Προς το περιεχόμενο

Λατρεία Covid-19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, Alter είπε

Το βεβαιο ειναι οτι για να υπαρξει ξανα τουρισμος και βιομηχανια ψυχαγωγιας (βλεπε ζωντανη μουσικη....), πρεπει να βρεθει θεραπεια και εμβολιο για αυτο το πραγμα, μετα να περασουν αρκετοι μηνες για να επανελθει η ψυχολογια του κοσμου, χωρια την οικονομικη καταστροφη που θα ειναι βαρια...

 

Μιλαμε για οριζοντα χρονων, οχι μηνων δυστυχως... αν πρεπει να φορας μασκα και να κινδυνευεις με καραντινα (η διασωληνωση στην εντατικη), δεν πας ουτε διακοπες, ουτε σε μπαρακι για ποτο..

 

ALTER συγνώμη αλλά

αν πρεπει να φορας μασκα και να κινδυνευεις με καραντινα (η διασωληνωση στην εντατικη)

το πρόβλημα είναι αν υπαρξει ξανα τουρισμος και βιομηχανια ψυχαγωγιας ?

η πεθερά μου όταν πέθανε στα 65 της γεμάτη από καρκίνο μια μέρα πριν την πτώση των δίδυμων πύργων

όταν της το ανακοίνωσαν η απάντηση της ήταν:

ICH SCHEISSE EGAL

ΧΕΣΤΗΚΑ

sorry μια μέρα μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καΤΣετε καλα γιατι ετσι και σημερα στο Eurogroup αντι για τον Keynes βγει απο το συρταρι ο Friedman.....

 

.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι την επιστήμη να σου πει ότι η νυχτερίδα είναι γεμάτη αρρώστιες, απλά κοίταξε μια νυχτερίδα... και μετά κοίτα εδώ

 

η φύση λεει δεν εκδικείται γιατί δεν είναι ούτε καλή ούτε κακή... εγώ λέω Φύση! #$%$ τους τα πρέκια
#Covid20 ultra pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει γενικώς η τάση να αποδοθεί ευθύνη. Και αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό μια και δεν μπορείς να θυμώσεις με έναν ιό. Η αλήθεια όμως είναι ότι ούτε η φύση εκδικείται (δεν είναι κάποια οντότητα με κρίση και συνείδηση), ούτε ο άνθρωπος φταίει που έφαγε νυχτερίδες και αράχνες. Ανέκαθεν έτρωγε πάρα πολλά από αυτά που ο σύγχρονος κόσμος, τους πολύ πρόσφατους αιώνες, αποφάσισε ότι δεν είναι φαγώσιμα.

 

Οι επιδημίες πάντα υπήρχαν και δημιουργούνταν τυχαία. Είναι η κατάρα των βιολογικών οργανισμών και πιθανότατα σε ένα βιοφιλοσοφικό επίπεδο ένας ρυθμιστικός μηχανισμός των αριθμών. Η παρούσα είναι ένα μεγάλο reality check και μια δοκιμή. Σαν είδος είμαστε απλά τυχεροί που δεν έγινε με τη μία το πολύ χοντρό, π.χ. μεταδοτικότητα κορονοϊού με επικινδυνότητα embola. Κάποια στιγμή θα γίνει κι αυτό.

 

Προς το παρόν η ανθρωπότητα παλεύει να ξεπεράσει την άμεση απειλή που είναι η κατάρρευση των συστημάτων υγείας. Κατόπιν θα παλέψει να ξεπεράσει την ερχόμενη απειλή που είναι η κατάρρευση των οικονομιών.

 

Τα μόνο συμπεράσματα που μπορούμε να βγάλουμε προς το παρόν είναι το εξής:

 

Μεγάλο μέρος του κόσμου δεν ήταν έτοιμο για αυτό που συνέβη. Αυτό, προκειμένου να αντιμετωπιστεί με αποτελεσματικότητα η επόμενη φορά, σημαίνει δύο πράγματα κατά βάση:

 

1. Εξοπλισμένη, δυνατή και έτοιμη δημόσια υγεία για ΟΛΟΥΣ. Τα διάφορα ιδιωτικά σχέδια με ασφαλιστικές εταιρίες και κλινικές τύπου πεντάστερων ξενοδοχείων πάνε περίπατο. Όχι για λόγους ηθικής αλλά απλούστατα γιατί αν δεν προστατεύσεις την πλειοψηφία του πληθυσμού σε μια τέτοια επιδημία, δε σε σώζει τίποτα, όσα λεφτά και να έχεις και όσες ασφαλιστικές να σε καλύπτουν. Ο θάνατος είναι η απόλυτη ισότητα και γελάει βροντερά μπροστά σε όλα τα ανόητα ανθρώπινα κατασκευάσματα τύπου φυλετικές διακρίσεις, παντός είδους ρατσισμοί, ταξικές διαφορές, οικονομικά στρώματα και λοιπές μπούρδες.

 

2. Το οικονομικό μοντέλο που κυριαρχεί στον κόσμο απέτυχε. Με υπογραφή και σφραγίδα. Τρέχουν κάτι κονδυλοφόροι λογιστάκοι της ευρωζώνης και της γουολ στριτ να το σώσουν αλλά δε σώζεται. Αν σταματήσει η παραγωγή, δεν υπάρχει οικονομία. Κι εδώ άγρια εξίσωση του CEO με τον εργάτη.

 

Αν τα μεγάλα κεφάλια της ανθρωπότητας (τα παρόντα ή αυτά που θα έρθουν σύντομα μια και πολιτικές αλλαγές είναι στο πρόγραμμα) δε βάλουν σε άμεση εφαρμογή σοβαρότατα σχέδια βελτίωσης των 2 παραπάνω, στην επόμενη χοντρή ατυχία, χαίρετε. Ούτε ο Κιθ Ριτσαρτνς δεν τη βγάζει.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα έκανα όλα, τον αμόλησα γιατί είμαι κομπλεξικός.

 Έβλεπα στους άλλους αυτά που βαριόμουν να γίνω και λέω, έτσι είστε?

 Και τον αμόλησα.

 RYZEN ρε. (άσχετο χαχαχαχαχαχαχα)

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Jazzjoker said:

 

 

Τα μόνο συμπεράσματα που μπορούμε να βγάλουμε προς το παρόν είναι το εξής:

 

Μεγάλο μέρος του κόσμου δεν ήταν έτοιμο για αυτό που συνέβη. Αυτό, προκειμένου να αντιμετωπιστεί με αποτελεσματικότητα η επόμενη φορά, σημαίνει δύο πράγματα κατά βάση:

 

1. Εξοπλισμένη, δυνατή και έτοιμη δημόσια υγεία για ΟΛΟΥΣ. Τα διάφορα ιδιωτικά σχέδια με ασφαλιστικές εταιρίες και κλινικές τύπου πεντάστερων ξενοδοχείων πάνε περίπατο. Όχι για λόγους ηθικής αλλά απλούστατα γιατί αν δεν προστατεύσεις την πλειοψηφία του πληθυσμού σε μια τέτοια επιδημία, δε σε σώζει τίποτα, όσα λεφτά και να έχεις και όσες ασφαλιστικές να σε καλύπτουν. Ο θάνατος είναι η απόλυτη ισότητα και γελάει βροντερά μπροστά σε όλα τα ανόητα ανθρώπινα κατασκευάσματα τύπου φυλετικές διακρίσεις, παντός είδους ρατσισμοί, ταξικές διαφορές, οικονομικά στρώματα και λοιπές μπούρδες.

 

2. Το οικονομικό μοντέλο που κυριαρχεί στον κόσμο απέτυχε. Με υπογραφή και σφραγίδα. Τρέχουν κάτι κονδυλοφόροι λογιστάκοι της ευρωζώνης και της γουολ στριτ να το σώσουν αλλά δε σώζεται. Αν σταματήσει η παραγωγή, δεν υπάρχει οικονομία. Κι εδώ άγρια εξίσωση του CEO με τον εργάτη.

 

Αν τα μεγάλα κεφάλια της ανθρωπότητας (τα παρόντα ή αυτά που θα έρθουν σύντομα μια και πολιτικές αλλαγές είναι στο πρόγραμμα) δε βάλουν σε άμεση εφαρμογή σοβαρότατα σχέδια βελτίωσης των 2 παραπάνω, στην επόμενη χοντρή

 

3. Ούτε ο Κιθ Ριτσαρτνς δεν τη βγάζει.

 

Σπύρο μου, ενώ συμφωνώ με το πνεύμα του post, διαφωνώ με το γράμμα του.

 

1. Έτσι κι αλλιώς μπροστά στον θάνατο, όλα τα πλάσματα είμαστε ίσα. Το θέμα στους ανθρώπους είναι ότι ενώ αν έχεις κάποια ανίατη ασθένεια έτσι κι αλλιώς θα δεις τα ραδίκια ανάποδα, από την άλλη σε κάθε άλλη περίπτωση ασθένειας, οι έχοντες μεγαλύτερη οικονομική δύναμη, θα έχουν πάντα περισσότερες πιθανότητες ίασης, αλλά και καλύτερη ποιότητα ζωής μέχρι το ξύλινο παλτό.

 

2. Δεν θεωρώ ότι υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο οικονομικό μοντέλο πίσω από την πραγματική οικονομία, ούτε ότι υπήρξε ποτέ.

Το "μοντέλο" είναι ακριβώς αυτό, μοντέλο, και δεν πιστεύω ότι είναι πρακτικά εφαρμόσιμο.

Ούτε πιστεύω ότι υπάρχουν κάποιοι που επιλέγουν και εφαρμόζουν μοντέλα επιτυχώς στην πράξη.

Όλες οι οικονομίες που προσπάθησαν να εφαρμόσουν κάποιο μοντέλο απέτυχαν για κάποιους λόγους που η γνώμη μου είναι ότι έχουν να κάνουν με την ανθρώπινη φύση (δική μου άποψη φυσικά) και την πολυπλοκότητα τόσων παραμέτρων, που η σχέση αιτίας-αποτελέσματος είναι τουλάχιστον απρόβλεπτη, ακόμα και με τα πιο δυνατά οικονομετρικά μοντέλα.

 

3. It is out of the question of course.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Υπάρχει γενικώς η τάση να αποδοθεί ευθύνη. Και αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό μια και δεν μπορείς να θυμώσεις με έναν ιό. Η αλήθεια όμως είναι ότι ούτε η φύση εκδικείται (δεν είναι κάποια οντότητα με κρίση και συνείδηση), ούτε ο άνθρωπος φταίει που έφαγε νυχτερίδες και αράχνες. Ανέκαθεν έτρωγε πάρα πολλά από αυτά που ο σύγχρονος κόσμος, τους πολύ πρόσφατους αιώνες, αποφάσισε ότι δεν είναι φαγώσιμα.

Πιστεύω ότι η αηδία είναι ένα ένστικτο βασικό και δεν είναι social construct όπως λες, και είναι hardwired από το εργοστάσιο για πολύ καλό λόγο, υπάρχει δηλαδή λόγος όταν θες να βγάλεις τα άντερα σου και δεν πρέπει να πηγαίνεις κόντρα, ένα ζώο είναι αηδιαστικό στην όψη όπως η μυρωδιά από ένα κουφάρι, ή το κίτρινο σε κάτι δηλητηριώδες... η φύση προειδοποιεί απλά πρέπει να ακούς. Πολύ αμφιβάλω ότι τέτοια εξωτικά γεύματα υπήρχαν στο διαιτολόγιο όλων των λαών και απλά τα εγκαταλείψαμε πρόσφατα όπως λες, από την αρχαία γραμματεία μου έρχεται στο μυαλό το μέλι το γάλα, η αίγα τα χόρτα, τέτοια πράγματα, δεν έχω συναντήσει ποτέ αναφορά σε τέτοια εξωτικά γεύματα παρόλο που υπάρχουν και στη μεσόγειο... Πιστεύω δηλαδή ότι στην Ασία και στην Αφρική όντως ξεκληρίζονται διαχρονικά από αρρώστιες που προέρχονται από αυτά που τρώνε, αλλά όταν ο κόσμος δεν ήταν συνδεδεμένος έμενε εκεί... τώρα πια δεν υπάρχει φυσικό εμπόδιο. Ρατσιστής δεν είμαι, απλά ο πολιτισμός (όπως τον εννοώ εγώ) δεν έχει φτάσει ακόμα παντού και εντελώς, δεν είναι ρατσιστικό αυτο είναι η πραγματικότητα.

 

2 ώρες πριν, cos_dr είπε

Εγώ τα έκανα όλα, τον αμόλησα γιατί είμαι κομπλεξικός.

 Έβλεπα στους άλλους αυτά που βαριόμουν να γίνω και λέω, έτσι είστε?

 Και τον αμόλησα.

 RYZEN ρε. (άσχετο χαχαχαχαχαχαχα)

Τίποτα δεν είναι πιο παραπλανητικό από την αλήθεια...
μη νομίζεις ότι δεν σε έχω υποψιαστεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα κάνω ενα βιντεο και θα λέω.

 

 Οι πλούσιοι θέλουν να αντιμετωπίσουν την κρίση του κορωναϊου όπως την κρίση του 2008, να μην χάσουν τα λεφτά τους και τα προνόμια τους και να μετακυλήσουν τα σπασμένα στους λαούς, στο δημόσιο χρέος και να τους δανείζουν με εξαντλητικούς όρους.

 Χαχχαχαχα, πλούσιοι................................. δεν σκεφτήκατε όμως πως αμα το κάνετε αυτό με τέτοιες συνθήκες πανδημίας και δημιουργήσετε και άλλη φτωχια και ανισότητες, οι φτωχοί θα τα παρατήσουν και δεν θα σας τροφοδοτούν. Οτι και να τους κανετε θα πάψουν να είναι παραγωγικοί χααχαχαχαχαχαχα. Δεν το σκεφτήκατε αυτό ε? Ξέρετε τι θα γίνει τώρα πλούσιοι? Δεν θα έχετε να φάτε, ρομπότ να αναλάβουν τις εργασίες των φτωχών που ξεπαστρεύετε τόσο τέλεια δεν έχετε ακομα. Ετσι τα λεφτά σας δεν θα έχουν αξία. Λογιστικό χρήμα ειναι ούτως η άλλως. Και ετσι θα πεινάσετε, αμα δεν υπάρχουν αγαθά, δεν υπάρχουν υπηρεσίες, θα πεινάσετε.

 Και έτσι θα γίνει γιατι είστε τσιφούτηδες γι αυτό ειστε πλούσιοι. Και δεν βάζετε μυαλό να δώσετέ τώρα χρήμα και ελπίδα.

 χαχαχαχαχα κορόιδα πλούσιοι. Θα πεθάνετε. Εμείς εχουμε μάθει να πεινάμε. Εσεις θα φατε τα ποδάρια σας και έτσι πολλοί πλούσιοι θα αποθάνουν και όσοι φτωχοί απομείνουμε θα ξαναφτιάξουμε μια δίκαια κοινωνία. ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗ.

 

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου