Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση Super Reverb Με Orange Micro Terror


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά !!! 

Μετά απο αρκετά χρόνια άρχισα πάλι να ασχολούμαι με το άθλημα του κιθαρωδού!!! 

 

Σπίτι έχω ένα Super Reverb (αν θυμάμαι είναι μοντέλο '69) με αποτέλεσμα όταν βάζω την ένταση στο 1.5 να γίνεται ένας χαμούλης με αποτέλεσμα να ενοχλώ!!! Όταν την βάζω στο 1 τότε ο ήχος είναι χάλι μαύρο!! 

Είχα αγοράσει έναν fender mustang I παλιά ώστε να αποφύγω τέτοιες καταστάσεις αλλά όταν έβαζα τα πετάλια μου ο ήχος είναι πολύ κακός!!!

 

Οπότε έρχομαι στο σήμερα και σκέφτηκα να αγοράσω μια κεφαλή και να χρησιμοποιήσω τα ηχεία του Super Reverb.

Και ερωτώ..... αν αγοράσω τον Orange Micro Terror (ή κάτι παρόμοιο) θα μπορέσω να τον συνδέσω με τα ηχεία και να έχω νορμάλ ήχο με τα πετάλια (ένταση και ποιότητα)???

 

Φχαρστώ!

 

Κeep on F@$#<B>ing</b>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παρεις orange. Παρε vox mv50clean. Μικροτερο μεγεθος, διπλη δυναμη, εξαιρετικη ποιοτητα και στις πολυ χαμηλες εντασεις. Το συνδες ευκολα με το ηχειο του ενισχυτη σου. 5 λεπτα δουλεια για εναν που ξερει να σου κανει τη μετατροπη αυτη.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, drikoudis είπε

αν αγοράσω τον Orange Micro Terror (ή κάτι παρόμοιο) θα μπορέσω να τον συνδέσω με τα ηχεία και να έχω νορμάλ ήχο με τα πετάλια (ένταση και ποιότητα)???

 

Οχι

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gkourmoul1, @zappa

στα specs του MV50Clean γράφει Output Power:Max 50W RMS@4Ω, 25W RMS@8Ω, 12.5W RMS@16Ω άρα νομίζω είναι οκ τα Ohm

 

@Superfunk

Καποια αντιπρόταση?

Κeep on F@$#<B>ing</b>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 4 ηχεια του super reverb λειτουργουν παραλληλα στα 2ohm, τα οποια δεν υποστηριζει ο vox.

Οπως καταλαβαινεις δυσκολα τα πραγματα, εκτος και εαν καταφερεις να συνδεσεις τον ενισχυτη σε λιγοτερα ηχεια, για να πετυχεις σωστο ohmage.

Δεν ξερω εαν αξιζει. Παρε και μια καμπινα μεταχειρο και καθαρισες...

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, gkourmoul1 said:

Τα 4 ηχεια του super reverb λειτουργουν παραλληλα στα 2ohm, τα οποια δεν υποστηριζει ο vox.

Οπως καταλαβαινεις δυσκολα τα πραγματα, εκτος και εαν καταφερεις να συνδεσεις τον ενισχυτη σε λιγοτερα ηχεια, για να πετυχεις σωστο ohmage.

Δεν ξερω εαν αξιζει. Παρε και μια καμπινα μεταχειρο και καθαρισες...

 

ωραίους υπολογισμούς έκανα!!! 🤦‍♂️

Μάλλον θα πάρω όλο το πακετάκι head + καμπίνα,

 

θυμάμαι παλιά ότι υπήρχε ένα interface που έβαζες στον ενισχυτή σου, σέταρες την ένταση στο full και αυτό λειτουργούσε  σαν μαστερ volume χωρις να επηρεάζει την ποιότητα του ήχου. Το θυμάται κανείς ?? 

 

 

 

Κeep on F@$#<B>ing</b>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καμπινα ειναι 8ιντση. Προτιμησε μεγαλυτερη, εκτος και εαν θα παιζεις σε πολυ χαμηλες εντασεις μονιμως και δεν σε νοιαζει τοσο η ποιοτητα του ηχου.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου