Προς το περιεχόμενο

cover "I who have nothing" - Tom Jones


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα "εκπαιδευτικό" απλοποιημένο cover για δουλέψω λίγο την μίξη μου, και το eq (κυρίως) των φωνητικών.

Τι καλύτερο θα μπορούσα να κάνω στο cubase για τη φωνή, αλλά και για τα υπόλοιπα όργανα?

 

I cover.mp3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η φωνή ακούγεται λαμπρά και καθαρά. Σιγα σιγά να προσέχεις τα π που σκάνε στο μικρόφωνο. Βάλε pop filter η τραγούδα με κάποια κλίση 45 μοιρών προς το μικρόφωνο.

Κατα τ' άλλα είναι πολύ δυνατά σε σχέση με την ορχήστρα. Πρέπει να είναι λίγο πιο μέσα και ιδανικά το πιάνο να αποκτήσει λίγο όγκο με EQ ίσως και compression ή απλά να βάλεις άλλο πιάνο.

Κάνε χρήση των έτοιμων preset που υπάρχουν για τα εφε σε κάθε track για κάθε όργανο και σιγά σιγά θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις τι σου κάνει και αν χρειάζεται κάποια διόρθωση.

  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καλύτερο τώρα?

 

I.mp3

 

Έιχα μια απόσταση και κλίση από το SM57. Περιμένω και το φίλτρο να έρθει.

Χαμήλωσα λίγο τη φωνή. Έφτιαξα το eq στο πιάνο και έβαλα compression (με λίγο τσιμπημένο release).

Σε καθε όργανο είχα, εξ' αρχής, χρησιμοποιήσει τα presets. Μόνο στη φωνή έφτιαξα το δικό μου preset (με λίγο διαβασμα από νετ). Φαίνεται και στην φωτογραφία παρακάτω.

 

1469439880_Screenshot2020-02-0415_24_35.thumb.png.8cf75ff86f01e741b66d0fad726aacc1.png

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μ αρέσεις γιατι έχεις θράσσος!

Γιατί αυτό χρειάζεται για να παίξεις τέτοιο κομμάτι.

 

Μόνο και μόνο για το τόλμημα παίρνεις μπράβο.

Και αν σκεφτεί κανείς ότι έπιασες το cubase πριν μια εβδομάδα είναι απλά...τρομακτικό!

Μπράβο ρε συ

 

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Καλύτερο για μένα.

Παρατηρώ πως γράφεις keyboards σαν audio. Είναι πιο απλό και εύκολο να αλλάξεις ήχους αργότερα όταν τα γράφεις MIDI. Αντί να ηχογραφήσεις απο το εξωτερικό πλήκτρο με audio out, σύνδεσε το MIDI out στην κάρτα σου ή πάρε ένα μετατροπέα (δεν ξέρω τι κλαβιέ χρησιμοποιείς και τι δυνατότητες σύνδεσης δίνει) σε USB. Οταν θα έχεις το MIDI recording όπως είναι του drum θα μπορείς να αλλάζεις ήχους είτε εσωτερικά με κάποιο VSTi είτε στο εξωτερικό σου πλήκτρο.

Η επιλογή των οργάνων και της χροιάς αυτών (της ενορχήστρωσης δηλαδή) παίζει σημαντικό ρόλο στο αποτέλεσμα. Τώρα χρησιμοποιείς τα πλήκτρα σαν κονσέρβα για one man arranger band.  Άκου σύγχρονες και σχετικές με το ύφος που σε ενδιαφέρει ηχογραφήσεις. Θα σε βοηθήσουν πολύ. Άκου, άκου, άκου.

  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, gkourmoul1 said:

Εάν ήμουν θρασύς, θα έπαιζα το delilah...😁

κάνεις λάθος...

 

Just now, Nestoras said:

Θέλω εδώ και τώρα το It's not unusual.

yeah!

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ακόμα vst instruments στο cubase (δεν έχει καν ενσωματωμένα), ώστε να χρησιμοποιώ το αρμόνιο ως midi. Το παλεύω να το φτιάξω.

Στο cakewalk έχω instruments, αλλά εκεί δεν αναγνωρίζει το ezdrummer 1 που έχω. 

Σιγά σιγά θα αποκτήσω τους ήχους που πρέπει. Αντιλαμβάνομαι ότι οι κονσεβοποιημένοι ήχοι του αρμόνιου που ηχογραφώ είναι χάλια.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, yameth said:

Άκου, άκου, άκου.

 

ακούει αυτός. Ακούει!

Just now, gkourmoul1 said:

Δεν έχω ακόμα vst instruments στο cubase (δεν έχει καν ενσωματωμένα), ώστε να χρησιμοποιώ το αρμόνιο ως midi. Το παλεύω να το φτιάξω.

89 γιούρος μαν.

Αφού τόχεις, γιατί το χαραμίζεις...?

(γιου νόου γουατ αι μην)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου