Προς το περιεχόμενο

Tι μαγνητες για την Στρατ μου πριν τρελαθω!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω και τους 56/72 σε κιθάρα και τους texas specials σε άλλη, και μου έχει μείνει και ένα σετ fender pure vintage 65 που μου ξέμειναν από κιθάρα που έδωσα πίσω.

 

Εγώ προσωπικά για το στυλ μουσικής που θέλεις θα κοιτούσα τι μαγνήτες φοράει του Blackmore.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Φλατ ταστιέρα.

 

Προφανώς φαγωμενη από τον μάστορα που άλλαξε τα τάστα γιατί οι στοκ 70s είχαν 7 1/4" radius

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Spyros Delta said:

Είχε και μια μαυρη, που την είχε πουλήσει και είχε περάσει κι αυτή από τα χέρια του φίλου μου. Είπε ότι η μαύρη ήταν καλύτερη από την κόκκινη.

Την κόκκινη την έδωσε ο φιλος για τον ίδιο ακριβώς λόγο που δεν άρεσε και στον Νέστορα. Φλατ ταστιέρα.

το αστειο ειναι οτι εγω γουσταρω τιγκα την ταστιερα. ισως ο καλυταιρος λαιμος κιθαρας που εχω παιξει, μετα ηταν μια 60σ εσ 335 που εχει ενας φιλος μου

55 minutes ago, Lord_Goumis said:

Έχω και τους 56/72 σε κιθάρα και τους texas specials σε άλλη, και μου έχει μείνει και ένα σετ fender pure vintage 65 που μου ξέμειναν από κιθάρα που έδωσα πίσω.

 

Εγώ προσωπικά για το στυλ μουσικής που θέλεις θα κοιτούσα τι μαγνήτες φοράει του Blackmore.

 

 

μαλλον καταληγω στους pure vintage 65 και στον μπριτζ θα βαλω baseplate και το τονε στο μπριτζ να τον κλεινω λιγο. τωρα αν δεν μου αρεσει ο μπριτζ ισως παραγγειλω μετα εναν bareknuckle λιγο πιο γκαζατο αλλα παντα σινγκλ κοιλ.

38 minutes ago, Superfunk said:

 

Προφανώς φαγωμενη από τον μάστορα που άλλαξε τα τάστα γιατί οι στοκ 70s είχαν 7 1/4" radius

ναι ακριβως. ειναι φαγωμενη αλλα δεν το καταλαβαινεις οτι καποιος την εφαγε. πολυ καλη δουλεια δεν ξερω ποιος την εκανε. παντως εχει χοντρο μανικι και φλατ απο πανω. μου θυμιζει πολυ την λες πολ μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2020 στις 9:23 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

Παραγγειλε ενα σετ q pickups 

 

Στις 20/8/2020 στις 10:42 ΜΜ, Flotzen είπε

Suhr ML, είναι καταπληκτικοί.

 

Στις 21/8/2020 στις 1:55 ΠΜ, yannisp είπε

π.χ ενα τυπου hot rails για bridge για τα γκαζια σου,ισως ενα απλο στοκ μεσαιο(απ οτι καταλαβα δεν τον πολυ χρησιμοποιεις) και ενα πιο hot για neck οπως texas special η sd texas hot...

 

Στις 21/8/2020 στις 9:54 ΠΜ, Superfunk είπε

εναν SD Quarter Pounder ή SSL5 στο bridge & SSL 1 στις αλλες θεσεις  ή Di Marzio FS1 στο bridge & Blue Velvets στις υπολοιπες.....

 

Στις 21/8/2020 στις 11:42 ΠΜ, BillTrantos είπε

Quarter Pound, τε-λος. 

 

Στις 21/8/2020 στις 1:03 ΜΜ, BillTrantos είπε

πήγαινε για Bare Knuckle,

 

Στις 21/8/2020 στις 3:09 ΜΜ, Πνοή και Νύξη είπε

virtual vintage 54 pro και injector  στο bridge

 

σε Ασημένιο (nick silver pickups) και Παπαδαντωνακη (GAS pickups)

 

1 ώρα πριν, wacko είπε

fat 50s σετ

 

neck τον GAS & THEM από GAS pickups που δίνεται ως gilmourικος bridge στα πρώτυπα του ssl-5 

 

53 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Εγώ προσωπικά για το στυλ μουσικής που θέλεις θα κοιτούσα τι μαγνήτες φοράει του Blackmore.

 

27 λεπτά πριν, leon7pap είπε

Sd hot rails.Με coil split.  Παιζεις τα παντα. 

 

Όπως καταλαβαίνεις τα πράγματα είναι απλά 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Aris Spa said:

σε εχασα λιγο. Η λες πολ μου τ-τοπς εχει. Ο μπριτζ μαρεσει παρα πολυ. Ο νεκ καθολου χαχα

 

Ναι, ξέχασα να γράψω οτι αναφερόμουν στη θέση bridge. Στη Les Paul που χρησιμοποιώ έχω καταλήξει σε T-top στη bridge και PAF στο neck.

 

Σχετικά με τους single-coils με έχει πιάσει μια περιέργεια να αρχίζω να αλλάζω στη θέση bridge διάφορους μαγνήτες (πάντα single coils, όχι hums ή mini hums) και να δω που είναι τα όρια σε ότι αφορά τα "γκάζια" που μπορεί να δώσει ένας s.c. σε μια Strat. Let us know αν σου αρέσουν οι "Pure Vintage 65s" που θα βάλεις.

 

Επίσης δεν έχω δοκιμάσει ποτε baseplate, οπότε πες μας και τις εντυπώσεις και γι' αυτό.

 

Επεξεργασμένο από S9F

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@S9F δεν ειχα ποτε εμπειρια με baseplate αλλα αποτι καταλαβαινω απο τα συμφραζομενα ο ηχος βγαινει πιο πολυ σαν τελεκαστερ. λιγο πιο παχυς? ο @Superfunk μπορει να μας διαφωτησει. 

 

Οσο για την λες πολ. Σιγουρα ο νεκ τ τοπ θα φυγει καποια στιγμη. Δεν μαρεσει καθολου. και με βλεπω η για καποιον μπερστμπακερ η για 57

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aris Spa είπε

@S9F δεν ειχα ποτε εμπειρια με baseplate αλλα αποτι καταλαβαινω απο τα συμφραζομενα ο ηχος βγαινει πιο πολυ σαν τελεκαστερ. λιγο πιο παχυς? ο @Superfunk μπορει να μας διαφωτησει. 

 

 

 

Scroll down

 

https://guitar.com/guides/essential-guide/all-about-telecaster-bridge-pickups/

 

2 ώρες πριν, Aris Spa είπε

 

 

2 ώρες πριν, Aris Spa είπε

παντως εχει χοντρο μανικι και φλατ απο πανω. μου θυμιζει πολυ την λες πολ μου. 

 

Tα late seventies Fender μπράτσα ,σε .... αντίθεση με την... υπόλοιπη κιθάρα (σπάνια θα βρεις late 70s Fender που να είναι πολύ καλή) είναι τα απολύτως αγαπημένα μου επειδή είναι παχιά , πολύ κοντά στα πρώτα Fender Tele μπράτσα .

Flat δεν είναι,μέχρι και τα τέλη του 81 όλες οι κλασσικές Tele και strat έχουν 7 1/4" radius.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, Superfunk said:

 

Scroll down

 

https://guitar.com/guides/essential-guide/all-about-telecaster-bridge-pickups/

 

 

 

Tα late seventies Fender μπράτσα ,σε .... αντίθεση με την... υπόλοιπη κιθάρα (σπάνια θα βρεις late 70s Fender που να είναι πολύ καλή) είναι τα απολύτως αγαπημένα μου επειδή είναι παχιά , πολύ κοντά στα πρώτα Fender Tele μπράτσα .

Flat δεν είναι,μέχρι και τα τέλη του 81 όλες οι κλασσικές Tele και strat έχουν 7 1/4" radius.

ναι η συγκεκριμενη πρεπει να ειναι 76-79 καπου εκει. Χοντρο μανικι. Γενικα προτιμω τις κιθαρες με χοντρο μανικι. V shape και 50s Les Paul ειναι τα αγαπημενα μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου