Προς το περιεχόμενο

Κορονοϊός και μουσική - μουσικοί.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι ρισκο. Εφοσον υπαρχει μικροφωνικη, εστω χωρις μικροφωνο ενεργο, τοτε (θεωρητικα) υπαρχει παρανομια. 

 

Εαν ειχαν ξεχωριστους ενισχυτες, χωρις κονσολες, ηχεια κλπ, τοτε θα το θεωρουσα πιο safe, καθως δεν υπαρχει μικροφωνικη στην περιπτωση αυτη. 

Ενας ελεγκτης, που δεν ειναι του επαγγελματος, θεωρω οτι θα ερμηνευσει τον νομο διδωντας σημασια στις λεξεις. Αλλο μικροφωνικη, αλλο ενισχυτες.

 

Εφοσον δεν ειναι ξεκαθαρος ο νομος, υπαρχει το ρισκο της λαθος ερμηνειας. Αρα, οτιδηποτε δεν περιεχει την κλασικη μικροφωνικη, οπως την εχει στο νου ο ελεγκτης, τοτε το ρισκο μικραινει. Εαν η ορχηστρα παιζει χαμηλοφωνα, τοτε το ρισκο μικραινει πιο πολυ. Εφοσον δεν υπαρχουν παρατυπιες με το πληθος των πελατων και με τα λοιπα μετρα covid, τοτε το ρισκο μικραινει ακομα περισσοτερο.

 

Βεβαια δεν μπορω να ξερω τι εντολες εχουν παρει οι ελεγκτες. Μπορει να κοβουν μπιλιετακια μονο για κονσολες και ηχεια. Μπορει να θεωρουν οτι οι ενισχυτες ειναι υποκαταστατο της μικροφωνικης.

 

Αυτες ειναι οι σκεψεις μου για το θεμα, αν και συντομα θα αποτελουν ονειρα θερινης νυκτος, λογω επικειμενου lockdown.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Επαναλαμβάνω πως λογικά σκεπτόμενος, όλες οι εντάσεις ρυθμίζονται απο την ένταση του τραγουδιστή χωρίς μικρόφωνο.

Αρα τα συνοδευτικά όργανα θα είναι είτε ακουστικά, είτε με τα onboard ηχεία που αυτοπεριορίζονται έτσι κι αλλιώς.

 

Αυτά τα νομίζω χωρίς να έχω κάποια επίσημη πληροφόρηση, όμως είναι κοινή λογική και τηρεί το γράμμα του νόμου.

Θα ψάξω να βρω κάτι επίσημο γιατι μπορεί και να κάνω λάθος.

  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου