Προς το περιεχόμενο

Διαγωνισμός ADAM 2020


gmoukou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τέτοια ώρα τέτοια λόγια...

Αργα το πήραμε χαμπάρι, έτσι για το γμτ επειδή το συγκεκριμένο είναι από τα αγαπημένα μου (της ώριμης εποχής) και επειδή πέρσι το είχα πετσοκόψει αρκετά, ήθελα να το ξαναβάλω. Ετσι τουλάχιστον να πάρω την ευφημη μνεία και μόνο. Δε θέλω προφανώς βραβεία. (όχι ότι θα με χάλαγαν, αλλά πιστεύω θα δούλεψαν απίστευτοι άνθρωποι πάνω στο θέμα κανονικά)

Το θέμα αυτό θα μπορούσα να το παραλλάξω και να έχει λίγη επανάληψη, αλλά...σίγουρα τα 30 είναι πρόκληση.

Γενικά θέλω μελλοντικά να δουλέψω μικρά και συμπαγή πράγματα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, dimsonic said:

σίγουρα τα 30 είναι πρόκληση.

Γενικά θέλω μελλοντικά να δουλέψω μικρά και συμπαγή πράγματα.

 

Πρόκληση δε λες τίποτα.

Νομίζω οτι κάθε μουσικός πρέπει να περνάει απο το στάδιο αυτό ώστε να ξεσκαρτάρει τα πολύ περιττά και να δημιουργεί to the point.

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τη λογική αυτή ξέρω ότι η συμμετοχή είναι διπλό cheating... αφ ενός διότι είναι κόψε ράψε από ολοκληρωμένη σύνθεση, και αφ ετέρου επειδή "ξαναμπήκε"...

από το τίποτα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, dimsonic said:

με τη λογική αυτή ξέρω ότι η συμμετοχή είναι διπλό cheating...

 

ούτε καν cheating...

Ενα καινούριο arrangement μιας συνθεσης μπορεί να καταλήξει να είναι μια εξολοκλήρου καινουρια σύνθεση. 

Το αν θα θυμίζει την αρχική σύνθεση δεν (θα έπρεπε να) απασχολεί κανέναν. 

Το αποτέλεσμα μας ενδιαφέρει. 

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του διαγωνισμού.

Σε αντίθεση με την προηγούμενη φορά, ο ιδιαίτερα συμπαθής κριτής σχολίασε κάθε βραβείο και πραγματικά μου έδωσε την εντύπωση ότι ήταν όντως άξιος ο μισθός του.

 

Το νούμερο 1 θα έλεγα ήταν killer. Απίστευτη ατμόσφαιρα και σαφείς επιρροές από τη Ρυθμολογία του Μάνου Χατζηδάκι. Ο κριτής σχολίασε την εντύπωση του αρχικού ακόρντου στο πιάνο, αλλά αμφιβάλλω αν είχε τα ακούσματα. Όπως και νάχει ήταν θαυμάσιο.

Τα 2 και 3 όπως και το έκτακτο βραβείο δεν με εντυπωσίασαν ιδιαίτερα, αλλά σίγουρα ήταν σε υψηλό επίπεδο.

 

Απο την δική μου πλευρά οι, έστω 2 ώρες που ασχολήθηκα με κάτι που υπήρχε, που και πέρσι υπήρχε και φυσικά και στις δυό φορές ήταν άσχετο με την εκάστοτε εικόνα, μου έδωσαν μια ικανοποίηση και ...τα λέμε του χρόνου!

 

https://www.adam-audio.com/en/news/industry/adam-audio-soundtrack-competition-2020-the-winners/

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνω να ακούσω τους τους 3 πρώτους, βλέπω στο youtube το κομμάτι του νικητή να έχει μπόλικα disslike, λέω τί γίνεται... Από κάτω γράφουν: 

Hans Zimmer - Time copied

 

 

 

Επεξεργασμένο από stratigos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα παντως, ως προς το αν ταιριάζουν με τη φωτο, θα έπρεπε να είναι στην κορυφή το δεύτερο ή το εκτακτο βραβειο. 

Ειχαν πιο πολύ το ύφος της εποχής. 

Το εκτακτο βραβειο δε, είχε και μια μοναχικότητα που ταίριαζε γάντι! (αυτή η blue note τι ωραία!)

 

Οσο για το πρώτο δε το συζητάμε, killer όπως είπε ο dim και με μπόλικο βαθος (not the reverb one) αλλά κάτσε ρε φιλαράκι λίγο.

Τόση σκοτεινιά...

Τόσο μυστήριο....

Μιλάμε ότι με αυτο το soundtrack είναι λες και οι τέσσερεις στη σκηνή είναι μέλη KGB, CIA, Mi6, ΕΥΠ και ετοιμάζονται να βγάλουν μαχαιρια μόλις ξεσκεπαστούν....και βάλε και μια πρεζα supernatural να δέσει... 

Ναι, και σε τραβάει μέσα όταν το ακούς, και ζωντανεύει η εικόνα και απ’ολα που είπε ο καγκελάριος αλλά μου φάνηκε too much σε σύγκριση με τα αλλά που όντως περιγράφουν. 

 

Για το τρίτο δεν έχω να πω κάτι πέραν από το ότι μου φάνηκε κάργα ρηχό. 

Σα να είπε “έλα βάλε και λίγο Ντεσπλάτ, και λίγο απ’το άλλο, και ένα τριγωνάκι στο τέλος έτσι επειδή όλοι οι μεγάλοι έβαζαν στο τέλος” κλπ (πλέι σέιφ)

 

Ολα αυτά φυσικά υπο το φίλτρο

των δικών μου αυτιών και με γνώμονα το ότι συνθέτουν για εικόνα. 

 

υγ: για την παράθεση του @stratigos ότι μοιάζει πολυ

το πρώτο με το έργο του ζιμερ τι να πούμε....ο καθένας όπως έχει μάθει και οπως μπορεί, δε κρίνουμε και τη παιδεία του συνθέτη

  • Like 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολη η δουλειά του κριτή. 

Με τίποτα στον κόσμο δεν θα ήθελα το προνόμιο.

 

Κατα τα άλλα, σιγά τώρα. Διαγωνισμός με έπαθλο βία βία 1Κ.

Κάποιοι μπορεί να δούλεψαν παραπάνω από αυτό το κόστος, κάποιοι μπορεί να πλήρωσαν παραγωγούς ή μαστεράδες ή και μουσικούς.

Εντάξει δεν μου πάει αυτό το ξεκατίνιασμα, αλλά σίγουρα πλέον είναι ένας ελεύθερος κόσμος, πολύ περισσότερο από πριν και φυσικά υπάρχει και πρόσβαση σε τεράστιες βάσεις μουσικής.

Όποιος δεν δανείζεται σήμερα είναι η εξαίρεση και το θεωρώ απαραίτητη συνήθεια.

Και φυσικά γινόταν χρόνια τώρα. Απλά σήμερα ίσως εντοπίζεται πιό εύκολα.

Και όταν λέω δάνειο το εννοώ με την καλή έννοια.

Για μένα ο νικητής δανείστηκε πολύ από τον Μάνο, όπως κι ο Μάνος το 1970 από τον Satie για την Ρυθμολογία του και τον κύκλο του CNS.

 

Τελος πιστεύω έπρεπε να παίξει πρωτεύοντα ρόλο η ταύτιση με την εικόνα, κάτι που προφανώς δεν έκανα ούτε θα είχα την υπομονή να κάνω (πρόσφατα νιώθω την υπομονή μου να λιγοστεύει) και επίσης θα έπρεπε εξ αρχής να γίνει γνωστό ότι τα κομμάτια θα έπαιρναν πχ Χ πόντους για ταύτιση, Υ για παραγωγή, Ζ για πρωτοτυπία (!) κλπ κλπ.

 

 

(ακόμα ψάχνω να βρώ τι είναι το zug? zog? που έλεγε στο τέλος και έδινε πόντους)

Παρόλα αυτά τον προτίμησα τον τύπο γιατί μπήκε στον κόπο να δικαιολογήσει (και θα βρεί και μπελά από πάνω) ενω η περσινή ούτε κουβέντα δεν είπε.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, dimsonic said:

Δύσκολη η δουλειά του κριτή. 

Με τίποτα στον κόσμο δεν θα ήθελα το προνόμιο.

 

+1

 

2 hours ago, dimsonic said:

(ακόμα ψάχνω να βρώ τι είναι το zug? zog? που έλεγε στο τέλος και έδινε πόντους)

 έλα ντε! και μένα μου έκανε εντύπωση.

οποιος το βρει ας μας πει.

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου