Προς το περιεχόμενο

Αγορά της πρώτης μου "καλής" ηλεκτρικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν να ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας! 

7 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Η 24 ειναι αυτη

 

https://m.thomann.de/gr/prs_se_standard_24_ts_425663.htm?o=82&search=1594144445

 

Η 22 βλεπω δεν εχει τρεμολο, αλλα σταθερη γεφυρα. Εαν σου αρκει αυτο, πηγαινε τσεκαρε εκεινη με τα 300.  Μου φαινεται λιγο "απιστευτη" η τιμη, αλλα τσεκαρε το.

Λάθος μου τότε, προτιμώ με τρέμολο (οχι οτι το χρησιμοποιώ και πολύ...) αλλα προτιμώ να υπάρχει απο το να λείπει τελείως!

 

5 ώρες πριν, leon7pap είπε

Αφού εχεις fender παρε και μια μεταχειρα gibson studio σε αυτα τα χρηματα και εχεις καλυψει τα παντα.

Φίλε μου έχω squier όχι fender!

 

4 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Εαν σε ενδιαφερει les paulοειδες, σου προτεινω να δεις την prs se 245 standard. 499 κοστιζει, και ειναι εκπληκτικη.

Βασικά αυτό ξέχασα να αναφέρω, το μόνο που δεν με ενδιαφέρει είναι κάτι σε les pauloειδές, μην ρωτήσετε γιατί ούτε εγώ ξέρω αλλα ποτέ δεν μου έκατσαν όμορφες στο μάτι, μου φαίνονται πολυ μεγάλες χοντροκομένες κτλπ (γούστα είναι αυτά δεν κατακρίνω την κιθάρα η την Gibson, έχουν γράψει ιστορία και αυτές!) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, dj_pns είπε

και καλύτερο locking tremolo

από ποιά?

 

15 ώρες πριν, dj_pns είπε

και τα jumbo frets μου αρέσουν πολύ παραπάνω απο τα medium jumbo της Fender (έχω μεγάλα δάκτυλα)

πως το ξέρεις?

 

15 ώρες πριν, dj_pns είπε

απο αυτά που έψαξα στο internet έχει σίγουρα πιο γρήγορο μπράτσο

διαφορετικό ναι, πιο γρήγορο εξαρτάται από τον παίχτη

 

Ας πάμε σε κάποιες ερωτήσεις

1.Τι δεν σου αρέσει σε αυτή που έχεις τώρα?

2.Τι νομίζεις ότι θα καλυτερέψει με την καινούρια?

3.Με 7 μήνες εμπειρία είσαι σίγουρος ότι θες να πας σε edge/fr τρέμολο?

4.Μεγάλα δάχτυλα εννοείς μακριά ή χοντρά ή και τα 2?

5.Γιατί δεν κοιτάς στα μτχ του noiz, θα βρεις ευκαιριάρες ενίοτε

 

Αν παρόλα αυτά θέλεις οπωσδήποτε καινούρια γιατί δεν κοιτάς αυτές που είναι strat όπως έχεις συνηθίσει και HSH για versatile καταστάσεις που ψάχνεις και με κανονικό τρέμολο (δεν ξέρω αν σπλιτάρουν οι μαγνήτες αλλά αυτό φτιάχνεται στο μέλλον)

 

https://www.nakas.gr/prd/fender-player-stratocaster-hsh-pf-bcr-ilektriki-kithara

 

https://www.nakas.gr/prd/fender-player-strat-hsh-pf-tbs-ilektriki-kithara

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, dj_pns said:

Είχα αγοράσει μεταχειρισμένη μια squier YN6 σε τιμή ξεφτίλα  και ακόμα έχω αυτή, παίζει μια χαρά και δεν έχει κάποιο πρόβλημα και ακούγεται οκ αλλα ήρθε πιστεύω η ώρα να αγοράσω την πρώτη μου καινούρια κιθάρα σχετικά καλής ποιότητας.

 

Από τα λεγόμενα σου δεν φαίνεται να υπάρχει κανένας λόγος αυτή την στιγμή για να κάνεις την κίνηση, κάνε μια χάρη στον εαυτό σου, μην επιτρέψεις στο GAS (Gear Acquisition Syndrome) να μπεί στην ζωή σου, όχι τόσο σύντομα τουλάχιστον.

 

Όταν έρθει η ώρα και καταλάβεις οτι η κιθάρα σου δεν "παιζει μια χαρά" (και δεν έχει σχέση με εσένα σαν παίχτη ή με το όργανο σε επίπεδο σεταπ) ή οτι έχει "κάποιο πρόβλημα" που δεν λύντεται με setup ή σχετικά φθηνά parts ή οτι δεν "ακουγεται οκ" (και είσαι σιγουρος οτι δεν ευθυνεται ο ενισχυτή σου, ρυθμισεις του ή σεταπ ή αν και πάλι το προβλημα δεν λυνεται με σχετικά φθηνα parts) τότε και με την εμπειρία που θα έχεις, σημείωσε τι σπεκς θα ήθελες να έχει η επόμενη σου κιθάρα (προσωπικά θα έδινα ιδιαιτερη έμφαση στο μπράτσο και ότι σχετιζεται με αυτό, μετά όλα τα υπόλοιπα), δοκίμασε όσο περισσοτερες μπορείς και αγόρασε όποια νομιζεις οτι ειναι η κατάλληλη για σένα.

 

Μέχρι τότε, ευχαρστήσου το ταξίδι.

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 3

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις τόσο πολύ να αγοράσεις και άλλη κιθάρα, θα σου πρότεινα να μην πάρεις μοντέλο Player.

Με τα ίδια λεφτά θα βρεις σίγουρα κάτι καλύτερο σε μεταχειρισμένο στις αγγελίες του NOIZ. 

  • Like 1

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον Freedom. Εαν δεν εισαι ευχαριστημενος απο τον ηχο, ειναι κυριως θεμα ενισχυτη και ρυθμισεων αυτου. 

 

Απο την αλλη, εαν γουσταρεις και μπορεις να αγορασεις νεα κιθαρα, προχωρα...

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, >PE-LD< είπε

από ποιά?

Απο το classic tremolo της fender (απο οσο εψαξα στο ιντερνετ βασικα, δεν εχω προσωπικη εμπειρια(

πως το ξέρεις?

 

διαφορετικό ναι, πιο γρήγορο εξαρτάται από τον παίχτη

 

Ας πάμε σε κάποιες ερωτήσεις

1.Τι δεν σου αρέσει σε αυτή που έχεις τώρα?

2.Τι νομίζεις ότι θα καλυτερέψει με την καινούρια?

3.Με 7 μήνες εμπειρία είσαι σίγουρος ότι θες να πας σε edge/fr τρέμολο?

4.Μεγάλα δάχτυλα εννοείς μακριά ή χοντρά ή και τα 2?

5.Γιατί δεν κοιτάς στα μτχ του noiz, θα βρεις ευκαιριάρες ενίοτε

 

Αν παρόλα αυτά θέλεις οπωσδήποτε καινούρια γιατί δεν κοιτάς αυτές που είναι strat όπως έχεις συνηθίσει και HSH για versatile καταστάσεις που ψάχνεις και με κανονικό τρέμολο (δεν ξέρω αν σπλιτάρουν οι μαγνήτες αλλά αυτό φτιάχνεται στο μέλλον)

 

https://www.nakas.gr/prd/fender-player-stratocaster-hsh-pf-bcr-ilektriki-kithara

 

https://www.nakas.gr/prd/fender-player-strat-hsh-pf-tbs-ilektriki-kithara

 

1) Μου αρέσει η κιθάρα μου!

2) Δεν ξερω αν θα καλυτερέψει σε κατι περα απο τους μαγνήτες για να πω την αλήθεια

3) θελει παραπάνω εμπειρία απο ποιά άποψη?

4) Χοντρά! έχω δοκιμάσει jumbo frets και μου αρεσαν πιο πολυ!

5) Ελεγα για καινούρια αλλα αν βρώ κατι σε καλη κατασταση δεν εχω προβλημα! ισα ισα συνήθως είμαι πολύ του μεταχειρισμένου και σε άλλο στούντιο εξοπλισμό που εχω αγοράσει.

 

 

4 ώρες πριν, Freedom είπε

 

Από τα λεγόμενα σου δεν φαίνεται να υπάρχει κανένας λόγος αυτή την στιγμή για να κάνεις την κίνηση, κάνε μια χάρη στον εαυτό σου, μην επιτρέψεις στο GAS (Gear Acquisition Syndrome) να μπεί στην ζωή σου, όχι τόσο σύντομα τουλάχιστον.

 

Όταν έρθει η ώρα και καταλάβεις οτι η κιθάρα σου δεν "παιζει μια χαρά" (και δεν έχει σχέση με εσένα σαν παίχτη ή με το όργανο σε επίπεδο σεταπ) ή οτι έχει "κάποιο πρόβλημα" που δεν λύντεται με setup ή σχετικά φθηνά parts ή οτι δεν "ακουγεται οκ" (και είσαι σιγουρος οτι δεν ευθυνεται ο ενισχυτή σου, ρυθμισεις του ή σεταπ ή αν και πάλι το προβλημα δεν λυνεται με σχετικά φθηνα parts) τότε και με την εμπειρεία που θα έχεις, σημείωσε τι σπεκς θα ήθελες να έχει η επόμενη σου κιθάρα (προσωπικά θα έδινα ιδιαιτερη έμφαση στο μπράτσο και ότι σχετιζεται με αυτό, μετά όλα τα υπόλοιπα), δοκίμασε όσο περισσοτερες μπορείς και αγόρασε όποια νομιζεις οτι ειναι η κατάλληλη για σένα.

 

Μέχρι τότε, ευχαρστήσου το ταξίδι.

 

Πολύ μεγάλη κουβέντα φίλε Freedom! Νομίζω έχει μπεί χρόνια τώρα και η αλήθεια είναι τον τελευταίο καιρο προσπαθώ να μην σκέφτομαι έτσι τυπου "τα μηχανήματα κάνουν τον μάστορα να δουλέψει καλά" και προσπαθω να σκέφτομαι σαν "ο μάστορας κάνει τα μηχανήματα να δουλέψουν καλά"

 

Εδώ που τα λέμε δεν έχω κανένα πρόβλημα να κρατήσω την κιθάρα μου... Ισα ισα επειδή πιάνουν αρκετά τα χέρια μου σε τέτοια (και σε ηλεκτρολογικά μέρη) της έχω αλλάξει και τάστα μόνος μου, εχω κάνει leveling και σωστό setup και αυτή τη στιγμή έχω μιά χαρά low action χωρίς καθόλου fretbuzz - όλα αυτα μόνος χωρίς να την πάω σε κάποιο μάστορα μετά την αλλαγή ταστων. Της εχω αλλάξει επίσης και nut μαζί με string trees μετα απο συμβουλή ενός μάστορα που την είχα παει πριν την αλλαγή τάστων να την δεί.

 

Ούτε ο ήχος με χαλάει ούτε παικτικά, δεν ξερω γιατι ακριβώς μου κόλλησε να παρω καινούρια. Το μονο που με χαλάει είναι κατι γρατζουνιές και μερικα chips που έχει στο χρώμα αλλα λόγο δουλειάς του πατέρα μου έχω και γνώση πάνω στο αντικείμενο και ότι χρειάζεται για να την κάνω ενα όμορφο φρέσκο βάψιμο εαν αποφασίσω να την κρατήσω!

 

Λέτε να μείνω με την squier μου προς το παρόν? Μετά απο πόσους μήνες παιξίματος πιστεύετε είναι καλό να αγοράσει ενα καλύτερο όργανο ο παίκτης?

Επεξεργασμένο από dj_pns
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Συμφωνω. Εαν δεν εισαι ευχαριστημενος απο τον ηχο, ειναι κυριως θεμα ενισχυτη και ρυθμισεων αυτου. 

 

Απο την αλλη, εαν γουσταρεις και μπορεις να αγορασεις νεα κιθαρα, προχωρα...

 

 

 

 

 

Όχι μιά χαρά είναι ο ήχος και ο VOX AV 15 που έχω δεν έχει κάτι που να μην μου αρέσει, είχα ακούσει αρκετούς ενισχυτές σε αυτή την τιμή πριν τον επιλέξω! Επίσης απο ότι διάβασα online αυτές οι yako made είχαν αρκετά καλούς μαγνήτες για squier την τότε εποχή, τώρα δεν ξέρω αν είναι και αλήθεια αλλα εμένα μου ακούγεται μια χαρά.

 

Σίγουρα γουστάρω αλλα εάν όπως λέτε οι περισσότεροι δεν υπάρχει λόγος αυτή τη στιγμή τότε προτιμώ να κρατήσω τα λεφτά μου στην άκρη γιατί δεν είμαι και κανένας πλούσιος ούτε μου περισσεύουν 600 ευρώ για κάτι μή αναγκαίο

Επεξεργασμένο από dj_pns
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το τελευταιο που θα με ενδιεφερε μια κιθαρα ειναι οι μαγνητες. 

 

Τα πρωτα που θα επρεπε να σε ενδιαφερουν ειναι το ποσο ανετο ειναι μανικι, το ποσο ευκολη/ανετη ειναι στο παιξιμο, βαρος, ποσο προσβασιμα χειριστηρια εχει, σχημα/χρωμα της αρεσκειας σου, γενικοτερη ποιοτητα κατασκευης κλπ. Οι μαγνητες και ο ηχος αλλαζουν ευκολα. Ολα τα αλλα οχι.

 

Οπως λες, απλα περιμενεις καλυτερους μαγνητες, για καλυτερο ηχο. Τα αλλα δεν τα εχεις αναζητησει ακομη, οπως αναφερεις, σε μια καινουργια κιθαρα. 7 μηνες ειναι λιγος καιρος για να εκτιμησεις τι εχεις στα χερια σου, να κρινεις εαν σε καλυπτει, και να ανακαλυψεις τι πραγματικα χρειαζεσαι.

 

Αρα, μην ξοδευτεις για κιθαρα. Περιμενε ακομα λιγο καιρο ακομη ωστε να βεβαιωθεις για το τι ακριβως χρειαζεσαι και να κανεις μια εστιασμενη αγορα.

 

Γενικοτερα, εαν θες να αλλαξεις ηχο, αλλαζεις ενισχυτη/πεταλια. 

Εαν θες να αλλαξεις αισθηση παιξιματος, χειρισμο, και καποιες λεπτομερειες/χαρακτηριστικα στον ηχο, τοτε αλλαζεις κιθαρα.

 

 

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν την αλλαγή ή την αγορά οργάνου, παίξε και με μια μπάντα καιρό.

Για την πλήρη γνώση, που χάνει ακουστικά το υπάρχον όργανο. Ώστε το νέο να σε καλύψει απλόχερα.

Αν το έχεις κάνει ήδη και χαλιέσαι πάρε ότι γουστάρει η ψυχούλα σου αμαρτία να σε τρώει το μαράζι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία παιδια σας ευχαριστώ, θα μείνω με την squier μου προς το παρον και αργότερα που θα έχω δοκιμάσει και περισσότερες εταιρίες και κιθάρες θα πάρω εκείνη που "παίζει" καλύτερα στα χέρια μου για το δικό μου γούστο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου