Προς το περιεχόμενο

Μεγάλα Δώρα Jam


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

ηχογράφησα παράλληλα τη φωνή για να αποφύγω να παίξω κιθαριστικά

 

Πολύ ωραίο και πολύ δύσκολο. Το να το πετύχεις στο 100% αυτό (στυλ benson) σημαίνει ουσιαστικά ότι έχεις τερματίσει το σολφέζ και το αυτί σου είναι σε πλήρη εναρμόνιση με τα χέρια σου. Εύγε.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

Πολύ ωραίο και πολύ δύσκολο. Το να το πετύχεις στο 100% αυτό (στυλ benson) σημαίνει ουσιαστικά ότι έχεις τερματίσει το σολφέζ και το αυτί σου είναι σε πλήρη εναρμόνιση με τα χέρια σου. Εύγε.

Ευχαριστώ αλλά νομίζω ότι τα χερια και η μηχανική μνήμη καθοδηγούν το μυαλό εν μερει καθώς και το μυαλό, από αμυνα πιθανον, δεν πηγαινει σε μερη περα από το comfort zone των χεριών. Και αυτό ειναι σε καποιο βαθμό, δεικτης ικανοτητας στο όργανο. Το πετυχαίνω μεν κατά 80-90% εδώ, αλλά στο στενό δικό μου πλαισιο που ειναι ξερωγώ ενα 15-20% καλών μουσικών ή ενα 0.5% του Benson. Ειχα καιρό να το κανω και το θυμήθηκα ευκαιρίας δοθεισης. Δεν θα μπορουσα ουτε γι αστειο να βγαλω τον φρασεολογικό/τεχνικό πλουτο που βγάλαν τα παιξίματα τα δικα σου, του panorios, του gvour, του jimipap και των υπολοίπων που στύβετε την ταστιερα.

 

Αλλά θενξ anyway, ωραίο jam!

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Αετός said:

 

Έστειλα @gvour στο 13033 και πάω στο φαρμακείο!

 

Έλα ρε Δημήτρη.

Με gvour εγώ πάω κάβα να σηκώσω φιάλες.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/14/2020 at 12:30 PM, Πνοή και Νύξη said:

Ρίχνω και το δικό μου, εντελώς τσαπατσούλικα, stratocaster japan-middle pickup kinman, καρφί κάρτα ήχου, αλλά:

Έκανα μια άσκηση που είχα καιρό να την κάνω, ηχογράφησα παράλληλα τη φωνή για να αποφύγω να παίξω κιθαριστικά. Στην ουσία είναι ένα παιχνίδι επιβολής του μυαλού πάνω στο χέρι ή του χεριού πάνω στο μυαλό, στο τι θα παίξει. Στο τέλος που σταμάτησα τις γκαρίδες μου βγήκε κατα λάθος το lick από ένα κομμάτι που δεν θυμάμαι ποιο είναι.

Reverb και compressor μόνο στο DAW.

Τhanks @Jazzjoker και λοιποί, ωραία μαθηματάκια είναι αυτά τα jam.
 

Your browser does not support the HTML5 audio tag.
 
 
 
 
 
 


funkjam noiz.mp3 2.11 MB · 126 downloads

 

Η φωνή σε συνδυασμό με την κιθάρα με έφτιαξαν.Μπράβο Φάνη.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ακρόαση! απλά πράγματα, korg sp250 κατευθείαν στην κάρτα ήχου, είναι το 2ο take. 

Σας ευχαριστώ πολύ και μην πυροβολάτε τον πιανίστα! 🤣

noiz lockdown jam.mp3

  • Like 9
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζορίζεται κι αγκομαχάει ο καημένος, αλλά για την τιμή των όπλων ιδού και το δικό μου track.

 

 

JJ2_mpamps.mp3

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου