Προς το περιεχόμενο

Cubase και "παράξενη" διαχείριση μνήμης


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, cos_dr said:

 

 Μελετάω πολύ, εκτενώς το θέμα των εξελιξεων των υπολογιστών και κάνω πειράματα απο χομπι σε αυτούς 40 χρονια τώρα. Γιατι είμαι εισοδηματίας ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ χαβαλές, δυτικοκομμουνιστής, και είχα πολύ χρόνο να σκοτώσω. Δεν μόχθησα πολύ στη ζωή, μου φέρθηκε καλα. Πάραυτα δεν ειμαι αυθεντία, μιλάω εμπειρικά.

 

 Οι laptop επεξεργαστες στην απόδοση δεν έχουν καμια σχέση με τους desktop ακόμα και να μοιράζονται το ίδιο πρόθεμα. i5/i7 ryzen δεν λέει τίποτα μεταξύ των δυο αυτών κατηγοριών.

 

 

το γνωρίζω, σήμερα. Όταν ψώνισα νόμιζα όλοι οι ι3, ι5 κλπ ήταν ίδιοι. Μετά είδα ότι ήταν διπύρηνος.

 

Κώστα ασχολούμαι με τα pc (ίσως το έχω ξαναπεί) από πολύ παλιά. Πριν βγει καν ο pc της μπλε κυρίας. Από την εποχή των zx, commodore, acorn και Newbrain. Δηλαδή σχεδόν από 80. Μετά στα βαθειά με βαρειές γλώσσες προγραμματισμού κλπ. Αλλά δεν μπήκα ποτέ σχεδόν στη λογική χτισίματος υπολογιστή. Ελάχιστα. Ίσως επειδή στην πρώτη έκαψα μια ΜΒ. Μετά μόνο σκληρούς άλλαζα, φλόπυ και άντε να φόρτωνα τίποτα παράθυρα, την εποχή που ήταν 40 δισκέτες. Και όταν με πήραν τα χρόνια γύριζα στις εύκολες λύσεις. Βαριόμουν απίστευτα τη λογική φόρτωνε drivers, κλπ κλπ.

Συνήθως με βοηθάει κάποιος φίλος. Τα δυό τελευταία micro pcs μου τα έφτιαξε φίλος, ενώ οι δυό "δικοί" μου υπολογιστές ήταν laptop.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σας το χω ξαναπεί και ξυινισατε τα μουτρα (μερικοι) 😛

Όταν κατασταλάξεις και τελειωσεις με ένα κανάλι....π.χ μια κιθάρα και την γραψατε όπως θελετε....και ειστε φχαριστημένοι, τι την κρατατε με το guitar rig π.χ να τρεχει απο κατω.

Καντε την export σαν audio mixdown κιαι import  σαν απλο wav που δεν πιανει τιποτα (ουτε ram ουτε χωρο).

Το ίδιο και τα Midi...καντε τα freeze ή και αυτα export -import ως wav.

O,τι υπολογιστη και να εχεις, θα φτασει καποτε σε ενα σημειο κορεσμου.

Ποιος ο  λόγος να το κρατας το καναλι με το vst?

 

Δηλάδη αν είχατε να κανατε video......με, ο θεος ξέρει, ποσα κανάλαι , ΔΕΝ θα κανατε apply τα εφε που μπορει να τρεχουν και 5 ταυτόχρονα σε ένα κανάλι- απο κολορ κορεκτιον μεχρι ξερω εγω τι?

Θα το αφηνατε να τρεχει ετσι στο time line.....ασυμπίεστο;

Και 3 υπολογιστες της nasa να χατε θα κρασαραν (ενα μεσο video clip μου εχει 50 καναλια video... και μιλαμε για απλο HD....που να πάμε σε 4κ)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, LK said:

Σας το χω ξαναπεί και ξυινισατε τα μουτρα (μερικοι) 😛

Όταν κατασταλάξεις και τελειωσεις με ένα κανάλι....π.χ μια κιθάρα και την γραψατε όπως θελετε....και ειστε φχαριστημένοι, τι την κρατατε με το guitar rig π.χ να τρεχει απο κατω.

Καντε την export σαν audio mixdown κιαι import  σαν απλο wav που δεν πιανει τιποτα (ουτε ram ουτε χωρο).

Το ίδιο και τα Midi...καντε τα freeze ή και αυτα export -import ως wav.

O,τι υπολογιστη και να εχεις, θα φτασει καποτε σε ενα σημειο κορεσμου.

Ποιος ο  λόγος να το κρατας το καναλι με vst?

 

γιατί μέχρι το παραπέντε πέφτει χέρι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

το γνωρίζω, σήμερα. Όταν ψώνισα νόμιζα όλοι οι ι3, ι5 κλπ ήταν ίδιοι. Μετά είδα ότι ήταν διπύρηνος.

 

Κώστα ασχολούμαι με τα pc (ίσως το έχω ξαναπεί) από πολύ παλιά. Πριν βγει καν ο pc της μπλε κυρίας. Από την εποχή των zx, commodore, acorn και Newbrain. Δηλαδή σχεδόν από 80. Μετά στα βαθειά με βαρειές γλώσσες προγραμματισμού κλπ. Αλλά δεν μπήκα ποτέ σχεδόν στη λογική χτισίματος υπολογιστή. Ελάχιστα. Ίσως επειδή στην πρώτη έκαψα μια ΜΒ. Μετά μόνο σκληρούς άλλαζα, φλόπυ και άντε να φόρτωνα τίποτα παράθυρα, την εποχή που ήταν 40 δισκέτες. Και όταν με πήραν τα χρόνια γύριζα στις εύκολες λύσεις. Βαριόμουν απίστευτα τη λογική φόρτωνε drivers, κλπ κλπ.

Συνήθως με βοηθάει κάποιος φίλος. Τα δυό τελευταία micro pcs μου τα έφτιαξε φίλος, ενώ οι δυό "δικοί" μου υπολογιστές ήταν laptop.

 

Και εγώ ασχολούμαι από την εποχή του spectravision spectravideo.

 Το ξέρω πως ασχολείσαι και πως γνωρίζεις και απο pc και απο μουσικη και παραγωγή (πολύ καλυτερα απο εμένα). Αλιμονο.

 Γράφω και λίγο παραπάνω γιατι είμαι άρρωστος, πως θα περάσει η ώρα ,να με πιάσουν τα ντεπόν?lol

 

 Και αυτός που έχεις είναι καλός. Δεν το συζητάμε.

 Το πρόβλημα του είναι στα περισσότερα instances των vst.

 Στο συγκεκριμένο σενάριο χρήσης που παρέθεσες νομίζω πως δεν έχει προβλημα ο επεξεργαστής.

 Θεωρητικά πάντα μιλώντας ίσως π.χ. αντιμετωπίσεις καθυστερήσεις/input lag φορτώνοντας το ιδιο project με περισσότερα effects και παίζοντας υπερβολικές αξίες και αρπισμούς με κάποια vst.

 Το πρόβλημα του υπάρχοντος project μάλλον και κατα τη γνώμη μου πάντα επικεντρώνεται στην μνημη εφόσον σου βγάζει κιόλας μήνυμα διαχείρισης μνήμης και καθόλου στον επεξεργαστή. Με αυξηση της δεν θα εμφανιστεί ανάλογο μήνυμα ή θα υπάρξουν κομπιάσματα λογικά πάντα.

 

 Δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να απαξιώσω το συγκεκριμένο λαπτοπ που ειναι αξιο, η επιλογή σου είναι καλή. Είναι καλή και ποιοτική αυτή η μάρκα. Απλά μην γράφεις τη μουσική που πραγματικά ξέρεις, όπως θέλεις να γίνει με χρήση vst με αυτό .................γιατί από ένα σημείο και μετά δεν θα μπορεί να σε ακολουθήσει ο επεξεργαστής χααχαχαχαχα

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 minute ago, dimsonic said:

 

γιατί μέχρι το παραπέντε πέφτει χέρι

Στη συνταξη εφτασες και ακομα δεν ξερεις τι σου αρεζει......... 😛

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, LK είπε

Σας το χω ξαναπεί και ξυινισατε τα μουτρα (μερικοι) 😛

Όταν κατασταλάξεις και τελειωσεις με ένα κανάλι....π.χ μια κιθάρα και την γραψατε όπως θελετε....και ειστε φχαριστημένοι, τι την κρατατε με το guitar rig π.χ να τρεχει απο κατω.

Καντε την export σαν audio mixdown κιαι import  σαν απλο wav που δεν πιανει τιποτα (ουτε ram ουτε χωρο).

Το ίδιο και τα Midi...καντε τα freeze ή και αυτα export -import ως wav.

O,τι υπολογιστη και να εχεις, θα φτασει καποτε σε ενα σημειο κορεσμου.

Ποιος ο  λόγος να το κρατας το καναλι με το vst?

 

Δηλάδη αν είχατε να κανατε video......με, ο θεος ξέρει, ποσα κανάλαι , ΔΕΝ θα κανατε apply τα εφε που μπορει να τρεχουν και 5 ταυτόχρονα σε ένα κανάλι- απο κολορ κορεκτιον μεχρι ξερω εγω τι?

Θα το αφηνατε να τρεχει ετσι στο time line.....ασυμπίεστο;

Και 3 υπολογιστες της nasa να χατε θα κρασαραν (ενα μεσο video clip μου εχει 50 καναλια video... και μιλαμε για απλο HD....που να πάμε σε 4κ)

 

και ακριβώς αυτο, ο παλιος καλός τρόπος ή και pc-αρα να έχετε που τα τραβάει όλα σε πραγματικό χρόνο, κάντε τακτικα save το project και σε δυο αντιτυπα γιατί πότε δεν ξέρεις με τα PC και αμα σκαλώσει χοντρά για κάποιο αναπάντεχο λόγο και πεταξει κανα not responding αντε να το ξαναανοίξεις πάλι.

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@dimsonic

Να σου πω που ειναι το λάθος σου; Και συμπάθα με.

Και γω το έκανα.

Αν θες με ακους, αν όχι θα τρως κρας μεχρι τη δευτερα παρουσία 😛

Εσυ συνθέτεις στο Daw,

Στο daw πάμε να ηχογραφησουμε.

Όταν έχουν όλο το κομμάτι ετοιμο...στο μυαλο μας.

ΑΝ το κανεις αυτό....θα γλυτωσεις πολυ ram 😛

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, cos_dr said:

 Δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να απαξιώσω το συγκεκριμένο λαπτοπ που ειναι αξιο, η επιλογή σου είναι καλή. Είναι καλή και ποιοτική αυτή η μάρκα. Απλά μην γράφεις τη μουσική που πραγματικά ξέρεις, όπως θέλεις να γίνει με χρήση vst με αυτό .................γιατί από ένα σημείο και μετά δεν θα μπορεί να σε ακολουθήσει ο επεξεργαστής χααχαχαχαχα

 

 

παιδιά γενικά κάτι παίζει.

Φόρτωσα το προτζεκτ όπως συνήθως εδώ και δυό ώρες περίπου 

για να το φορτώσω έκλεισα τον chrome, και δεν έτρεχε τίποτα άλλο.

Κατά τα γνωστά φόρτωσε κάπου 5 gb, με τη μνήμη να φτάνει στο 95%.

Μετά ξεκίνησα να ακούω, να διορθώνω, να σταματώ για άλλες δουλειές, κλπ...

Ανοιξα και τον chrome ξανά (με 10 tabs) και συζητάμε.

Λοιπόν τώρα είναι η μνήμη στο 71%, και τραβάνε από τη μνήμη 580 ο chrome και 780 το cubase.

Και εγώ δουλεύω ρολόι... (άντε που και που ένα πηκάρισμα)

Δηλαδή πάει να σκάσει στο φόρτωμα και μετά ξελασκάρει.

12 minutes ago, LK said:

Στη συνταξη εφτασες και ακομα δεν ξερεις τι σου αρεζει......... 😛

εκεί που είσαι ήμουν...και ....(τη συνέχεια την ξέρεις)

3 minutes ago, LK said:

@dimsonic

Να σου πω που ειναι το λάθος σου; Και συμπάθα με.

Και γω το έκανα.

Αν θες με ακους, αν όχι θα τρως κρας μεχρι τη δευτερα παρουσία 😛

Εσυ συνθέτεις στο Daw,

Στο daw πάμε να ηχογραφησουμε.

Όταν έχουν όλο το κομμάτι ετοιμο...στο μυαλο μας.

ΑΝ το κανεις αυτό....θα γλυτωσεις πολυ ram 😛

 

 

εδώ με πρόλαβες.

Αυτό ήθελα να σου πω.

Στο daw συνθέτω. Όπως πολύς κόσμος σήμερα.

Το daw είναι το πεντάγραμμο του κάποτε.

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LK είπε

@dimsonic

Να σου πω που ειναι το λάθος σου; Και συμπάθα με.

Και γω το έκανα.

Αν θες με ακους, αν όχι θα τρως κρας μεχρι τη δευτερα παρουσία 😛

Εσυ συνθέτεις στο Daw,

Στο daw πάμε να ηχογραφησουμε.

Όταν έχουν όλο το κομμάτι ετοιμο...στο μυαλο μας.

ΑΝ το κανεις αυτό....θα γλυτωσεις πολυ ram 😛

 

εντάξει, εγώ τις περισσότερες φορές συνθέτω στο DAW from scratch

 Δεν θεωρώ πως είναι λάθος.

 Χρησιμοποιώ και τη λογική του template για συνθεση.

 Εχω συγκεκριμένα vst που προφορτώνονται πριν ξεκινήσω για να μην ανοιγω κάθε φορα και μπορεί να μην τα χρησιμοποιήσω όλα. H και μπορεί να προσθέσω ή να αφαιρέσω.

 

 Απλά συνήθως είχα μηχάνημα που να υποστηρίζει αυτή τη μέθοδο .

Επεξεργασμένο από cos_dr

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 minutes ago, cos_dr said:

 

 

 Απλά συνήθως είχα μηχάνημα που να υποστηρίζει αυτή τη λογική .

Φυσικα δεν ειναι λαθος. Ειναι ο λογικος τροπος ειδικα αν ηχογραφεις μονος σου.

Απλά προϋποθέτει το απο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου