Προς το περιεχόμενο

Απίστευτο! Για πρώτη φορά από το 1986 oι πωλήσεις βινυλίου ξεπέρασαν αυτές των CD στις ΗΠΑ!


John Tzinieris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
On 9/11/2020 at 7:47 PM, Holystone said:

 

 

Καποιος μου ειχε πει, οτι κατι που βγαινει σημερα, στα επομενα χρονια ειναι απλα παλιο, αλλα μολις κλεισει μια γενια (30χρ.) γινεται "κλασσικο" και ακόμα πιο μετα γινεται "vintage"..

 

 

 

Υποτίθεται πως όντως ανά 30 χρόνια αλλάζει και μια ¨γενιά", γι αυτό.

Ειδικά στα αυτοκίνητα στα οποία υπάρχει διεθνής και ενιαία καταγραφή- καταχώρηση των ιστορικών , το όριο ναι είναι τα 30 έτη (λίγα αν με ρωτάς, πιστεύω πως τα ιστορικά θα έπρεπε να θεωρούνται άνω των 40+ , μη σου πω και 50 ετών).

 

Το ίδιο όντως ή 30κονταετία είθισται να τηρείται και γενικά για όλα. 

Από την άλλη, δεν θα μπω στο αλυσιτελές παιγνίδι τι είναι καλλίτερο το cd, το βινύλιο, το mp3 , το Flac ή μπομπίνα.

 

Για εμένα είναι όλα καλά, το καθένα με τα προτερήματα του και με την ιστορία του (που με εξιτάρει πάρα πολύ) .

Έχω την τύχη να έχω πολλά παλιά μηχανήματα, παλιό  αυτοκίνητο .......παλιά ρούχα, που μπορώ να τα χαίρομαι και να τα απολαμβάνω συγχρόνως με τα σύγχρονα .

Το cd ειδικά εμένα μου θυμίζει τα 90’s που τη θεωρώ ίσως την καλλίτερη δεκαετία (μαζί με τα 60’s), και δεν θα το απαρνηθώ ποτέ.  

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 

On 9/20/2020 at 5:10 PM, LK said:

Για εμένα είναι όλα καλά, το καθένα με τα προτερήματα του και με την ιστορία του (που με εξιτάρει πάρα πολύ) .

Έχω την τύχη να έχω πολλά παλιά μηχανήματα, παλιό  αυτοκίνητο .......παλιά ρούχα, που μπορώ να τα χαίρομαι και να τα απολαμβάνω συγχρόνως με τα σύγχρονα .

Σωστός!Και γω το ίδιο κάνω.Αλλα αν σε ρωτήσουν πιο ειναι πιο πρακτικό, θα πεις το ψηφιακό,αν σε ρωτήσουν για απόδοση,θα πεις την μπομπίνα.Αγαπητέ,καλά και με την πρακτικότητα τους τα σύγχρονα,αλλά και στις εκθέσεις αυτοκινήτων την παράσταση κλέβει ακόμη η Mastug Shelby του 67.

 

Για τους λάτρεις της ευκολίας,που δέν έχουν την ενέργεια να σηκωθούν απο την καρέκλα του υπολογιστή,να ανοίξουν την θήκη,να βγάλουν τον δίσκο και να τοποθετήσουν την βελόνα επάνω για να παίξει,έχω να πώ οτι σίγουρα δεν θα φανούν ιδιαιτερα χρήσιμοι σε περίπτωση που γυρίσουμε ταινία δράσης και χρειαστούμε κασκαντέρ.

 

"Οταν όλα είναι εύκολα,αποβλακώνεται κανείς γρήγορα" Μαξίμ Γκόρκι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι.

Από το παίξιμο ενός μέτριου mp3 σε ακουστικά ψείρες αξίας μερικών ευρώ μέχρι το πανάκριβο στούντιο που κάνει mastering ένας πασίγνωστος sound engineer υπάρχουν χιλιάδες ενδιάμεσες καταστάσεις. Κάπου εκεί μέσα βρισκόμαστε όλοι μας..

Όσο περισσότερη αξία δίνεις στη μουσική, τόσο πιο κοντά θα είσαι στη 2η περίπτωση και όχι στην 1η 😉

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

μέχρι το πανάκριβο στούντιο που κάνει mastering ένας πασίγνωστος sound engineer

 

Και το mp3 που ακούς ο ιδΓιος πασίγνωστος το έχει μαστεραρει

 

🙂

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

Και το mp3 που ακούς ο ιδΓιος πασίγνωστος το έχει μαστεραρει

 

🙂

 

Πιθανόν, αν και εννοούσα την ποιότητα ήχου που έχει κανείς στη διάθεσή του..

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

 

Πιθανόν, αν και εννοούσα την ποιότητα ήχου που έχει κανείς στη διάθεσή του..

 

Καλά αν βάλεις εκατό ανθρώπους μπροστά σε ένα σύστημα αναφοράς και τους παίξεις το ΙΔΙΟ κομμάτι από cd,flac με την υψηλότερη ανάλυση ever και mp3 128αρι ,περασμένα μέσα από το σύστημα αυτό ζήτημα ΕΝΑΣ να ακούσει διαφορα 🙂

Μονο αν το βάλεις σε ΒΙΝΥΛΙΟ θα την ακούσουν (απλά γιατί το βινύλιο θα ακούγεται μαύρα χάλια 🙂 )

 

Αν το κομμάτι έχει παιχτεί, ηχογραφηθεί,μιξαριστει και μαστεραριστει σωστά ,μαματα θα ακούγεται σε όλα τα digital φορμάτ.

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η πλάκα, βέβαια, είναι ότι όλοι εδώ μέσα έχουμε μεγάλες δισκοθήκες και τελικά ακούμε μόνο από ... youtube. 🙂

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

Και η πλάκα, βέβαια, είναι ότι όλοι εδώ μέσα έχουμε μεγάλες δισκοθήκες και τελικά ακούμε μόνο από ... youtube. 🙂

 

 

Με προσβάλεις,

εγώ ακούω από Spotify μόνο 🙂

 

τις δισκοθηκες τις χαρισα ,γλυτωσα και ένα κάρο λεφτά στην τελευταία μετακόμιση οι δίσκοι ήταν πέντε φορές ο όγκος της οικοσκευής 🙂

 

ασε που κάνανε και χρατσα χρουτσα και έπαιζαν και ΣΙΓΆ 🙂 (οταν άλλαζα από cd σε βινύλιο έπρεπε να ανεβάζω 50% το βολουμεΝ για να ακούσω σαν άνθρωπος... άντε να σηκώνεσαι από τον καναπέ στην ηλικία μου...)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, τα CD εγώ τα έχω (ε, δεν πιάνουν και τόσο χώρο όσο οι δίσκοι σου) αλλά ακόμη και τα CD με τις υποψηφιότητες για Grammy που ήταν και τα τελευταία που έχω ποτέ αγοράσει, τα έκανα rip στο σκληρό και από εκεί τα άκουσα.. 🙂

 

Spotify με συνδρομή, έτσι;

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

Spotify με συνδρομή, έτσι;

 

Όχι τζάμπα (με τη σπαστικια με τη φωνή τρυπάνι να πετάγεται κάθε δέκα τραγούδια και το μπετοβλακα που με ρωτάει αν κΣερω τι ινε γραμμόφωνο)

 

19 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

τα CD εγώ τα έχω

 

Και εγώ,καμμιά χιλιάδα είναι ,τα βάζω καμμιά φορά στο dvd player (το έχω αγοράσει 25 ευρώ και παίζει καλύτερα από το cd player Mission που είχα στα 90s και μου είχε κοστίσει ένα νεφΡι) και καΜνω κέφι 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου