκκινο, απο στοπ, απο αριστερα σε στενα, να οδηγουν σε δρομους ταχειας κυκλοφοριας κλπ.

Και ΟΚ, πιστευουν οτι δεν τους πιανει ο κ.ο.κ για να φανε κληση, αλλα δεν υπολογιζουν ουτε τη ζωη τους?

Μαλλον λοιπον δεν ξερουν τι κανουν, οχι δεν υπολογιζουν τη ζωη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους ποδηλατάδες τα χω κι εγώ παρόλο που συνήθως αγαπώ όλο τον κόσμο Χαχαχα. 

 Πάνε εκεί μες τη λεωφόρο χύμα και προκειμένου να μην χάσουν τη φορα...... 

 Πόσες φορές κόβω να μην τους πατήσω και με τ αμάξι και με τη μηχανή. 

 Εκει μπαίνουν μπροστά και στ απαυτα τους. 

 Και οι άλλοι με τα ηλεκτρικά πατίνια. 

 Πάνε σε δρομο και πεζοδρόμια μαλιοκουβαρα. 

 Ένας όπως έβγαινα από ένα πάρκινγκ σιγά σιγά με τη μηχανή και πήγαινε στο πεζοδρόμιο παραλίγο να με εμβολησει. 

 Θα γινει μακελειό με αυτούς και με τα ποδήλατα και τα πατίνια και θα λέμε πάλι "η κακιά στιγμή" χαχαχαχα 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε SF, αυτοί που περιγράφεις, υπαρκτοί μεν αναβάτες,δεν είναι τίποτε άλλο παρά ΛΕΜΕΔΕΣ που έχουν μάθει απλά να ισορροπούν πάνω στην μηχανή και όχι μοτοσυκλετιστές! Εγώ ως πρώην κάτοχος μεγάλου κυβισμού μηχανής, μπορώ να πω πως πλέον είμαι πιο προσεκτικός οδηγός με το αυτοκίνητο μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που για καποια περιοδο οδηγουσαν μηχανη, ειναι σιγουρα πολυ προσεχτικοτεροι οδηγοι κουτιου (αυτοκινητου), ειδικα στο πως μοιραζονται το οδικο δικτυο με τους δικυκλιστες. Αξιολογουν τα πραγματα διαφορετικα.

 

  • Like 4

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Χρειάζεται να αναφέρω ότι τουλάχιστον το καλοκαίρι, είναι πολύ συχνό το φαινόμενο να οδηγεί κάποιος παπί πχ μέσα στην μέση της Θησέως στην Καλλιθέα, τρώγοντας με το ένα χέρι σουβλάκι, ενώ με το άλλο μιλάει στο κινητό?

Και με τι οδηγεί ρε φίλε?

Με τους αγκώνες κύριοι.

Αν είχε και τρίτο χέρι, μπορεί να έπινε και μπύρα ταυτόχρονα.

Για να κρατήσει το τιμόνι ... πάντως, δεν θα το χρησιμοποιούσε.

 

EDIT: Για να μην αναφέρω τους ντελιβεράδες, που πολλοί από αυτούς έχουν την λογική "όπου μπορεί να πάει ο πεζός, μπορώ να πάω κι εγώ".

Τώρα αν απαγορεύεται, αν είναι πεζοδρόμιο, αν είναι μονόδρομος, αν έχει stop ... αυτά είναι για τα αυτοκίνητα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Χρειάζεται να αναφέρω ότι τουλάχιστον το καλοκαίρι, είναι πολύ συχνό το φαινόμενο να οδηγεί κάποιος παπί πχ μέσα στην μέση της Θησέως στην Καλλιθέα, τρώγοντας με το ένα χέρι σουβλάκι, ενώ με το άλλο μιλάει στο κινητό?

Και με τι οδηγεί ρε φίλε?

Με τους αγκώνες κύριοι.

Αν είχε και τρίτο χέρι, μπορεί να έπινε και μπύρα ταυτόχρονα.

Για να κρατήσει το τιμόνι ... πάντως, δεν θα το χρησιμοποιούσε.

Και οι συγκεκριμένοι "καβαλάρηδες"(που δεν κρατάνε το κούρδισμα, ώπα νέο θέμα) αποτελούν σημαντικό μέρος του δείγματος από το οποίο προκύπτει ότι τα δίκυκλα ως μέσο μεταφοράς είναι επικίνδυνο,το οποίο δεν είναι λάθος, αλλά μία έρευνα δεν μπορεί να μελετήσει ως στατιστικό μέγεθος την βλακεία του αναβάτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου