Προς το περιεχόμενο

home networking and file sharing


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τον έχω κάνει ήδη απο πριν και στους δυο υπολογιστές, αλλά δεν βλέπονται

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εισαι λοιπον με Ethernet και στους δύο και δεν βλεπονται.Μαλιστα

Στο router τους βλεπεις αν μπεις με 192.168.1.1?

Τους έδωσες static ip?

Π.χ. ο Εγγλεζικος να ειναι ο 192.168.1.50 και ο Ελληνικος 192.168.1.60? (Δοκιμασε και αυτο, τι να πω).

Επίσης, αλλαξε λιγο τις συνδεσεις στο router....Βαλε τον έναν  στο LAN1 και τον αλλον στο LAN3.

ΜΗΝ τα συνδεεις στο LAN4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Στο router δεν έχω επέμβει καθόλου όσον αφορά στους δυο υπολογιστές ή γενικά σε υπολογιστές. Είχα παλιά έναν xp, 2 7ρηδες και ένα μακ και βλεπόντουσαν όλα

2. Δεν έχω δοκιμάσει να δω πως και αν τους βλέπει το ρουτερ

3. Εχω να δώσω static σε υπολογιστή 5-6 χρόνια. Όλα με δυναμικά είναι. Εκτός από κάποια περιφερειακά

4. Στο ρούτερ συνδέονται μέσω ενός switch 1gbit. Και είναι πολύ μακρυά για να κάνω τέτοιες δοκιμές και φυσικά εκεί όλες οι θύρες είναι κατειλημένες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

1. Στο router δεν έχω επέμβει καθόλου όσον αφορά στους δυο υπολογιστές ή γενικά σε υπολογιστές. Είχα παλιά έναν xp, 2 7ρηδες και ένα μακ και βλεπόντουσαν όλα

2. Δεν έχω δοκιμάσει να δω πως και αν τους βλέπει το ρουτερ

3. Εχω να δώσω static σε υπολογιστή 5-6 χρόνια. Όλα με δυναμικά είναι. Εκτός από κάποια περιφερειακά

4. Στο ρούτερ συνδέονται μέσω ενός switch 1gbit. Και είναι πολύ μακρυά για να κάνω τέτοιες δοκιμές και φυσικά εκεί όλες οι θύρες είναι κατειλημένες

Πολυ φοβουμαι πως θα πρεπει να κανεις δοκιμες.....το ότι δεν βλεπονται, ΔΕΝ ειναι θεμα μαλλον software.

Θα ξεκινουσα (αν δεν βαριεσαι ως εξης)

1.Θα εδινα static ip στους υπολογιστάς.

2. Θα τα αποσυνδεα ολα, και το switc....και στο LAN1 ενα του router θα καρφωνα τον εναν , και στο LAN2 τον άλλον.....να δω αν βλεπονται,

 

Αν αυτό σε ξεβολευει......χρησιμοποιησε ,για την οποια μεταφορα αρχείων μεταξύ των, USB3 στικάκι ...γρηγορο ειναι και αυτό  😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ρουτερ είναι ήδη μια κάμερα και φεύγει το ιντερνετ για τον κάτω όροφο. Πρέπει να διακοπούν πολλά πράγματα για τις δοκιμές.

Το switch επίσης ...μεγάλη αναστάτωση είναι άλλα 10 πράγματα πάνω του.

Επίσης αυτόν τον τελευταίο είπα δεν θα έχει ιντερνετ. ΟΚ θα έχει μέχρι να γίνει η εγκατάσταση, που γίνεται τώρα.

 

Αλλα με τσατίζει το γεγονός ότι αφ ενός το κατάργησαν, από την άλλη σου λενε γίνεται....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

 

Αλλα με τσατίζει το γεγονός ότι αφ ενός το κατάργησαν, από την άλλη σου λενε γίνεται....

Εχω χάσει πολλες ώρες απο τη ζωή μου για να δοκιμάσω πράγματα για το μαμωτο.

Αν δεν το χρειάζεσαι πραγματικά. .....ξεπέρασέ το.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όπως λες θες να συνδέσεις 2 μόνο υπολογιστές μεταξύ τους, χρειάζεσαι ένα καλώδιο crossover από τον ένα στον άλλο απευθείας, αν τα θηλυκά RJ-45 είναι ελεύθερα. Αυτός είναι ο σωστός τρόπος για τεράστια κίνηση, άμα μεταφέρεις λίγα πράγματα χρησιμοποίησε στικακια γιατί κάνουν και backup ταυτόχρονα

Επεξεργασμένο από Άγιος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, LK είπε

Εχω χάσει πολλες ώρες απο ρη ζωή μου για να δοκιμάσω πράγματα για το μαμωτο.

Αν δεν το χρειάζεσαι πραγματικά. .....ξεπέρασέ το.

 

1 λεπτό πριν, Άγιος είπε

Αν όπως λες θες να συνδέσεις 2 μόνο υπολογιστές μεταξύ τους, χρειάζεσαι ένα καλώδιο crossover από τον ένα στον άλλο απευθείας, αν τα θηλυκά RJ-45 είναι ελεύθερα. Αυτός είναι ο σωστός τρόπος για τεράστια κίνηση, άμα μεταφέρεις λίγα πράγματα χρησιμοποίησε στικακια γιατί κάνουν και backup ταυτόχρονα

 

έχοντας ζήσει κάπου 30 χρόνια με peer to peer networks μου φαίνεται αδιανόητο να μην μπορώ να το κάνω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, dimsonic είπε

 

 

έχοντας ζήσει κάπου 30 χρόνια με peer to peer networks μου φαίνεται αδιανόητο να μην μπορώ να το κάνω

Θα το κανεις....αν ασχοληθεις.

Παρατηρησεις ποιον ανοιγεις πρωτο και ποιον δευτερο.

Ετυχε π.χ να ανοιγεις παντα τον έναν πρώτο και να μην το βλεπει ο άλλος; Το αντιστροφο το δοκιμασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, LK είπε

Θα το κανεις....αν ασχοληθεις.

Παρατηρησεις ποιον ανοιγεις πρωτο και ποιον δευτερο.

Ετυχε π.χ να ανοιγεις παντα τον έναν πρώτο και να μην το βλεπει ο άλλος; Το αντιστροφο το δοκιμασες;

 

Το προσπαθώ σχεδόν...χαλαρα τα τελευταία 4 χρόνια που έχω υπολογιστή με 10άρια.

Να συνδέσω αφ ενός αυτόν με τον άλλον με τα 7άρια και τον 10άρη με έναν nas σκληρό mybook live. Μέχρι το 2018 δεν θυμάμαι τι γινόταν. Το σίγουρο είναι ότι από το 2018 και μετά βλέπει μόνο ο 7άρης τα πάντα. 

εχω διαβάσει ότι αν ενεργοποιήσεις το smb γίνεται. Αλλά καταργείς τις ασφάλειες.

Επίσης γίνεται με ενεργοποίηση διαφόρων services των windows που δεν έχουν κάποιο χρηστικό όνομα, όπως calculator, camera κλπ με διάφορες παραμέτρους. Αλλά και πάλι δεν ξέρω τι κινδύνους εγκυμονεί αυτό.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου