Προς το περιεχόμενο

Άτμισμα και απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλει πάντως αρκετό πειραματισμό στην αρχή το ατμισμα. Πιστεύω ότι ότι 18αρα νικοτίνη θα θα έχεις και το χτύπημα και τα πάντα όλα 

 

Εγώ , επίσης καπνιστής στριφτού , δεν άντεξα καν το 12ρι πχ . Ξεκίνησα με 6 και έμεινα σταθερός στην 3αρα νικοτίνη σχεδόν και τα 4 χρόνια που ατμιζω 

 

Βρες ένα μαγαζάκι όπου το δουλεύει κάποιος γνωστής και πειραματιστειτε μέχρι να δεις τι σε καλύπτει . Έχει εξαιρετικά καπνικα υγρά που σε 6 μήνες δεν θα θες ούτε ο διπλανός σου να καπνίζει

 

Ναι εσύ που έκανες 30 τσιγάρα 😛

  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήξω...;;;

Αυτές τις 10 μέρες που ατμίζεις, πόση νικοτίνη ασ' ούμε βάνεις;

Εγώ με DIY υγρά εδώ και 4μιση περίπου χρόνια που κάνω ηλεκτρονικό γύρω στα 5 με 6 κυμαίνομαι και είμαι ευχαριστημένος.

Μπορώ να σου πω ότι με 6 γρατζουνάει αρκετά στο λαιμό.

Όπως και να έχει, προτείνω να του δώσεις μια ευκαιρία γιατί εγώ το κορόιδευα και είδα μεγάλη διαφορά απ'όταν το ξεκίνησα.

Πλέον είμαι fan. 

  • Like 1

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, Flotzen said:

Εγώ να ρωτήξω...;;;

Αυτές τις 10 μέρες που ατμίζεις, πόση νικοτίνη ασ' ούμε βάνεις;

 

 

Δεν έχω ιδέα.

Κι αυτό, γιατί το μοντάκι μου το έδωσε η γυναίκα του αδερφού μου που δεν το χρησιμοποιεί, και μου έδωσε και ένα μπουκαλάκι με υγρό που της το είχε φτιάξει κάποιος σε ένα κατάστημα.

Μου είπε ότι το υγρό έχει 18άρα νικοτίνη, αλλά έχω σοβαρές αμφιβολίες, γιατί όταν την ρώτησα αναλογίες pg-vg στο υγρό μου είπε ότι δεν έχει ιδέα, παίρνοντας μια έκφραση του στυλ "τι είναι πάλι αυτά?".

 

Ξέρω ότι θέλει πολλές δοκιμές το πράγμα.

 

Δεν θα του δώσω απλά μια ευκαιρία, θα πρέπει να το υιοθετήσω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύχομαι τα προβλήματα υγείας να είναι περαστικά λίαν συντόμως.

Για τα του vaping, τώρα, αν δεν το κάνεις με το στανιό, που λένε, πιστεύω θα σε καλύψει και θα μείνεις αρκετά ευχαριστημένος.

Θέλει το χρόνο του για να εξοικειωθείς (υγρά που στάζουν, αντιστάσεις, φόρτιση, κλπ.), αλλά, αποζημιώνει.

Η πρώτη μεγάλη διαφορά που κατάλαβα όταν το ξεκίνησα ήταν ότι ξυπνούσα πολύ πιο εύκολα το πρωί.

Ένιωθα πνευμόνια γεμάτα.

Στη συνέχεια είδα διαφορά σε γεύση και όσφρηση, και, επίσης, ένιωθα το στόμα μου πολύ πιο καθαρό στη διάρκεια της μέρας.

 

Άντε, και με φρουτώδεις γεύσεις!

 

Υ.Γ. Αλλάζουμε και καμιά αντίσταση που και που. Όχι όπως με τις χορδές... 

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

όταν ξεκίνησα Στράτο ως πιονέρος πριν πάρααααα πολλά χρόνια, δεν είχε τέτοια... τσιγαράκι σαν αυτό της τσίχλας με ανταλλακτικό το φίλτρο που αγόραζες σε συσκευασίες των 5 και τα 3 σου βγαίνανε καμένα... και το κυριότερο με απίστευτο δούλεμα-buling από τους παραμένοντες συνειδητοποιημένους θεριακλήδες της παρέας μου (Λάκη ακούς)... 😎

 

Ecig2-940x403.jpg

 

είχα μόνη "βοήθεια" την απόφαση ότι δεν πάει άλλο με το μπ%$ρ&λο το τσιγάρο καθώς είχα φτάσει στα 3-3,5 πακέτα pall mall την ημέρα και δεν μπορούσα πια κυριολεκτικά να ανέβω τα 10 σκαλιά για να μπω στο σπίτι μου...  πιστεύω λοιπόν ότι αν και συ πάρεις την απόφαση, τον τρόπο και τα ποσοστά αργά ή γρήγορα θα τα βρεις... για μένα ο στόχος σου πρέπει να είναι να βάλεις εξ αρχής "σχέδιο" ώστε κλιμακωτά να μειώνεις την νικοτίνη μέχρι να κάνεις μηδενικό όπου ολοκληρώνεται και η απεξάρτηση (αν βέβαια επιθυμείς κάτι τέτοιο)...

 

επειδή πάντως ότι και να κάνεις η μετάβαση στο άτμισμα έχει έτσι κι αλλιώς μια δυσκολία που δεν μπορείς να αποφύγεις και χρειάζεται ανάλογη θέληση, νομίζω ότι καλύτερο είναι να ξεκινήσεις από όσο χαμηλότερη νικοτίνη μπορείς ώστε να είναι πιο εύκολο να την μειώσεις... πχ εγώ ξεκίνησα μαζί με την Σοφία αλλά με τη μισή από αυτήν... ε έφτασα στο μηδενικό από τον πρώτο χρόνο κιόλας, ενώ αυτή μόλις πρόσφατα το κατάφερε...

 

τεσ πα τότε έτυχε να ξέρω τον βασικό μέτοχο μιας εταιρείας εισαγωγής και μου είχε πει το "μυστικό" που στην πορεία αποδείχθηκε 100% σωστό (σε όλους όσους ξέρω τουλάχιστον)... να μην κάνεις παράλληλα ούτε ένα κανονικό τσιγάρο μέχρι τη στιγμή που αυτό θα αρχίσει να σου "βρωμάει" τόσο ώστε να μη θες να το ξαναδείς στα μάτια σου...

 

κρίνοντας από τον εαυτό μου στο εύχομαι γρήγορα να το κόψεις γιατί τώρα πια στα 55 μου νοιώθω καλύτερα τα πνευμόνια μου ακόμα κι από ότι τα θυμάμαι στα 25 μου... και μπορεί ιδανικό (όντως) να είναι το να μην ατμίζω καν ούτε το ηλεκτρονικό, αλλά εμένα δεν με νοιάζει ιδιαίτερα μια και το κάνω πια όποτε θέλω εγώ (για την ευχαρίστησή μου) κι όχι αυτό (για την εξάρτηση)...

 

 

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κόψτε το τελείως να το κόψω και εγώ γιατί θα το πληρώσω.

 Θα το κόψω όπως το είχα καταφέρει για 10 χρόνια με nicorette και λίγη προσπάθεια.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Flotzen said:

 

Άντε, και με φρουτώδεις γεύσεις!

 

Υ.Γ. Αλλάζουμε και καμιά αντίσταση που και που. Όχι όπως με τις χορδές... 

 

Χαχαχαχα, ένα από τα υγρά που μου έδωσε η νύφη μου, ήταν καραμέλα, και ένα άλλο τσιχλόφουσκα. Μου ήρθε εμετός και πήρανε πόδι άμεσα.

Δεν είμαι εγώ για τέτοια.

Μόνο τούρτα black forest και προφιτερόλ δεν έχω δει ακόμα σε γεύσεις υγρών.

 

Άσε, άλλαξα αντίσταση χωρίς καν να είμαι σίγουρος ότι έπρεπε.

Από παλαιοχορδίτης, θα γίνω αντιστασιακός (με τις αντιστάσεις) τώρα στα γεράματα.

 

 

1 hour ago, npap said:

.......

 

Νικόλα σ' ευχαριστώ για όσα έγραψες.

Δυο λόγια πάνω σ' αυτά.

Στα 4 πακέτα Κούπερ ήμουν κάποτε, σταδιακά πήγα στα 2 πακέτα winston 100άρια, και προσπάθησα να σταθεροποιηθώ στο 1,5 πακέτο με ζόρι.

 

Όταν μου είπαν ότι πρέπει να το κόψω .... χθες (πριν περίπου ενάμιση μήνα), το κατέβασα στα 15 τσιγάρα την ημέρα άμεσα.

Σταδιακά άρχισε να ωριμάζει η σκέψη για το άτμισμα, γιατί δεν είναι δική μου επιθυμία να το κόψω, δεν είναι κάτι που το θέλω.

Είναι ανάγκη.

Αυτό που θα ήθελα, είναι να μπορούσα να καπνίζω ελάχιστα, και όταν θέλω εγώ, πράγμα που το έχω κάνει παλιά για αρκετά χρόνια.

 

10 μέρες τώρα (από την στιγμή που άρχισα το άτμισμα) , καπνίζω 2 με 4 τσιγάρα την ημέρα, χωρίς να πιεστώ ιδιαίτερα (μην σου πω καθόλου).

Αυτό που με εντυπωσίασε, είναι το εξής.

Ανάβω τσιγάρο τώρα, θεωρώντας ότι θα είναι κάτι περισσότερο από το άτμισμα, αλλά απογοητεύομαι.

Δεν είναι.

Δεν μου δίνει πια αυτό που μου έδινε, είναι κάτι ανάλογο σαν εμπειρία με το άτμισμα, σχεδόν τίποτα παραπάνω.

Και καπνίζω πια συνειδητά, όχι από ανάγκη.

Εγώ επιλέγω πότε θα καπνίσω, οπότε ελέγχω τα πράγματα πολύ περισσότερο από ότι 10 μέρες πριν.

Θα με ρωτήσετε "τότε γιατί καπνίζεις?"

Καπνίζω για να έχω πάντα την αίσθηση ότι δεν χάνω τίποτα, και θέλω να έχω την σύγκριση με το άτμισμα πρόσφατη, και επίσης γιατί μπορώ να το ελέγχω, δεν είναι πια ανάγκη το τσιγάρο, κι αυτό με εξιτάρει.

 

Είμαστε όλοι διαφορετικοί χαρακτήρες, και άλλα πράγματα δουλεύουν για τον καθένα μας.

 

Πάντως δεν πρέπει να αφήσω το τσιγάρο να μου κάνει περισσότερη ζημιά από όση έχει ήδη κάνει.

 

Νομίζω ότι είμαι σε καλό δρόμο, σε πιο σύντομο χρονικό διάστημα από ότι περίμενα.

 

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Είμαστε όλοι διαφορετικοί χαρακτήρες, και άλλα πράγματα δουλεύουν για τον καθένα μας.

 

Πάντως δεν πρέπει να αφήσω το τσιγάρο να μου κάνει περισσότερη ζημιά από όση έχει ήδη κάνει.

 

Νομίζω ότι είμαι σε καλό δρόμο, σε πιο σύντομο χρονικό διάστημα από ότι περίμενα.

 

εννοείται Στράτο μου... εγώ σου το ανέφερα γιατί αυτό εχω βιώσει στον κύκλο μου και μακάρι να είσαι η εξαίρεση που θα έχει τον πλήρη έλεγχο και δεν θα ξαναγυρίσει ποτέ στην εξάρτηση, να χω και να το λέω γιατί δεν μου έχει τύχει μέχρι τώρα... όσους ξέρω να κάνουν λίγα τσιγάρα την ημέρα, πάντα αυτό έκαναν... όσοι ήταν βαριοί καπνιστές όπως εμείς ασχέτως ηλεκτρονικού support ή κόψανε μαχαίρι το κάπνισμα για πάντα ή για λίγο καιρό τα λιγόστευαν και στην πρώτη στραβή ξανά για την δόξα τραβούσαν... να σου δώσω να καταλάβεις εγώ με βαριά εγκεφαλική αιμορραγία στα 37 μου, το μείωσα σε 1 την ημέρα το έκανα γρήγορα 3 και όταν ψιλοανάρωσα σταδιακά το ξαναέφερα στα προηγούμενα επίπεδα... οι γιατροί μου σηκώσανε τα χέρια ψηλά... δεν με έσκιαξε ούτε ο χάρος μιλάμε...😎 μόνο με δεκανίκι το ηλεκτρονικό (αλλά σε πλήρη αντικατάσταση) κατάφερα να απαλλαγώ (να ναι καλά οι κινέζοι)... γιατί δεν είναι ο φόβος του θανάτου αλλά η ποιότητα της ζωής μέχρι αυτόν το κίνητρο...

 

σου εύχομαι από καρδιάς τα καλύτερα... η υγεία είναι πάνω από όλα...

  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαι πιο νέος απο εσένα να πω ότι έχω κόψειχααχαχα το τσιγάρο πολλές φορές μέχρι τώρα και θα ήθελα να σου μεταφέρω την εμπειρία μου σχετικα με το ηλεκτρονικό:

 

Προτείνω σε πρώτη φάση να βρεις/μάθεις ένα μαγαζί με υγρά που εμπιστεύεσαι, να αγοράσεις ένα με μια περιεκτικότητα 15% για να δεις αν σε καλύπτει, αν όχι βλέπεις. Κοινώς να πειραματιστείς. Όμως σε αντίθεση με τους προλαλλήσαντες είμαι υπερ της υψηλότερης δόσης γιατί αν πάρεις χαμηλώτερη θα αναζητήσεις αργά ή γρηγορα το τσιγάρο. Αν ο εγκέφαλος σου έχει λάβει τη νικοτίνη που θέλει θα είσαι οκ. Η λύση των έτοιμων υγρών είναι πιο ακριβή αλλά πιο σίγουρη στο να βρεις ποση νικοτίνη χρειάζεσαι. Αφου το βρεις αυτό μετά παίζεις μπάλα με υγρά που φτιάχνεις μόνος σου. Εδώ θα κάνω μια παρένθεση: όταν το έκοβα με τσίχλες ο κολλητος μου με είχε συμβουλέψει να μην παίρνω αυτές με τα 2mg αλλά με τα 4mg. Σαν χαζός πίστευα ότι θα μασάω περισσότερες των 2, μαντέψτε, μου έσπασαν τα νεύρα οι τσίχλες γιατί δεν με κάλυπταν, ενώ αντίθετα οι 4ες μια χαρά με καλύπτουν.

 

Θα συμφωνήσω με το παλικάρι που έγραψε ότι να μην καπνίζεις αφού έχεις το ηλεκτρονικό, είναι παγίδα και αν συμβεί κάτι ψυχολογικό (λίγο παραπάνω αγχος στη δουλειά, μια έξοδος με φίλους κλπ) θα ξανακυλήσεις και δεν αξίζει.

 

Αυτή τη περίοδο κόβω το iqos με τσίχλες νικοτίνης, για μένα δουλεύει, αλλά όποτε είπα "ας κάνω ένα iqos παρέα με τη μπύρα" κατέληξα να καπνίζω τουλάχιστον 6 τσιγάρα (iqos πάντα).

 

Τέλος να τονίσω ότι η Νικοτίνη φράζει τις αρτηρίες, οπότε αργά ή γρήγορα θα πρέπει να την μειώσεις και αυτή. Όχι μόνο εσύ, όλοι μας. Επειδή είχα πολλους καπνιστες στο σόι μου, σου λέω με σιγουριά ότι ένας καπνιστης που καπνίζει 10 χρόνια στάνταρ έχει μια αρτηρία που έχει αρχίσει και βουλώνει (λίγο πολύ δεν έχει σημασία, έχει ξεκινήσει η διαδικασία).

 

Σταμάτω εδώ γιατί πήρα φόρα να γράφω και δεν θα τελειώσω ποτέ!

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου