Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνητών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και πολυ καιρο βασανίζομαι στο άν <<λέει>> να αλλάξω μαγνήτες στην κιθάρα μου..

Έχω αυτήν την κιθάραhttp://www.thomann.de/gr/jackson_js32t_king_v_bk.htm

 

Καί σκέφτομαι να βάλω bridge pickup αυτόνhttp://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_custom_stb11.htm

 

Η συγκεκριμένη κιθάρα δεν έχει καθόλου sustain.Πιστεύετε ότι θά αλλάξει ο ήχος αισθητά αν αλλαξω τους μαγνήτες;

Αν έχετε όρεξη επισης μπορείται να μου προτείνετε καλους μαγνήτες με tremble;

We sold our souls ..For Rock'n'Roll....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμμμ, νομίζω ότι το sustain προέρχεται κυρίως απο το πως είναι δομημένη η κιθάρα και λιγότερο απο τους μαγνήτες. Ο ήχος της κιθάρας αν αλλάξεις μαγνήτη σίγουρα θα αλλάξει, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα αλλάξει το sustain. Πάντως τσέκαρε και τους rockfield. Πολύ καλοί μαγνήτες σε πολύ καλές τιμές.

 

http://www.rockfieldpickups.com/

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Sustain συμφωνώ οτι προέρχεται απο την κατασκευή της κιθάρας απλα αυτο που θέλω να ξέρω είναι αν θα γίνει πιο καθαρός ο ήχος...

 

Παρεπιπτόντως ωραία εικόνα ADRIAN SMITH θεος...

We sold our souls ..For Rock'n'Roll....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα!

Φίλε μου προσωπικά πιστεύω οτι θα αλλάξει γενικά ο ήχος τη κιθάρας , αλλά όπως μου είπε ένας πολύ καλό μάστορας όταν τον ρώτησα για την δικιά μου , δεν θα βελτιωθεί ουσιαστικά η αναβαθμιστεί.

Όπως υποστηρίζει ο κύριος αυτός, οι μαγνήτες είναι σαν μικρόφωνο και ενδεχομένως να αρχίζουν να ακούγονται κατασκευαστικές ατέλειες της κιθάρας σου βάζοντας καλούς μαγνήτες .

    Απ την άλλη αν θέλεις να αλλάξεις τον ήχο σου και όχι αναβαθμίσεις τότε βάλε  high output .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Sustain συμφωνώ οτι προέρχεται απο την κατασκευή της κιθάρας απλα αυτο που θέλω να ξέρω είναι αν θα γίνει πιο καθαρός ο ήχος...

 

Παρεπιπτόντως ωραία εικόνα ADRIAN SMITH θεος...

 

Thrash και καθαρός ηχος δεν πάνε μαζί... πλάκα κάνω,

Μάλλον εννοείς να ακούγεται λιγότερο μπουκωμένη η παραμόρφωση και πιο ξεκάθαρα και ευδιάκριτα οι ψηλές νότες, σωστά?

Αν αυτό αναζητάς και όχι περισσότερο output κλπ, η λύση είναι σχετικά απλή. Πρέπει να μειωθούν οι μπάσσες των μαγνητών.

Χρειάζεται να βάλεις έναν πυκνωτή σε σειρά στο jack out της κιθάρας. Κάποιος φίλος/μάστορας ή κι εσύ το κανεις εύκολα.

Ο πυκνωτης πρέπει να ειναι τάσης 10Volt και άνω, χωρίς πολικότητα, χωρητικότητας 1nF έως 10nF(νανο Farad). Πιο μεγάλη τιμή = περισσότερες μπάσσες. Πειραματίζεσαι και κρίνεις. Το βρίσκεις σε καταστήματα ηλεκτρονικών(ράδιο Καλλιθέα, Κατουμάς, Φανός...)

Δες φωτό για το κύκλωμα και που μπαίνει ο πυκνωτής στο jack. Κοστίζει δε κάτι λεπτά του ευρώ...

 

 

cap_filter.thumb.jpg.a3cf10edf4409b5a747b857f8ad85239.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου θα σου προτεινα να μην κανεις τιποτα.

Η κιθαρα ειναι μια απλη μετρια κιθαρα και τιποτα παραπανω. Ειναι πεταμενα λεφτα η αναβαθμιση της γιατι τιποτα ουσιαστικο δεν θαλλαξει, ο ηχος που θες και κυνηγας εχει να κανει με τον ενισχυτη περισσοτερο.

Θες να το κανεις? καντο, ειναι περισσοτερο ψυχολογικο το ολο θεμα αλλα να ξερεις οτι και ολα τα ηλεκτρικα να αλλαξεις αντε να βελτιωθει ο ηχος σου 5-10%  ;)

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thrash και καθαρός ηχος δεν πάνε μαζί... πλάκα κάνω,

Μάλλον εννοείς να ακούγεται λιγότερο μπουκωμένη η παραμόρφωση και πιο ξεκάθαρα και ευδιάκριτα οι ψηλές νότες, σωστά?

Είσαι Θεός φίλε αυτό το μπούκομα μου την δίνει.

 

Θα το δοκιμάσω αυτο με τοω πυκνωτή....

We sold our souls ..For Rock'n'Roll....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη τους γνωριζω καλα τους συγκεκριμενους μαγνητες τους ειχε μια jackson παλια που ειχα ειναι πολυ χαλια ,αν δεν προκειται στο αμεσο μελλον να παρεις μια καλυτερη κιθαρα πιστευω οτι πρεπει να βαλεις EMG μαγνητες ενα σετακι 81-85 θα ηταν οτι πρεπει, δε λεω απιστευτοι μαγνητες oi seymour duncan alla πιστευω οτι ταιριαζουν καλυτερα σε κιθαρες με καλυτερη κατασκευη,ξυλα και και...για να αποδοσουν το μεγιστο, εχω ακουσει κιθαρες μετριες και κατω μετριου που μπηκαν emg και αλλαξε τελειως ο ηχος τους προς το καλυτερο μιλαω παντα για metal καταστασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα  :) πρωτεινω να βαλεις emg.

Ενα σημαντικο πλεονεκτημα που κατε με εχουν οι emg σε συγκριση με τους duncan, ειναι οτι στους πρωτους ακουγεται πιο καθαρα καθε νοτα μεσα σε μια συγχορδια (με βρομικο ηχο).

Γενικοτερα το μαγνητη στο λινκ που εβαλες δεν θα τον εβαζα, και αν αλλαζα μαγνητες θα εβαζα emg 81 85 οπως ειπα, οι οποιοι βεβαια θα μου προσεδιδαν και παραπανω sustain.

 

Βεβαια οι μαγνητες που πρωτεινω ειναι τελειως διαφορετικοι (σε σχεση με αυτον που θελεις να βαλεις εσυ) μιας και ειναι active και εχουν και διαφορετικο eq, οπως οι περισσοτεροι μαγνητες αλλωστε.

 

Τελος ΙΜΗΟ αυτο με τη δομηση καθε κιθαρας ειναι μυθος, και ακομα και η πιο μετρια bolt on εχαι αρκετο sustain αν εχει καλους μαγνητες.Το οποιο sustain ευκολα προσδιδεται αλλα δυσκολα αφαιρειται (οπως εχει ξανα υποθει στο φορουμ).Οποτε κατε με μεγαλυτερο ρολο παιζουν οι μαγνητες στον παραγοντα sustain παρα η δομηση του οργανου.

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου