Προς το περιεχόμενο

Fender will no longer use ash bodies...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.guitarworld.com/amp/features/fender-will-no-longer-use-ash-bodies-for-production-line-guitars-we-found-out-why-and-what-woods-will-be-used-instead

 

Παράθεση

It was recently announced that Fender will be phasing out ash for production-line electric guitar models. The company statement explained that “in order to uphold our legacy of consistency and high quality we, at Fender, have made the decision to remove Ash from the majority of our regular production models. What little Ash we are able to source will continue to be made available in select, historically appropriate vintage models, as supplies are available.”

While alder remains to be the most popular hardwood for Fender bodies, the American giant’s ties to ash cannot be understated - it was pretty much all they used for guitars and basses made between 1950 to 1956 and continues to sell successfully to this day. 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως, θα ανεβει η αξια των μεταχειρισμενων.

Επισης, θα ανεβει αρκετα η ζητηση για μοντελα με ash. Θελουν να ξεστοκαρουν αμεσα και το κανουν πολυ εξυπνα. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ωραία 

ανεβαίνει η αξία της δικιάς μου !

 

 

Ο πειναΖμενος καρβελια ονειρευεται.... 🤣

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι πως εχει καμμια ιδιαιτερη σημασια στον ΗΧΟ της κιθαρας αλλα και ΙΣΤΟΡΙΚΑ αν το δουμε με εξαιρεση τις early telecasters η Fender ΕΛΑΧΙΣΤΟ ash (southern ash οχι την ΓΚΟΥΜΟΥΤΣΑ το northern ash που χρησιμοποιουσε στα 70s) έχει χρησιμοποιησει...

 

Η συντριπτικη πλειοψηφια των κιθαρωνΕ της alder ήταν και είναι....το δημοφιλεστερο μοντελο της δε (stratocaster) κατα 99% alder ηταν (με εξαιρεση καποιες λιγες πρωτες στα 50s που ηταν spruce & ash)...στα δε reissue & modern μοντελλα της απο το 85 και μετα που λειτουργει με το σημερινο ιδιοκτησιακο καθεστως συνηθως χρησιμοποιει ΒΑΡΥ και ΦΤΗΝΟ ash (northen ή χαμηλης ποιοτητας southern) που βγαζει κιθαρες ΑΓΚΥΡΕΣ....

 

Το premium southern light ash το χρησιμοποιει εκει που θα συνεχισει να το χρησιμοποιει ετσι κι αλλιως δηλ. στα CS μοντελλα και στα high priced production line.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Superfunk said:

 

 

Ο πειναΖμενος καρβελια ονειρευεται.... 🤣

 

τελικά γιατρέ μου τι έχω?

κάπως στο μυαλό μου είχε καρφωθεί το Ash, αλλά η θειά γουικι δεν είναι σίγουρη...

Body Alder or Ash

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

τελικά γιατρέ μου τι έχω?

κάπως στο μυαλό μου είχε καρφωθεί το Ash, αλλά η θειά γουικι δεν είναι σίγουρη...

Body Alder or Ash

 

Ash έχεις,το κλασσικό φτηνό και θεοβαρο northern ash που έβαζε η Fender στα 70s.

 

Trust me δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σχέση το κΣυλο της κιθάρας σου με την αξία της ως vintage όργανο.

 

Το factory tremolo που έχει είναι γύρω στις 567.897 φορές 🙂 σημαντικότερο στην οποιαδήποτε παραπάνω αξία έχει... σε σχέση με μια άλλη deluxe της περιόδου και σίγουρα μια κατασκευασμένη από ελαφρύ alder της ίδιας περιόδου (οι περισσότερες μαύρες και moca brown είναι alder και συνήθως ελαφρυτερες) θα έπιανε περισσότερα χρήματα.

 

Γενικά μη σκας και πολύ για κΣυλα...το κύριο κριτήριο για το αν μια Fender ήταν ash ή alder έτσι κι αλλιώς πάντα το ΧΡΩΜΑ της ήταν 🙂

 

αν ήταν solid color ήταν alder ,αν ήταν transparent ήταν ash (με εξαίρεση το 3 tone sb που ήταν συνήθως alder).

 

ΤΟΣΟ πολύ νοιάζονταν για τα κΣυλα ο Leo 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας εχω! Ση θρου είναι.

 

και το τρέμολο χρόνια κλειδωμένο το είχα. Ευτυχώς δουλεύει παραδόξως καλά.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου