Προς το περιεχόμενο

Αγορά Ενισχυτή/Σύνδεση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά και πιο καλά.

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ενισχυτή. Μέγιστο μπάτζετ τα 200. 

Οι απαιτήσεις μου είναι οι εξής. Να έχει ένα reverb (δεν με νοιάζουν τα υπόλοιπα) και στην καλύτερη και ένα looper.

 

Παίζω με εφέ μέσω υπολογιστή.Για να παίξω πρέπει να διαλέξω στο πρόγραμμα τον driver της κάρτας ήχου που είναι αυτή https://www.skroutz.gr/s/4765845/Behringer-U-Phoria-UM2.html

 

Λοιπόν το πρόβλημα είναι το εξής. Η κάρτα ήχου έχει έξοδο RCA. Όμως είχα δοκιμάσει να την συνδέσω με ενισχυτή που είχε RCA (Fender Frontman 15G) και ακούγονταν μόνο παράσιτα.

Πώς θα συνδέσω τον υπολογιστή/κάρτα ήχου στον ενισχυτή και να έχω και ποιότητα στον ήχο;

 

Έχω τσεκάρει αυτόν https://www.skroutz.gr/s/11825513/Fender-Mustang-GT-40.html

 

Οι σκέψεις που μου έρχονται είναι οι εξής:

1)Bluetooth ( από εμπειρία με ακουστικά, κακή ποιότητα ήχου)

2)Έξοδος ακουστικών από κάρτα ήχου σε AUX IN ενισχυτή

3)RCA σε AUX IN (3,5mm jack)

4)USB;

 

Περιμένω τις προτάσεις και τις συμβουλές σας..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την έξοδο ακουστικών της κάρτας, θα συνδέσεις στο aux in του frontman.

 

Εάν θες να αγοράσεις ενισχυτή (όχι λάμπατο) με 200 ευρώ, πάρα τον Boss katana 50. Είναι η κορυφή στην κατηγορία....

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες "Παίζω με εφέ μέσω υπολογιστή" τι εννοεις?
Εχεις καποιο software που κανει amp, cab και effect simulation? Πχ guitar rig, amplitube, bias fx κλπ?
Aν ναι, δεν χρειαζεσαι ενισχυτη για να ακους, αλλά nearfiled monitor ή ακουστικα.
Αλλιως θα πληρωσεις τσαμπα τον ενισχυτη, ισα ισα για να σου δωσει μονο τον τελικο του και το μεγαφωνο του (το οποιο δεν κανει καν για αυτο που θελεις να κανεις, δλδ να σου παιξει ηχο κιθαρας ηδη περασμενο απο amp cab simulator και ηχο μουσικης πχ backintrack απο πισι).

 

Αν παρεις ενισχυτη, θα βαλεις την κιθαρα στον ενισχυτη και απο εκει στην καρτα ηχου και θα ακους παλι απο την καρτα ηχου (με Monitoρ η ακουστικα, αν θελεις μαζι με την κιθαρα, να ακους και backintrack* ).
Ετσι θα χρειαστεις και εφφε στον ενισχυτη. Ή ξεχωριστα πεταλακια.
Εκτος κι αν στειλεις τον ηχο του ενισχυτη Flat στην καρτα και σε daw στο πισι (πχ cubase) και βαλεις απο το daw στουντιακα effects**

 

* Οπως και να εχει, ο ηχος του pc ετσι κι αλλιως δεν παιζει καλα σε ενισχυτη κιθαρας, ουτε μεσω aux in, κι αυτο λογω ειδους μεγαφωνου.

** οπως και εχει, οταν εμπλεκεις καρτα ηχου, θελεις ακουστικα ή Monitor.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα @gkourmoul1 και @Spyros Delta

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Ηχογραφώ και "μιξάρω" με Ableton στο οποίο έχω περάσει μέσα και το guitar rig.

 

Τείνω προς την δεύτερη επιλογή τελικά και για λόγους δυνατοτήτων και για λόγους οικονομικούς.

 

Μετά από μια μικρή έρευνα, η καλύτερη επιλογή φαίνεται να είναι αυτή https://www.skroutz.gr/s/16555526/Presonus-Eris-E3-5.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου