Προς το περιεχόμενο

Αγορά Midi Keyboard


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έχω 88άρι και δε το αλλάζω με τίποτα.
To θεμα είναι ότι τα περισσότερα (καλά) 88άρια έρχονται με μεγάλα hammer-action πλήκτρα, τα οποία είναι μεγαλύτερα και από αυτά ενός πιάνο. Αρκετοί που δε θέλουν hammer-action ή μικρότερα, πιο ευκολόπαικτα πλήκτρα, πάνε σε 61 χωρίς δεύτερη σκέψη. Αλλά ακόμα και το 49 είναι μικρό για έναν πιο "σοβαρό" παίκτη ή παραγωγό.

 

Τα μικρότερα με 2-3 οκτάβες πιστεύω ότι είναι προτιμότερα στις 3 παρακάτω περιπτώσεις:
- θέλεις απλά να τεστάρεις ήχους όσο ψάχνεις τον κατάληλλο στις άπειρες βιβλιοθήκες

- γράφεις απλές μελωδίες με το ένα χέρι, πχ trap beats (γελάω)

- πολλές μετακινήσεις

- περιορισμός χώρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Εγώ έχω 88άρι και δε το αλλάζω με τίποτα.
To θεμα είναι ότι τα περισσότερα (καλά) 88άρια έρχονται με μεγάλα hammer-action πλήκτρα, τα οποία είναι μεγαλύτερα και από αυτά ενός πιάνο. Αρκετοί που δε θέλουν hammer-action ή μικρότερα, πιο ευκολόπαικτα πλήκτρα, πάνε σε 61 χωρίς δεύτερη σκέψη. Αλλά ακόμα και το 49 είναι μικρό για έναν πιο "σοβαρό" παίκτη ή παραγωγό.

 

Τα μικρότερα με 2-3 οκτάβες πιστεύω ότι είναι προτιμότερα στις 3 παρακάτω περιπτώσεις:
- θέλεις απλά να τεστάρεις ήχους όσο ψάχνεις τον κατάληλλο στις άπειρες βιβλιοθήκες

- γράφεις απλές μελωδίες με το ένα χέρι, πχ trap beats (γελάω)

- πολλές μετακινήσεις

- περιορισμός χώρου

 

Πέτυχες αρκετά από αυτά που σκέφτομαι, αλλά βλέπω ότι για να μάθω της προκοπής θα πρέπει να πάρω κάτι άλλο πέρα από το Minilab που έχω τώρα. Αυτό θα το κρατήσω για την ηλεκτρονική μουσική που πειραματίζομαι περιστασιακά, για μπασογραμμές και sound design.

 

Πιστεύω θα βολευτώ με κάτι μεταξύ 61 και 88, με την προϋπόθεση ότι δε θα είναι μονίμως πάνω στο γραφείο, γιατί τότε δε θα υπάρχει καθόλου χώρος και έχω και 2 γάτες που τους αρέσει να χοροπηδάνε εκεί πάνω αν δεν τους δώσω σημασία για καμία ώρα. 😂

 

Από πλευράς άνεσης-playability δεν έχω απαιτήσεις η αλήθεια είναι, ξέρω από τώρα πως αν προχωρήσει αυτό το εγχείρημα θα χρειαστεί να αναβαθμίσω, αλλά αυτό μπορεί να γίνει αρκετά αργότερα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Πιστεύω θα βολευτώ με κάτι μεταξύ 61 και 88

 

13 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Από πλευράς άνεσης-playability δεν έχω απαιτήσεις η αλήθεια είνα

Ακόμα και εαν υπάρχουν οι απαιτήσεις, ένα 61αρι κάνει καλη δουλειά. Εαν δεν υπάρχουν , πιστεύω δε χρειάζεται να παρεις 88αρι. 

Εαν μετά απο καιρό αποφασίσεις πως θες 88αρι, είσαι ακριβώς σίγουρος για τις απαιτήσεις σου και παίρνεις κάτι καλό. Τα 88αρια λόγω του οτι είναι βαρυκεντρισμένα πρέπει να έχουν καλή ποιότητα κατασκευής αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να σου βγει σκάρτο. Η αίσθηση πιάνου δεν είναι εύκολο να επιτευχεθεί και αυτό συνήθως πληρώνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω ότι αρκετοί επαγγελματίες προτιμούν 61άρια γιατί είναι και πιο εύκολα στη μετακίνηση (βλέπε πληκτράδες που βγαίνουν για σεζόν), οπότε υπάρχουν αρκετές επιλογές σε αυτό το range, και αρκετές ναυαρχίδες. Απλά εκεί δε βρίσκεις με βαρυκεντρισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν, πήρα εν όψει γενεθλίων ένα SE61 Nektar, όσο πιο μαζεμένο γινόταν, έχει μόνο τα πλήκτρα και pitch/mod wheels, 1 fader και octave up/down buttons. Βγήκε κάτι λιγότερο από 90ε, οπότε και να μη τσουλήσει το εγχείρημα, δε θα χάσω πολλά.

 

Θα επανέλθω μόλις μάθω να παίζω λιγάκι. Έχω ήδη αγοράσει 3 ebooks εκμάθησης, το στρώσιμο μένει. Birthday resolution να μάθω να κοπανάω πλήκτρα, κάλλιο αργά παρά ποτέ.

 

NEKTAR TECHNOLOGY SE61 USB/MIDI Keyboard

  • Like 5

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BillTrantos είπε

και να μη τσουλήσει το εγχείρημα, δε θα χάσω πολλά

Θα τσουλήσει, καλορίζικο!

 

Μόλις τώρα, BillTrantos είπε

Birthday resolution να μάθω να κοπανάω πλήκτρα

Με το καλό, χρόνια πολλά!

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτο Bill! Αν ψάξεις εύκολες παρτιτούρες για πιάνο, δες αυτό το site:

https://gmajormusictheory.org/Freebies/freebiesFP.html

 

Έχει πολλά μουσικά κομμάτια ανά επίπεδο μέχρι και το 4ο που είναι αρκετά ικανοποιητικό.

Ξεκινάει από παιδικά τραγουδάκια και συνεχίζει με κλασσικά κομμάτια.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου