Προς το περιεχόμενο

Για τo "support art workers"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Yannis Methenitis είπε

Βλέπεις που αντιμετωπίζεις την εργασία ως δουλειά

 

 Η εργασία είναι κυρίως απασχόληση.

 Όποιος απασχολείται έστω και 3 μέρες το χρόνο θεωρείται εργαζόμενος από τις κυβερνήσεις.

 

 Θα ξεσηκωθούμε όμως μια μέρα για αυτά που μας κάνουν και τότε θα μετανοιώσουν. 

 

 Τότε, την ύστατη στιγμή θα το σκεφτούν..................έπρεπε να σεβόμασταν τον δόλιο τον  εργάτη, 

  να νομοθετούμε και να εκτελούμε στο όνομα της ευημερίας και της προοπτικής  του και όχι να νομοθετούμε και να εκτελούμε υπέρ της εκμετάλλευσης και της καταστροφής του.

 

  Αυτή! Αυτή θα είναι η τελευταία τους η σκέψη, λίγο πριν ο λαός χωρίσει το σώμα απ' το κεφάλι τους...................................

 

 🤣χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα🤺🤸‍♂️🤣

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

 

Βλέπεις που αντιμετωπίζεις την εργασία ως δουλειά;

Η εργασία παράγει έργο ενώ η δουλειά προέρχεται απο τη δουλεία που υπήρξε αρχαίος και διαπολιτισμικός θεσμός που νομιμοποιούσε τη μετατροπή του ανθρώπου σε ιδιοκτησία. 

Σήμερα θέλουμε να βλέπουμε διαφορετικά την εργασία. 

Ο λόγος σου αφορά αμοιβές, ενώ το αποτέλεσμα της εργασίας του επαγγελματία, δεν αναφέρεται αν και μερικοί συζητάμε αυτό. Φτιάχνω μπρίκια. Τα καλύτερα και σας τα προτείνω. Και θα ξανάρθετε να πάρετε κι άλλα. Εδω θα είμαι, δεν θα εξαφανιστώ γιατί είμαι περήφανος για τα μπρίκια μου. Για την εργασία μου.

Πόσους εργαζόμενους ξέρεις γύρω σου που το λένε αυτό;

 

 

 

 

Δεν διαφωνώ με το σκεπτικό, σε έναν ιδεατό κόσμο έτσι θα έπρεπε να είναι.

 

Στην πραγματικότητα όμως, ο υπάλληλος δε μπορεί να αμείβεται με το παραγόμενο έργο. Κι αυτό, διότι ο εργοδότης πάντα θα θεωρεί πως το παραγόμενο έργο πρέπει να είναι ακόμα μεγαλύτερο, και θα αναγκάζει τον υπάλληλο να κάνει δουλειά 2 ατόμων αντί ενός δουλεύοντας χωρίς ωράριο, και η εργασία θα γίνει δουλειά.

 

Γι αυτό το λόγο, στις ανεπτυγμένες χώρες ισχύει για τους εργαζόμενους η αμοιβή με την ώρα. Ο εργαζόμενος προσφέρει δηλαδή το χρόνο του, και ο εργοδότης οφείλει να του "γεμίσει" το ωράριο, επιβλέποντάς τον. Και εάν τα ξύνει ή θεωρεί πως μπορεί να βρει κάποιον πιο παραγωγικό υπάλληλο είναι ελεύθερος να το πράξει.

 

Στους αυτοαπασχολούμενους προφανώς δεν ισχύουν τα ίδια.

 

 

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

Στο τελος της ημερας παντα παιρνεις αυτο που σου αξιζει οσο σκληρο και να ακουγεται αυτο.

 

Ξέρεις πως συμφωνώ σε πολλά μαζί σου. Αυτό όμως αν το λες γενικά, δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.

 

Θα ίσχυε, αν ξεκινούσαμε όλοι τη ζωή από τις ίδιες αφετηρίες και υπό τις ίδιες συνθήκες.

 

 

2 ώρες πριν, LK είπε

να ξερες ΠΟΣΕΣ δουλειές έκανα pro bono ή εβαλα και από την τζέπη μου.....

 

Το 80,90 ή 00, υπήρχαν λεφτά και αυτό μπορούσε να είναι ανεκτό ως ένα βαθμό.

 

Σήμερα είναι τελείως διαφορετικές οι συνθήκες, και αυτό είναι απλώς μεγάλη αλητεία (απο τον εργοδότη).

Επεξεργασμένο από JimmyPap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ νομικά ισχύει πως ο εργοδότης πρέπει να σε απασχολεί στο ωράριο της σύμβασης και να σε επιβλέπει. Αν δεν το κάνει, έχεις κάθε δικαίωμα να τα ξύνεις, να ασχοληθείς με κάτι άλλο. Αν δε σε απασχολεί για παραπάνω πράγματα από ότι σε προσέλαβε δικαιολογώντας π.χ. δυο θέσεις, αν το αποδείξεις, μπορείς να διεκδικήσεις δεύτερο μισθό για το διάστημα της..... διπλοθεσίας.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

 

 

@JimmyPap

 

Εγώ λέγω το απλό.

Ψάχνω "γυναίκα" να καθαρίζει , στην τιμή που μου ζητάει, και δεν βρίσκω.

Ψάχνω μπογαιζτιδες, στις τιμές που ζητάν και δεν βρίκσω.

.....και πολλά άλλα.

 

Δεν νομίζω να φταίει ότι δεν τους πληρώνω......στις τιμές που ζητάν 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LK είπε

@JimmyPap

 

Εγώ λέγω το απλό.

Ψάχνω "γυναίκα" να καθαρίζει , στην τιμή που μου ζητάει, και δεν βρίσκω.

Ψάχνω μπογαιζτιδες, στις τιμές που ζητάν και δεν βρίκσω.

.....και πολλά άλλα.

 

Δεν νομίζω να φταίει ότι δεν τους πληρώνω......στις τιμές που ζητάν 🤪

 

Το καταλαβαίνω 🤣, και σου απάντησα ποιοί πιστεύω πως είναι οι λόγοι. Κάποια επαγγέλματα λόγω ευτελισμού των αμοιβών στην αγορά (όχι των αμοιβών που δίνεις εσύ συγκεκριμένα μην παρεξηγηθώ), έχουν χάσει την προσφορά τους.

Επεξεργασμένο από JimmyPap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LK είπε

@JimmyPap

 

Εγώ λέγω το απλό.

Ψάχνω "γυναίκα" να καθαρίζει , στην τιμή που μου ζητάει, και δεν βρίσκω.

Ψάχνω μπογαιζτιδες, στις τιμές που ζητάν και δεν βρίκσω.

.....και πολλά άλλα.

 

Δεν νομίζω να φταίει ότι δεν τους πληρώνω......στις τιμές που ζητάν 🤪

 άντρα να καθαρίζει και γυναίκα να μπογιατίζει έψαξες?

 Μήπως σταθείς πιο τυχερός🤣

  • Χαχα 3

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλοί λένε πάντως για το ΔΗΜΟΣΙΟ, ποιοι δουλεύουν ή κοροϊδεύουν, αν αμείβονται όσο πρέπει, ποιος τους ελέγχει, ποιος τους αξιολογεί, ποιος λογοδοτεί...............................................

 

 Είναι απλά τα πράγματα.

 

 ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ είναι σαν τις ΑΓΟΡΕΣ. Δεν υπάρχει διαφορά.

 

 ΑΥΤΟΡΡΥΘΜΙΖΕΤΑΙ ❤️

 

 χαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαα🤣

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, LK είπε

Ψάχνω "γυναίκα" να καθαρίζει , στην τιμή που μου ζητάει, και δεν βρίσκω.

 

 

Ένα άλλο "φαινόμενο" της εποχής, είναι αυτές οι εταιρίες που προσφέρουν υπηρεσίες καθαρισμού, security, "εσωτερικών" γυναικών για υπερήλικες, όλα σε ένα.

Οι γνωστοί δουλέμποροι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Ένα άλλο "φαινόμενο" της εποχής, είναι αυτές οι εταιρίες που προσφέρουν υπηρεσίες καθαρισμού, security, "εσωτερικών" γυναικών για υπερήλικες, όλα σε ένα.

Οι γνωστοί δουλέμποροι.

Δεν ξέρω το θέμα.

Εγω freelancers έψαχνα, και ξερεις πως , από στόμα σε στόμα, απο γνωστους, δεν βαζω την άλλη σπιτι χωρις credentials/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

  

33 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

 

Δεν διαφωνώ με το σκεπτικό, σε έναν ιδεατό κόσμο έτσι θα έπρεπε να είναι.

 

Επέτρεψε μου, είμαι 63 και ανήκω σε 3 ταμεία ασφάλισης.

Φαντάσου τι σημαίνει αυτό για να συνταξιοδοτηθώ.😄

Δουλεύω 45 χρόνια, έχω κάνει απ' όλα (υπάλληλος, εργοδότης, ελ. επαγγελματίας και 5 διαφορετικές καριέρες), έχω γνωρίσει κακούς και καλούς εργοδότες, υπαλλήλους και συνεργάτες επίσης.

Συνεχίζω να εργάζομαι.

Και είμαι και ευτυχής καθώς έχω δημιουργήσει τις συνθήκες εργασίας που μου κάνουν, γνωρίζοντας επίσης πως θα μπορούσα να βγάζω πολλαπλάσια εναλλακτικά υπο άλλες συνθήκες.

Τίποτα δεν είναι ιδεατό σε αυτά.

Το τι κάνει ο καθένας στο σπίτι του, είναι στο χέρι του.

Και μη μου πεις για οικογενειακά βάρη κλπ γιατί κι εγώ έχω όλο το πακέτο. Ο καθενας έχει ένα σταυρό να κουβαλάει. Αλλά όπως στρώνει κοιμάται.

Και ναι μεν παίζει ρόλο και η τύχη αλλά και η χώρα αλλά η επιλογές μου με καθορίζουν.

Ιδιαίτερα σε μια ανοιχτή αγορά όπως αυτή που ζούμε, 20 χρόνια τώρα.

 

Αυτη είναι η εμπειρία μου απο τη ζωή και δεν είναι υποθέσεις.

Το ότι θεωρείς πάντως πως ο αναπτυγμένος κόσμος μετράει ωράριο (αλα βιομηχανική εποχή), καταλαβαίνω πως μάλλον μιλάμε για διαφορετικούς κόσμους σε άλλα πλάτη της γης απο αυτά που εγώ έχω εργαστεί.

 

Δεν θέλω να είμαι απόλυτος αλλά είμαι εμπειρικός παρατηρητής και μαθαίνω γερνώντας.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου