Προς το περιεχόμενο

Βελτίωση ήχου Stratocaster παιζοντας με τα ελατήρια στο tremolo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να μοιραστώ ενα πειραματισμο που εκανα προσφατα στην partcaster μου τυπου strat.

Το πρόβλημα που αντιμετόπιζα για πολλα χρόνια με την κιθάρα μου είναι οτι οι θέσεις 2 και 4 δεν ηταν αυτές που θα έπρεπε να ηταν . Δηλαδή δεν ειχαν τον γλυκό ήχο και το "κουακ" οπως εχει μια κιθάρα τυπου στρατοκαστερ, και γενικα θα χαρακτήριζα την κιθαρα μου μουντη. 

 

Ειχα πειραματιστεί με διαφορους μαγνήτες , αλλα το πρόβλημα δεν βελτιωνοταν ιδιαιτερα..

Πριν απο μερικες μερες , δοκιμασα να αλλάξω θεση στα ελατήρια . Η αλλαγη που εκανα ειναι να βαλω τα ακριανα ελλατηρια στα ακριανα δοντακια - για καποιο λόγο ο τεχνικος που μου την ειχε συναρμολογίσει τα είχε βάλει στα δοντάκια που εχω σε κοκκινο κύκλο στην επισυναπτόμενη φωτογραφια.


Μετα την αλλαγη ο ηχος της κιθαρα βελτιώθηκε , και πλέον οι επιλογες 2, 4 ειναι αξιοπρεπεστατες (για τα δικα μου αυτια.) - και γενικοτερα ο ηχος του οργανου ειναι καλυτερος και πιο ζωντανος.

 

Εχει καποιος αλλος αντιστοιχη εμπειρία?

 

 

tremolo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, iotriado είπε

Εχει καποιος αλλος αντιστοιχη εμπειρία?

 

Οχι,αλλα ο τεχνικος σου στα ειχε βαλει ΛΑΘΟΣ. 

 

Καποιος ΜΠΟΥΡΔΑΣ το ξεκινησε αυτο πριν καποια χρονια και για καποιο τρελλο λογο αρχισαν να το κανουν σχεδον ολοι....

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Μπερδεύτηκα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τωρα θυμηθηκα ποιος μου την εκανε αυτη την μαγκια... 

Το περιεργο ειναι οτι αφου εμαθα πως πρεπει να ακουγεται μια στρατ, και προσπαθούσα να δω τη φταει, κανενας αλλος μαστορας  δεν μου ειπε οτι το τρεμολο δεν ειναι σωστα ρυθμισμενο.... (και εχω παει σε πολλους με διθυραμβικες κριτικες...). Οι περισσοτεροι μου ελεγαν για τους μαγνητες.

 

Τελος παντων, μακαρι αυτο το ποστ να βοηθησει και αλλους, γιατι ,φανταστειτε, για χρονια  προσπαθουσα να βρω τι φταει .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, Nestoras said:

 

Δηλ. αυτός είναι μπούρδας;

 

Έχει τρομερά σχόλια το video αν το δεις από youtube. 

Όλοι τον βρίζουν τον τύπο 😆

  • Χαχα 1

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Nestoras said:

Για να δοκιμάσω κι εγώ το παράλληλο, γιατί στις δικές μου το έχω έτσι από πάντα.

...μπούρδα!!!!

 

  • Χαχα 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκαμα και στις 4.

Δεν τις έβαλα στον ενισχυτή. Ακουστικά δεν κατάλαβα κάποια διαφορά. Μου φάνηκε όμως ότι αισθάνθηκα τη δόνηση του σώματος καλύτερα. Και τη B string μου φάνηκε ότι την άκουσε (το σώμα της κιθάρας) περισσότερο. Να τις ακούσω κιόλας και τα ξαναλέμε.

 

Σημ. Έχω το τρέμολο στον αέρα και με κίνηση up πάει η G σε A.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά επειδή βαρΓιεμαι να γράφω 🙂

κλεβω από ένα σάιτ:

 

Actually, they work better striaght.

Couple of reasons:

first, if they are angled the outer two are at a higher tension than the inner one. What can happen if you are using light strings si that the tension on the center on gets reduced enough that it becomes slack and coil bound. This results in a) rattling of the coils and b) it can fall out of the trem block. I've personally had it happen myself and seen it on other's guitars.

second, because of the geometry, when you work the trem, the ends of the angled springs may rotate ever so slightly in the block. The resulting friction can cause a slight tuning instability.

My advice is to run them straight and if you need more tension add a spring.YMMV.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου