Προς το περιεχόμενο

M-Audio M-Track Hub VS M-Audio AIR Hub


chkontog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
7 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Με καλα ηχεια θα εχεις καλο ηχο και με την on board.

 

θα μου επιτρέψετε μια μικρή επισήμανση για να μη γίνει κάποια παρανόηση...

 

στις audio "αλυσίδες" αναπαραγωγής (πηγή - προενίσχυση - τελική ενίσχυση - ηχεία), η ποιότητα του παραγόμενου "ήχου" καθορίζεται εν πολλοίς από τον πιο "αδύναμο κρίκο"... εν προκειμένω την onboard... αλλά όντως όπως ανέφερε ο Γιώργος αποκτώντας την συγκεκριμένη κάρτα, οι διαφορές που θα έχεις (σε αυτό το επίπεδο τιμής και με τα ηχεία που έχεις ήδη) θα είναι μικρές (κατά κανόνα)...

 

όμως απ΄την άλλη, όταν στην αλυσίδα τοποθετούμε ένα κρίκο εμφανώς καλύτερο ποιοτικά των υπολοίπων (ειδικά μάλιστα όταν αυτός είναι τα ηχεία), τις περισσότερες φορές καταφέρνουμε τα αντίθετα αποτελέσματα εκθέτοντας (κάποιες φορές και υπερθετικά) τις "αδυναμίες" των συνοδών του... το σημαντικότερο πράγμα λοιπόν (εκτός του προαπαιτούμενου επιτυχούς matching των τεχνικών και ειδικών χαρακτηριστικών) είναι η ισοροπία στην απόδοση μεταξύ των συσκευών...

 

αν αποκτήσεις τώρα την M-Audio θα έχεις λογικά μια βελτίωση στην απόδοση με τα AV42 (τα οποία παρεμπιπτόντως είναι μια χαρά για τα χρήματά τους και για τον ρόλο που φτιάχτηκαν), αλλά αναβαθμίζοντας κι αυτά στα JBL που σου πρότεινε ο Γιώργος, αλλάζει το status quo και η νέα αλλαγή που θα επέλθει στον ήχο πάλι θα υπολείπεται του "ιδανικού" μια και αυτά θα έχουν περιθώρια να δώσουν το κάτι παραπάνω με μια καλύτερη κάρτα (ή καλύτερα με ένα φθηνό hi fi DAC πλέον αφού το σύστημα περιορίζεται στην ακρόαση μουσικής)...

 

εν κατακλείδι, η γνώμη μου είναι να περιμένεις ως έχεις και όταν το μπάτζετ σου το επιτρέψει, ταυτόχρονα με τα JBL να προβείς και στην αγορά μιας ανάλογης τους σε ποιότητα κάρτας ή DAC, ώστε να τα αξιοποιήσεις πλήρως...

---

 

 

ΥΓ1. σημείωσε ότι όλα αυτά είναι θεωρητικά και "καταλύτης" είναι η δική σου καθαρά υποκειμενική αντίληψη περί της ποιότητας του ήχου... η ειδοποιός ηχητική διαφορά δυο συσκευών ΠΟΤΕ δεν έχει το ίδιο "μέγεθος" ανάμεσα σε διαφορετικούς ακροατές...

ΥΓ2. σόρυ για την παρέμβαση Γιώργο...

 

  • Like 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, το dac θα κάνει αρκετά πιο αισθητή την διαφορά ήχου, σε σχέση με την κάρτα. 

 

4 minutes ago, npap said:

ΥΓ2. σόρυ για την παρέμβαση Γιώργο..

 

Χαρά μου να σε διαβάζω...

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου