Προς το περιεχόμενο

[Feedback] Smoke On The Water Solo


Alex Raptakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βάζοντας στην άκρη το πόσο καιρό γίνεται η εξάσκηση με κιθάρα ή το υπόβαθρο του μπουζουκιού και κοιτάζοντας μόνο το αποτέλεσμα, η γνώμη μου είναι οτι δεν υπάρχει ροή.

Οι νότες είναι εκεί, αλλά αυτό που θα μεταμορφώσει το απλό πέρασμα από τις σωστές νότες σε σωστό εκφραστικό σόλο λείπει.

Και λείπει διότι ένα (ροκ) σόλο έχει πολλά στοιχεία, hammer ons, pull offs, bends, slides, rakes ενώ το καλό παίξιμο μπουζουκιού θέλει πένα και χτύπημα στην καρδιά της νότας.

 

Η σωστή προσέγγιση είναι για μένα η εξάσκηση πάνω στην κιθάρα (και μόνο) περισσότερο χρόνο ώστε να "φύγει" η προσέγγιση του μπουζουκιού.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ καλή προσπάθεια για αρχή, συμφωνώ με την εποικοδομητική κριτική του @dimsonic, χωρίς να θέλω ασφαλώς να σε αποπάρω. 

 

Οι νότες σωστές, το κιθαριστικό feel λείπει, εννοείται πως θα έρθει όσο πιο πολύ ασχολείσαι. 

 

Σχετικά με το prog metal, επειδή κι εμένα εκεί είναι η αδυναμία μου, πέρα από το ότι μπορούμε να τα πούμε με pm αν θες, θα σου έλεγα να ασχολείσαι με αυτό που σε ενδιαφέρει. Αν αυτό θες να παίξεις, εκεί ρίξτο. Άκου όσο πιο πολλά διαφορετικά πράγματα μπορείς/θες, αλλά αφού το prog metal σε ψήνει, ρίξε βάρος εκεί.

 

Κρίνοντας από τα orchestral/score κομμάτια που μας έχεις ανεβάσει κατά καιρούς, θα πω ότι είναι θέμα χρόνου να ανέβεις πολύ και στην κιθάρα, έχεις πολύ καλή μουσική αντίληψη. 

 

Η πλάκα είναι ότι έχουμε ανάποδες διαδρομές, εγώ από κιθάρα και prog metal το έχω ρίξει στο να μάθω orchestration/composing και όταν παραφορτώνω με info ή κουράζομαι το ρίχνω σε melodic techno. Αχταρμάς. 

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dimsonic Το μπουζουκίστικο παίξιμο είναι νομίζω ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα για μένα, από το πώς πατάω στα τάστα και το πώς χτυπάω την πένα, μέχρι και τις αποστάσεις των χορδών (κάνω πολλά picking fails σε string skips). Όσους έχω ρωτήσει μου έχουν πει απλά να παίζω, και κάποια στιγμή θα μου φύγει από μόνο του. Ελπίζω σε αυτό, γιατί δεν έχω κάποιον να με διορθώνει άμεσα. Το παλεύω όσο μπορώ από αυτά που βλέπω και ακούω.

 

Θα προσπαθήσω να δικαιολογηθώ για το ανύπαρκτο feel - Αλήθεια πονούσα πάρα πολύ και απλά ήθελα να σταματήσω, δεν άντεχα άλλο. Σίγουρα το χω παίξει και καλύτερα, αλλά καλύτερα να δείξω κάτι χειρότερο προκειμένου να δω τι μπορεί να βελτιωθεί περισσότερο.

@BillTrantos Σε ευχαριστώ για τα λόγια σου. Το πρόβλημα με αυτά που ακούω εγώ, είναι ότι τα περισσότερα είναι πολύ τεχνικά και προχωρημένης δυσκολίας (πχ Periphery ή Dream Theater). "Παίξε κάτι πιο απλό" μου λέει ένας κιθαρίστας φίλος μου, καθώς με ακούει να παλεύω το main riff του Marigold... Γενικά βιάζομαι όταν μαθαίνω κάτι καινούργιο, και δε μου βγαίνει σε καλό... Γι αυτό και έκανα ένα βήμα πίσω, ξεκίνησα με το solo του Don't Cry (το οποίο ίσως το ανεβάσω), τώρα Smoke on the Water, και τώρα μου ρθε το Here I Go Again (που έχει ένα γρήγορο ανέβασμα στο τέλος).

 

Φυσικά αν θες στείλε pm! Εξ άλλου, εγώ ήρθα στο noiz για να μπω σε μια μουσική κοινότητα, να γνωρίσω κόσμο, να ανταλλάξουμε απόψεις και να γίνω καλύτερος μουσικός και άνθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Alex Raptakis είπε



@BillTrantos Σε ευχαριστώ για τα λόγια σου. Το πρόβλημα με αυτά που ακούω εγώ, είναι ότι τα περισσότερα είναι πολύ τεχνικά και προχωρημένης δυσκολίας (πχ Periphery ή Dream Theater). "Παίξε κάτι πιο απλό" μου λέει ένας κιθαρίστας φίλος μου, καθώς με ακούει να παλεύω το main riff του Marigold... Γενικά βιάζομαι όταν μαθαίνω κάτι καινούργιο, και δε μου βγαίνει σε καλό... Γι αυτό και έκανα ένα βήμα πίσω, ξεκίνησα με το solo του Don't Cry (το οποίο ίσως το ανεβάσω), τώρα Smoke on the Water, και τώρα μου ρθε το Here I Go Again (που έχει ένα γρήγορο ανέβασμα στο τέλος).

 

Φυσικά αν θες στείλε pm! Εξ άλλου, εγώ ήρθα στο noiz για να μπω σε μια μουσική κοινότητα, να γνωρίσω κόσμο, να ανταλλάξουμε απόψεις και να γίνω καλύτερος μουσικός και άνθρωπος.

 

Δεν είναι μόνο οι Theater, οι Periphery και οι Meshuggah prog metal. Μπορείς να τσεκάρεις κάποια κομμάτια από Opeth ή Porcupine Tree, τα οποία ναι μεν δεν είναι extended range heavy, αλλά έχουν πολυρυθμίες και prog αισθητική γενικά. Παλουκάκι το Marigold όντως! 😄

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Δεν είναι μόνο οι Theater, οι Periphery και οι Meshuggah prog metal. Μπορείς να τσεκάρεις κάποια κομμάτια από Opeth ή Porcupine Tree, τα οποία ναι μεν δεν είναι extended range heavy, αλλά έχουν πολυρυθμίες και prog αισθητική γενικά. Παλουκάκι το Marigold όντως! 😄

 

Έχεις δίκιο, αλλά τρώω και γω κολλήματα και ακούω Periphery όλη μέρα 😛
Τώρα που το σκέφτομαι όμως λίγο παραπάνω, νομίζω ότι το να παίζω solo με "τραβάει" πίσω στο μπουζούκι, οπότε ίσως είναι καλύτερη ιδέα να παίζω περισσότερο rhythm. Τώρα που είπες Porcupine Tree μου ήρθε στο μυαλό το The Start of Something Beautiful, ένα κομμάτι που λατρεύω. Ίσως πάω προς τα κει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου