Προς το περιεχόμενο

Αγορά κάρτας ήχου, ηχείων και midi.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν λες πως τα 4,5άρια είναι καλύτερα απ τα άλλα δύο τα έχεις ακούσει? Σε ρωτάω γιατί ακούω πυρετωδώς δείγματα στο youtube και δυσκολεύομαι να βγάλω νικητή μεταξύ Behringer και M audio (τα presonus έχουν μείνει πίσω στα αυτιά μου). Το θέμα είναι πως αυτό που ακούω επηρεάζεται και απ τα δικά μου multimedia ηχεία και δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ να τα εμπιστευτώ. Γι αυτό ρωτάω αν τα έχει ακούσει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

α) προσπαθείς να επιλέξεις ηχεία που τα ακούς μέσω youtube και β) μέσω των δικών σου ηχείων. Πρόσεχε.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω ότι όταν συγκρίνεις 3.5άρι γούφερ με 4.5άρι ή 5άρι από τα αποδυτήρια η θεωρία λέει ότι το 3.5άρι ακούγεται χειρότερα. Χωρίς να είναι ο κανόνας.

Δεν νομίζω κανείς να έχει κάνει τη σύγκριση που θες.

Στο site αυτό θα βρεις πολύ καλά συγκριτικά

https://www.youtube.com/user/skubny/search?query=eris

 

Επίσης εξαρτάται από τον χώρο σου και την τοποθέτηση σε σχέση με τοίχο κλπ. (αν και βλέπω ότι σε νοιάζει πρωτίστως η διάσταση παρά οι άλλες...λεπτομέρειες)

Αν θα τα βάλεις σε 10 τετραγωνικά ίσως τα 5άρια έρθουν βαριά

 

Επίσης αυτό το ότι ακούς μέσω των multimedia ηχείων....είναι φάουλ. Βασικά ειναι σίγουρο ότι δεν θα καταλάβεις τίποτα.

 

 

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το site που σου έβαλα είναι εξαιρετικό, αλλά με την προϋπόθεση ότι θα ακούσεις με ...καλά ακουστικά τουλάχιστον.

Προφανώς και δεν μπορείς να συγκρίνεις διαφορές μεταξύ γουφερ 3.5 και 5 όταν τα αναπαράγεις μέσω γούφερ....1.5 ίντσας.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στο Digital Stereophony κυρίως ακούω τα ηχεία. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Απ ότι κατάλαβα δεν υπάρχει κάποιος που να έχει ακούσει τα ηχεία. Οπότε αυτό είναι το καλύτερο που μπορώ να έχω. Τες πα η ακρόαση κάπου εδώ σταματάει. Εχω ακούει τόσα πολλά που κακό κάνω πλέων. Σας ευχαριστώ για μία ακόμη φορά για τις απαντήσεις σας. Ας ελπίσουμε πως αύριο κάποιος θα βρεθεί που να τα έχει ακούσει live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, dimsonic said:

θα πήγαινα καρφωτός στα Presonus

 

 

Συμφωνώ και επαυξάνω.

 

Για μένα η Behringer είναι μια στοιχειώδης αξιοπρεπής κινεζιά που έγινε γνωστή χάρη στο καλό marketing (κάτι σαν την Bose ή τα Turbo-X) . Η Μ-Audio είναι πολύ πιο προσεγμένη (ιδίως στις κάρτες ήχου, έχω μια 24/96 και μια Revo 5.1) και απλά κάποτε είχε την έμπνευση να βγάλει και ηχεία (στα οποία δεν νομίζω ότι κάνει σοβαρό R&D). Καμία από τις δύο δεν θεωρώ ότι βγάζει "professional gear". H Presonus όμως σαφώς είναι super επαγγελματική εταιρία.

 

Στην θέση του OP θα έκανα αιματηρές οικονομίες για να πάρω ένα Yamaha (που δικαίως θα το δείτε μέσα σε όλα τα βίντεο από Home Studios, ακόμα και στο The Voice UK & US επί πανδημίας.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2021 στις 9:32 ΠΜ, takisffff είπε

Η χρήση θα είναι καθαρά ερασιτεχνική. Ετσι απλά για ευχαρίστηση να ηχογραφήσω κάποια απ τα τραγούδια μου που τα παίζω και τ ακούω μόνος μου, και για να ηχογραφώ τις κόρες μου που τις ξεκίνησα κιθάρα. Να δουν κι αυτές τι και πως, κι ίσως να αποκτήσουν ένα καλό χόμπι. Παιχνίδι να γίνει δηλαδή.

Το μπάτζετ σου είναι εκεί γύρω στο 100ρικο δηλαδή. Πάρε τα M-Audio για αρχή και θα τη βγάλεις μια χαρά μέχρι και αν αποφασίσεις ότι θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά αργότερα οπότε πας τότε σε κάτι ακριβότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Dr. No said:

Το μπάτζετ σου είναι εκεί γύρω στο 100ρικο δηλαδή. Πάρε τα M-Audio για αρχή και θα τη βγάλεις μια χαρά μέχρι και αν αποφασίσεις ότι θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά αργότερα οπότε πας τότε σε κάτι ακριβότερο

 

Ευχαριστώ που μετά από ένα πλήρη κύκλο απόψεων επιστρέφουμε στην αρχική μου γνώμη. Το budget καθορίζει τα πάντα. Και κακία των αψύχων είναι τέτοια που την στιγμή που ο OP θα είναι αποφασισμένος να ψωνίσει. θα συμβεί κάτι απρόοπτο, π.χ. φούιτ στο λάστιχο, οπότε πάει το κομπόδεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου