Προς το περιεχόμενο

Σκορτσέζε: Οι ταινίες της Marvel δεν είναι κινηματογράφος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.theguardian.com/film/2019/oct/04/martin-scorsese-says-marvel-movies-are-not-cinema

 

“I tried, you know?” the director said when asked if he had seen Marvel’s movies. “But that’s not cinema.”

He continued: “Honestly, the closest I can think of them, as well made as they are, with actors doing the best they can under the circumstances, is theme parks. It isn’t the cinema of human beings trying to convey emotional, psychological experiences to another human being”.

 

Χμμ... δεν ξέρω. Έχουν τα συστατικά που χαρακτηρίζουν τη συγκεκριμένη τέχνη άρα πρακτικά είναι σινεμά. Ναι, πιθανότατα θυμίζουν και επίσκεψη σε θεματικό πάρκο. Και λοιπόν;

Ίσως δεν είναι το είδος κινηματογράφου που έχει στο μυαλό του ο Σκορτσέζε (και πολλοί άλλοι) αλλά δεν νομίζω ότι αξίζουν τον "αποχαρακτηρισμό".

Προσωπικά διακρίνω έναν κακώς εννοούμενο ελιτισμό στην άποψή του. Απ' την άλλη είναι ο Μάρτιν fucking Σκορτσέζε, οπότε αν μη τι άλλο έχει την προσοχή μου.

 

Για πείτε...

Επεξεργασμένο από Haris

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πούμε ρε Χάρη; Μίλησε ο Σκορτσέζε και είπε κάτι. Το δεχόμαστε τέλος. Άμα πει ο Σκορτσέζε ότι ο ήλιος περιστρέφεται γύρω απ' τη γη, έτσι είναι.

 

Τώρα εσύ που που διαφωνείς, έχεις κάθε δικαίωμα να κάνεις λάθος.

  • Like 2
  • Χαχα 6

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δυστυχώς δεν έχω άποψη μιας και δεν έχω δει κάποια... νομίζω. Αλλά έχω ακούσει διθυράμβους απο καμμένα και followers των κόμιξ. Αν είναι αυτό που νομίζω πάντως (super action και εφέ) με αφήνουν παγερά αδιάφορο (μιας και γέρασα και δεν γουστάρω να βλέπω πολύ κίνηση, ιδιαίτερα της κάμερας) οπότε τείνω να συνταχθώ με τον τιτάνα του σινεμά που ξέρει απο αυτά. Τουλάχιστον αυτός έχει διηγηθεί ιστορίες που τις θυμάσαι για τους διαλόγους.

 

  • Like 4

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Jazzjoker Έλα μωρέ, μίλησε ο Σκορτσέζε... Και τι έγινε δηλαδής; Επειδή έχει κάνει 20-30 εμβληματικές/αριστουργηματικές ταινίες, και έχει επαναπροσδιορίζει καμιά 10 φορές τον παγκόσμιο κινηματογράφο, θα πρέπει να τον παίρνουμε και σοβαρά;

Άσε μας καημένε, με τον κάθε εξυπνάκια. 😜

 

 

Επεξεργασμένο από Haris
  • Χαχα 2

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, yameth είπε

Δυστυχώς δεν έχω άποψη μιας και δεν έχω δει κάποια... 

Σου προτείνω τα δύο Deadpool. Μπορεί να αναθεωρήσεις.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την πλάκα η αναλογία είναι η εξής:

 

Πόσο κινηματογράφος είναι οι Αβέτζερς π.χ. σε σχέση με το Νονό; Όσο είναι λογοτεχνία ο Χάρυ Πότερ σε σχέση με το Γέρο και τη Θάλασσα.

 

Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα δούμε Αβέτζερς φυσικά ούτε ότι δε θα διαβάσουμε Χάρυ Πότερ. Απλά γίνεται τοποθέτηση καλλιτεχνικής αξίας.

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 5

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, εννοεί ότι δεν είναι ο κινηματογράφος που αυτός θα ήθελε.

Εγώ, που είδα κάποιες, ήταν, όντως, εντυπωσιακές.

Φοβερή παραγωγή, απίστευτα εφέ, τρομερά καλογυρισμένα προϊόντα.

Αλλά, προϊόντα.

Το πρώτο Deadpool είχε και πολύ χιούμορ, βεβαία. Καλό.

Ο Σκορτσέζε θέλει να κάνει τέχνη, η Marvel θέλει να κάνει πάρα πολλές εισπράξεις.

Και ο Πόποβιτς είπε ότι αυτό με 50 τρίποντα ανά αγώνα που σουτάρει η κάθε ομάδα δεν είναι μπάσκετ, είναι τσίρκο.

Μπάσκετ είναι, όμως, και το NBA θεωρεί ότι είναι στα καλύτερά του.

Ο Πόποβιτς υπηρετεί το άθλημα. Η διοίκηση του NBA θέλει μεγαλύτερη κερδοφορία  και ακριβότερο προϊόν.

Προσωπικά, ο Σκορτσέζε θα μου έλειπε, η Marvel όχι.

Δεν με χαλάει να βλέπω καμία ελαφριά υπερπαραγωγή, όμως, μέσα - μέσα...

Και οι Rockets πλάκα έχουν...

 

  • Like 2

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Σαν να λεει ο Μπομπ Ντιλαν οτι αυτο που κανει η Μαντονα κανουν οι DJ/rapper δεν ειναι μουσικη τεχνη.

Αυτό είναι πιο κοντά στο νόημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, gkourmoul1 said:

αυτο που κανει η Μαντονα

Όχι η Μαντόνα γιατί έχει κάμποσες δεκαετίες στο κουρμπέτι. Ο Ντρέικ π.χ. είναι σωστότερη αναλογία νομίζω.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου