Προς το περιεχόμενο

Ανανεώσιμη ενέργεια. Κατα πόσο είναι εφικτή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Αν δεν γίνεται μέσω των ΑΠΕ, τότε πώς?

 

Nuke them good,nuke them REAL good

 

🙂

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Οι πιο πολλοι εδω ειμαστε μιας  ηλικίας,

 

Ποσες φορες εχετε σκεφτεί....μα πως βρισκόμασταν σε ραντεβου, για δουλεια ή με φίλους το 80 η το 90 χωρις κινητα;

Μια χαρα βρισκόμασταν και μαλιστα εγω προσωπικά πιο πολυ από τωρα.

 

Και πλέον δεν τολμούμε να βγουμε απο το σπιτι χωρις κινητό και αν το ξεχάσουμε γυρναμε να το παρουμε.

Μας δημιουργησαν μια ανάγκη που σιγουρα κανει κακο στο περιβάλλον (ασε το κομματι που κανει κακο στον ψυχισμό  μας , αλλο θεμα).

 

Τι να το κάνω τωρα να μου βγαλεις κινητο με καλλιτερη ενεργειακή απόδοση;

 

Με απλα λογια και εγω συμφωνω οτι μας δουλευουν 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, LK said:

Μας δημιουργησαν μια ανάγκη που σιγορα κανει κακο στο περιβάλλον (ασε το κομματι που κανει κακο στον ψυσιχμό μας , αλλο θεμα).

Και στην υγεία κάνει. Μού έλεγε ένας συνάδελφος στη δουλειά, που έκανε μελέτη εγκατάστασης για εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, για τις πόσες κρυμμένες κεραίες που υπάρχουν μέσα στις πόλεις, για τις οποίες πληρώνουν λεφτά σε ιδιώτες για να χρησιμοποιούν τους χώρους τους. Ακτινοβολία μεν, καλό το παραδάκι δε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 minutes ago, Ledge said:

Και στην υγεία κάνει. Μού έλεγε ένας συνάδελφος στη δουλειά, που έκανε μελέτη εγκατάστασης για εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, για τις πόσες κρυμμένες κεραίες που υπάρχουν μέσα στις πόλεις, για τις οποίες πληρώνουν λεφτά σε ιδιώτες για να χρησιμοποιούν τους χώρους τους. Ακτινοβολία μεν, καλό το παραδάκι δε. 

Όταν εγω (ως αντιπαραδειγμα για το κάπνισμα- που αν και καπνιζω συμφωνω με την απαγορευση - όχι με την γενικη, θα μπορουσε να γινει ενα μπαρ καπνιστων π.χ.και να μην γινει δεν με νοιαζει αλλωστε δεν βγαινω πια 😛- αλλο θμεα αυτό) ελεγα πως και το κινητο του διπλα μου με ενοχλει, να απαγορευτει η δημοσια χρηση του (και το ντριν ντριν του και η ακτινοβλια του με ενοχλουν) με ελεγαν γραφικό.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, LK said:

Όταν εγω (ως αντιπαραδειγμα για το κάπνισμα- που αν και καπνιζω συμφωνω με την απαγορευση - όχι με την γενικη, θα μπορουσε να γινει ενα μπαρ καπνιστων π.χ.- αλλο θμεα αυτό) ελεγα πως και το κινητο του διπλα μου με ενοχλει, να απαγορευτει η δημοσια χρηση του (και το ντριν ντριν του και η ακτινοβλια του με ενοχλουν) με ελεγαν γραφικό

Το αλκοόλ, το κάπνισμα και ο τζόγος, η χρήση των οποίων προκαλεί έκκριση ντοπαμίνης στον οργανισμό, έχουν όλα όριο ηλικίας (άσχετα που δεν εφαρμόζεται πολλές φορές). Η χρήση των social media δεν έχει κανένα ή έχει ελάχιστα, αλλά ποτέ για τη συχνότητα χρήσης. Ο εθισμός σε αυτά, σε αυτή την ουσία κατά ένα τροπο, μπορεί να είναι και μεγαλύτερος, με εξίσου άσχημες συνέπειες. Σε όλα χρειάζεται μέτρο και ίσως όχι απαγορεύσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 minutes ago, Ledge said:

Το αλκοόλ, το κάπνισμα και ο τζόγος, η χρήση των οποίων προκαλεί έκκριση ντοπαμίνης στον οργανισμό, έχουν όλα όριο ηλικίας (άσχετα που δεν εφαρμόζεται πολλές φορές). Η χρήση των social media δεν έχει κανένα ή έχει ελάχιστα, αλλά ποτέ για τη συχνότητα χρήσης. Ο εθισμός σε αυτά, σε αυτή την ουσία κατά ένα τροπο, μπορεί να είναι και μεγαλύτερος, με εξίσου άσχημες συνέπειες. Σε όλα χρειάζεται μέτρο και ίσως όχι απαγορεύσεις

Ετσι ειναι.

Και εγω ειμαι κατα των απαγορευσεων ....αλλα αν με ρωτας πλεον...δεν με ενδιαφερει.

Το μονο που προσδωκω (το εχω γραψει πολλες φορες) ειναι να μπορεσω να αποσυρθω όσο πιο γρηγορα γινεται, να παω σε μια εξοχη, να μην βλεπω κανεναν , να κοψω τηλεφωνα και ιντερνετ και να ζησω (όσο μου μένει) ηρεμος κανόντας πραγματα που με εφχαριστουν , .........ενεργειακα αυτόνομος (για αν ειμαι on topic 😛 ).

 

Παντως πάμε απο το ΚΑΚΟ στο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ σαν ΚΕΝΩΝΙΑ......παλι καλα που εζησα τη χρυση 10ετια των 90'ς 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως για να επανέλθω στο θέμα.

Η ΔΕΗ αγόραζε την κιλοβατώρα (από φωτοβολταικούς ιδιώτες) 43 λετπά και πλέον .....6,7 λεπτα,

 

Νομίζω ειχε φτασει καποτε και τα 55 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
11 ώρες πριν, LK είπε

Ωραία και εγω οπως προείπα βλεπω μια Γερμανία να εμμενει στον λιγνίτη και να εξαγει φ/β.

Και αυτο με την λογικη μου με προβληματίζει. 

 

Γενικα αυτα τα προσχηματα για το περιβαντολλογικα προσωπικα δεν με πειθουν.....οταν προερχονται απο κυβερνησεις.

 

Δεν αμφισβητώ την οικολογικη ανησυχία κανενος μεμονωμενου πολίτη. 

 

Γενικά τέλος πιστεύω οτι ολα εχουν ενα κόστος. 

Σταθμίζεις συμφέροντα. 

Η θα χεις ρευμα και θα κανείς ζημία στο οικοσύστημα και στους ανθρώπους ή κάθεσαι με την γκαζολαμπα.  😛

 

Μα και η Γερμανία πληρώνει τα αντίστοιχα πρόστιμα για τη χρήση λιγνίτη που έχουν θεσπιστεί απο την ΕΕ.

Μην ξεχνάς πόσο ενεργοβόρα χώρα είναι και κυρίως το ότι με κάτι πρέπει να αντισταθμίσει το κλείσιμο των πυρηνικών της σταθμών ενέργειας μετα το ατύχημα της Fukushima, όπως ανήγγειλε η Μέρκελ. Λέτε να μην το σκέφτηκε; Υπέκυψε σε πιέσεις ακτιβιστών ή μήπως δεν την πίεσε το λόμπι των αυτοκινήτων για να μην το δεχτεί;

Προφανώς για τη Γερμανία η γρήγορη λύση είναι ο λιγνίτης η μεσοπρόθεσμη το εισαγόμενο φυσικό αέριο (;) και η μακροπρόθεσμη κάποιου είδους ΑΠΕ. Δεν ξέρω, δεν είμαι ειδικός.

 

Το θέμα δεν είναι τι έχουμε σήμερα και τι γνωρίζουμε για τις ΑΠΕ αλλά τι θα προκύψει σε 5 χρόνια ΄και μελλοντικά.

Καταλαβαίνουμε όλοι πως αν υπήρχε έτοιμη, φτηνή ανανεώσιμη λύση ή λύσεις που θα μπορούσαν άμεσα να αντικαταστήσουν τις ανάγκες μας θα τρέχαν όλοι. Εκτός φυσικά απο αυτούς που δημιουργούν εύκολα δουλειές για τον κόσμο καταστρέφοντας τον πλανήτη, βλέπε εμάς ή τον Τραμπ.

 

Αν δεν υπάρχει όμως πρόστιμο ρύπανσης (που πάει στην σχετική έρευνα) καμία κυβέρνηση δεν πρόκειται να ξεβολευτεί και θα συνεχίσει να συντηρεί το καθεστώς που κάποια στιγμή θα πάψει να ανανεώνεται.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γιάννη δεν εχω κανένα φετίχ με τον λιγνίτη. 

Ας παραγουν ενέργεια τρώγοντας κρουασάν. 

Αν όμως με τις ΑΠΕ μου πουλάν ακριβότερο το ρεύμα απο τον λιγνίτη (που και εγω πιστεύω αυτό θα γίνει- μακαρι να κανω λάθος- θα βγω και θα πω επώνυμα οτι έιμαι συνωμοσιολογος λαλακας) θα μου επιτρέψεις να αμφισβητώ και τα κίνητρα κσι τους σκοπούς τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το υδρογόνο είναι μια μορφή ΑΠΕ και έχει αρχίσει να μπαίνει στο παιχνίδι. Βέβαια, υπάρχουν κι εκεί κάποια θέματα δυσκολίας (π.χ. να το ξεχωρίσει ο Τσίπρας απ' το ήλιο 😛 ), αλλά η καύση του παράγει νερό και το ίδιο παρασκευάζεται από το φυσικό αέριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου