Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για γέφυρα PRS SE CUSTOM 24


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. 

 

Πριν λίγο καιρό απέκτησα μια SE custom 24, και της άλλαξα χορδές σήμερα. Το όργανο πρέπει να φορούσε 9αρες, και έβαλα 10αρες (σε half step down κουρδισμα). 

 

Αποτέλεσμα ήταν η γέφυρα να "σηκωθεί" πολύ και να γίνει αρκετά floating για τα γούστα μου. Ετσι έσφιξα από πίσω τις δύο βίδες ώστε να μειωθεί το floating. 

 

Έτσι ισιωσα μεν την γέφυρα, αλλά έχω την εντύπωση ότι εξακολουθεί να είναι λίγο πιο ψηλά από το σώμα. 

 

Το action επίσης είμαι σίγουρος ότι έχει ανέβει αρκετά. 

 

Η ερώτηση μου είναι, πρέπει να βιδωσω την γέφυρα (τα εξαβιδο)  πιο πολύ στο σώμα ή να ρυθμίσω το action από τα saddles? Δεν θυμάμαι αν η γέφυρα ήταν τόσο ψηλά πριν αλλάξω τις χορδές, αλλά δεν είμαι και σίγουρος.   

 

Πάντως το όργανο το αγόρασα από τοπικό κατάστημα και έχω ένα πρώτο σετ απ δώρο, απλά έλεγα μήπως το έκανα μόνος μου για να φέρω το όργανο εκεί ακριβώς που θέλω εγώ.... 

 

IMG_20200705_193317.jpg

IMG_20200705_193131.jpg

IMG_20200705_193403_HHT.jpg

IMG_20200705_193437.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Άγιος said:

τέντωσε τα ελατήρια λίγο ακόμα, 

Αυτο ακριβως

Αν βιδωσεις το εξαβιδο θα σηκωθει το τρεμολο.Πρεπει να ειναι τοσο βιδωμενες οστε το τρεμολο να ειναι φλατ (παραλληλα) με το σωμα.

Επεξεργασμένο από Thanoszin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός και αν η PRS κάνει κάτι διαφορετικό από την fender, το ''εξαβιδο'' δεν είναι για να ρυθμίζεις το ύψος των χορδών, οπότε δεν το πειράζεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ. Το εξαβιδο δεν το πειραξα ποτέ (ούτε τώρα). Το action ίσως να ανέβηκε λόγω του ότι άλλαξε λίγο το μανίκι λόγω διαφορετικής τάσης χορδών. 

 

Το ισιωσα ακόμα περισσότερο όπως μου είπατε. 

 

Μάλιστα πλέον δεν χάνει η g σε χορδισμα όταν κάνω "κάτω" το τρεμολο ή "πάνω" (πριν έχανα ελαφρώς στην g όταν έκανα το τρεμολο πάνω, και επανέρχοταν στο κουρδισμα όταν έκανα μια το τρεμολο κάτω). 

 

Θα το αφήσω έτσι λοιπόν, μιας και με το action αυτό δεν έχω θέμα να παίξω γρήγορα αφενός (θα την παλεύα και με μεγαλύτερο, μιας και ήταν ίσως  υπερβολικά low) και αφετέρου δεν χάνω σε χορδισμα ανεξάρτητα από το αν στρεφω το τρεμολο προς οποιαδήποτε μεριά. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Με την αλλαγη χορδων πειραζεις μονο ελατηρια και truss rod, για να την φερεις εκει που ηταν με αλλο gauge.

 

στην δικια σου αραγε ειναι τοσο σηκωμένη η γέφυρα? Εκεί που είναι το εξάβιδο? (βλ. πρώτη φώτο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Lord_Goumis said:

 

στην δικια σου αραγε ειναι τοσο σηκωμένη η ......? Εκεί που είναι το .....? (βλ. πρώτη φώτο...)

 

17 minutes ago, gkourmoul1 said:

Ναι, περίπου έτσι είναι σηκωμένη

 

Κάμα Σούτρα, ή σκληρό πορνό?

  • Χαχα 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου