Προς το περιεχόμενο

Πρώτη πρόβα-δοκιμή.


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, manosx είπε

λοτσά και έξω από την πόρτα, όξω LGBT απ' την παράγκα. Αρκετά σκατά τρώμε στη ζωή, να τα τρώμε και τσάμπα παραπάει. Όξω. Ρε όξω. 🤣

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγέλη στο έγραψα και προηγουμένως: λυπάμαι αλλά είσαι out of context.

 

Μας ανέφερες Zappa, Vai, Sting, Dreamtheater ενώ η κουβέντα εδώ ξεκίνησε από εμένα και αφορά συγκεκριμένο προβληματισμό σε συγκεκριμένο πεδίο:

 

Η μπάντα λοιπόν είναι ερασιτεχνική και κινείται στον αντίστοιχο ελληνικό χώρο. Τουτέστιν είναι ένα σύνολο απ' όπου έχουν περάσει αρκετοί μουσικοί (και κάποιοι επαγγελματίες) αλλά η μπάντα δεν βγάζει λεφτά από τη δραστηριότητά της (πλην των πενιχρών εσόδων των Live) ούτε συντηρεί οικονομικά κανέναν. Τη δημιουργήσαμε και την κρατάμε γιατί μας αρέσει να παίζουμε μουσική. Τις άπειρες ώρες προβών, τον εξοπλισμό μας κι ένα άλμπουμ που ηχογραφήσαμε, τα έχουμε χρηματοδοτήσει εξ ολοκλήρου εμείς.

 

Σε αυτό το context λοιπόν και έχοντας κάνει αρκετές audition κατά περιόδους και έχοντας δουλέψει κοντά σε μουσικούς διαφόρων κατηγοριών και επιπέδων (ανεξαρτήτως επαγγελματικής ιδιότητας), το συμπέρασμα που έχουμε βγάλει είναι το εξής:

 

Η πλειοψηφία των μουσικών που θα έρθουν σε δοκιμαστικό, έρχονται αδιάβαστοι, ο καθένας για το λόγο του και συνολικά για ένα βασικό λόγο: γιατί βαριούνται να μελετήσουν. Αυτή η αντιμετώπιση ως προς το αντικείμενο λοιπόν, πάντοτε μεταφέρεται και εντός της μπάντας από τη στιγμή που κάποιος γίνεται μέλος. Ναι είχαμε και μουσικούς που έπιαναν πουλιά στον αέρα αλλά ήταν τεμπέληδες. Ε η κατάληξη κάθε φορά ήταν ότι αυτοί που κρατούσαν την μπάντα πίσω ήταν ΠΑΝΤΑ οι τεμπέληδες ακόμα κι αν ήταν γάτοι. Γιατί όσο γάτος κι αν είσαι, μπορεί να μη χρειάζεσαι καμιά μελέτη όσον αφορά την αρμονία και το γκρουβ των κομματιών αλλά τουλάχιστον τη φόρμα και τα κλεισίματα ρεπερτορίου 40+ κομματιών, δε θα τα θυμηθείς χωρίς να τα έχεις παίξει και μόνος σου.

 

Με αυτή την εμπειρία λοιπόν, όταν θα μου έρθει στο δοκιμαστικό παίχτης αδιάβαστος, με το καλημέρα είναι μείον ένα για μένα. 

 

Στο άλλο context τώρα: αν ήμουν ο John Mayer κι έψαχνα drummer, προφανώς και δε θα με ενδιέφερε αν ο υποψήφιος έχει μελετήσει και προφανώς δε θα του έδινα κομμάτια για την audition. Απλούστατα γιατί σε αυτά τα επίπεδα όπως έγραψε κι ο SF, τα βασικά θεωρούνται εκ των πραγμάτων κεκτημένα.

 

Τέλος αν ήμουν ο John Mayer δε θα είχα χωρίσει την Katy Perry και δε θα δεχόμουν να μου φτιάξει η PRS στρατοκάστερ. Γιατί μπορεί να με έχουν εκθειάσει ο Clapton κι ο BB King αλλά οι παραπάνω ιεροσυλίες παραμένουν ιεροσυλίες, ακόμα και για μένα.

  • Like 5

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και Καλή Χρονιά,

jazzjoker, το χω αντιμετωπίσει κ γω το θέμα που παραθέτεις, κ όχι, σε ερασιτεχνική φάση, αλλά σε επαγγελματική.
Εγώ πιστεύω, οτι όποιος έχει αυτή την στάση, δεν σέβεται κατα πρώτον τους ανθρώπους που θα ασχοληθούν μαζί του, και κατα δεύτερον τον εαυτό του. Όταν, έχεις ως προαπαιτούμενο μιας audition, καποιος να έχει δει/μελετήσει κάποια κομμάτια, ε, πρέπει να το κάνει. Τι να κάνουμε; Ακόμα και καθόλου χρόνο να μην έχεις, ένα απο αυτα κάτσε ακου το, βγάλ'το, να ξερεις και εσύ με τι μπαντα  έχεις να κάνεις, και να μπορεί κ η μπάντα να δει την προσεγγισή σου πανω στο υλικό. Δεν έχει να κανει ουτε με το ιντερνετ, ουτε με τον ερασιτεχνισμό παντως, κατα τη γνώμη μου. Ειναι η συνειδητοποίηση του καθενός και ο σεβασμός.

  • Like 1

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Τέλος αν ήμουν ο John Mayer δε θα είχα χωρίσει την Katy Perry και δε θα δεχόμουν να μου φτιάξει η PRS στρατοκάστερ. Γιατί μπορεί να με έχουν εκθειάσει ο Clapton κι ο BB King αλλά οι παραπάνω ιεροσυλίες παραμένουν ιεροσυλίες, ακόμα και για μένα.

 

Όλο το ζουμί είναι εδώ. Στην Katy Perry. Πού πας ρε μορφονιέ, δεν τη χωρίζουν τέτοια γυναικάρα, να τα βράσω τα skills σου και τις κομματάρες στο Continuum.

  • Like 1
  • Χαχα 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά σε όλους, υγεία εύχομαι. Σε όλους τους μπασίστες να πάνε όλα πριμα. 

 

Εχοντας αμέτρητες ώρες σε πρόβες δοκιμαστικές και μη, με όλους τους τύπους ανθρώπων και μουσικών κατέληξα να σταματήσω για διάφορους λόγους τα live και ο ένας λόγος ήταν οι πρόβες. 

Έχω την τύχη να έχω παίξει με ιστορικούς μουσικούς, με νέους, γέρους, φαινόμενα, ταλαντούχους, μη ταλαντούχους κτλ. 

Κάποιοι μουσικοί δεν θέλουν να κάνουν πρόβα

Κάποιοι αλλοι μουσικοί θέλουν να πιουν ποτά και άλλα στην πρόβα

Αλλοι θέλουν να ξεκινάει η πρόβα 21:00 και να μην τελειώνει. 

Τα 4-5 κομμάτια που αναφέρει ο συνάδελφος είναι ενας λογικός αριθμός, εμένα μου χει τύχει να προβάρω και 30 και 40 στην πρώτη πρόβα.

Οι μουσικοί πλέον έχουν φύγει από το δρόμο τους, από το σκοπό της μουσικής. Εντυπωσιάζονται από το youtube, από την τεχνολογία από την υπερβολική δεξιοτεχνία και έχουν ξεχάσει να ευχαριστιούνται την ιδια την τέχνη. Όλοι νομίζουν πως είναι πληκτράδες, μπασίστες, και τραγουδιστές και κανείς δεν φταίει για τιποτα και κανεις δεν διαβάζει. 

Το πρόβλημα της εποχής είναι η αλαζονία και η υπερβολική αυτοπεποίθηση. Ενας τεράστιος μπασίστας μου είπε μια φορά: "Το πρόβλημα με σας τους πιτσιρικάδες είναι οτι νομίζετε οτι σας την λέμε ή σας προσβάλουμε καθε φορά που σας μιλάμε η σας προτείνουμε κάτι." 

 

Μάθε 3 track, να τα παίζεις καλά, με τις μελλωδίες και τις αρμοδίες, μετά θα φέρεις τον ήχο. Τωρα όλοι έχουν την τεχνολογια τζαμπα και στην τσέπη. Κάποτε σε 64mb φόρτωνα τους ήχους ενός live που με κόπο εψαξα και εφτιαξα. 

 

 

Facebook, Instagram, φωτο και  Youtube. Όλοι ειναι ΣΕΦ, ΜΟΥΣΙΚΟΙ, και ΜΟΝΤΕΛΑ.

 

(είμαι παλιομοδίτης 34αρης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

 

Η πλειοψηφία των μουσικών που θα έρθουν σε δοκιμαστικό, έρχονται αδιάβαστοι, ο καθένας για το λόγο του και συνολικά για ένα βασικό λόγο: γιατί βαριούνται να μελετήσουν.

Ισως ερχονται αδιαβαστοι γιατι βαριουνται {υπαρχει αυτη η περιπτωση ναι}

ισως ομως ερχονται αδιαβαστοι γιατι δεν ξερουν σε τι επιπεδο εισαι εσυ κ η μπαντα σου..

Ακομα κ στο Νοιζ εχουμε δει μπαντες του κωλου να κανουν ανοιχτες οντισιον κ να πλασαρονται σαν οι νεοι Pink Floyd..γιατι στην Ελλαδα οτι δηλωσεις εισαι..

Ο χρονος καθε μουσικου - καθε ανθρωπου ειναι πολιτιμος για να τον πεταει με ανθρωπους που ειναι μια τριχα στα αρχιδια του Mayer..αλλα νομιζουν οτι ειναι ο Ελληνας Mayer

Ερχεται λοιπον...αναγνωριστικα..και ας ρισκαρει να του βαλεις ..μειον.

 

Εγω τiς καταλαβαινω αυτες τις συμπεριφορες καθε φορα που ειμαι bandleader. Εσυ οχι .Οκ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vagelism είπε

Ακομα κ στο Νοιζ εχουμε δει μπαντες του κωλου να κανουν ανοιχτες οντισιον κ να πλασαρονται σαν οι νεοι Pink Floyd..γιατι στην Ελλαδα οτι δηλωσεις εισαι..

100% Συμφωνώ. Όλοι και όλες έτσι συμπεριφέρονται. Κάποτε κάποιος είχε το θράσος να πει "O manager μου έιναι αυτός που έχουν οι Scorpions". Φυσικά ούτε σε καφε της γειτονιάς δεν κανανε live. Αλλά who cares..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
26 minutes ago, NorhymeNoReason said:

.Όλοι ειναι ......ΜΟΝΤΕΛΑ.

 

.

Παρών 😛

  • Like 2
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τώρα δηλαδή για να καταλάβω, θεωρείται "διάβασμα" να βγάλεις τρία τραγουδάκια; Και δε μιλάμε υποθέτω για 17λεπτα progressive έπη έτσι; Μιλάμε λογικά για τρια προσιτά κομματάκια του είδους, για να παίξουμε άνετα χωρίς να ψαχνόμαστε και να σταματάμε συνέχεια, και να δούμε πως πάει το πράγμα.

 

 Αν δεν μπορείς να το κάνεις αυτό μέσα σε, τι να πω, κάνα δυο ωρίτσες ΜΑΞ; ΟΚ, μπορεί σε αυτό το διάστημα να μη βγει ΑΚΡΙΒΩΣ και στο μιλισεκόντ, ίσως ξέρω γω το σόλο να είναι κάπως διαφορετικό ή ξέρω γω κάποιες κρυφές να λείπουν, αλλά με μια αξιοπρέπεια θα στέκεται, η πρόβα θα βγει. Και το θεωρείς αυτό το παιχνιδάκι κόπο και ζάλισμα και πω πω τι θα πάθω και που να τρέχω τώρα, πάω έτσι και βλέπουμε; Ε τότε άστο, γάματο, εσύ βαριέσαι να κλάσεις, μόνο φύρα θα είσαι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου