Προς το περιεχόμενο

The Rook (New Song)


leon7pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα-Καλημερα σε ολους.

Μολις εγραψα αλλο ενα κομματακι.

Οποιαδηποτε κριτικη και συμβουλες...καλοδεχουμενες!!!  🙂

 

 

  • Like 3

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος,

Στο 3.20 με 3.40 δεν μου έκατσε καλά,σαν να έκανε κοιλιά εκεί.

Θα μου πεις τώρα,"¨τι λες ρε φίλε,απο 5 λεπτά κομμάτι,20 δεύτερα βρήκες να παραπονεθείς?"

Θα έχεις δίκιο 😛

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Nikos Aravanis είπε

Ωραίος,

Στο 3.20 με 3.40 δεν μου έκατσε καλά,σαν να έκανε κοιλιά εκεί.

Θα μου πεις τώρα,"¨τι λες ρε φίλε,απο 5 λεπτά κομμάτι,20 δεύτερα βρήκες να παραπονεθείς?"

Θα έχεις δίκιο 😛

 

Καλημερα! Ευχαριστω για το σχολιο αλλα για να καταλαβω... Λες για το σημείο που ειναι ή γέφυρα (πριν το σόλο)  αλλα ο χρονος που έγραψες αφορα τα 2 τελευταια (απο τα 4 συνολικα μετρα).Οποτε αν καταλαβα καλα... Λες οτι θα ηταν καλυτερο να παιχτουν 2 μετρα αντι για 4; (Στα δυο τελευταια μετρα... Στο χρονικο σημειο δηλ που αναφερεσαι σπλιταρουν οι κιθαρες και παίζουν αρμονια αντί για να παιζουν τα ιδια πραγματα).  

Και φυσικα καλα κανεις και το λες ειτε είναι 20sec ειτε 2sec ειτε 2min... Γι αυτο το ποσταρα. Να το δουμε πως μπορω να το βελτιωσω και να ακουστούν απόΠΣης.  🙂

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. o ήχος της μπότας θέλει αλλαγή. Χτες. Ακούγεται σαν τον πρώτο που έχει το ez drummer II

2. όταν γίνεται εισαγωγή με μπάσο και μάλιστα τέτοιου είδους δεν πρέπει να φεύγει ούτε σε 32ο αξία. Φεύγουν κανα δυό

3. εμπλουτισμό στα τύμπανα. Επαναλαμβάνεται πολύ το sample

4. 3.20 με 3.40...όντως επαναλαμβάνονται πολύ τα μέτρα της αλλαγής.

5. Κατα τα άλλα δεμένο, του λείπουν κάτι φωνητικά ή εξαιρετικός εμπλουτισμός ώστε να μείνει instrumental

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, dimsonic said:

 

5. Κατα τα άλλα δεμένο, του λείπουν κάτι φωνητικά ή εξαιρετικός εμπλουτισμός ώστε να μείνει instrumental

 

 

Εδώ θα σταθώ εγώ. Λείπει η φωνή (που θα ταίριαζε και πάρα πολύ). Όπως είναι τώρα θα έπρεπε να χώνεις σόλο, ή κάποιες ανταποκρίσεις από την αρχή σχεδόν. Μη μένεις μόνο με ρυθμικά μέχρι να έρθει η γέφυρα.

 

Εννοείται οτί είναι πολύ καλό!

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dimsonic είπε

1. o ήχος της μπότας θέλει αλλαγή. Χτες. Ακούγεται σαν τον πρώτο που έχει το ez drummer II

2. όταν γίνεται εισαγωγή με μπάσο και μάλιστα τέτοιου είδους δεν πρέπει να φεύγει ούτε σε 32ο αξία. Φεύγουν κανα δυό

3. εμπλουτισμό στα τύμπανα. Επαναλαμβάνεται πολύ το sample

4. 3.20 με 3.40...όντως επαναλαμβάνονται πολύ τα μέτρα της αλλαγής.

5. Κατα τα άλλα δεμένο, του λείπουν κάτι φωνητικά ή εξαιρετικός εμπλουτισμός ώστε να μείνει instrumental

 

Εχετε δικιο. Παράλειψη μου να μην αναφέρω οτι το κομματι ΔΕΝ θα είναι instrumental απλα παντα γράφω σε παρένθεση το "status" στο οποίο βρίσκεται πριν το κανω extract και αν δεν εχω γραψει φωνες το χαρακτηριζω ως "instrumental". 

Σχετικα με τα τυμπανα... Δουλεύω το ezdrummer 2 και μου παιρνει εναν αιωνα να αλλαξω τα ηδη ετοιμα samples οποτε ξερω πως θελω να ακουστει... Το έχω στο μυαλό μου και χρησιμοποιώ "κονσέρβα" οτι πιο κοντινό (σε αυτο που εχω στο μυαλο μου) βρίσκω.Δυστυχώς καποια καταλήγουν να επαναλαμβάνονται η να μην είναι ακριβως αυτο που θα ήθελα... 

 

1.Εχεις δικιο! 

Είναι ο πρώτος του ezdrummer 2!

 

2.Θα το κοιτάξω παλι. 

 

3.Συμφωνω. 

 

4.Θα δοκιμασω να κόψω τα 2 τελευταια μετρα και αντι να εχω ντουμπλάρισμα κιθαρων στα 1-2 και Σπλιτ με αρμονία στα 3-4.... Να εχω ντουμπλάρισμα στο 1 και Σπλιτ στο 2.Ισως εχει πιο καλη ροή ετσι. Θα το δοκιμασω κ ετσι να δω πως θα ακουστει. 

 

(Βεβαια 3:20 με 3:40 είναι και η ωρα που το τελειωνα εχτες.... Τέτοιες ωρες και με τα ακουστικά φορεμενα κανα τρίωρο την Gibson να κρεμεται τα ματια να κλείνουν και γω να εχω κρεμάσει με το mouse στο χερι... ολα ακούγονται σε φαση "το ξερω οτι δεν ειναι τελειο αλλα... ΤΕΛΕΙΟ.... Πάμε να το τελειώσουμε γιατι σε 3 ωρες δουλεύω"  🙂

 

5.θα μπουν φωνητικα.  🙂

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που λες το έζησα.

Είναι η χειρότερη ώρα να κλείνεις κομμάτι.

Εκείνη την ώρα ακόμα και τα καλά σβήνεις και περνάς την τελευταία στιγμή ό,τι σου γιάλισε.

 

Το ez drummer II είναι καλό, αλλά όχι όπως έρχεται. Θέλει πολύ κοψε ράψε. 

Για το 2. ζήτημα να είναι 2 νότες.

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, leon7pap said:

Καλημερα! Ευχαριστω για το σχολιο αλλα για να καταλαβω... Λες για το σημείο που ειναι ή γέφυρα (πριν το σόλο)  αλλα ο χρονος που έγραψες αφορα τα 2 τελευταια (απο τα 4 συνολικα μετρα).Οποτε αν καταλαβα καλα... Λες οτι θα ηταν καλυτερο να παιχτουν 2 μετρα αντι για 4; (Στα δυο τελευταια μετρα... Στο χρονικο σημειο δηλ που αναφερεσαι σπλιταρουν οι κιθαρες και παίζουν αρμονια αντί για να παιζουν τα ιδια πραγματα).  

 

Ναι σε κείνο το γιοφύρι,δεν βαστάει απο μόνο του,είτε 2 μέτρα,είτε κάτι να το κάνει πιο ενδιαφέρον.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου