Προς το περιεχόμενο

Gibson les paul Std 60s 2019 ή prs s2 custom 22


Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 minutes ago, Spyros Delta said:

Αν εχεις το real thing στον μονοπηνιο (που το εχεις), το σπλιταρισμα της prs και και καθε κιθαρας με διπλους που σπλιταρουν, θα σου φανει ΓΤΠ.
Εβαλα και ουτε που το χρησιμοποιω.
Ιδιως αν εχω παιξει πριν με τη strat, και σπλιταρω στην prs, βγαζω φλυκταινες.

 

Αν υποθέσουμε (τονίζω υποθέσουμε) ότι αντί για δυο διπλούς, βάλεις τέσσερεις μονούς (ανά δυο όπως οι δυο διπλοί), και έχεις 4 διακόπτες (on/off) για κάθε μονό, θα ακούγονται σαν διπλοί με όλα on (σε θέση γέφυρας ή neck)?

 

Επίσης θα ακούγονται σαν μονοί με την απενεργοποίηση ενός μονού σε κάθε θέση, ή θα επηρεάζονται από το πηνίο του off μονού?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αν υποθέσουμε (τονίζω υποθέσουμε) ότι αντί για δυο διπλούς, βάλεις τέσσερεις μονούς (ανά δυο όπως οι δυο διπλοί), και έχεις 4 διακόπτες (on/off) για κάθε μονό, θα ακούγονται σαν διπλοί με όλα on (σε θέση γέφυρας ή neck)?

 

Επίσης θα ακούγονται σαν μονοί με την απενεργοποίηση ενός μονού σε κάθε θέση, ή θα επηρεάζονται από το πηνίο του off μονού?

ΦΙλε αυτα τα επιστημονικα να τα ρωτησεις αλλου.

Εχω για μονοπηνιο ηχο ξερω: 3 μονοι, 5θεσιος, master vol pot, no tone pot, treble bleed και αγιος ο θεος.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Spyros Delta said:

 

Εχω για μονοπηνιο ηχο ξερω: 3 μονοι, 5θεσιος, 

 

 

Tele δηλαδή .... 

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Αν υποθέσουμε (τονίζω υποθέσουμε) ότι αντί για δυο διπλούς, βάλεις τέσσερεις μονούς (ανά δυο όπως οι δυο διπλοί), και έχεις 4 διακόπτες (on/off) για κάθε μονό, θα ακούγονται σαν διπλοί με όλα on (σε θέση γέφυρας ή neck)?

 

Επίσης θα ακούγονται σαν μονοί με την απενεργοποίηση ενός μονού σε κάθε θέση, ή θα επηρεάζονται από το πηνίο του off μονού?

 

Σαν μόνοι ακούγονται,σαν διπλοί όχι ακριβώς μια και δεν μοιράζονται το ίδιο casing,το είχα κάνει παλιά σε δύο στρατ που είχα.Ειναι βέβαια και η ΘΕΣΗ που δεν είναι ακριβώς η ίδια κάτω από τις χορδές που παίζει τεράστιο ρόλο.

 

Άκου και μόνος σου

 

εδώ πήγαινε στο 33

 

 

αΦτος είναι βλαξ και παίζει μόνο με ντιστορΣιο αλλά κάτι μπορεί να καταλάβεις και από αΦτον...

 

 

https://johnjorgenson.com/gear/fender-custom-jj-telecaster/

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μιας και μιλάμε για εργονομία, την σήμερον ημέρα υπάρχουν πολλές single cut, με ήχο πολύ κοντά στην les paul (δοκίμασα την Gibson Les Paul ενος φίλου και στον ήχο που μου αρέσει ιδιέταιρα - καθαρά , μεσαία θέση, tone στο 2-3, ακουγόταν ακριβως όπως η Ibanez μου arz800 ) αλλά με πολύ καλύτερη εργονομία και μικρότερο βαρος.

Αν κάποιον δηλαδή πέραν του ζητήματος της μεταπωλητικής αξίας ή της συλλογής τον ενδιαφέρει η ουσία, μπορεί και να κοιτάξει προς ESP/Ibanez μεριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Superfunk said:

Άκου και μόνος σου

 

εδώ πήγαινε στο 33

 

Τι ωραία που ακούγεται ρε συ.

Μου άρεσαν και οι υπόλοιποι ήχοι (από τους συνδυασμούς του πενταθέσιου).

Πραγματικά εντυπωσιάστηκα.

 

Ευχαριστώ για την επισήμανση.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου