Προς το περιεχόμενο

Σκορτσέζε: Οι ταινίες της Marvel δεν είναι κινηματογράφος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Eπίσης, γιατί τον λέτε Σκορτσέζε

Το είχα σκεφτεί εξ αρχής αλλά κατέληξα ότι αυτό είναι το σωστό. Εξηγούμαι:

 

Το επίθετο είναι ιταλικό και γράφεται Scorcese.  Οι αμερικάνοι (και ο ίδιος) το προφέρουν σκορσέσι (περίπου), η ορίτζιναλ προφορά όμως είναι σκορτσέζε.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Το επίθετο είναι ιταλικό και γράφεται Scorcese.  Οι αμερικάνοι (και ο ίδιος) το προφέρουν σκορσέσι (περίπου), η ορίτζιναλ προφορά όμως είναι σκορτσέζε.

Έτσι. Για τον ίδιο λόγο που λέμε τον Capone Καπόνε και τον Stallone Σταλόνε.

Δεν θα μας μάθουν εμάς οι Αμερικάνοι πώς προφέρονται τα ιταλικά ονόματα.

 

Όταν εμείς τους κερδάγαμε (τους Ιταλούς) το '40 οι άλλοι φλώροι (οι Γιάνκηδες) δεν είχαν ακόμα μπει στον πόλεμο.

Επεξεργασμένο από Haris
  • Χαχα 1

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Superfunk είπε

Δεν κΣερω τι λέει ο Μάρτιν αλλά το νέο Jocker με τον Ιωακείμ είναι σίγουρα μία από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών, άνετα μέσα στην πρώτη πενηνταδα.

 

Και μονο για τον Phoenix παει κανεις να το δει, δεν χρειαζεται κατι αλλο. Αντε να δουμε καμμια ταινια της προκοπης γιατι με ολο το κοσμο να  βλεπει σειρες, εμεις που προτιμουμε το αυτοτελες και τη σκοτεινη αιθουσα του σινεμα τελευταια εχουμε πηξει στη .....κια.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Χούλκ εννοούσα βέβαια.

 

α, αυτός είναι σεντερ φορ . Έχει παίξει Πορτο, Ζενιτ κλπ

 

έμενα η αγαπημένη μου είναι η DC και θεωρώ η προσπάθεια του Νολαν να αποδώσει τον Μπατμαν όσο ρεαλιστικά γινόταν δημιούργησε μια εξαιρετική τριλογία  

 

Το " σύμπαν" της Marvel είναι ένα ανθολόγιο 23 ταινιών με συνέχεια , απ τις οποίες κατά την άποψη μου το 80% πατάτες , οριτζινς και φεμινισιτικά σκουπίδια με μπόλικη πολιτική ορθότητα και  ξεπαρασμένα θέματα όπως η σκλαβιά των μαύρων

 

ένα 20% είναι αριστουργήματα της σύγχρονης 7ης τέχνης για το είδος τους ( Avengers 1 , Infinity War , winter soldier , iron man 1 , civil war ) 

  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Rebel_Of_South said:

 

α, αυτός είναι σεντερ φορ . Έχει παίξει Πορτο, Ζενιτ κλπ

 

 

Χαχαχαχα, σωστόοοος είσαι, αλλά νομίζω ήταν χαφ.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Χαχαχαχα, σωστόοοος είσαι, αλλά νομίζω ήταν χαφ.

εξτρεμ και κορυφή αν θυμάμαι καλά με φαρμακερό σουτ 

  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Rebel_Of_South said:

εξτρεμ και κορυφή αν θυμάμαι καλά με φαρμακερό σουτ 

 

Μάλλον έχεις δίκιο, και η μνήμη μου .... άρχισε να κάνει νερά.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, fusiongtr said:

Δηλαδή περίμενες να καταλάβουν σέρβικα οι σλοβάκοι?

 

μοιάζουν περισσότερο απο ότι κυπριακά και επίσημα ελλαδίτικα. Και να φανταστείς οτι ενω ξέρω μόνο τα πολύ βασικά.

 

15 hours ago, Haris said:

Θα μπορούσε να πει κανείς, 'γούστα είναι αυτά' αλλά δεν είναι τόσο απλό. Είναι σαν να λες δεν θα ξανακούσω αμερικάνικη μουσική. 

Κάνεις μια αδικαιολόγητη, όλοι-στο-ίδιο-καζάνι, γενίκευση και θα χάσεις (έχεις χάσει;) σπουδαίες ταινίες.

 

και εσύ όταν πας σε ένα εστιατόριο και φας κάτι το απαράδεκτο, να συνεχίσεις να πηγαίνεις εκεί, ποιός ξέρει σε 50 χρόνια συνεπούς και αδιάλειπτης προσπάθειας ίσως εκει φας κάτι που δεν θα σου προκαλέσει εμετό. Κρίμα να χάσεις την μεγάλη ευκαιρία.

 

μουσική η αμερικη έβγαλε. και ίσως βγάζει. Στο σινεμά τους όμως βλέπουμε απαράδεκτα πράγματα. Τα βλέπουμε απλά επειδή είναι πάντα και παντού, χωρίς να μας απασχολεί, το ερώτημα, γιατί ΣΠ αυριο δεν θα θυμάμαι γρι απο την μπαρούφα που είδα σήμερα? Εχουμε εκπαιδευτεί να προσπερνάμε το ερώτημα, οπότε επαναλαμβάνουμε το ίδιο λάθος και την επόμενη φορά. Και περιμένουμε τον χ.ψ  Σκορτσέζε να "νομιμοποιήσει" αυτο που ήδη γνωρίζει όλος ο κόσμος. Τον μονο που μπορώ καπως να ανεχθώ είναι ο ταραντίνο, και αυτό γιατί αγγίζει κάποια παλιά βιώματα.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, rgxinap said:

μουσική η αμερικη έβγαλε. και ίσως βγάζει. Στο σινεμά τους όμως βλέπουμε απαράδεκτα πράγματα.

 

Και στη μουσική τους και στο σινεμά τους έχουν βγάλει και βγάζουν από τα αθλιότερα προϊόντα που υπάρχουν. Επίσης έχουν βγάλει και βγάζουν  αριστουργήματα. Τα έχουμε ξαναπεί, η Αμερική είναι πολύ άνιση χώρα σε όλα τα επίπεδα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Ακραία δήλωση αλλά νομίζω υπερβολική. Blockbuster, εύπεπτα θα γίνονται πάντα, από τον ασπρόμαυρο κινηματογράφο μέχρι σήμερα. Εμένα με έχουν κουράσει λίγο οι σύγχρονες ταινίες, πολύ προκάτ, πολύ τυποποιημένες, πολύ cgi, κάπου δεν νιώθω την άποψη του δημιουργού αλλά την απαίτηση του στούντιο αλλά εντάξει δεν με νοιάζει και ιδιαίτερα, απλά προτιμώ πλέον τις ανεξάρτητες παραγωγές τύπου mumblecore. Υπάρχει άπειρος κινηματογράφος για όλα τα γούστα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου