Προς το περιεχόμενο

Καλος Sampler για management melodic loops


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι σολο ή να παιζω καποια μελωδια

Ας πουμε οτι το δειγμα ειναι ενα "μπινγκ" ενος μπασου

Να μπορω να παιξω μια μελωδια με το κλαβιε

Απο οτι καταλαβα αυτου του ειδους τα προγραμματα λεγονται samplers

Εχετε καποιο καλο να προτινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για να κάνεις μια νότα μπάσου να "απλωθεί" σε όλο το κλαβιέ, θα σε παραπέμψω σε αυτό το θέμα που είχα ανοίξει

 

 https://www.noiz.gr/community/forums/topic/56696-tx16wx-δωρεάν-vst-sampler/?tab=comments#comment-869217

 

 Το tx16 είναι πολύ ωραίο και δωρεάν. Φυσικά υπάρχουν και άλλα πολύ καλύτερα πληρωτικά, με πρώτο και καλύτερο το kontakt της native. Σε πρώτη φάση πάντως αρκεί και το tx.

 

 Τώρα, για την περίπτωση της ολοκληρωμένης μελωδίας, εκεί θα πρέπει να δουλέψεις σε άλλο πιο περίπλοκο στυλ, π.χ. με αρχεία rex2. Όμως, αν απλά θέλεις να ενσωματώσεις μια μελωδία στο τονικό κέντρο του κομματιού σου, δεν αξίζει τον κόπο να μπλέξεις με αυτό. Μπορείς απλά να χρησιμοποιήσεις το audio pitch shift ή και το time stretch, για να φέρεις το δείγμα στον τόνο και το τέμπο που το θες.

 

 Αν όμως επιμένεις να έχεις real time έλεγχο με τα πλήκτρα, πας για rex2 kai σαμπλερ που να το υποστηρίζει. Προσωπικά σε αυτήν την περίπτωση δε θα ασχολούμουν με αυ΄την την προσέγγιση αλλά με κάποιο midi arpeggiator/ pattern sequencer, για πολύ, ΠΟΛΥ πιο άμεσα, πειστικά και εύχρηστα αποτελέσματα.

 

 Καλή μελέτη και ενασχόληση, έχει πολύ ψωμί η φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
10 ώρες πριν, johndelover είπε

Εχετε καποιο φτηνο sampler ή δωρεαν να μου προτινετε?

Γνωρίζω πως είναι σχετικό, αλλά όταν λες "φτηνο", στα πόσα δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέραν από αυτά που προτείνουν οι φίλοι και είναι πολύ καλές λύσεις,

 από το halion του cubase δεν μπορεί να κάνει αυτό που θέλει με ένα midi keyboard π.χ. που προφανώς θα έχει?

 

 Εγώ βέβαια έχω παρατήσει το cubase από την εποχή του πρώτου sonar, δηλαδή εννοώ δεν ξέρω τι περιεχόμενο διατηρεί, αλλά θυμάμαι γιατί κάτι έκανα με το halion μόνο του παλιά, πως μπορεί να κάνει άνετα αυτό που θέλει με το halion και με δυνατότητες αρκετές ακόμα και για ένα δείγμα για stretching/pitch shifting.

 

 Ανάλογα και το είδος της μουσικής που θέλε όσων αφορά το ένα μόνο δείγμα και το stetching/pitchshifting.

 Από ότι κάταλαβα θέλει να ρίχνει κάποιες λούπες και κάποια one shot/one note samples που βρίσκει.

 Το halion που θα έχει το cubase 5 θα πρέπει να είναι εφάμιλλο του KONTAKT.

 

 χωρίς να έχω κοιτάξει τίποτα, φαντάζομαι πως θα είναι  πανίσχυρο στην έκδοση αυτή.

 

 

Επεξεργασμένο από Konstantinos Dritsas

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Παιδες ευχαριστω για τη βοηθεια σας.

Να στε καλα 

Κατεβασα το TX16Wx. Ας ελπισουμε να ειναι καλο

Λενε ολοι στο ιντερνετ οτι ειναι το καλιτερο δωρεαν σαμπλερ

Τι σας λεει το "FREE KONTAKT 6 PLAYER"?

Επεξεργασμένο από johndelover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου