Προς το περιεχόμενο

Studio Monitors ισορροπημένα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σε αναζήτηση για ένα ζεύγος FLAT συχνοτικά ενεργά ηχεία για το σπίτι. 

Low budget είτε καινούρια είτε μεταχειρισμένα, αλλά μάλλον οδεύω για καινούρια.

Η εποχή δεν μου δίνει το δικαίωμα της ακρόασης, αλλά πρέπει να καταλήξω.

 

Η KRK μου είχε τραβήξει το ενδιαφέρον αλλά είδα ότι δίνει έμφαση σε χαμηλά μπάσα που προσδίδουν έναν όγκο που δεν τον θέλω. Το ίδιο και η Alesis.(αυτά τα 2 είναι και τα μόνα που άκουσα)

 

Έχετε κάποια πρόταση; Από προσωπική εμπειρία και χρήση.

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Costas Siachamis

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνω και εγώ τα τελευταία 2 χρόνια, αλλά το αναβάλω.

jbl 305p μια ασφαλής επιλογή.

Tannoy gold 5 μετά

focal a50 αν και...

yamaha hs7

 

αν είσαι τολμηρός και δεν έχεις χώρο (που απο όσο είδα δεν έχεις)

Ik multimedia iloud micro monitor

 

 

επειδή η εποχή δεν βολεύει εδώ θα μπορέσεις με ακουστικά να δεις διαφορές διπλα δίπλα

 

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χώρος υπάρχει. Έτοιμος και μελετημένος για σωστή ακρόαση.

Τα tannoy είναι από τα αγαπημένα μου, αν παίζουν κοντά στην σειρά A800, τότε με τα μπούνια.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Επεξεργασμένο από Costas Siachamis

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα tannoy έχουν ομοκεντρικό γουφερ με ό,τι σημαίνει αυτό (καλό και κακο)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 17/3/2020 στις 11:14 ΜΜ, Costas Siachamis είπε

Είμαι σε αναζήτηση για ένα ζεύγος FLAT συχνοτικά ενεργά ηχεία για το σπίτι. 

 

Στις 17/3/2020 στις 11:41 ΜΜ, Costas Siachamis είπε

Τα tannoy είναι από τα αγαπημένα μου, αν παίζουν κοντά στην σειρά A800, τότε με τα μπούνια.

 

αγαπητέ Κώστα... περί "flat" και "αγαπημένου ήχου" σε ότι έχει να κάνει με ηχεία που προορίζονται για μόνιτορ σε παραπέμπω σε μια απάντηση που είχα δώσει σε ένα θέμα που είχε ανοίξει ο Γιώργος πριν λίγο καιρό (εκτός αν εσένα δεν σε ενδιαφέρει το mixing και τα θες μόνο για ακρόαση οπότε πλέον το αισθητήριο σου θα έχει καθαρά τον πρώτο λόγο)...

https://www.noiz.gr/community/forums/topic/58747-to-hifi-για-monitor/

 

αν λοιπόν σε ενδιαφέρει η καθαρά μόνιτορ χρήση, τα ηχεία που ήδη σου προτάθηκαν από τους φίλους μας παραπάνω, είναι από τις καλύτερες επιλογές που μπορείς να κάνεις στα χρήματά τους (παρεμπιπτόντως τα φθηνά KRK είναι όντως κάκιστες περιπτώσεις για mix)...

 

τώρα μεταξύ τους η πιο ολοκληρωμένη πρόταση αν επικεντρωθούμε στον μόνιτορ χαρακτήρα είναι τα πιο ακριβά Yamaha Hs7  που υπερέχουν εμφανώς ειδικά ως προς την ικανότητα ανάλυσης... για να αξιοποιηθούν όμως στο έπακρο πρέπει να διαθέτεις ικανό χώρο γιατί αποδίδουν σε σχετικά μεγάλες εντάσεις (όπου "ισορροπεί" η έμφασή τους στις μεσαίες) και πρέπει να τοποθετηθούν σε μεγαλύτερες αποστάσεις όντας "λιγότερο near field" από τα υπόλοιπα... αν πχ θέλεις να τα τοποθετήσεις σε ένα γραφείο προσπέρασε τα...

 

βέβαια και τα JBL και τα Tannoy είναι πάρα πολύ καλές λύσεις για ένα home studio (τα συγκεκριμένα focal προσωπικά δεν θα τα πρότεινα) και σίγουρα πιο all around μια και μπορεί να υπολείπονται συγκριτικά με τα HS7 ως προς την ανάλυση, αλλά είναι πιο "μουσικά" ως ήχος (αφού τα yamaha που έχουν επιτηδευμένα τονισμένα τα μεσαία τους είναι πολύ πιο "αυστηρά" στην αναπαραγωγή μέτριων και κακών ηχογραφήσεων) και έχουν και καλύτερη εργονομική συμπεριφορά στους πιο "δύσκολους"  μικρούς χώρους των συνήθων δωματίων μας... 

 

στη σύγκριση μεταξύ των δύο, τα 305 κατεβαίνουν πιο χαμηλά έχοντας περισσότερο όγκο και σώμα χωρίς να προδίδουν την υποδειγματική για entry level monitor συχνοτική ισορροπία τους, ενώ τα νέα gold 5 από την πλευρά τους (ως το αντίπαλο δέος τους πλέον), έχουν καλύτερη φασική συμπεριφορά (λόγω ομοκεντρικού), έχουν πιο "μαλακές" μεσουψηλές (αγγλική σχολή γαρ που όμως πολλοί θεωρούν "μουντή" ενώ φυσικά δεν είναι) και μπορούν να τοποθετηθούν πιο  κοντά στους πίσω τοίχους αν χρειαστεί... 

 

εν κατακλείδι όποιο και από τα τρία να διαλέξεις θα έχεις κάνει μια πολύ καλή επιλογή μόνιτορ ηχείου για τα χρήματα που θα ξοδέψεις...

 

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα είπε όλα ο npap ως συνήθως. 🙂

 

Εγώ έχω τα JBL305 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Όταν σκέφτομαι ότι ξόδεψα 180ε (σε προσφορά) είμαι πάρα πάρα πολύ ευχαριστημένος.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειδες Κωστα κι εγω στα α5 εχω .....

 

Γεια σου Νίκο. Σε χασαμε.... (σφ λεω...τον αλλον τον βλεπω στο φβ)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου