Προς το περιεχόμενο

«Σκοτώνεις τον Πικάσο για να ζήσει η κυρα-Μαρία;»


Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, yameth είπε

 

O Τσόκλης σε εσένα αντιδρούσε αγαπητέ. Μήπως σε λένε Μαρία;

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Δεν με ενδιαφέρουν οι απόψεις τύπων σαν τον Τσόκλη.Απλα αναφέρω πως οι μέτριοι επηρεάζουν την κοινωνική ζωή.

50 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Δεν με εμπνέει. 

 Για τον Αντρέα η έμπνευση με χτύπησε στην τουαλέτα σαν αστραπή. 

 Όλα είναι έτοιμα στο μυαλό μου. Κανα 7ωρο η μουσική.

 Το βίντεο κλιπ θα πάρει χρόνο γιατί πρέπει να συλλέξω και να οργανώσω το υλικό. Σκηνοθεσία /συγχρονισμός με τη μουσική, να βάλω και δικό μου πλάνο, rendering, uploading. 

 

Χεσε μέσα.

 Αλλα τώρα μου μπήκε η ιδέα. 

 Θα το κάνω. 

 Μείνετε συντονισμένοι

 Χαχαχαχαχαχα 

 

Περιμένω..Το συγκεκριμένο πρότζεκτ ήταν και στο δικό μου μυαλό αλλά θα το αφήσω πάνω σου.Αν θες βοήθεια σε στίχους ή φωνητικά θα σταθώ δίπλα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αντιθέτως, εκείνος θέτει τον πήχη ψηλότερα απο αυτό που νομίζεις εσύ ως μέτριο και βάζεις εαυτόν υπεράνω.

Εχεις κάτι να δείξεις λοιπόν για να δικαιολογήσεις πως δεν είσαι κυρα Μαρία μήπως; 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yameth είπε

Αντιθέτως, εκείνος θέτει τον πήχη ψηλότερα απο αυτό που νομίζεις εσύ ως μέτριο και βάζεις εαυτόν υπεράνω.

Εχεις κάτι να δείξεις λοιπόν για να δικαιολογήσεις πως δεν είσαι κυρα Μαρία μήπως; Γιατί εκείνος έχει.

Οι Έλληνες έθεσαν ως μέτρο την φύση και ποτέ δεν το έπαιξαν ανώτεροι από αυτή.Η φύση το μέτρο το κάλος.Η φύση θέτει το πήχη εκεί που πρέπει.

Σε κανένα φυσικό σύστημα οι γέροι δεν μπαίνουν μπροστά από τους νέους.

Αν λοιπόν εσύ θεωρείς ότι αυτός θέτει τον πήχη πιο ψηλά απλά έχεις λανθάνουσα γνώση για το τι είναι ανώτερο και τι κατώτερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγω έχω άλλη άποψη που δεν συνάδει με του Τσόκλη, ούτε με την δική σου.

 

Εσυ θεωρείς εαυτόν άξιο να ζήσεις εις βάρος των ασθενέστερων με μέτρο... τα ηλικιακά όρια.

16 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Οι Έλληνες έθεσαν ως μέτρο την φύση και ποτέ δεν το έπαιξαν ανώτεροι από αυτή.Η φύση το μέτρο το κάλος.Η φύση θέτει το πήχη εκεί που πρέπει.

Σε κανένα φυσικό σύστημα οι γέροι δεν μπαίνουν μπροστά από τους νέους.

 

Ο Τσοκλης θέτει ως μέτρο την παρουσία σου στον κόσμο (σίγουρα όχι μαμ, κακά και νάνι) και τι αφήνεις πίσω σου.

Παράθεση

"Έχω ένα είδος απογοήτευσης και θυμού για το πώς φέρθηκε η κοινωνία σε διαφορετικές ηλικίες. Δηλαδή, ένα μωρό παιδί το θεωρούμε άξιο για να ζήσει, αλλά δεν ξέρουμε αν είναι βόδι όρθιο ή είναι άνθρωπος που έχει μια αξία. Έναν γέρο ξέρουμε τι ψάρια έπιασε στη ζωή του. Εγώ, αν ήταν να σώσω έναν άνθρωπο στην ηλικία μου, που ζει ακόμα και δεν τα ‘χει χάσει, παρά ένα παιδί που δεν ξέρω τι θα γίνει, θα ‘σωζα τον γέροντα, γιατί να το ρισκάρω, ο γέρος είναι μια πραγματική αξία…"

 

Μεταξύ των δυο θα έλεγα πως τουλάχιστον ο Τσόκλης έχει και ένα επιχείρημα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yameth είπε

Εγω έχω άλλη άποψη που δεν συνάδει με του Τσόκλη, ούτε με την δική σου.

 

Εσυ θεωρείς εαυτόν άξιο να ζήσεις εις βάρος των ασθενέστερων με μέτρο... τα ηλικιακά όρια.

 

Ο Τσοκλης θέτει ως μέτρο την παρουσία σου στον κόσμο (σίγουρα όχι μαμ, κακά και νάνι) και τι αφήνεις πίσω σου.

 

Μεταξύ των δυο θα έλεγα πως τουλάχιστον ο Τσόκλης έχει και ένα επιχείρημα.

Αν θες να σου παραθέσω ένα τέτοιο επιχείρημα τότε και εγώ θα μπορούσα να σου πω το εξής (ανάλογο του Τσόκλη)

Γιατι οι νεώτεροι να μην σκοτώνουμε τους μεγαλύτερους και έχοντες και να τους περνούμε τα λεφτά αφού μπορούμε.

Και έθεσα ως μέτρο όχι την ηλικία αλλά το κάλος την ομορφιά και την κοινωνική προσφορά (μέτρο)

Επειδή δεν τον γνώριζα έριξα μια ματιά στους πίνακες του.

Απλά αστείο.

Δυστυχώς ζούμε στην εποχή της υποκειμενικότητας και η κάθε άποψη μπορεί να σταθεί άσχετα πόσο αξία έχει.

Η αλήθεια όμως είναι αντικειμενική και είναι μία.Αυτη που είναι και ανάλογα την αντίληψη του καθενός μπορεί να την προσεγγίσει η όχι.

Προσωπικά αν και είμαι σχετικά ρατσιστής ανάμεσα σε έναν Πακιστανό και τον Τσόκλη θα διάλεγα να ζήσει ο Πακιστανός διότι πολύ απλά ειναι πιο υγιής ως φυσική οντότητα.Η διαστροφή δεν είναι προσφορά.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Κβαντική Διεμπλοκή said:

Η φύση το μέτρο το κάλος.Η φύση θέτει το πήχη εκεί που πρέπει.

Σε κανένα φυσικό σύστημα οι γέροι δεν μπαίνουν μπροστά από τους νέους.

 

 

Για ποια φύση μιλάμε?

Αυτήν που βιάζουμε ως ανθρώπινο είδος κάθε μέρα?

 

Η φύση λέει ότι οι δυνατοί κάνουν ότι γουστάρουν.

Δεν είσαι και δεν είμαι στους δυνατούς.

Οπότε ότι λες και λέω είναι ένα σκέτο μυγόχεσμα.

Και φυσικά σε κάνουν ότι θέλουν (και μένα μαζί), αυτοί που έχουν την δύναμη.

Και καλά κάνουν, έτσι λέει η φύση.

Και ο Χίτλερ όσο είχε την δύναμη, καλά έκανε και τους ξεπάτωσε όλους.

Αυτό λέει η φύση.

 

Αλλά δεν βλέπω το κάλλος ....

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Για ποια φύση μιλάμε?

Αυτήν που βιάζουμε ως ανθρώπινο είδος κάθε μέρα?

 

Η φύση λέει ότι οι δυνατοί κάνουν ότι γουστάρουν.

Δεν είσαι και δεν είμαι στους δυνατούς.

Οπότε ότι λες και λέω είναι ένα σκέτο μυγόχεσμα.

Και φυσικά σε κάνουν ότι θέλουν (και μένα μαζί), αυτοί που έχουν την δύναμη.

Και καλά κάνουν, έτσι λέει η φύση.

Και ο Χίτλερ όσο είχε την δύναμη, καλά έκανε και τους ξεπάτωσε όλους.

Αυτό λέει η φύση.

 

Αλλά δεν βλέπω το κάλλος ....

Ακριβώς επειδή βιαζουμε την φύση επειδή δυνατοί θεωρούνται αυτοί που έχουν κοινωνική δύναμη η ίδια η φύση κατά καιρούς εφαρμόζει τους νόμους της ώστε να επέλθει ισορροπία.

Ανακύκλωση.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Κβαντική Διεμπλοκή said:

1. Ακριβώς επειδή βιαζουμε την φύση επειδή δυνατοί θεωρούνται αυτοί που έχουν κοινωνική δύναμη

 

2. η ίδια η φύση κατά καιρούς εφαρμόζει τους νόμους της ώστε να επέλθει ισορροπία.

Ανακύκλωση.

 

1. Το τι "θεωρούνται" ποιοι και από ποιους, δεν ενδιαφέρει την φύση, δεν είναι μέρος της, είναι κατασκεύασμα.

 

2. Σωστά, γι' αυτό πήρε ο διάολας την αρχαία Αθήνα, την Ρώμη, τις θρησκείες, ώρα είναι να πάρει και τον άνθρωπο ο διάολας, να ησυχάσει και λίγο η φύση.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

1. Το τι "θεωρούνται" ποιοι και από ποιους, δεν ενδιαφέρει την φύση, δεν είναι μέρος της, είναι κατασκεύασμα.

 

2. Σωστά, γι' αυτό πήρε ο διάολας την αρχαία Αθήνα, την Ρώμη, τις θρησκείες, ώρα είναι να πάρει και τον άνθρωπο ο διάολας, να ησυχάσει και λίγο η φύση.

1 Αυτό το λες διότι δεν γνωρίζεις τον σκοπό της Ζωής.Αν η ζωή δεν εξυπηρετεί τον σκοπό της τότε δεν έχει λόγο ύπαρξης.Τωρα αν πιστεύεις ότι τα πάντα είναι τυχαία αυτό εξαρτάται από την αντίληψη του καθενός.

 2 Ναι γι'αυτό τους πήρε ο ακατανομαστος διότι δεν εξυπηρετούσαν ακριβώς αυτόν τον σκοπό.

Η αρχαία Αθήνα της εποχής του Περικλή που στα σχολεία της πλάκας τον λένε χρυσό αιώνα στην πραγματικότητα ήταν ξεπεσμένη γι'αυτό και τους ξεπαστρεψε ο λιμος.

Τα ίδια ισχύουν και για την Ρώμη.

Γελάω με όσους λένε ότι καταστρέφουμε τον πλανήτη.

Ο πλανήτης δεν καταστρέφεται απλά ανακυκλώνει.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου