Προς το περιεχόμενο

Χειρότερες/χειρότερη στιγμή που είχαμε ποτέ on stage?


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα 21 μου, Live με την τότε μπάντα σε ένα open air κλαμπάκι στην Ικαρία. Ξεκινάμε το War Pigs και ήδη απο την εισαγωγή έχω πορωθεί τόσο πολύ και βαράω τόσο μανιωδώς, που φεύγει το floor tom απο τη θέση του, τσουλάει ένα μέτρο και πέφτει απο το υπερυψωμένο stage και σκάει στον ώμο του γιού του ηχολήπτη.. Απόλυτη ντροπή.. κι έπρεπε να βγάλω και το κομμάτι χωρίς το βαθύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιζα σε μια doom/death μπάντα.. Στο πρώτο τραγουδι,αμεσως μετά την ατμοσφαιρική εισαγωγή στο μπασιμο της μπάντας μου λύνεται το  strap lock και σχεδόν μου πέφτει η κιθάρα..οριακά το σώζω και βγάζω το πρώτο τραγούδι στα γόνατα..γελούσα με την πάρτυ μου τουλάχιστον ένα μηνα

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καλοκαιρινή συναυλία του ωδείου, μαθητής λυκείου τότε, έπρεπε να παίξω ένα ιδιαίτερα απαιτητικό κομμάτι για κλασική κιθάρα. Δυστυχώς, δεν είχα αφιερώσει αρκετό χρόνο για την απαραίτητη μελέτη με αποτέλεσμα να φτάσω παντελώς απροετοίμαστος. Ανεβαίνω λοιπόν στη σκηνή, αραδιάζω τις παρτιτούρες, και επιλέγω να παίξω μόνο λίγα μέτρα που είχα βγάλει από την αρχή και το τέλος - φυσικά δεν υπήρχε καμία συνοχή. Το κομμάτι κράτησε τελικά περίπου 40 δευτερόλεπτα και ένα αμήχανο χειροκρότημα ακολούθησε. 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ledge είπε

Λάιβ σε φοιτητικό μέταλ φεστιβάλ στις εστίες της Ξάνθης το 2005, τότε που είχαμε μια doom/death μπάντα της κακιάς ώρας

 

πως λεγόταν η μπάντα σου αδερφέ αν επιτρέπεται?

 

Εμένα μια ντροπιαστική στιγμή ήταν πριν δυο χρόνια το καλοκαίρι. Παίζαμε σε ένα μαγαζί, σε έναν πολύ δημοφιλή τουριστικό προορισμό, όπου συν τοις άλλοις πολλά ζευγάρια από το εξωτερικό επιλέγουν ως τόπο για να παντρευτούν. Εκείνη την ημέρα θα έρχονταν λοιπόν και το νιόπαντρο ζεύγος, συν όλους τους καλεσμένους, πέρα από τους θαμώνες. Δεν ήταν ιδιωτικό πάρτυ, ούτε είχαμε σχέση με τον γάμο, απλά ξέραμε ότι θα είχαμε όλον αυτόν τον κόσμο.

 

Λόγω ενός τσακωμού το ίδιο μεσημέρι που κατέληξε σε φωνές και έντονο διάλογο, εκείνο το βράδυ συνειδητοποίησα ότι κάτι δεν πάει καλά με την φωνή μου (τραγουδάω και παίζω κιθάρα στην μπάντα). Λέω στον ιδιοκτήτη να με αρχίσει στα μεταξά, που εκτός του ότι δεν με βοήθησαν και ιδιαίτερα, με έκαναν και πιο μεθυσμένο, γιατί έπινα το ένα πίσω από το άλλο, σε μια απέλπιδα προσπάθεια να ''σώσω'' ότι σώζεται.

 

Μια ώρα και κάτι πρέπει να κράτησε το λάιβ. Την ώρα που παίζαμε, ο ντράμμερ και εγώ αντιληφθήκαμε ότι μια κοπέλα από το κοινό (η οποία αποδείχθηκε η κουμπάρα) ''τραγουδούσε''. Την ανεβάσαμε άρον άρον (δεν χρειάστηκε και πολύ να την πείσουμε) να πει κάνα ''γυναικείο'' κομμάτι, όπως Valerie, Οne way or another, I love RnR κτλ μπας και ροκανίσουμε κάποιο χρόνο, ενώ ανέβασα και τον γαμπρό να πει το Mustang Sally. Δεν ήταν τέλειο, ούτε σώθηκε το λάιβ, αλλά κάτι ήταν και αυτό.

 

Μετά από αυτό το συμβάν και επειδή είχα μαζί μου ''φιλοξενούμενο'', αντί να γυρίσουμε σπίτι συνεχίσαμε το πάρτυ σε κοντινό κλαμπ, παρέα με τις κουμπάρες, το ζευγάρι και τους φίλους-φίλες του ζευγαριού. Ήμουν ήδη με κλειστή φωνή και πιωμένος, και το μετέπειτα clubbing περιττό να πω ότι με αποτελείωσε...

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

πως λεγόταν η μπάντα σου αδερφέ αν επιτρέπεται?

Οι ένδοξοι :P Hollow Face...Παίξαμε το 2005 και το 2004

Επεξεργασμένο από Ledge
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτο live σε μαγαζι με καινουργια μπαντα φιλαρακια μετρια προβαρισμενη. Ο τραγουδιστης εργαζονταν στην ενοικιαση σκαφων αναψυχης ηταν καλοκαιρακι, ηταν και Σαββατο που ειναι η μερα που αλλαζουν οι τουριστες στα ιστιοπλοικα, να μην τα πολυλογω στις 10 που σχολασε ηταν ηδη κατακοπος και θα αρχιζαμε κατα τις 11. Ε  κατσαμε και στο γειτονικο ταβερνακι φαγαμε κατι μπριζολαρες, ηπιαμε και δυο τρια κρασακια.........ο τυπος μετα απο αυτο δεν εβλεπε που ειναι η εξοδος, και δεν ειχε δυναμη να σηκωσει ουτε το φρυδι του. Τεσπα βγαλαμε το πρωτο μισο κακην κακως και καναμε διαλειμμα ελπιζοντας σε ανασυνταξη δυναμεων. Παμε να ανεβουμε στο "παλκο" για το δευτερο μισο, ο τραγουδιστης αφαντος, τον ψαχναμε παντου μεσα στο μαγαζι εξω απο αυτο, στην ταβερνα, μεχρι κ τη γυναικα του πηραμε τηλεφωνο. Καποια στιγμη μια τυπισσα φωναζε στον μαγαζατορα οτι θελει να παει στο μπανιο και οτι πηγε μεσα και βρηκε εναν πεθαμενο....παμε και βλεπουμε τον φιλαρακο να κοιμαται στη λεκανη του καλου καιρου......χρειαστηκε δεκαλεπτο για να τον ξυπνησουμε. 

 

Απο εδω και μετα τα πραγματα εγιναν εφιαλτης. Να του πεφτουν οι παρτιτουρες, να μην ξερει ποιο τραγουδι ειναι μετα, να ξεχναει λογια, εμεις απο το σοκ να παιζουμε αλλου για αλλου..........Μαζεψαμε τα συμπραγαλα μας στο τελος και εξαφανιστηκαμε αρον αρον......

  • Χαχα 4

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι ποτε κακή στιγμή on stage.

Of stage όμως, όταν μου είπε ο κυρ΄ Αντρέας "σήμερα πουλήσαμε τέχνη και όχι ποτά".

  • Χαχα 6

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηταν κακη στιγμη δικια μου αλλά του κοσμου.
Επεσε ανελεητο ξυλο. Ολοι εναντιον ολων.
Ειχε ομως πλακα και ανεβαζω φωτο.

Η 1η φωτο ειναι μετα το λαιβ (ξημερωματα), τραβηγμενη πανω απο τη γεφυρα που περναει πανω απο την πισινα.

Στη 2η και 3η κατεβαζω σταδιακα τη καμερα προς την πισινα.


20090816005_resize.JPG.8b46bd19bcd654399c107686f4bf7119.JPG

20090816006_resize.JPG

20090816007_resize.JPG

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
  • Χαχα 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

""Δεν ηταν κακη στιγμη δικια μου αλλά του κοσμου.""

 

 Τόσο χάλια παίξατε που τα "έπαιξε"ο κόσμος; 😆🤣

 

 

Mια χαρα παιξαμε εμεις.
Το πιοτί ομως ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου