Προς το περιεχόμενο

Πως επηρέασε την μουσική δραστηριότητα σας το "Μένουμε σπίτι";


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά έχω την τύχη να μπορώ να δουλεύω απ' το σπίτι. Αυτό από τη μία σημαίνει ότι, προς το παρόν, το εισόδημά μου δεν πλήττεται αλλά από την άλλη πρέπει να είμαι καθημερινά ένα 8ωρο μπροστά στον υπολογιστή non-stop. Μόλις τελειώσω, το μόνο που δεν έχω όρεξη να κάνω είναι να κάτσω κι άλλο μπροστά στο PC. Οπότε recordings και τέτοια τα αποφεύγω, τουλάχιστον τις καθημερινές.

 

Επίσης ο εγκλεισμός έχει φέρει και τον από κάτω γκρινιάρη γείτονά μου μόνιμα στο σπίτι του ενώ υπό φυσιολογικές συνθήκες έλειπε συνέχεια. 'Ένα επιπλέον πρόβλημα είναι ότι έχουμε εντελώς διαφορετικά ωράρια: αυτός ξυπνάει μεσημέρι, εγώ χαράματα οπότε τις πιο παραγωγικές μου ώρες που είναι οι πρωινές, δεν μπορώ να ανοίξω ενισχυτή γιατί με το παραμικρό έχω παράπονα. Εξ ου και πλέον έχω στραφεί αρκετά στο amplitube , πράγμα που με ξενερώνει αρκετά γιατί με τα ακουστικά δεν έχω ποτέ τον ήχο που θέλω αλλά και γιατί η διαφορά αυτού που ακούω με το ηχογραφημένο αποτέλεσμα είναι πολύ μεγάλη όταν ακούσω τα tracks από τα μόνιτορ.

 

Όμως παίζω πολύ περισσότερο και μελετάω αρκετά. Η μπάντα είναι στον πάγο φυσικά και τώρα συζητάμε μήπως κάνουμε τίποτα ηχογραφήσεις εκ του μακρόθεν δηλαδή να γράψει ο καθένας τα parts του και να φτιάξουμε ένα ντεμάκι με νέα κομμάτια. Βέβαια αυτό σημαίνει ότι πρέπει να κάτσω να γράψω οδηγούς για καμιά δεκαριά κομμάτια, πράγμα που χρονικά μπορεί να γίνει μόνο ΣΚ.

 

Κατά τ' άλλα απολαμβάνω την ησυχία της Αθήνας, προφανώς βγαίνω ελάχιστα και μόνο για τα απαραίτητα, όχι πολύ λιγότερο απ' ό,τι και πριν δηλαδή. Με τους ανθρώπους μου μιλάμε καθημερινά και συχνά πια με video calls, πράγμα που δεν κάναμε ποτέ ως τώρα. Είμαι μια χαρά και δεν γκρινιάζω για τίποτα γιατί ξέρω ότι υπάρχουν δίπλα μας άνθρωποι που περνούν πολύ άσχημα και θα περάσουν ακόμα χειρότερα όταν λήξει ο συναγερμός.

 

Ευελπιστώ ότι όλη αυτή η πρωτοφανής ιστορία θα δώσει μια γερή κλοτσιά στην ανθρωπότητα ώστε να υπάρξει αναθεώρηση πολλών πραγμάτων που είχαν σαπίσει. Ειδικά η μαζική και μανιώδης ενασχόληση με το περιτύλιγμα, αυτό που φαίνεται και καθόλου αυτό που είναι, στάση που οδηγεί και στις αντίστοιχες επιλογές που επηρεάζουν και τους άλλους. Με λίγα λόγια, αυτό που μάθαμε και περάσαμε και στη νεότερη γενιά ότι η ζωή είναι ένα ασταμάτητο χαχάνισμα και ότι η ανοησία είναι ζητούμενο.

 

Θεωρώ ότι η σύγχρονη πληγή τoυ ανεπτυγμένου κόσμου ξεκινά από τη μονάδα και τον εξευτελισμό της αξίας της. Όταν ολόκληρες γενιές (και οι παλαιότερες) μεγαλώνουν με τη βεβαιότητα ότι τα likes, οι καρδούλες και τα emoticons στη σέλφι είναι μετρήσιμη αξία και επίτευγμα, αυτό είναι μια τρομαχτική απαξίωση των δυνατοτήτων μας. Είναι ένας καταστροφικός εθισμός στην ευκολία και στη θεώρηση της πραγματικότητας ως μιας μόνιμης παιδικής χαράς. 

 

Ίσως είμαι υπεραισιόδοξος αλλά θεωρώ ότι όλα αυτά αλλάζουν με ένα ισχυρό σοκ. Και ίσως αυτό που ζούμε, είναι μια πολύ καλή αρχή.

 

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 6

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..το μόνο που άλλαξε είναι η πλύση εγκεφάλου...και οι περισσότερες ώρες σύνθεσης. Το δεύτερο βέβαια δεν είναι και τόσο καλό στην σύνθεση, διότι όλες οι ώρες δεν είναι παραγωγικές.

Μελετάμε ταυτόχρονα.

Καλά είναι, να στέλνει ΔΝΤ λεφτά και εμείς να κάτσουμε και να το ρίξουμε στην πληκτρολογική επανάσταση.

 

ρε...τι ζούμε ρε !!

  • Like 1

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το μεταπτυχιακό που μου έχει φάει την ζωή + η τηλε-εργασία (κατάργηση του ωραρίου) δεν αύξησε τις ώρες μελέτης όσο θα ήθελα, απλά μπορώ να ασχολούμαι λίγοοοο περισσότερο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Από αυτόν τον εγκλεισμό έμαθα:

Έχω εξοπλισμό να γραψω 5 διπλά studio albums.

Έχω εξοπλισμό να γυρίσω 2-3 ταινίες.

Έχω εξοπλισμό να φωτογραφίσω ό,τι γουστάρω ακόμα και σε film.

Έχω εξοπλισμό να ακούσω και να δω πάνω από 5000 τίτλους μουσικής και ταινίες αντίστοιχα.

ΔΕΝ έχω εξοπλισμό να βράσω ούτε ένα αβγό. Βασικά ούτε αβγό δεν έχω.

  • Like 3
  • Χαχα 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ημουν του έξω, αλλα πλέον βγαίνω καθημερινά για να παω τη γυναίκα στη δουλεια της που δεν οδηγεί και δεν μπορεί να πάρει μμμ και πάμε σουπερμάρκετ μια στο τόσο.

Μόνο λάιβ και εκδρομές μου λείπουν.

 

Τα ιδιαίτερα τα κανω όλα πλέον μέσω σκαιπ. Λες και το ήξερα λίγο πριν τη επιδημία είχα πάρει και επιπλέον εξοπλισμό 2η κάμερα για τα χέρια, πυκνωτικο mic, έμαθα κι ένα καινούριο software για πολυκάναλη μετάδοση ήχου μέσω σκαιπ, (το οποίο από default δέχεται μόνο μια πηγη ηχου) κι έτσι μεταδίδω και μου μεταδίδουν, εκτος της φωνής, και από την κάρτα ήχου κιθάρα εσωτερικά πχ από software ή πεταλιερα, τον ήχο του pc πχ backingtrack, cubase κλπ. Σούπερ πεντακάθαρα όλα.

 

Σεσιονς ηχογράφησης δεν υπάρχουν πια (ούτε σε στουντιο, ούτε από το σπίτι), εκτός από το fiverr που συνεχίζω κανονικά να ηχογραφώ, για Άγγλους κυρίως.

 

Κανένα τηλέφωνο, λίγο μεσαντζερ, καμιά ταινιουλα, κανένα pc game, λίγο FB, noiz.

 

Μουσικά είμαι σε καταστολή. Ούτε πρακτις, ούτε σύνθεση. Λίγα πραγματα.

Διαβάζω όμως όπως πάντα θέματα περί μουσικής και ακούω πολύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όσους δούλευαν επαγγελματικά και εξαρτώνται οικονομικά από τη μουσική ήταν καταστροφικό διότι χάθηκε η μισή σχεδόν σεζόν στα μαγαζιά το τελευταίο σ-κ δηλ ήταν 6-7 Μαρτιου, χαθήκαν πολλά εξτρά στις απόκριες, πολλές εκδηλώσεις όπως πίτες, κάτι ξενοδοχειακά λάιβ τα οποία ήταν προγραματισμένα αυτούς τους μήνες όπως και τώρα το πάσχα....αυτό πήρε μπάλα και ηχολήπτες-φωτιστές-ενοικιάσεις ήχου κτλ

 

γενικά μας έχουν αφήσει χωρίς λεφτά και δεν δικαιούμαστε ούτε καν το επίδομα, ακόμα γίνονται συζητήσεις επ αυτού με συλλόγους μουσικών δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμη γιαυτούς που εργαζόταν με εργόσημο τι θα ισχύσει....

 

όταν η μουσική δραστηριότητα συνδέτεται με τη μοναδική πηγή εσόδων οικονομικά είναι πάρα πολύ άσχημο.... δεν υπάρχει διάθεση ούτε να παίξεις μετά σπίτι....

  • Like 2
  • Λυπάμαι 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταπτυχιακά, εξοπλισμός, καριέρα, business plans..... 

 

 Μείνετε μαζί μου αν θέλετε να επιβιώσετε. Δέχομαι βιογραφικά. 

 Προσόντα που θα εκτιμηθούν. 

 Φυσική κατάσταση. 

 Γνώση χειρισμού όπλων και πολεμικών τεχνών. 

 Γνώσεις επιβίωσης στο ύπαιθρο , καλλιέργειας, εκτροφής ζώων. σκηνοπηγιας. 

 Πειθαρχία, αυτοελεγχος. δυνατότητα λειτουργίας με συνθήκες αγέλης, αποφασιστικοτητα 

 

 Come with me if you want to Live. 

 Χαχαχαχα 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Jazzjoker said:

Προσωπικά έχω την τύχη να μπορώ να δουλεύω απ' το σπίτι. Αυτό από τη μία σημαίνει ότι, προς το παρόν, το εισόδημά μου δεν πλήττεται αλλά από την άλλη πρέπει να είμαι καθημερινά ένα 8ωρο μπροστά στον υπολογιστή non-stop. Μόλις τελειώσω, το μόνο που δεν έχω όρεξη να κάνω είναι να κάτσω κι άλλο μπροστά στο PC. Οπότε recordings και τέτοια τα αποφεύγω, τουλάχιστον τις καθημερινές.

 

Επίσης ο εγκλεισμός έχει φέρει και τον από κάτω γκρινιάρη γείτονά μου μόνιμα στο σπίτι του ενώ υπό φυσιολογικές συνθήκες έλειπε συνέχεια. 'Ένα επιπλέον πρόβλημα είναι ότι έχουμε εντελώς διαφορετικά ωράρια: αυτός ξυπνάει μεσημέρι, εγώ χαράματα οπότε τις πιο παραγωγικές μου ώρες που είναι οι πρωινές, δεν μπορώ να ανοίξω ενισχυτή γιατί με το παραμικρό έχω παράπονα. Εξ ου και πλέον έχω στραφεί αρκετά στο amplitube , πράγμα που με ξενερώνει αρκετά γιατί με τα ακουστικά δεν έχω ποτέ τον ήχο που θέλω αλλά και γιατί η διαφορά αυτού που ακούω με το ηχογραφημένο αποτέλεσμα είναι πολύ μεγάλη όταν ακούσω τα tracks από τα μόνιτορ.

 

Όμως παίζω πολύ περισσότερο και μελετάω αρκετά. Η μπάντα είναι στον πάγο φυσικά και τώρα συζητάμε μήπως κάνουμε τίποτα ηχογραφήσεις εκ του μακρόθεν δηλαδή να γράψει ο καθένας τα parts του και να φτιάξουμε ένα ντεμάκι με νέα κομμάτια. Βέβαια αυτό σημαίνει ότι πρέπει να κάτσω να γράψω οδηγούς για καμιά δεκαριά κομμάτια, πράγμα που χρονικά μπορεί να γίνει μόνο ΣΚ.

 

Κατά τ' άλλα απολαμβάνω την ησυχία της Αθήνας, προφανώς βγαίνω ελάχιστα και μόνο για τα απαραίτητα, όχι πολύ λιγότερο απ' ό,τι και πριν δηλαδή. Με τους ανθρώπους μου μιλάμε καθημερινά και συχνά πια με video calls, πράγμα που δεν κάναμε ποτέ ως τώρα. Είμαι μια χαρά και δεν γκρινιάζω για τίποτα γιατί ξέρω ότι υπάρχουν δίπλα μας άνθρωποι που περνούν πολύ άσχημα και θα περάσουν ακόμα χειρότερα όταν λήξει ο συναγερμός.

 

Ευελπιστώ ότι όλη αυτή η πρωτοφανής ιστορία θα δώσει μια γερή κλοτσιά στην ανθρωπότητα ώστε να υπάρξει αναθεώρηση πολλών πραγμάτων που είχαν σαπίσει. Ειδικά η μαζική και μανιώδης ενασχόληση με το περιτύλιγμα, αυτό που φαίνεται και καθόλου αυτό που είναι, στάση που οδηγεί και στις αντίστοιχες επιλογές που επηρεάζουν και τους άλλους. Με λίγα λόγια, αυτό που μάθαμε και περάσαμε και στη νεότερη γενιά ότι η ζωή είναι ένα ασταμάτητο χαχάνισμα και ότι η ανοησία είναι ζητούμενο.

 

Θεωρώ ότι η σύγχρονη πληγή τoυ ανεπτυγμένου κόσμου ξεκινά από τη μονάδα και τον εξευτελισμό της αξίας της. Όταν ολόκληρες γενιές (και οι παλαιότερες) μεγαλώνουν με τη βεβαιότητα ότι τα likes, οι καρδούλες και τα emoticons στη σέλφι είναι μετρήσιμη αξία και επίτευγμα, αυτό είναι μια τρομαχτική απαξίωση των δυνατοτήτων μας. Είναι ένας καταστροφικός εθισμός στην ευκολία και στη θεώρηση της πραγματικότητας ως μιας μόνιμης παιδικής χαράς. 

 

Ίσως είμαι υπεραισιόδοξος αλλά θεωρώ ότι όλα αυτά αλλάζουν με ένα ισχυρό σοκ. Και ίσως αυτό που ζούμε, είναι μια πολύ καλή αρχή.

 

 

Μια απο ακριβώς τα ίδια σε οτι είπε ο @Jazzjoker πλήν του γκρινιάρη γείτονα.

 

1 hour ago, Spyros Delta said:

έμαθα κι ένα καινούριο software για πολυκάναλη μετάδοση ήχου μέσω σκαιπ, (το οποίο από default δέχεται μόνο μια πηγη ηχου) κι έτσι μεταδίδω και μου μεταδίδουν, εκτος της φωνής, και από την κάρτα ήχου κιθάρα εσωτερικά πχ από software ή πεταλιερα, τον ήχο του pc πχ backingtrack, cubase κλπ. Σούπερ πεντακάθαρα όλα.

 

Ποιό είναι αυτο το software παναΐαμ να σωθούμε απο σκάιπ;;;;;;

  • Like 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν σκάσει το βρωμομικρόβιο ήμουν ήδη σε μετακόμιση - μετάβαση - αποθήκευση εξοπλισμού και λοιπών προικιών.

Είχα πάρει και ένα βιολί  να το κουλαντρίζω , όπου είχα καταφέρει,  με περισσή επιτυχία,  να διώχνω από την πολυκατοικία κάθε ζώντα οργανισμό που διαθέτει αυτιά.    🙂  

Λόγω των συνθηκών (οικογένεια στις ευπαθείς ομάδες) έχω μετοικήσει σε σπίτι όπου φιλοξενούμαι. Ευτυχώς εργάζομαι κανονικά και οι μέρες τηλεργασίας βοηθάνε να κερδίζω χρόνο και να ξεκαθαρίζω στην κούτρα μου, ποιο μουσικό πρότζεκτ θα εξελίξω. Αλλά δεν έχω παίξει ούτε μια νότα.

 

Ελπίζω στο μέλλον, στο μικρό μου σύμπαν, να καταφέρω να ξαναστήσω στο νέο μου σπίτι τα καλούδια μου.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου