Προς το περιεχόμενο

Ακρόαση και σύγκριση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Εγώ όχι.

Πάντα ακούω ηχο σε καλά active monitor..

 

Ok κατανοητό. Αυτό όμως προϋποθέτει και κάρτα ήχου, σωστά; Επίσης εφόσον έχεις καλά monitors, ακούς από εκεί και μουσική προς ευχαρίστηση, ή τα χρησιμοποιείς μόνο για την δουλειά σου (παραγωγή μουσικής, μίξεις κ.λπ.) και ως reference ;

Τέλος, επειδή καλώς ή κακώς όλοι είμαστε μ' ένα κινητό συνεχώς στο χέρι, έχει νόημα να πάρει κάποιος καλά ακουστικά π.χ. ath-m40x ή το κινητό δεν θα μπορεί καν να τα οδηγήσει; Μήπως θα ήταν καλύτερη λύση να στραφεί κάποιος προς bluetooth μεριά π.χ. sennheiser hd350 bt ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, ekim said:

 

Ok κατανοητό. Αυτό όμως προϋποθέτει και κάρτα ήχου, σωστά; Επίσης εφόσον έχεις καλά monitors, ακούς από εκεί και μουσική προς ευχαρίστηση, ή τα χρησιμοποιείς μόνο για την δουλειά σου (παραγωγή μουσικής, μίξεις κ.λπ.) και ως reference ;

Τέλος, επειδή καλώς ή κακώς όλοι είμαστε μ' ένα κινητό συνεχώς στο χέρι, έχει νόημα να πάρει κάποιος καλά ακουστικά π.χ. ath-m40x ή το κινητό δεν θα μπορεί καν να τα οδηγήσει; Μήπως θα ήταν καλύτερη λύση να στραφεί κάποιος προς bluetooth μεριά π.χ. sennheiser hd350 bt ;

 

η κάρτα ήχου έρχεται δεύτερη. Ή πιό κάτω ας πούμε.

Το πρώτο πράγμα σε απώλεια ποιότητας και σε μεγάλο ποσοστό είναι τα ηχεία.

Τα ηχεία monitor αν τα έχεις τα χρησιμοποιείς και για μουσική και για μείξη και για όλα.

Επειδή είμαστε με ένα κινητό κάποτε πρέπει να καταλάβουμε ότι το κινητό είναι για να επικοινωνούμε. ΟΧΙ για να ακούμε μουσική.

Τα ath-m40x είναι πανεύκολα για οδήγηση απο οποιοδήποτε κινητό.

Πλην όμως είναι εντελώς budget ακουστικά. Υπάρχουν απο εκεί και πέρα 10άδες ακουστικά που είναι πολύ μα πολύ καλύτερα.

Όσο για το bluetooth....άλλο μεγάλο κεφάλαιο. Είναι καλο υπό προϋποθέσεις και εφ όσον έχουμε ήδη αποκλείσει την χρήση καλωδίου

 

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekim είπε

 

2. Ok κατανοητό. Αυτό όμως προϋποθέτει και κάρτα ήχου, σωστά;

 

2. Επίσης εφόσον έχεις καλά monitors, ακούς από εκεί και μουσική προς ευχαρίστηση, ή τα χρησιμοποιείς μόνο για την δουλειά σου (παραγωγή μουσικής, μίξεις κ.λπ.) και ως reference ;

 

1. Αν εννοείς ότι πρέπει να πάρει κάποιος και εξωτερική κάρτα ήχου μαζί με τα μονιτορ, όχι.

Έχει και το πισί και το λάπτοπ onboard κάρτα ήχου. Κι αυτή τα οδηγεί κανονικά.

 

Από εκεί και μετά, μια εξωτερική κάρτα κοστίζει υποπολλαπλάσια από τα μονιτορ. Τα μονιτορ είναι το ακριβό στην υπόθεση.

Ακουστικά και κάρτα βρίσκεις πολύ οικονομικα σε σχέση με το αποτέλεσμα που παίρνεις.

Πχ με 100€ μπορείς να έχεις και κάρτα ΚΑΙ ακουστικά αξιοπρεπή.

Ακόμα και τα ath 30 (60€) είναι σούπερ για να ακούς (ή και να παιζεις) μουσική αξιοπρεπώς στο πισί.

 

2. Τα πάντα από τα μόνιτορ τα ακούω. Γιατί όχι;

Ακόμα και για το τηλεφωνο έχω αναμονή καλώδια για σύνδεση στην κάρτα και μονιτορ.

Ώρες κοινής ησυχίας βάζω ακουστικά, όπως και στη μελέτη που έχει επαναλήψεις και ενοχλητικό για τους άλλους.

Και φυσικά στην ηχογραφηση programming και  editing.

 

3 ώρες πριν, dimsonic είπε

Τα ath-m40x είναι πανεύκολα για οδήγηση απο οποιοδήποτε κινητό.

Πλην όμως είναι εντελώς budget ακουστικά. 

Δεν τα λες και φτηνα 90€.

Με 140€ παίρνουμε τα BeyerDynamic DT 770 Pro που για μένα είναι σούπερ για στούντιο χρήση (δεν μιλάω για μίξη).

Αχχχ σταματησανε να βγαίνουμε τα Sennheiser hd205 που τα πήρα 38€ και τα έχω ακόμα για recording programming και editing στο σπίτι.

Δεν είναι flat, εχουν χρωματάκι, αλλά μπορώ και τα έχω στα αυτιά 8ωρο χωρίς να κουραστω.

Ευτυχώς πρόλαβα και πήρα ένα ζευγάρι ακόμα καβατζα.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Spyros Delta said:

 

Δεν τα λες και φτηνα 90€.

 

 

Δεν είπα ότι είναι φτηνά. Είπα ότι είναι budget και προσωπικά (αν και δεν τα έχω) τα έχω ακούσει και τα θεωρώ πολύ τίμια.

 

Αλλά απέχουν πολύ από κλασικά καλά ακουστικά (πχ Sennheiser HD 650, HD 600, HD 800) που συνήθως ξεκινάνε από τα 300 και πάνω.

Βέβαια σήμερα τα ακουστικά έχουν ξεφύγει και υπάρχουν εξωπραγματικές magnetic planar προτάσεις ακόμα και άνω των 1000 ευρώ. Αλλα αν θελήσει κάποιος ένα καλό ακουστικό πρέπει να πάει σε ένα από τα Senn που είπα πιό πάνω ή πχ AKG K700 κλπ.

 

Προσωπικά ακούω με ακουστικά από τα 10 μου χρόνια. Μέχρι τα 30 δεν είχα ποτέ ηχεία. Είχα όμως ακουστικά. Παραδοσιακός φανατικός της AKG έχω 5 ζευγάρια -πλέον όλα vintage- από τα οποία μόνο δυο κυκλοφορούν ακόμα σε σύγχρονες εκδόσεις, με αγαπημένο το Κ1000 (που θεωρήθηκε ίσως το καλύτερο ακουστικό στον κόσμο και σήμερα το βρίσκεις αν είσαι τυχερός μτχ πάνω από 1500 ευρώ   https://www.hifishark.com/model/akg-k-1000  ) και το μικρό αδερφάκι του Κ240DF που είναι, εδώ και 2 χρόνια που κατάφερα να το βρώ, το βασικό μου ζευγάρι.

Και τα δυο (Κ1000 και Κ240DF) χρησιμοποιούν την ισοστάθμιση diffusion field που δίνει στον ακροατή την αίσθηση του χώρου, είναι ανοιχτού τύπου και είναι τα μόνα που μπορείς να κάνεις μίξη αν δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα μονιτορ.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

Και τα δυο (Κ1000 και Κ240DF) χρησιμοποιούν την ισοστάθμιση diffusion field που δίνει στον ακροατή την αίσθηση του χώρου, είναι ανοιχτού τύπου και είναι τα μόνα που μπορείς να κάνεις μίξη αν δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα μονιτορ.

 

Δεν μιλαμε για ακουστικη για μιξη. Εκει ξεφευγουν τα ποσα.

Εδω μιλαμε για ακουστικα να ακουσει ενας κοινος θνητος μουσικη αξιοπρεπως.
Αντε να κανει και home recording/programming/editing. Μεχρι εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, Spyros Delta said:

Δεν μιλαμε για ακουστικη για μιξη. Εκει ξεφευγουν τα ποσα.

Εδω μιλαμε για ακουστικα να ακουσει ενας κοινος θνητος μουσικη αξιοπρεπως.
Αντε να κανει και home recording/programming/editing. Μεχρι εκει.

 

Τα Κ240DF στην εποχή τους ήταν της τάξης (σημερινής) των 150-200 ευρώ.

Με τα AT σίγουρα ακούς αξιοπρεπώς και οδηγούνται πολύ άνετα από κινητό. Και ως εισαγωγικό για μίξη είναι μια χαρά.

 

Η αντικατάσταση όμως των μόνιτορ με ακουστικά είναι πιό δύσκολη και ακριβή επιλογή.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν μπορώ με ακουστικά, σας το δηλώνω.

Κάποτε ναι, άκουγα φανατικά με ακουστικά, γιατί εκεί μπορούσα να δώσω τέτοια ένταση, που να ματώνουν τα αυτιά μου χωρίς να ενοχλώ (εποχές metal).

Όμως πια δεν μπορώ ούτε για ηχογράφηση (το χειρότερό μου) ούτε για μίξη.

Ακούω τα πάντα που δεν θέλω να ακούσω, δεν μπορώ αυτή την σιγή περιβάλλοντος που μου επιβάλλουν.

Γενικά δεν μπορώ να λειτουργήσω εύκολα με ακουστικά.

Κάποιες φορές βέβαια τα χρησιμοποιώ, αλλά μόνο όταν είναι απαραίτητο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νεβερ λαικτ μεταλ.

 

Χρησιμοποιώ πάντα ανοιχτού τύπου.

Με ανοιχτού τύπου ακούς τα πάντα γύρω σου. Ακόμα και τα δάχτυλα μου να τρίψω τα ακούω.

τα δε Κ1000 δεν κλείνουν ούτε ακουμπάνε στο αυτί

 

5934920830_ba2eb3ac1f_b.jpg

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dimsonic said:

1. νεβερ λαικτ μεταλ.

 

2. Χρησιμοποιώ πάντα ανοιχτού τύπου.

Με ανοιχτού τύπου ακούς τα πάντα γύρω σου. Ακόμα και τα δάχτυλα μου να τρίψω τα ακούω.

 

1. Εντάξει, καθένας μας έχει τα θέματά του, θα μπορούσες να κρατήσεις για σένα αυτό το πρόβλημά σου.🤪

 

2. Δεν το έκανα ποτέ.

Παλιά είχα κλειστού τύπου (για να μην ενοχλώ στις εντάσεις που άκουγα), και πριν κάποια χρόνια πήρα κάτι τκ ημιανοιχτού για να μην έχουν sound spill.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, fusiongtr said:

 

1. Εντάξει, καθένας μας έχει τα θέματά του, θα μπορούσες να κρατήσεις για σένα αυτό το πρόβλημά σου.🤪

 

2. Δεν το έκανα ποτέ.

Παλιά είχα κλειστού τύπου (για να μην ενοχλώ στις εντάσεις που άκουγα), και πριν κάποια χρόνια πήρα κάτι τκ ημιανοιχτού για να μην έχουν sound spill.

 

1. δεν είναι μυστικό. Εξ άλλου είναι καλό να το βγάζεις προς τα έξω. 

2. Δεν είναι θέμα να μην ενοχλείς. Συνήθως ακούως σε χαμηλή ένταση ώστε να μην ακούει κανείς, αν υπάρχει δίπλα. Ακούς πιό άνετα και δεν έχεις θέμα απομόνωσης.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου