Προς το περιεχόμενο

Tι μαγνητες για την Στρατ μου πριν τρελαθω!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 hours ago, yannisp said:

η αληθεια ειναι οτι οταν ψαχνεις για μαγνητες ειναι σαν να ψαχνεις τον κυριο παπαδοπουλο που μενει στην αθηνα!!😀🤣...

βα σου πω κ εγω τη δικια μου "χαζομαρα-φιλοσοφια-γνωμη"..μηπως θα σε εξυπηρετουσε καλυτερα καποιος συνδυασμος μαγνητων και οχι ενα σετ;;;π.χ ενα τυπου hot rails για bridge για τα γκαζια σου,ισως ενα απλο στοκ μεσαιο(απ οτι καταλαβα δεν τον πολυ χρησιμοποιεις) και ενα πιο hot για neck οπως texas special η sd texas hot...

παντως τους ζαχαρωνα τους kinman πολυ καιρο...ας οψεται ο ατιμος ιος που μας εριξε στα ταρταρα επαγγελματικα-οικονομικα!

 

 Το έχω σκεφτεί απλά μαρεσει ο μόνος κάτω και για αισθητικους λόγους και ηχητικα .

Μου είχε προτείνει ένας να βάλω fat 50s μαζί με έναν SD Lil59

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Superfunk said:

 

 

vintage style  σετ strat pickups ολοι οι μαγνητες πανω κατω τα ΙΔΙΑ ειναι (ειδικα με τα 400 κιλα ντιστορΣιο που θα βαλεις 🤣 )

 

 

Συμφωνω. Μετα απο ενα σημειο, ο μαγνητης χανει εντελως την ταυτοτητα του. Θα δεις μικρες διαφορες στο eq και στο ποσο γκαζι σηκωνει. Οχι σπουδαια πραγματα. Τις σπουδαιες διαφορες τις κανει ο ενισχυτης.

 

Βεβαια, εαν παιζεις καθαρα και low gain stuff, οι δισφορες ειναι τεραστιες.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου παραθέτω και μια φωτογραφία από την Βίβλο της strat με τα specs των στοκ strat pickups που χρησιμοποιούσαν οι κιθαρίστες που αναφέρεις  (οχι πως εχουν και καμμια ιδιαιτερη σημασια με τους τονους gain ή τα always on fuzz/od πεταλια και τους θηριωδεις ενισχυτες  που ειχαν οι κιθαριστες που αναφερεις) 

 

 

15979921599773717571713350905067.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Superfunk said:

 

 

Νομιζω οτι θα πρεπει να ψαξεις τον ηχο σου εκει που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ "υπαρχει" δηλ στον ΕΝΙΣΧΥΤΗ & στα ΕΦΕ που χρησιμοποιεις.

 

Απο τη στιγμη που θες ενα απλο, κλασσικο, vintage style  σετ strat pickups ολοι οι μαγνητες πανω κατω τα ΙΔΙΑ ειναι μια διαφορα του 10% στην εξοδο ή στην συχνοτικη αποκριση δεν θα κανει και καμμια τρομερη διαφορα  (ειδικα με τα 400 κιλα ντιστορΣιο που θα βαλεις 🤣  παιζοντας heavy metal)

 

Αντε να βαλεις εναν πιο high output ή humbucker στη θεση bridge...

 

η ΜΕΓΑΛΗ πλακα ειναι οτι αν ειχες τους ΣΤΟΚ μαγνητες της κιθαρας σου θα ησουν μια χαρα (ολοι αυτοι που περιγραφεις χρησιμοποιουσαν τους "ψοφιους" late 60s & 70s  στοκ μαγνητες των κιθαρΩνΕ τους...

Παίζω με έναν Marshall jcm 800 2203 τσιταρισμενο και τον pushαρω με boss super overdrive η mxr Distortion + scripted logo. Αυτό είναι το rig pretty much . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aris Spa είπε

Παίζω με έναν Marshall jcm 800 2203 τσιταρισμενο και τον pushαρω με boss super overdrive η mxr Distortion + scripted logo. Αυτό είναι το rig pretty much . 

 

 

Τοτε ισχυουν αυτα που σου εγραψα.

 

Με το ΜπιΣτολι στον κροταφο θα σου ελεγα να βαλεις εναν SD Quarter Pounder ή SSL5 στο bridge & SSL 1 στις αλλες θεσεις  ή Di Marzio FS1 στο bridge & Blue Velvets στις υπολοιπες..... 

 

ή οποιοδηποτε αλλο σετ με αυτα τα specs απο οποιονδηποτε κατασκευαστη....οι μαγνητες & η κατασκευη τους  δεν ειναι δα και rocket science..... 😉

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η γνώμη για fender pure vintage 65? Είναι οι ίδιοι που φοράει η fender Hendrix strat?

@Superfunk

54 minutes ago, BillTrantos said:

Quarter Pound, τε-λος. 

Μακάρι να βγεναν σε creme χρώμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aris Spa είπε

Ποια η γνώμη για fender pure vintage 65? Είναι οι ίδιοι που φοράει η fender Hendrix strat?

 

 

 

Εξαιρετικοι,τους εχω στην vintage style late 60s custom strat μου ,βαλε και ενα base plate στον bridge και θα εισαι πασας

 

20190516_073111

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Superfunk said:

 

 

Εξαιρετικοι,τους εχω στην vintage style late 60s custom strat μου ,βαλε και ενα base plate στον bridge και θα εισαι πασας

 

20190516_073111

Ωραίο εργαλείο ! Το base plate εννοείς από zinc ? Σαν αυτό που έχουν οι τελε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου