Προς το περιεχόμενο

Studio Monitors ισορροπημένα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τα Yamaha τα 5ιντσα και νομίζω είναι υπεραρκετά για το σπίτι. Είμαι σε χώρο 20τμ και τα έχω στη μέση από ένταση.

Έχω δοκιμάσει στον ίδιο χώρο και τα jbl τα 5ιντσα και μπορώ να πω ότι τα  Yamaha είναι πιο "καθαρά".

Τα κρκ της ίδιας κατηγορίας είναι για ακρόαση πιο εφφετζιδικα, πιο πλούσια μπάσα και πρίμα αλλά δεν είναι για μίξη.

Τα tannoy gold5 δεν τα έχω ακούσει, και πολύ θα ήθελα αφού η ιδέα του ομοαξονικού με ελκύει καθώς (καμία σχέση βεβαια) έχω τις καλύτερες εντυπώσεις από τη χρήση ομοαξονικού  floor monitor (L acoustics) στα λαιβ.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, Spyros Delta said:

Έχω τα Yamaha τα 5ιντσα και νομίζω είναι υπεραρκετά για το σπίτι. Είμαι σε χώρο 20τμ και τα έχω στη μέση από ένταση.

 

εννοείς το δικό τους ποτ?

σε τι απόσταση από τον τοίχο?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

εννοείς το δικό τους ποτ?

σε τι απόσταση από τον τοίχο?

Ναι. και το ποτ της καρτας παιζει κι αυτο το πολυ στη μεση. Στο 30% μαξ βασικα γιατι μετα ξεκουφαινομαι.

30 εκ απο τον τοιχο.

 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dimsonic είπε

Οπως ειδες Κωστα κι εγω στα α5 εχω .....

 

Γεια σου Νίκο. Σε χασαμε.... (σφ λεω...τον αλλον τον βλεπω στο φβ)

 

Δυστυχώς θα με χάσετε για καιρό... ανήκω στις ομάδες διαχείρισης κρίσης,μπαίνω όμως ποτε πότε και σας βλέπω 🙂

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

Ανασταίνω αυτό το (όχι και τόσο παλιό) thread μιας και είναι μια καλή αρχή σε αντίστοιχη αναζήτησή μου.

 

Μερικά disclaimers: Είμαι άσχετος τελείως, δεν εχω ασχοληθεί ποτέ με recording ο ιδιος, και οι απαιτήσεις μου είναι για κάτι πολύ συγκεκριμένο, μιας και δε με παιρνει να αποκτησω ΚΑΙ το production για σοβαρό χομπι (ΟΚ ποτε δεν ξερεις πριν αρχίσεις βέβαια...). Το καλό σε όλα αυτά είναι όμως ότι από τεχνολογία κάτι σκαμπάζω, you can trust that ;), επίσης (νομίζω ότι) τα αυτάκια μου δουλεύουν αξιοπρεπώς ως διακριτική ικανότητα, και σίγουρα ΔΕΝ απολαμβάνουν υψηλές εντάσεις (ούτε πολύ υψηλές συχνότητες). Άρα παράμετροι που ευνοούν/ευνοούνται από την ένταση περνούν σε δεύτερη (τουλάχιστον) μοίρα.

 

Στο ψητό τώρα.

Σκοπός: Κιθαριστική μελέτη/ηχογράφηση. Μόλις απέκτησα ένα Torpedo Live, οπότε μπορώ να χρησιμοποιώ επιτέλους τον ενισχυτή μου στα ranges για τα οποία σχεδιάστηκε. Έχω λοιπον καταλήξει σε μια (τι πρωτότυπο) Scarlett 2i2 3rd gen και θα ήθελα ένα ζευγάρι μόνιτορ να τη συνδυάσω όμορφα, για την καθημερινή μου π.χ. μελέτη μιας και αποφάσισα μετα απο χρονια να ξαναπιασω το σπορ, αλλά και πιο προσεκτική ακρόαση μουσικής αν θελω να ακουσω καποια λεπτομέρεια κάπου (για leisure, υποθετω θα συνεχισουμε να ακουμε απ το στερεοφωνικο). Σιγα σιγα θα αρχίσω να πειραματίζομαι με κάποιο daw (cakewalk φανταζομαι) για να ηχογραφώ και κανένα πείραμα (απλά πράματα και βλέπουμε).

 

Λίγο background ακόμα: Πριν λιγα χρόνια άκουσα το Torpedo με ακουστικά (Audiotechnica M50x αν θυμαμαι σωστα) και δε μου αρεσε η όλη εμπειρία, πολύ "ξερός" ο ήχος και με κουράζουν και τα ακουστικά γενικότερα στα αυτιά (σαν ηχητικό ερέθισμα, όχι σα στήριξη/επαφή, αυτό συνηθίζεται), πράγμα υποκειμενικό τελείως. Το έβαλα χθες στο στερεοφωνικό (όχι κάτι special για hi-fidelάδες, Yamaha A592 με 2 Tannoy Mercury m4 cherry δαπέδου) και ξετρελάθηκα, χωρίς να πειράξω καν καμία ρυθμιση του torpedo, out of the box test, οπότε κατέληξα ότι interface + monitors είναι η λύση που θα προτιμήσω. Ναι, γνωρίζω ότι δεν θα είναι τόσο listening-friendly όσο το στερεο οπότε δε χρειάζεται να μου το εξηγήσετε αυτό, μπαίνω εν γνώσει μου :)

 

Δεδομένα:

Ο χώρος που θα μπουν είναι περί τα 35-40 τμ, σχεδόν τετράγωνος, και το γραφείο στη μέση του ενός τοίχου. Εκτιμώμενη απόσταση των ηχείων από τον τοίχο πισω τους, 35-50cm max, μεταξύ τους όμως θα είναι 1.35-1.45m λόγω οθονών της δουλειάς.

 

Προσπαθώντας λοιπόν να βρω πληροφορίες (και όσα post του npap μπορούσα :) ) σχημάτισα τις απορίες μου:


1) Δεδομένου ότι απολαμβάνω περισσότερο τις όχι-υψηλές εντάσεις έχει νόημα να πάω σε πάνω από 5''; Και προφανώς μιλάμε πάντα για nearfield.

 

2) Διάβασα για τη θεωρία του ισόπλευρου τριγώνου. Δεδομένου ότι δεν έχει κανένα νόημα να τα βάλω πίσω απ τις οθόνες (γι αυτό έγραψα την αποσταση απο πάνω), πόσο slack έχουμε (και με ποια μονιτορ) για να ειναι το τριγωνο μας ενα πιο "πατικωμένο" ισοσκελές, γιατι δεν πρόκειται να κάθομαι 1+ μέτρο απ το γραφείο; :P

 

3) Συμπεραίνω ότι οι επικρατούσες προτάσεις είναι JBL 305 MkII, Yamaha HS5 + HS7 (γιατί προτιμάται -δεν είναι ορθογραφικό- το 7ρι στα περισσότερα ποστ απ το 5άρι?) Tannoy Gold 5. Υπάρχει κάποια προτίμηση για τη δική μου περίπτωση όπως την περιγράφω; Με βάση τα προηγούμενα ποστ θα έλεγα JBL αλλά δεν είμαι σε θέση να τα συσχετίσω με τις δικές μου ανάγκες.

 

4) "Χαζή" ερώτηση: Με τα Mackie τι παίζει; Δεν τα εχω δει να σχολιάζονται, μου κίνησαν το ενδιαφέρον γιατί μου φάνηκαν τα πιο όμορφα αισθητικά στις φωτό 😂

 

Αυτά για την ώρα, ευχαριστώ όσους έφτασαν μέχρι εδώ :P Όπου λέω βλακείες βαράτε, να μαθαίνουμε και κάτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τα jbl 305 mkii. Εξαιρετικα.  Κατα 95% τα δουλευω σε ενταση 5% (χαμηλη ενταση τηλεορασης). Κανω τις παραγωγες μου ηρεμα και ξεκουραστα. Το χρησιμοποιω συχνα και να παιζω κιθαρα πανω απο κανα backing track στο pc. Ευχαριστιεμαι τον ηχο, γενικοτερα. Στα 220-230 ευρω που κοστιζουν ειναι vfm. Σιγουρα απο τα καλυτερα της κατηγοριας. Και τα 306 εχουν καλη τιμη.

 

Ο λογος που θα μπορουσα να προτιμησω καποια αλλη εταιρεια, θα ηταν τα ιδιατερα χαρακτηριστικα του ηχου του, και τα specs. Διαβαζω για ολα, τα ακουω στο youtube το ενα διπλα στο αλλο, και μπορω να συγκρινω ως ενα σημειο.

 

Καλες αγορες, οπως και να 'χει.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 12/2/2021 στις 7:21 ΜΜ, koraxprs είπε

1) Δεδομένου ότι απολαμβάνω περισσότερο τις όχι-υψηλές εντάσεις έχει νόημα να πάω σε πάνω από 5''; Και προφανώς μιλάμε πάντα για nearfield.

 

2) Διάβασα για τη θεωρία του ισόπλευρου τριγώνου. Δεδομένου ότι δεν έχει κανένα νόημα να τα βάλω πίσω απ τις οθόνες (γι αυτό έγραψα την αποσταση απο πάνω), πόσο slack έχουμε (και με ποια μονιτορ) για να ειναι το τριγωνο μας ενα πιο "πατικωμένο" ισοσκελές, γιατι δεν πρόκειται να κάθομαι 1+ μέτρο απ το γραφείο; :P

 

3) Συμπεραίνω ότι οι επικρατούσες προτάσεις είναι JBL 305 MkII, Yamaha HS5 + HS7 (γιατί προτιμάται -δεν είναι ορθογραφικό- το 7ρι στα περισσότερα ποστ απ το 5άρι?) Tannoy Gold 5. Υπάρχει κάποια προτίμηση για τη δική μου περίπτωση όπως την περιγράφω; Με βάση τα προηγούμενα ποστ θα έλεγα JBL αλλά δεν είμαι σε θέση να τα συσχετίσω με τις δικές μου ανάγκες.

 

4) "Χαζή" ερώτηση: Με τα Mackie τι παίζει; Δεν τα εχω δει να σχολιάζονται, μου κίνησαν το ενδιαφέρον γιατί μου φάνηκαν τα πιο όμορφα αισθητικά στις φωτό 

 

1) ο χώρος σου είναι μεγάλος και σίγουρα (και κατά κανόνα) ασχέτως έντασης "ζητάει" να αλληλοεπιδράσει με ένα καλό ζευγάρι 8άρια προσφέροντας πιο ισορροπημένη απόδοση στο φάσμα από ένα με 5άρια... τα δεύτερα (πλην εξαιρέσεων) δεν "κατεβαίνουν" αρκετά χαμηλά, δημιουργώντας την ψυχοακουστική εντύπωση ότι είναι τονισμένα μεσουψηλά... αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να σταθούν και μόνα τους σε ερασιτεχνικό επίπεδο σε near field θέση, αλλά όταν θα αποτελούν το μοναδικό ηχείο προτιμάται να τοποθετούνται σε μικρούς χώρους όπου "φορτίζοντάς" τους πιο εύκολα, φαντάζουν μεγαλύτερα και ξεγελούν ως προς την αίσθηση του όγκου που δημιουργούν... στην δική σου περίπτωση και σε μια μέση ένταση (όχι απαραίτητα υψηλή) η διαφορά θα είναι εμφανέστατη... αν λοιπόν το οικονομικό δεν είναι πρωταρχικός παράγοντας θα σου πρότεινα να κινηθείς σε κάποιο 8άρι άντε 7άρι (το οποίο συνήθως είναι 6,5άρι🙂 )... τώρα αν μπορείς να ανέβεις κατηγορία (αρκετά όμως) και γίνεις ευτυχής κάτοχος κάποιου HEDD Type 05 MK2 παραδείγματος χάρην, έ εντάξει το μέγεθος εκεί όντως δεν θα σε απασχολήσει ιδιαίτερα και το 5άρι κοιτά αφ υψηλού πολλά 8άρια...😉

 

2) σε θέση ακρόασης στην κορυφή του ισοσκελούς τριγώνου (και σε ύψος όπου τα αυτιά είναι σε νοητή ευθεία με το κάτω μέρος των μονάδων των υψηλών περίπου), θεωρητικά (και εν πολλοίς πρακτικά) βρίσκεται το πολυπόθητο sweet spot όπου τα ηχεία θα αποδώσουν το μέγιστο... τώρα ειδικά σε near field υλοποιήσεις (ανάλογα και την ποιότητά τους) το εύρος του sweet spot διευρύνεται κατά ένα ποσοστό και στον οριζόντιο και στον κάθετο άξονα επιτρέποντάς μας να μην παίζουμε το στρατιωτάκια ακούνητα κατά την μίξη... προσοχή όμως... αν ξεχαστείς και μείνεις σκυμμένος μπροστά στο γραφείο χωρίς συχνές "επιστροφές" για check, το mix θα βγει τελείως λάθος μια και η αίσθηση κυρίως χαμηλά (και ειδικά αν ακουμπάς στο γραφείο) θα απέχει από την πραγματικότητα... ως προς την ακρόαση από την άλλη τα γνωστά περί κολοκυθόπιτας... γενικά πάντως σε κάθε περίπτωση κάνουμε αναπόφευκτους συμβιβασμούς και μαθαίνουμε να ζούμε με αυτούς...

 

3) για το λόγο που προτιμάται το 7άρι από το 5άρι yamaha βλέπε το "1)"... για την περίπτωσή σου όμως προσωπικά θα πρότεινα να κινηθείς λόγω χώρου (αλλά και ποιότητας) ανάμεσα στο must Yamaha HS8 και το αντίπαλον δέος του (και δική μου αδυναμία πλέον στην κατηγορία καθότι πιο "μουσικό")  Tannoy gold 8...  τώρα αν το οικονομικό δεν το επιτρέψει όπως έχω γράψει και παραπάνω όποιο και από τα μικρότερα που ανέφερες να διαλέξεις θα έχεις κάνει μια πολύ καλή επιλογή μόνιτορ ηχείου για τα χρήματα που θα ξοδέψεις...

 

πάντα καλό θα ήταν να ακούσεις πριν καταλήξεις μια και μιλάμε για ισοδύναμες επιλογές με διαφορετικό χαρακτήρα (πάντως το hi fi άκουσμα που σου άρεσε είναι πιο κοντά στα JBL και Tannoy, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει απαραίτητα κάτι παραπάνω μια και αλλάζουν οι συνθήκες και δεν έχεις ανάλογο σημείο αναφοράς)...

 

4) η σειρά ΜR της Mackie που αντιστοιχεί στην κατηγορία που αναφερόμαστε (η πτωχή πλην τίμια έκδοση της κλασικής HR) είναι πολύ κοντά σε απόδοση με αυτά που συζητάμε και αποτελούν και αυτά μια ικανοποιητική εν δυνάμει πρόταση... απλά κάθε φορά πρέπει να περιοριζόμαστε σε αυτές που κερδίζουν έστω στα σημεία όπως καταλαβαίνεις... επειδή όμως και το "μάτι" ως κριτήριο έχει τον λόγο του, πάλι καταλήγουμε στην (δύσκολη δυστυχώς στην πράξη) προτροπή του να ακούσεις πριν αγοράσεις...

 

 

 

  • Ευχαριστώ 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@npap Εξαιρετικός, όπως πάντα. Προσπάθησα να το ψάξω λίγο ακόμη και με βλέπω για τα Tannoy (8'').

 

Δυστυχώς είναι αδύνατον να ακούσω από κοντά και να συγκρίνω (προφανώς και θα το έκανα υπό ΚΣ 😁) οπότε θα πάμε ολίγον στα τυφλά. Άλλα όπως είπες δεν έχω κάποιο σημείο αναφοράς και εμπειρία για να συγκρίνω οπότε πιστεύω θα είμαι πολύ ευχαριστημένος!

 

Τα €160 διαφορά για να πάμε από ζεύγος 5'' σε ζεύγος 8'' μπορώ να τα καλύψω (ώστε να μη στριφογυρίζω τις νύχτες από ψυχαναγκασμό "βρε μήπως ήταν καλύτερα;") αλλά για πιο επαγγελματική κατηγορία, όπως το HEDD, νομίζω είναι too much για τη χρήση που θέλω (+ την έλλειψη εμπειρίας/αναφοράς :) )

 

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου να απαντήσεις τόσο αναλυτικά 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα να προσθέσω μερικές απόψεις επειδή έχω ψάξει και γω το θέμα, αλλά αναβάλλεται ήδη αρκετές φορές για διάφορους λογους.

Αρχικά είχα βλέψεις για 305, αλλά γενικά τα απέρριψα επειδή αποφάσισα να κινηθώ μια φορά προς νέα μόνιτορ (έχω ήδη τα fostex pm04a) ξοδεύοντας περισσότερα χρήματα και να μείνω εκεί και επειδή έχουν το port πισω και είμαι αναγκασμένος να τα έχω κοντά σε τοίχο.

Τα Tannoy τα απέρριψα αφού άκουσα αρκετά αρνητικά στο διαδίκτυο για την ποιότητα κατασκευής και δυστυχώς ήταν κι από ανθρώπους που γνώρισα.

Τα hedd ήταν μέσα στα νέα σχέδια αν και πλέον είμαι μεταξύ των:

ΙΚ multimedia micro Iloud μόνο ως μικρή σε όγκο λύση

ΙΚ multimedia MTM λόγω δυνατότητας αυτοβαθμονόμησης

Neumann KH80 dsp με επίσης δυνατότητα αυτοβαθμονόμησης

Adam a5X

Genelec 8020-8030 εάν λύσω το θέμα τοποθέτησης

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου