Προς το περιεχόμενο

Ποιο compressor pedal?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το EHΧ εχει εφεση στο country/funk.

To keeley ειναι σχεδιασμενο να αποδιδει εξισου (ή και περισσοτερο) σε βρωμικο ηχο. Εαν παρατηρησεις τα demos, τα περισσοτερα ειναι με βρωμικο ηχο, σε αντιθεση με εκεινα του ehx που ολα ειναι με καθαρο.

 

Για παραδειγμα, δες εδω

 

 

Και δειγμα απο καθαρο ηχο

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ντεν μου κριάζεται κομπρέσορας καρντιά μου. Ούτε στους περισσότερούς μας. Νομίζουμε ότι μας χρειάζεται. Είναι γνωστά χρόνια τώρα αυτά.

 

Ο κομπρέσσορας για κιθάρα ήταν πετάλι που δημιουργήθηκε με αυτόν ακριβώς το σκοπό (υπόσχεση sustain και φρούδες ελπίδες στο κιθαριστικό πόπολο). 🤠

 

Με compressor έπαιζα για πολύ καιρό επειδή ο μπατζανάκης της συννυφάδας του ξαδέρφου μου ειχε πει κάποτε ότι ο Edge και ο Mark Knopfler έπαιζαν με κομπρέσορα. (Που μπορεί να έπαιζαν, αλλά εγώ δεν ήμουν ουτε ο ένας ούτε ο άλλος).

 

Οι μπασίστες ναι. Τον χρειάζονται. Και οι τραγουδιστές.

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Ντεν μου κριάζεται κομπρέσορας καρντιά μου. Ούτε στους περισσότερούς μας. Νομίζουμε ότι μας χρειάζεται. Είναι γνωστά χρόνια τώρα αυτά.

 

Ο κομπρέσσορας για κιθάρα ήταν πετάλι που δημιουργήθηκε με αυτόν ακριβώς το σκοπό (υπόσχεση sustain και φρούδες ελπίδες στο κιθαριστικό πόπολο). 🤠


Αχ και δεν μπορώ τα αξιώματα.
Αν παίζεις με φουλ δυναμικές - blues σόλα λόγου χάρη, σύμφωνοι, δεν το χρειάζεσαι γιατί σου αφαιρεί εκφραστικότητα.(χωρίς να είναι και απαραίτητο ότι δεν θα σου κάνει δουλειά για κάτι άλλο - γι' αυτό τα πετάλια έχουν ον/οφφ, για να τα χρησιμοποιείς κατά το δοκούν ως εργαλεία ήχου).
Πάντως κομμάτια σαν το παρακάτω (και άλλο ένα εκατομμύριο funk κσι reggae tunes) είναι ακατόρθωτο να τα παίξεις γκρουβάτα και στρωτά χωρίς ένα κάποιο κομπρεσάρισμα στον ήχο του ρυθμικού μέρους γιατί η απειροελάχιστη διακύμανση στη δυναμική της κιθάρας θα δημιουργήσει χάβρα πίσω από τον τραγουδιστή.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Με compressor έπαιζα για πολύ καιρό επειδή ο μπατζανάκης της συννυφάδας του ξαδέρφου μου ειχε πει κάποτε ότι ο Edge και ο Mark Knopfler έπαιζαν με κομπρέσορα.

 

 

Και δεκαδες αλλοι κιθαριστες ειδικα πριν γινουν της μοδας ,και δικαιως, οι  μικροι ενισχυτες.

 

Εγω ΗΜΟΥΝ φανατικος χρηστης & τον χρησιμοποιούσα σαν always on πεταλι οταν έπαιζα με μεγαλους ενισχυτες (50-100 βαττ) για να "ξυπνα" τον ενισχυτη σε εντασεις γυρω στο 2-3 που ειναι και οι  "επιτρεπτες"εντασεις για αυτα τα watt.. ωστε να εχω "ζωντανο" καθαρο ηχο.

Απο τη στιγμη που χρησιμοποιω πλεον ενισχυτες 5-18 βαττ που απο το   "1,5" εως και το "2,5" ακουγονται υπεροχα καθαρα μια και κομπρεσαρουν φυσικα δεν μου χρειαζονται πλεον. 

 

Αν παιζεις ΚΑΘΑΡΑ & country inspired  (οπως ο Knopfler) και κυριως ρυθμικη με πολλα εφε (οπως ο Edge) ή funk ,ειδικα σε στυλ Frusciante ειναι must (δεν θα υπηρχε το Blood Sugar Sex Magic χωρις τον Dynacomp)

 

Αν παιζεις blues ή classic ροκ ,η γενικα μουσικη επηρεαΖμενη απο αυτα τα ειδη,  (οπως η συντριπτικη πλειοψηφια εδω μεσα) οχι δεν χρειαζεται.

 

O CS3 ειναι μια χαρα κομπρεσσορας ειδικα για modern country (ολος ο Brent Mason με CS3 ειναι) & λειτουργει πολυ ωραια και σαν booster με χαμηλα το compression.

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Πνοή και Νύξη
Τι μου ρθε τώρα... έβλεπα χτες το rig του Tyler. Aκου το ρυθμικό και το σόλο του - και πες μου αν σε ενοχλεί αυτός ο κομπρέσορας που έχει ο τύπος στο κομμάτι.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Ντεν μου κριάζεται κομπρέσορας καρντιά μου

 

Το τι χρειαζεσαι, το ξερεις καλυτερα απο τον καθεναν. Δεν προσπαθω να σε πεισω για κατι.

 

Εχω ενα κομπρεσσορακι, των 25 ευρω, με ενα knob. Το εχω always on στην αρχη της αλυσιδας, στο μινινουμ. Οποτε το εχω κλειστο ο ηχος μου απλα δεν με ευχαριστει. Δεν κουδουνιζει, που λεμε.

Προσπαθησα για καμια 10 μερες να τον υποκαταστησω με booster, αλλα δεν επαιρνα αυτο που ηθελα σε ηχους clean to mid gain.

Το επανεφερα, προχθες και ειδα το φως το αληθινο. Δεν θα χρειαζομουν κατι καλυτερο απο αυτο, αλλα στο μινιμουμ που το εχω επεμβαινει στο ηχο αρκετα. Δεν εχει καλη κλιμακωση.

 

Αρα, συντομα με βλεπω με εναν "φυσιολογικο" κομπρεσορα, τοσο για always on στο σπιτι, οσο και για εγγραφες. Δεν εχουν ολοι οι ενισχυτες μου αναγκη για κομπρεσιον. Πχ o ac10 κομπρεσαρει πολυ απο μονος του. Ο ΤΜ18 χρειαζεται. Ο OR20 ειναι πολυ στεγνος και χρειαζεται, ειδικα με single coils. Ο vht που παιζω σπιτι δεν χρειαζεται, εκτος κι εαν εχω το volume κατω απο 1 (παιζω μονιμα κατω απο το 1).

 

Δεν με ενδιαφερει τι κανουν οι αλλοι, οι επαγγελματιες. Δεν εχω ποτε κοιταξει video με rig καποιου. Ουτε ξερω ποσοι, γιατι, και πως χρησιμοποιουν ενα κομπρεσσορα. Ξερω οτι μου αρεσει ο ηχος μου στο σπιτι με αυτον.

Σε λαιβ, πιθανον να μη τον επαιρνα καν. Εκει παιζω με τερμα ενισχυτη και διπλους μαγνητες, συνηθως. Δεν θα μου χρειαζοταν.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Το τι χρειαζεσαι, το ξερεις καλυτερα απο τον καθεναν. Δεν προσπαθω να σε πεισω για κατι.

 

Εχω ενα κομπρεσσορακι, των 25 ευρω, με ενα knob. Το εχω always on στην αρχη της αλυσιδας, στο μινινουμ. Οποτε το εχω κλειστο ο ηχος μου απλα δεν με ευχαριστει. Δεν κουδουνιζει, που λεμε.

Προσπαθησα για καμια 10 μερες να τον υποκαταστησω με booster, αλλα δεν επαιρνα αυτο που ηθελα σε ηχους clean to mid gain.

Μήπως χρειάζεσαι μια καλή φαζ γερμανίου;

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Χάρμα είναι ο Tyler, δεν με ενοχλεί κατι, όπως κι εσένα δεν σε ενοχλεί φαντάζομαι ο κομπρεσορας που δεν εχει ο παρακατω. Τυχαιο παραδειγμα.

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

Σε λαιβ, πιθανον να μη τον επαιρνα καν. Εκει παιζω με τερμα ενισχυτη και διπλους μαγνητες, συνηθως. Δεν θα μου χρειαζοταν.


Γιώργο δες μιαν εκδοχή, που έχει δουλέψει για μένα - βέβαια, το συγκεκριμένο rig ήταν για μια funk/soul μπάντα που επαιζα, παρόμοια όμως τον χρησιμοποιώ και στο δικό μου σχήμα που παίζουμε garage-blues.
Δεν βάζω τον κομπρέσορα στην αρχή του rig, αλλά κάπου στη μέση - εδώ τον έχω πριν το drive (είναι το καφέ πεταλάκι με τα δυο knobs πριν το direct drive) .
Eίναι always on, με χαμηλωμένο το κομπρεσάρισμα, ίσα ίσα για να μην αρπάζουν τα ακόρντα μου πάνω από τις δυναμικές της μπάντας και για να μπορώ να τραγουδάω χωρίς να προσέχω μη μου φύγει κανένα πιο δυνατό ακόρντο. Σετάρω δηλαδή όλο τον ήχο μου με τον κομπρέσορα πάντα αναμμένο και με χαμηλό compressing.
Συνέπεια είναι πως όταν θέλω να σολάρω, τον ΚΛΕΙΝΩ, και έτσι παίρνω ένταση (τον χρησιμποιώ δηλ. και σαν limiter), ίσως πιο πολύ drive (αφού περνάει πιο πολύ σήμα στο OD), δυναμικές της πένας kai toy volume της κιθάρας, και πιο έντονα εφέ - εδώ έχω ΠΡΙΝ τον κομπρέσορα το autowah της Mooer και ένα autofilter / octaver του Tsakalis (λόγω φανκιάς!).

Στο σχήμα μου, επειδή παίζω με δυο drive, τον χρησιμοποιώ και ανάμεσα στα δυο drive με αντίστοιχο τρόπο, νομίζω ότι έτσι αποκτά χρησιμότητα και σαν fat boost για το δεύτερο gain stage, και σαν limiter αν παίξω μόνο με το πρώτο drive (και κλείσω τον κομπρέσορα για να σολάρω μόνο με το πρώτο drive, όπως με το funk rig).

 

34861204_637461703262792_6988104548724244480_o.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιχαλη, ενδιαφερουσα εκδοχη, οντως.

 

Στα λαιβ (που δεν ειναι και πολλα), προσπαθω να κρατω οσο γινεται πιο απλο το rig. Παιρνω βρωμα απο τον ενισχυτη, και ενεργοποιω μονο ενα od, για crunch και lead ηχο. 

 

Το 99% τη χρησης του θα ειναι σπιτι...

 

36 minutes ago, Nestoras said:

Μήπως χρειάζεσαι μια καλή φαζ γερμανίου;

 

 

Δεν τη χρειαζομαι. Θα ηθελα μια καποτε.

Σιγουρα δεν μου λυνει το παρον "προβλημα", καθως θελω transpsrency.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου