Προς το περιεχόμενο

Για τo "support art workers"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

cos_dr κάποια στιγμή θα ήθελα να μιλήσουμε για την ανισότητα και πως δημιουργείται απο την ιεραρχία και την αξία που θέλει να αναπτύξει ο καθένας για το άτομο του. Ch

Φυσικά. Και μετά θα μιλήσουμε για την αντιμετώπιση της μέσω της συλλογικότητας και της αλληλεγγύης. Κσι έτσι θα απολαύσουμε μετά το μεγάλο RESET και την αναδιανομή του πλούτου που ΈΡΧΕΤΑΙ!!!!! 

Μόλις τώρα, cos_dr είπε

Φυσικά. Και μετά θα μιλήσουμε για την αντιμετώπιση της μέσω της συλλογικότητας και της αλληλεγγύης. Κσι έτσι θα απολαύσουμε μετά το μεγάλο RESET και την αναδιανομή του πλούτου που ΈΡΧΕΤΑΙ!!!!! 

Χρόνια πολλά με υγεία και χαρά στο noiz μας. 1000 χρόνια NOIZ ❤️🤠

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Yannis Methenitis είπε

Οι δουλειές όπως αυτη του μουσικού μεταξύ άλλων, εδω και δυο χρόνια πλήττεται απο την πανδημία και σίγουρα για να ζήσει κανείς θα πρέπει να κάνει κάτι άλλο εν τω μεταξύ.

Πολύ δύσκολες εποχές για τις καλές τέχνες.

Και μεσα σε ολα αυτα ερχονται οι "πανεξυπνοι" και λενε οτι για το εποχικο επιδομα του 2020 που μπορει να παρει ενας μουσικος στο τελος του 2021, πρεπει να εχει περισσοτερα ενσημα σαν μουσικος απο οτι σε αλλο επαγγελμα.

Και ας το παρει το ποταμι αυτο (εδω τις "καλες" εποχες δεν συμπληρωναν πολλοι τα μινιμουμ 50 ενσημα για να παρει το εποχικο επιδομα - ασε που δεν πιανονται τα ενσημα του ωδειου αλλα μονο αυτα απο λαιβ και στουντιο λες και στα ωδεια δεν διδασκουν μουσικοι, αλλα μαθηματικοι), και πρεπει να φαινεται οτι το βασικο επαγγελμα πρεπει να ειναι μουσικος και οχι π.χ. ντελιβερας (που πολλοι μουσικοι εκαναν μεροκαματα για να επιζησουν)

Το τρελλο ομως ειναι οτι αυτο (το οτι πρεπει να εχουν περισσοτερα ενσημα ως μουσικοι) πρεπει να ισχυει μεσα στο 2021, ενω μιλαμε για το εποχικο επιδομα των μουσικων του 2020.

Δηλαδη ενας μουσικος που την παλεψε και περεμεινε μουσικος το 2020 και ειχε τα επρισσοτερα του ενσημα του κανονικα ως μουσικος, αλλα αναγκαστηκε το 2021 να γινει ντελιβερας, δεν μπορει να παρει το επιδομα του 2020.
Μιλαμε για πολυ .....

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Και μεσα σε ολα αυτα ερχονται οι "πανεξυπνοι" και λενε οτι για το εποχικο επιδομα του 2020 που μπορει να παρει ενας μουσικος στο τελος του 2021, πρεπει να εχει περισσοτερα ενσημα σαν μουσικος απο οτι σε αλλο επαγγελμα.

Και ας το παρει το ποταμι αυτο (εδω τις "καλες" εποχες δεν συμπληρωναν πολλοι τα μινιμουμ 50 ενσημα για να παρει το εποχικο επιδομα - ασε που δεν πιανονται τα ενσημα του ωδειου αλλα μονο αυτα απο λαιβ και στουντιο λες και στα ωδεια δεν διδασκουν μουσικοι, αλλα μαθηματικοι), και πρεπει να φαινεται οτι το βασικο επαγγελμα πρεπει να ειναι μουσικος και οχι π.χ. ντελιβερας (που πολλοι μουσικοι εκαναν μεροκαματα για να επιζησουν)

Το τρελλο ομως ειναι οτι αυτο (το οτι πρεπει να εχουν περισσοτερα ενσημα ως μουσικοι) πρεπει να ισχυει μεσα στο 2021, ενω μιλαμε για το εποχικο επιδομα των μουσικων του 2020.

Δηλαδη ενας μουσικος που την παλεψε και περεμεινε μουσικος το 2020 και ειχε τα επρισσοτερα του ενσημα του κανονικα ως μουσικος, αλλα αναγκαστηκε το 2021 να γινει ντελιβερας, δεν μπορει να παρει το επιδομα του 2020.
Μιλαμε για πολυ .....

 

 

.

Μαλάκες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Να ρωτήσω κάτι Σπύρο αν μου επιτρέπεις για να καταλάβω;

Εσυ δεν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας ως μουσικός;

Άρα τα ένσημα σου έρχονται απο τη αυτασφάλισή σου στον ΕΦΚΑ με ΚΑΔ μουσικού ως βασικό επάγγελμα. 

Ή μήπως περιμένεις σε κάθε έργο που αναλαμβάνεις καθε τρεις και λίγο να σε ασφαλίσει ο εργοδότης σαν μισθωτό;

 

Ο μουσικός όπως το καταλαβαίνω εγώ (μιας και κάνω το ίδιο) πρέπει να είναι ελεύθερος επαγγελματίας και να έχει και δεύτερους κωδικούς ως συνθέτης, δάσκαλος ή ότι άλλο επιθυμεί. Έτσι έχει μόνιμα ένσημα σε συγκεκριμένο επάγγελμα είτε κάνει το ένα, είτε το άλλο, έχει δικαίωμα σε κάθε επίδομα που του αναλογεί και είναι ασφαλισμένος.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

Να ρωτήσω κάτι Σπύρο αν μου επιτρέπεις για να καταλάβω;

Εσυ δεν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας ως μουσικός;

Άρα τα ένσημα σου έρχονται απο τη αυτασφάλισή σου στον ΕΦΚΑ με ΚΑΔ μουσικού ως βασικό επάγγελμα. 

Ή μήπως περιμένεις σε κάθε έργο που αναλαμβάνεις καθε τρεις και λίγο να σε ασφαλίσει ο εργοδότης σαν μισθωτό;

 

Ο μουσικός όπως το καταλαβαίνω εγώ (μιας και κάνω το ίδιο) πρέπει να είναι ελεύθερος επαγγελματίας και να έχει και δεύτερους κωδικούς ως συνθέτης, δάσκαλος ή ότι άλλο επιθυμεί. Έτσι έχει μόνιμα ένσημα σε συγκεκριμένο επάγγελμα είτε κάνει το ένα, είτε το άλλο, έχει δικαίωμα σε κάθε επίδομα που του αναλογεί και είναι ασφαλισμένος.

Μπορείς να ασφαλίζεσαι ως μουσικός με διάφορους τρόπους, και ως ελεύθερος επαγγελματίας και ως μισθωτός (με πρόσληψη-απόλυση) κλπ.

 

Υπάρχουν ΚΑΔ για όλες τις περιπτώσεις. Φυσικά όπως σε κάθε τομέα στην Ελλάδα, δεν είναι δύσκολο να γίνει η πατατιά. Πχ ο εργοδότης να σου κολλήσει ένσημο σερβιτόρου αντί μουσικού, ή το δημόσιο από τη μεριά του να έχει ΚΑΔ μουσικών υπηρεσιών με τίτλο μηχανικός αεροσκαφών (αληθινή περίπτωση) κλπ.

Πολλοί έχασαν το εποχικό, για βλακείες τέτοιες άλλων, και τρέχουν να κάνουν ενστάσεις, το δημόσιο να βγάλει για τον ΟΑΕΔ  διορθωτικές οδηγίες κλπ κλπ

 

Το κόκκινο φωτάκι έξω από την πόρτα λείπει μόνο.

 

ΥΓ αυτό το "πρέπει να είναι ελεύθερος επαγγελματίας", σωστό, αλλά με τα έσοδα που έχει ένας μέσος μουσικός, θα πρέπει να βάζει κι από την τσέπη του για να κάνει το επάγγελμα του ως ελεύθερος επαγγελματίας.

 

 

.

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την κρίση είχα τον χρόνο να κάνω την αυτοκριτική μου και διαπίστωσα ότι έκανα πολλά πράγματα λάθος επαγγελματικά. Προσπάθησα να τα διορθώσω και έφτιαξα μια λίστα την οποία μέχρι σήμερα προσπαθώ να εφαρμόσω και την εμπλουτίζω. Δυστυχώς, ακόμα δεν έχω καταφέρει να είμαι ο επαγγελματίας που θα ήθελα αλλά το προσπαθώ.

Ουσιαστικά, είναι τα πράγματα που θα ήθελα από τους ανθρώπους που συνεργάζομαι. Είτε αυτοί είναι ελεύθεροι επαγγελματίες, ιδιωτικοί υπάλληλοι ή δημόσιοι λειτουργοί. Για εμένα δεν έχει σημασία, όλοι πρέπει να είναι σωστοί επαγγελματίες. 

Προσπαθώ,

 

Να ξεκινάω κάθε συνεργασία από το μηδέν, να μη φορτώνω τον επόμενο πελάτη με την εμπειρία του προηγούμενου.

 

Να μη μετράω τα πάντα σε χρήμα και χρόνο. Υπολογίζοντας την παράμετρο "σχέση" στην εξίσωση. Μπορεί να χάσω χρόνο και χρήμα αλλά ο πελάτης που θα φύγει χαρούμενος θα είναι κεφάλαιο.

 

Να έχω καλή διάθεση, ακόμα και όταν πρέπει να γκρινιάξω (γιατί άνθρωποι είμαστε) να το κάνω με χιούμορ.

 

Να εξελίσσομαι, είμαι φωτογράφος, μαθαίνω photoshop, ζωγραφική, βίντεο, 3d. Ότι μπορεί να με κάνει καλύτερο και να μου δώσει πλεονέκτημα.

 

Να ακούω με προσοχή και να μη βιάζομαι να απορρίψω τη γνώμη του άσχετου, δεν είμαι θεός. Τα αυτονόητα για εμένα δεν είναι αυτονόητα για κάποιον που δεν κάνει τη δουλειά μου.

 

Να προσπαθώ κάθε μέρα να είμαι υπερήφανος για κάτι που έκανα.

 

Να είμαι ταπεινός, μεθοδικός και τυπικός.

 

Να μην κοιτάζω το κινητό μου όταν συνεργάζομαι με άλλους.

 

Είναι πολύ δύσκολο να είναι κάποιος σωστός επαγγελματίας, δεν είναι καθόλου αυτονόητο και σίγουρα κανείς δεν είναι τέλειος.

Προσπαθώντας όμως, κάνουμε καλό στον εαυτό μας και στην κοινωνία. 

 

Για τον κλάδο των μουσικών το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να εκφράσω τη συμπαράστασή μου. Είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα και εύχομαι να γίνει κάτι για να βελτιωθούν. Μέχρι τότε προσπαθήστε να συνεργαστείτε, ανοίξτε Patreon, twitch και ότι άλλο υπάρχει εκεί έξω υπάρχει κόσμος που θα στηρίξει τις καλές προσπάθειες.

Χρόνια πολλά και μια καλύτερη χρονιά για όλους.

   

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σίγουρα στα περισσότερα επαγγέλματα μπορείς να δηλωθείς όπως θέλεις.

Το επάγγελμα του μουσικού και τα παρεμφερή όμως αφού δεν έχουν ένα εργοδότη αλλά πολλούς, δεν κερδίζει τίποτα σαν μισθωτός με ένσημα ΙΚΑ, παρά παρατυπίες και παρεξηγήσεις σαν αυτές που αναφέρεις.

 

Εκτός βέβαια απο το να αποφεύγει την συνδρομή για αυτασφάλιση του ελ. επαγγελματία και πολλές φορές να καταλήγει χωρίς σύνταξη (ξέρω αρκετούς τέτοιους επαγγελματίες μουσικούς γύρω μου).

Περνούν τα χρόνια όμως και δεν έχει αποδειχθεί σωστή επιλογή.

 

Ένας μουσικός, σαν ελ. επαγγελματίας έχει πελάτες και όχι εργοδότες.

Και μπορεί να έχει 2 και 3 ιδιότητες όπως μουσικού εκτελεστή, δασκάλου μουσικής, μουσουργού κ.α.

Έχει ασφάλιση γι αυτόν και την οικογένεια του, αυτόματο δικαίωμα σε όποια επιδόματα αλλά και υποχρεώσεις όπως συνδρομή στον πρώην ΟΑΕΕ και την εφορία μιας και είναι καταχωρημένος.

 

Δεν είναι ήξης αφήξεις μισθωτός μουσικός ή σερβιτόρος κατα περίπτωση και έρμαιο του κάθε μαγαζάτορα για 2 Σ/Κ και μετα τίποτα και μετά 2 βδομάδες κλπ. που όπως αποδείχτηκε στην πανδημία δυσκολεύεται σαν μουσικός να αποδείξει πως ασκεί το επάγγελμα.

 

Δεν είμαι λογιστής, ούτε φοροτεχνικός απλά φροντίζω τα λογιστικά μονος μου και έχω καταλήξει σε αυτά τα συμπεράσματα και για τον εαυτό μου, που μπορεί να βοηθήσουν πολλά παιδιά που δεν τα γνωρίζουν και βρίσκονται σε δυσάρεστες καταστάσεις.

 

Αν και έγιναν αρκετές ελαφρύνσεις κυρίως για νέους επαγγελματίες όπως στον ΕΦΚΑ, αλλά και φοροελαφρύνσεις για χαμηλά εισοδήματα, προσωπικά θεωρώ πως εκεί θα έπρεπε να εστιαστεί η προσοχή των μουσικών ώστε να δημιουργηθούν ακόμα καλύτερες και συμφέρουσες συνθήκες για τον αυτοαπασχολούμενο.

 

Σε ότι αφορά τους κωδικούς ΚΑΔ γύρω απο τη μουσική δεν κατάφερα να βρω κάτι περίεργο μιας και μπήκα στη διαδικασία για να τους αναρτήσω εδω. Οι κύριοι χρήσιμοι για μουσική είναι:

 

διδασκάλων μουσικής 85.52.12
καθηγητή μουσικής 85.52.12.01
εκτελεστή μουσικών έργων 90.01.10.02
έντυπης μουσικής, παραγωγής 59.20.31
μουσικής έντυπης, παραγωγής 59.20.31
μουσικής καθηγητή 85.52.12.01
μουσικής κάλυψης εκδηλώσεων 93.29.19.03
μουσικής ορχήστρας 90.01.10.12
μουσικής φυσικών μέσων άλλων, παραγωγής 59.20.33
μουσικής, διανομής 59.20.40
μουσικού συγκροτήματος 90.01.10.13
μουσικών αρχείων 91.01.12.04
μουσικών εκδόσεων 59.20.3
μουσικών έργων εκτελεστή 90.01.10.02
μουσικών οργάνων ενοικίασης και χρηματοδοτικής μίσθωσης 77.29.13
μουσικών οργάνων επισκευής και συντήρησης 95.29.13
μουσικών οργάνων κουρδίσματος 95.29.19.06
μουσικών σχολών 85.52.12
μουσουργού 90.03.11.07
ορχήστρας μουσικής 90.01.10.12
συγκροτήματος μουσικού 90.01.10.13
ταινιών μουσικής, παραγωγής 59.20.33 

 

Ολους θα τους βρείτε εδω: https://www.aade.gr/sites/default/files/2017-01/4g_Evretirio_Ypiresiwn_a1.pdf

 

Χρόνια πολλά!

  • Like 5

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου