Προς το περιεχόμενο

Vox ac4 upgrade


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Superfunk said:

https://www.thomann.de/gr/celestion_g10_greenback_16_ohm.htm

 

Να κλείσει το thread παρακαλώ 🙂

Γιατί όχι το gold που κάνει τα διπλάσια? 😄 

ηρεμα ρωτάω. 

 

1 hour ago, kardc said:

Γιατί τον ac4 hw και οχι τον AC4C1-12; Λόγω Hand wired? Διπλάσια τιμή..

Μήπως οι hw έχουν και καλύτερα κσύλα στις καμπίνες? Για αυτό ρωτάω και αν αξίζει να βάλω ένα ακριβό μεγάφωνο σε έναν φτηνό ενισχυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
21 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ακουω πολυ το 4x10 για κιθαρα. Λιγο μεγαλυτερη καμπινα απο την 1x12 ειναι.

 

Θα σε χαλαγε πχ κατι τετοιο?

 

 

 

Τζορτζ, εγω δεν το ακούω πρώτη φορά.

Εξ άλλου δεν είναι τυχαίο που η καμπίνα-ενισχυτής που δείχνεις λέγεται bassman.

Αν θες να παίξεις με trio και να παίρνεις σκαλπ, είναι καλό.

Αν στόχος σου είναι να παίζεις κιθαρα σε σχήματα με περισσότερα όργανα, δεν είναι. Πατάς πολλές περιοχές κυρίως στα μπάσα και μπερδεύεσαι στον χώρο των πλήκτρων αλλά και του μπάσου. Αν εσένα βέβαια σου αρέσει go for it. Υπάρχει και καμπίνα με 4Χ12 Marshall όπως ξέρεις αλλά ποιος την κουβαλάει, που την παίζει και κυρίως ΤΙ.

Ο καημένος blue ήθελε απόψεις για το αν θα ήταν καλό ένα άλλο 10" και έχουμε βγει πολύ έξω απο τα χωρικά του ύδατα.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, gkourmoul1 said:

 

Γνωμη μου ειναι να μην επενδυσεις σε 10αρι ηχειο. Παρε μια καλη καμπινα με ηχειο της επιλογης σου. O ac15HW δεν εχει διαφορα στον ηχο με τις απλες εκδοσεις με ιδιο ηχειο. Πιθανοτατα να εχει ο ac4hw διοτι ο απλος ac4 ειναι πολυ αψυχος.

 

Μια επιλογη θα ηταν ο ac10. Πολυ πολυ καλυτερος απο τον ac4. 

Ποια θεωρούμε καλή καμπίνα? Έχεις κάποια πρόταση?

2) δεν έχω ακούσει τον ac10 από κοντα, αλλά ο ac4c1 δε μου φαίνεται αψυχος, ειδικά μετά την αλλαγή στις λάμπες του. Ο ac4tv που είχα κάποτε, όπως ήρθε έφυγε, ήταν χάλια.

4 minutes ago, yameth said:

Ο καημένος blue ήθελε απόψεις για το αν θα ήταν καλό ένα άλλο 10" και έχουμε βγει πολύ έξω απο τα χωρικά του ύδατα.

😄

 

Οχι, ψήνομαι για κουβέντα μήπως μάθω κάτι. Γιατί πχ οι συνάδελφοι διαφωνούν με τις 10 ιντσες? Η δική μου εντύπωση είναι ότι έχουν πιο πολύ projection και χάνουν λίγο στα μπάσα, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω καποια συγκεκριμενη καμπινα για να σου προτεινω, καθως ειναι υποκειμενικο το θεμα. Το ιδιο ισχυει και για το ηχειο.

 

O ac4c1 (τωρα πηρα χαμπαρι οτι μιλας γιαυτον) που ειναι με το 12αρι ηχειο, ειναι σιγουρα ανωτερος απο τον ac4tv. Επισης, ξερω οτι το ηχειο του θελει upgrade.

 

Γιατι εχει 10αρι το δικο σου c1?

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, blue είπε

Γιατί όχι το gold που κάνει τα διπλάσια? 😄 

ηρεμα ρωτάω. 

 

Υπερβολικα πολλά  τα λεφτά για αμφισβητούμενη "βελτίωση" , τα alnico μεγάφωνα προσωπικα δεν μου αρεσουν και εχοντας τον AC4HW που φοράει Greenback σε διαβεβαιώνω  οτι ειναι εξαιρετικη επιλογη για VOX ac....  

 

Τι μουσικη θες να παιξεις?

12 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

με το 12αρι ηχειο,  ΜΕΓΑΦΩΝΟ 

 

ΚΟΡΕΚΤΕΝΤ  😄

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου