Προς το περιεχόμενο

Cubase και "παράξενη" διαχείριση μνήμης


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@dimsonic ποιο λαπτοπ έχεις ; βασικα αν βρεις ακριβώς το μοντελο ,σου λεει ο κατασκευαστης.συνήθως σε καθοδηγει στο site πως να βρεις μοντελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

 

έβαλα και δω το cpuz 

τελικά λάθος θυμόμουν 7200u είναι ο επεξεργαστής, αλλά μνήμη έχει λέει single.

Αρα....πιάσε τ αυγό...

Για λάπτοπ μιλάμε τόση ώρα?

 Τι vst ανοιγεις συνήθως ταυτόχρονα?

 Πλήρη specs του laptop?

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, dimsonic said:

Προτιμώ να πάω να βγάλω ένα δόντι στον Μποναμάσα

 

 

Ρε συ dim ....

 

29210726885-3d18a1d3d8-b.jpg

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, cos_dr said:

Για λάπτοπ μιλάμε τόση ώρα?

 Τι vst ανοιγεις συνήθως ταυτόχρονα?

 Πλήρη specs του laptop?

 

 

ναι

έγραψα πιό πάνω για vst και για specs.

Dell 15 5000, 5567 inspiron

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βασικά βαλε εναν ssd σκληρό κσι αλλά 8 gb ram....δηλαδη κανα 55 ευρώ και δεν θα πιστεύεις τι έγινε. 

 

Κανε και με 6 ευρω τον μαμα sata εξωτερικό για backup και θα ναι χριστουγεννα καθε μέρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ναι

έγραψα πιό πάνω για vst και για specs.

Dell 15 5000, 5567 inspiron

και για εμένα για αυτά που έχεις ανοίξει και αυτή τη cpu και single channel memory αυτού του μεγέθους θα δημιουργούνται προβλήματα στο project όσο το φορτώνεις.

 

 Θα βοηθήσει το dual channel, όπως και ρυθμίσεις μεγίστων επιδόσεων, μην δώσεις real time priority, βγάλτο, πρόσθεσε ένα dimm αλλά καλύτερα να πάρεις ενα 16gb kit γιατί άμα προσθέσεις μνήμη, ακόμα και των ιδιων προδιαγραφών να είναι υπάρχει μικρή πάντα περίπτωση να μην συνεργάζονται απόλυτα καλά.

 

 Με ssd  το swap των δεδομένων στη μνημη θα είναι καλύτερο και θα βοηθά και την virtual memory, αλλά εγώ βλέπω περιορισμους πάραΦΤΑ, ιδιαίτερα απο την cpu στο συγκεκριμένο σενάριο χρήσης, αυτή ειναι η γνώμη μου.

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανεβάσει το latency θα ανέβουν και τα samples, θα ανέβουν και τα ποσοστά στη RAM.

Θα σου προτείνω να κάνεις εκκαθάριση δίσκου και cache μνήμης. Επίσης αν δεν έχεις κάνει update να κάνεις διότι στα win10 έχει 2 βασικές αναβαθμίσεις λειτουργικού και διαχείρισης του δίσκου.

Επίσης να επανεγκαταστήσεις τα vst εκεί που πρέπει να τρέχουν / εννοώ φακέλους (VST3, VST2 κ.ο.κ.) αν έχεις κάνει αυτόματη εγκατάσταση των προγραμμάτων.

 

Προσωπικά τρέχω στο σπίτι ένα i5 (2018) με 8 Gb RAM. Έχω φτάσει τα 18 κανάλια (χωρίς τα τύμπανα). Δουλεύω με 7 βασικά Plugins τα 3 είναι ήδη πολύ βαριά ( Spectrasonics Keyscape, Omnisphere και Arturia full vst ).

 

Τα win10 δεν έχουν ακόμη αποκτήσει σταθερότητα, προσωπικά από χτες τραβιέμαι με την Arturia που κρασάρει σε Multi mode στα Cubase Elements 9.

 

Αν κάποιος έχει ίδια εμπειρία με Arturia και Cubase 9 ας μου γράψει, η ίδια η εταιρεία κάνει την πάπια από την Τετάρτη που μας πέρασε.

Και έχω Project να δώσω.

8 λεπτά πριν, LK είπε

Βασικά βαλε εναν ssd σκληρό κσι αλλά 8 gb ram....δηλαδη κανα 55 ευρώ και δεν θα πιστεύεις τι έγινε. 

 

Κανε και με 6 ευρω τον μαμα sata εξωτερικό για backup και θα ναι χριστογεννα καθε μέρα. 

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες.

Μου φαίνονται λίγα.

 

Έχω το ίδιο laptop Με τον Dimsonic.

Δεν έχει θέσεις για άλλα 8Mb RAM.

Επίσης ο ssd θα μπει στην θέση του 1Tb hdd και ο μαμά θα πάει στην sata εξωτερικός και θα λειτουργεί ως τι ; Θα φορτώνει samples και θα αποθηκέυονται εκεί τα project μάλλον.

 

Ρωτάω ..μαθαίνω.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 minutes ago, Costas Siachamis said:

Αν ανεβάσει το latency θα ανέβουν και τα samples, θα ανέβουν και τα ποσοστά στη RAM.

Θα σου προτείνω να κάνεις εκκαθάριση δίσκου και cache μνήμης. Επίσης αν δεν έχεις κάνει update να κάνεις διότι στα win10 έχει 2 βασικές αναβαθμίσεις λειτουργικού και διαχείρισης του δίσκου.

Επίσης να επανεγκαταστήσεις τα vst εκεί που πρέπει να τρέχουν / εννοώ φακέλους (VST3, VST2 κ.ο.κ.) αν έχεις κάνει αυτόματη εγκατάσταση των προγραμμάτων.

 

Προσωπικά τρέχω στο σπίτι ένα i5 (2018) με 8 Gb RAM. Έχω φτάσει τα 18 κανάλια (χωρίς τα τύμπανα). Δουλεύω με 7 βασικά Plugins τα 3 είναι ήδη πολύ βαριά ( Spectrasonics Keyscape, Omnisphere και Arturia full vst ).

 

Τα win10 δεν έχουν ακόμη αποκτήσει σταθερότητα, προσωπικά από χτες τραβιέμαι με την Arturia που κρασάρει σε Multi mode στα Cubase Elements 9.

 

Αν κάποιος έχει ίδια εμπειρία με Arturia και Cubase 9 ας μου γράψει, η ίδια η εταιρεία κάνει την πάπια από την Τετάρτη που μας πέρασε.

Και έχω Project να δώσω.

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες.

Μου φαίνονται λίγα.

 

Έχω το ίδιο laptop Με τον Dimsonic.

Δεν έχει θέσεις για άλλα 8Mb RAM.

Επίσης ο ssd θα μπει στην θέση του 1Tb hdd και ο μαμά θα πάει στην sata εξωτερικός και θα λειτουργεί ως τι ; Θα φορτώνει samples και θα αποθηκέυονται εκεί τα project μάλλον.

 

Ρωτάω ..μαθαίνω.

Δεν ξερω πόσες θύρες ram έχεις. 

Αν στα 8 gb δεν έχεις άλλη. ..μαλλον εχεις 2χ 4.θα βγει παραπάνω. 

Υπεθεσα 1χ8....αρα τα αλλα 8gb....εχουν περίπου 35 ευρώ. 

Παίρνεις εναν ssd 120gb για system με 20 ευρω .....και ο,τι πρότζεκτ κανεις το κρατας backup στον sata που εβγαλες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο SSD είναι μικρός για μένα στα 120. 100 πιάνει μόνο η Spectrasonics. 

Είναι γρήγορος δεν λέω. Προσωπικά θα βάλω έναν 512 για win και εφαρμογές.  και το 1Tb θα πάει σε εξωτερικό κουτί. Και πάλι με 8 RAM θα πετάει. Δεν παίρνει επέκταση μνήμης. Έχει 2*4.

Επεξεργασμένο από Costas Siachamis

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου