Προς το περιεχόμενο

Gibson les paul Std 60s 2019 ή prs s2 custom 22


Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 minutes ago, ekim said:

Τι καλά που δεν ξέρω να παίζω μετά το 15ο τάστο και δεν με απασχολούν θέματα πρόσβασης 😀

 

Εαν χορταινει το ματι και φτανει το χερι, ειναι αρκετο... 😀

 

7 minutes ago, Superfunk said:

 

Κάτσε γιατί θα ξεχάσουμε και αΦτα που κΣερουμε

 

ΠΑΙΖΕΤΑΙ η κιθάρα και ΜΕΤΑ το 15ο τάστο;

 

Έλα Χριστέ και Παναγιά...

 

Γιατί δεν παίζεις ΜΑΝΤΟΛΙΝΟ;

Τον ίδιο ήχο έχει η κιθάρα μετά το 15ο...

 

🙂

 

Ειπα σημερα να σε τρελανω λιγο 😬

Οταν παιζεις σε καθαρο καναλι, συμφωνω. Οταν εχεις βρωμικο ηχο, το αποτελεσμα ειναι καλο. Δεν ειναι και για χορταση το παιξιμο εκει, βεβαιως βεβαιως...

  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Κάτσε γιατί θα ξεχάσουμε και αΦτα που κΣερουμε

ΠΑΙΖΕΤΑΙ η κιθάρα και ΜΕΤΑ το 15ο τάστο;

Έλα Χριστέ και Παναγιά...

 

15o?

Και πολλα λες.
Ιστοριουλα.
Αυτοπτης.

 

Πειθει ενας το γερο τον Ζοζεφ που εφτιαχνε τα καλα τα μπουζουκια και ηταν στα τελευταια χρονια της ζωης του, να του φτιαξει μια ακουστικη κιθαρα.

Του τη φτιαχνει μετα απο αρκετο καιρο και παει ο τυπος να τη δοκιμασει.

Παιζει τα open Λα μινορια, Μι ματζορια.
Σουπερ το κιθαρακι.
Παει στο 5ο, 7ο ταστο.

Μπφχμμ η κιθαρα.

(τυπος) Μαστορα εδω δεν παιζει η κιθαρα.

(γεροζοζεφ) Γιατι? παιζεις κι εκει?
🤣

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είχα μερικές PRS και τις θεωρώ εξαιρετικά τίμιες και σοβαρές κιθάρες, ανεξάρτητα απο τιμή και χώρα προέλευσης.

Μια Bernie Marsden gold top που έπαιξα κανα 2 χρόνια λάιβ την χάρηκα πολύ, έψαξα βέβαια πάρα πολύ για να βρω μια με σχετικά υποφερτό βάρος και τελικά τη βρήκα στην Αγγλία, 3.5 κιλά. Ωραία κιθάρα, με αλλαγμένους μαγνήτες/ηλεκτρικά φυσικά, ακριβώς όπως τα λέει ο Σπύρος. Εμένα πάλι μου αρέσουν τα wide fat μπράτσα, είμαι του ρόπαλου παιδί.

Με εκνευρίζει αφάνταστα το headstock, δεν μπορώ να το βλέπω...επίσης και τα υπερβολικά τονισμένα καπάκια που συνήθως έχουν. Για καλή μου τύχη, η ΒΜ ήταν gold top, μια απο τις πρώτες EG3 ήταν μαύρη (μάλλον η καλύτερη που πέρασε απο τα χέρια μου με Lindy Fralin Domino μαγνήτες) και η τωρινή είναι μια σχεδόν custom shop σε σπεκς και αναβαθμίσεις πανάλαφρη SE Singlecut 3.3 κιλά κι επιπροσθέτως πραγματοποίησε ένα "απαγορευμένο" όνειρο μου, είναι ελαφρώς relic!! Της πάει πολύ όμως, φυσικά χωρίς τα συνθετικά λούστρα που αφαιρέθηκαν και περάστηκε με σέλακ, μοναδική και πολύ ιδιαίτερη.

Η Les Paul απο την άλλη είναι icon. Αν έχει κάποιος vintage ανησυχίες αποτελεί μονόδρομο. Για μένα όμως μόνο τα κάστομ σοπ μοντέλα είναι αυτό που πρέπει αλλά πανάκριβα. Εκτός ίσως απο κάποια περίπτωση καλής μεταχειρισμένης και δη faded.

Παικτικά, άμα θέλεις να παίξεις το όργανο θα βρείς τον τρόπο και δεν θα ενοχλείσαι απο τίποτα. Οι εργονομίες κλπ. έχουν μια βάση και σαφώς ισχυρή λογική, όμως η κιθάρα πρέπει πρωταρχικά να σε "φτιάχνει". Όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα.

s-l16002.jpg

s-l16006.jpg

  • Like 6

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνώμη μου η  PRS ειναι ενα υβρίδιο χωρις να ειναι best of both worlds...δε νομιζω οτι εχει δικο της χαρακτηρα... Είναι αρκετά καλες- black tie- κιθαρες αν παιζεις λιγο απ ολα....(και εξαιρετικα πρακτικες και εργονομικα υπεροχες) . Αν πχ παιζεις σε cover band που μετα το sweet child o mine θα παιξει το blue hotel και μετα θα κλεισει με enter sandman.... Ok μαζι σου... Χτυπα τη... Αν ομως παιζεις συγκεκριμένα πραγματα και εχεις συγκεκριμένο προσανατολισμό...τοτε δεν θα σου δωσει ηχο Lp καλυτερα απο μια Lp ουτε Strat καλύτερα απο μια Strat (οσο καλα κι αν σπλιταρει)  ουτε το twang πχ μιας τελε... Εξαρτάται εσυ τι θέλεις να παιζεις...  

  • Like 2

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2020 στις 10:26 ΜΜ, Nestoras είπε

Εγώ πάντως που έχω και απ' τις 2, το ίδιο ακούγομαι (και με τις 2).

Εάν σου λέγανε να διαλέξεις μια... Και γιατί? 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2020 στις 9:50 ΜΜ, SibLt είπε

Συγνώμη για την παρέμβαση

 

Για εμένα η απάντηση στο αρχικό ερώτημα είναι: Και τις δύο     
 

Μία παραπάνω κιθάρα δεν έβλαψε ποτέ κανέναν   

Θα βλάψει τα οικονομικά του σπιτιού οπότε το ξεχνάμε. 

Στις 22/4/2020 στις 1:45 ΠΜ, leon7pap είπε

Κατα τη γνώμη μου η  PRS ειναι ενα υβρίδιο χωρις να ειναι best of both worlds...δε νομιζω οτι εχει δικο της χαρακτηρα... Είναι αρκετά καλες- black tie- κιθαρες αν παιζεις λιγο απ ολα....(και εξαιρετικα πρακτικες και εργονομικα υπεροχες) . Αν πχ παιζεις σε cover band που μετα το sweet child o mine θα παιξει το blue hotel και μετα θα κλεισει με enter sandman.... Ok μαζι σου... Χτυπα τη... Αν ομως παιζεις συγκεκριμένα πραγματα και εχεις συγκεκριμένο προσανατολισμό...τοτε δεν θα σου δωσει ηχο Lp καλυτερα απο μια Lp ουτε Strat καλύτερα απο μια Strat (οσο καλα κι αν σπλιταρει)  ουτε το twang πχ μιας τελε... Εξαρτάται εσυ τι θέλεις να παιζεις...  

Κοίτα παίζω πολύ και στα καθαρά και γενικά μου αρέσουν κιθαριστικα στυλ όπως: Gary Moore,Sykes whitesnace,lukather toto τέτοια ακούσματα Έχω ακόμα μια fender American std που είναι πολύ καλό κομμάτι και θέλω άλλη μια με διπλούς αλλά όχι μεταλοκιθαρα Floyd,. Σαταναδες κέρατα και λοιπά.

Επεξεργασμένο από ignantios

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ignantios είπε

Θα βλάψει τα οικονομικά του σπιτιού οπότε το ξεχνάμε. 

Κοίτα παίζω πολύ και στα καθαρά και γενικά μου αρέσουν κιθαριστικα στυλ όπως: Gary Moore,Sykes whitesnace,lukather toto τέτοια ακούσματα Έχω ακόμα μια fender American std που είναι πολύ καλό κομμάτι και θέλω άλλη μια με διπλούς αλλά όχι μεταλοκιθαρα Floyd,. Σαταναδες κέρατα και

Aφου εχεις ηδη την strat τοτε... Les Paul , ξεκάθαρα. Και ετσι καλυπτεις ολο το φάσμα (αναλόγως και τον ενισχυτη φυσικα). Αν δεν ειχες αλλη κιθαρα και θα έπρεπε να εχεις μια... Και να τα παιζεις ΟΛΑ με μια τοτε ΙΣΩΣ σου πρότεινα PRS που να σπλιταρει... 

Εγω πάντως εχω φτιαξει δυο τελε που φοράνε και οι δυο σε bridge και neck τους sd hot rails με wiring ωστε να σπλιταρουν και... Δεν μπορω να σκεφτώ καποιο  κομματι στο οποίο δεν θα μπορουσα να τις χρησιμοποιήσω.... 

Γενικα θα συμφωνησω με όσους πιστεύουν οτι pickups + amp= 95% του ήχου (μη σου πω και παραπανω)  οποτε θα εστιαζα 

Σε 

1.Εμφανιση (αν συμβιβαστεις σε αυτο το κομματι παντα κατι θα σε χαλάει στην κιθαρα και θα σε κανει να μη την παιρνεις απο το ρακ ενω αν σου αρεσει εμφανισιακά και σκατά ηχο να εχει παντα κατι θα σε φτιάχνει και το χερι θα πηγαινει εκει... Ο ήχος έρχεται με πολλους τρόπους... 

2.Playability...δηλαδη το ΜΠΡΑΤΣΟ αν σου κάθεται καλα στο χερι. Παχύ η λεπτο... Τιποτα αλλο. Ολα αυτα βεβαια με την προϋπόθεση οτι η κιθαρα ειναι άριστα σεταρισμενη ΓΙΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ ΣΟΥ... (Γιατι πολοι πάνε πχ σε μαγαζί δοκιμάζουν και μετα  κραζουνε μια κιθαρα για κακό Playability η οποία ομως... Δεν εχει σεταριστει ενθεχομενως ποτε...φοράει χορδές που εχουν γινει... Barbed wires... Κακοκομμενο nut... Action στο θεο... H φοράει χορδές αλλο gauge απο αυτο που μας βολευει... Κτλ) 

3.Μαγνητες.... Αν εχεις και την εμφάνιση που θες το playability και τους μαγνήτες που θες... (Aυτους τους βαζεις και μετα...) Μη το πολυπαπαριζεις... Δοκίμασε τη και αν στο χερι ειναι οκ προχωρα...

 

Ετσι λειτουργει το πραγμα σε μενα. 

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, leon7pap said:

Aφου εχεις ηδη την strat τοτε... Les Paul , ξεκάθαρα. Και ετσι καλυπτεις ολο το φάσμα (αναλόγως και τον ενισχυτη φυσικα). Αν δεν ειχες αλλη κιθαρα και θα έπρεπε να εχεις μια... Και να τα παιζεις ΟΛΑ με μια τοτε ΙΣΩΣ σου πρότεινα PRS που να σπλιταρει... 

 

Αυτό ακριβώς. H prs πέφτει ακριβώς στην μέση των δυο. Πάρε les paul, για να έχεις το αντίπαλο δέος, εκτός και εάν έχεις ανάγκη από μια κιθάρα που να τα κάνει όλα σε ένα λαιβ. Προσωπικά, όποτε χρησιμοποιώ les paul σε λαιβ, δεν έχω κανένα θέμα. Δεν μου χαλάει χατήρι, πέρα από την πρόσβαση στο 16+ τάστο, και στα swells που δεν μπορεί να κάνει. Έχω και καλύτερο, παχύτερο ήχο από την prs (είναι θέμα μαγνητών).

Βέβαια, εάν μου έλεγαν διάλεξε μια να δώσεις, δεν θα έδινα με τίποτα την prs...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις το real thing στον μονοπηνιο (που το εχεις), το σπλιταρισμα της prs και και καθε κιθαρας με διπλους που σπλιταρουν, θα σου φανει ΓΤΠ.
Εβαλα και ουτε που το χρησιμοποιω.
Ιδιως αν εχω παιξει πριν με τη strat, και σπλιταρω στην prs, βγαζω φλυκταινες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου